Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:59

Salve tuturor!

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Salve tuturor!

Mesajde Kostin pe 21 Ian 2023, 08:09

Multumesc pentru acceptare si gazduire.
Sper sa fiu cat mai putin deranjant cu intrebarile despre una despre alta. Sunt vanator din 2014 cu o pauza de cativa anisori. De aceea ma consider un novice, mai ales dupa cele 2 zile de studiat acest site, trecand doar prin cateva sectiuni ale forumului. Sunt membru vanator, momentan nu posed arma (prima autorizatie expira in 3 februarie cu posibilitatea de prelungire).Probabil ca o voi prelungi deoarece nu am luat o decizie finala in achizitionarea unei arme lise 12/76. Vanatoarea la pasari este optiunea preferata, poate si datorita reliefului zonei din care provin - Dobrogea.
O zi cat mai buna, Costin
Kostin
 
Mesaje: 2
Membru din: 19 Ian 2023, 20:55

Re: Salve tuturor!

Mesajde Sly_Fox pe 21 Ian 2023, 10:56

Salutare și bun venit! Prin ce zonă a Dobrogei vrei să vânezi?
Interesantă speța! Ești vânător din anul 2014, dar cu pauză de câțiva? Cum adică pauză? Ți-a fost anulat permisul de vânătoare permanent și ai dat din nou examen, ori ai luat tu pauză de la a mai vâna efectiv? Dacă nu ai ieșit în teren să vânezi, din anumite motive, având totuși toate drepturile legale și documentele în regulă, nu înseamnă că ai avut pauză în calitatea de vânător.
Din nou, nu posezi armă deși ești vânător din anul 2014. În plus spui că ești la prima autorizație în vederea procurării unei arme de vânătoare. Nu ai avut deloc armă din 2014 până acum, ori ai avut și dintr-un motiv oarecare ai predat permisul de port-armă, acum fiind nevoit să ceri din nou o primă autorizație?
Ești un utilizator "exotic" ca să spun așa, adică interesant! Dacă ne poți spune mai multe ai deveni și mai interesant!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Salve tuturor!

Mesajde popaliviu pe 22 Ian 2023, 13:51

Bine ai venit!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Salve tuturor!

Mesajde Kostin pe 29 Ian 2023, 08:18

Mea culpa. In 2009 am devenit vanator, in 2014 am fost nevoit sa predau permisul de port-arma, motivul -intarzierea depunerii dosarului medical periodic. Dupa ,,cativa ani mai tarzior,, (adica anul trecut in vara) am reluat procedura (dosar medical,taxe,inscriere intr-o asociatie etc). Am avut noroc ca nu am mai dat examen si nici nu am urmat un nou curs de tragere (nu ca nu mi-ar fi trebuit). Am primit autorizatia de achizitie care expira in februarie pentru prima arma dupa 2014. Prima detinuta din 2009-2014, o semiatomata Beretta ES 100, a trebuit sa o vand atunci. Dupa cei 2 ani de repaus, din 2016 pana anul trecut nu am fost membru vanator.
Kostin
 
Mesaje: 2
Membru din: 19 Ian 2023, 20:55

Re: Salve tuturor!

Mesajde tehărău pe 02 Feb 2023, 23:31

Bun venit!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24


Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate