Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:16

katilinus - prezentare

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

katilinus - prezentare

Mesajde katilinus pe 01 Mar 2019, 19:31

Salut,

Sunt CatalinP, din Iasi, si frunzaresc forumul cam de vre-o luna.
Nascut in '85, casatorit, 4 copii, si mai nou avem un labrador de 4 luni si un golden de 7 ani (ambele femele).
Nu am parinti/bunici vanatori, in schimb am lucrat acum 13-14 ani pentru un american pasionat de vanatoare. Tin si acum minte cum imi povestea de vanatorile in care pleca cu prietenii lui, cum si-a lasat sotia sa nasca singura, ca ... are planificata iesire cu baietii (si nu o singura data!), cum folosea chematoarea de cerbi si multe alte povesti.
Revenind in 2019, am cumparat un pui de labrador pentru copii, si tot cautand pe youtube materiale pentru dresaj, am dat de multe exercitii de aport si asa am ajuns pe forumul asta.
Nu cunosc vanatori din Iasi, am incercat sa trimit niste mesaje celor care au locatia trecuta la profil, dar inca nu am primit nici un raspuns.
Am fost si m-am inscris la AJVPS Iasi, si am fost repartizat unei grupe, acum astept cu nerabdare sa ma sune cel care imi va fi profesor. Culmea a fost ca aveam nevoie de o recomandare - pana la urma a scriso un domn de acolo, din birou.
Daca sunteti din zona si aveti timp de o iesire cu cainii, va rog dati un semn, chiar nu am de cine sa ma lipesc in domeniul asta.

Cu respect,
CatalinP - katilinus
katilinus
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Feb 2019, 19:34
Locaţie: Iasi

Re: katilinus - prezentare

Mesajde kama3 pe 01 Mar 2019, 20:19

Bun venit si mult succes!
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: katilinus - prezentare

Mesajde Tragaciul pe 01 Mar 2019, 21:38

Bine ai venit printre noi!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: katilinus - prezentare

Mesajde razvantrust pe 01 Mar 2019, 21:54

Bine ai venit!
Iubeste-i pe oameni,dar lasa-i sa meargă pe jos!
razvantrust
Nou membru
 
Mesaje: 49
Membru din: 02 Noi 2011, 22:34
Locaţie: Vrancea

Re: katilinus - prezentare

Mesajde laurul pe 02 Mar 2019, 08:04

Bun venit!!!
Colegii din Iași, aude careva doleanta tânărului?
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: katilinus - prezentare

Mesajde madalindo pe 02 Mar 2019, 09:05

Bine ai venit!
Avatar utilizator
madalindo
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 24 Noi 2015, 15:20
Locaţie: Ploiesti / Valea Doftanei

Re: katilinus - prezentare

Mesajde Ghinda pe 04 Mar 2019, 09:06

Asa da! Bine ai venit!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7683
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: katilinus - prezentare

Mesajde katilinus pe 05 Mar 2019, 07:51

Multumesc pentru raspunsuri si pentru primirea calduroasa.

Si daca tot e jurnal, mai scriu aici despre "progresul" facut cu catelusa mea.
Ieri am iesit singuri pe niste dealuri, si am luat niste bucatele de cascaval cu mine pentru recompensa.
Am cumparat si un clicker - cu scopul de a marca exact momentul in care face ceva bun.
Am repetat comenzile exersate si in casa (aici, sezi, culcat), dar fiind in natura, evident ca erau stimuli peste tot. Am recompensat chiar daca unele comenzi au fost efectuate cu putina intarziere.
Ce am observat - spre deosebire de momentele in care ieseam cu familia si cu Tasha (cateaua de 7 ani), acum statea mult mai mult langa mine. Inainte era (cu copiii) la 50-100m in fata, acum, la picior, sau 10-20 metri in fata.
In momentele in care reuseam sa raman singur, ii aruncam o bucatica de cascaval in iarba mare si ii spuneam "cauta". Ce frumos tragea pe nas dupa 3-4 repetitii, nu va spun.

Citetesc urmatoarele carti:
Training the working labrador- Jeremy Hunt
The complete labrador handbook - Linda Whitwam
Inca astept cartea d-lui Burcescu - Cainii de aret

Inca ceva de notat - gazonul meu e dezastru - nu am zona ingradita special pentru caini si au liber in curtea de 600 metri. Caut solutii.
Alt lucru care ma bazaie - as vrea sa incep sa ii introduc pene/blana (ca joaca mai mult) in iesirile pe dealuri. Insa nu am reusit sa gasesc un loc de unde sa le cumpar - orice sfat e binevenit.
Si ultimul lucru - ce parere aveti despre produsele de antrenament de genul celor de mai jos ?
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... =0&_sop=15
Am preferat sa pun link de pe ebay pentru ca sa nu se considere reclama facuta unui magazin anume.
katilinus
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Feb 2019, 19:34
Locaţie: Iasi

Re: katilinus - prezentare

Mesajde laurul pe 05 Mar 2019, 11:30

Cu gazonul nu prea ai solutii....
Dummies sunt prea scumpe pentru ce ofera. Un bock de lemn invelit in blana isi face treaba cu brio.
Pene si blana...la crescatorii locali de iepuri si fazani.
Sau o fazanerie din zona!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: katilinus - prezentare

Mesajde katilinus pe 05 Mar 2019, 14:04

Nu va suparati ca intreb, si poate spun o prostie:
In cartea Training the working labrador (Jeremy Hunt) spune autorul ca pana aproape de 9-12 luni, cainii sunt tinuti separat (padoc/tarc cum i-o mai spune in romana, kennel in engleza) si:
1. sunt lasati sa se joace in afara padocului sub supraveghere si pentru timp limitat (asta nu inseamna ca puiul este ignorat pana la 9-12 luni!)
2. sub nici o forma nu sunt lasati sa se joace cu caini adulti (jocurile acestea nu vor fi castigate de pui)
Ambele activitati ar pune presiune mare pe incheieturile lor si vrea sa evite lucrul asta.
Pe langa asta, ar castiga la capitolul atentie in momentul in care sunt scosi din canisa, puiul dorind mai mult sa lucreze cu stapanul.
Un alt lucru care m-a frapat e ca puii nu sunt lasati sa sara peste obstacole, tot pana pe la 1 an (si asta a fost intarit si de proprietara canisei de la care am luat Labradorul)
Acum, sub nici o forma, nu vreau sa discut/comentez/barfesc autorul mentionat anterior, dar va intreb pe voi:
In conditiile in care puiul primeste 1 tableta / zi de K9 Complete motion si intru intr-o cura cu Pet Phos Grand Chien Chroissance, ce sanse am sa intalnesc pe viitor probleme cu incheieturile ?
katilinus
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Feb 2019, 19:34
Locaţie: Iasi

Re: katilinus - prezentare

Mesajde laurul pe 05 Mar 2019, 14:16

Vezi ca exista topicuri separate.
Citeste ,si daca nu gasesti raspuns, posteaza.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: katilinus - prezentare

Mesajde katilinus pe 07 Mar 2019, 11:53

@laurul - am dat in boala, sotia crede ca invat, eu ma trezesc la 4-5am si tot citesc pe forum.La fel seara pana pe la 23-24. Am cam terminat toate topicurile deschise in "Caini de vanatoare la ..... vanatoare"
Am ajuns sa dau search dupa "labrador" pe tot forumul, si sa citesc topicurile unde apare cuvantul. Mai caut si vanatori din Iasi, dar cu topicuri dein 2006, este evitend ca multi nu mai sunt activi.
Azi am primit si cartea dlui Burcescu, intra la studiat.

O chestie de notat - mergeam ieri pe camp, si catelusa a gasit un smoc de pene, l-a luat in gura si a venit spre mine. O fi bine? O fi avand ceva sange de vanator in ea ? Eu am laudat-o si recompensat-o
Recunosc, ma dispera la maxim cand ii arunc un plus, si greu trezesc interes pt aport. Bete? deloc.
Am descoperit un plus mai mare, in forma de minge (sa zic de 2 ori mai mare decat tot capul ei) pe care il alearga. Incerc sa ma limitez la 2-3 repetitii, dar inca nu sunt multumit de rezultate.
Exersam in continuare "sezi", " asteapta" "vino", si mai greu "culcat".

Cam pe aici sunt...
katilinus
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Feb 2019, 19:34
Locaţie: Iasi

Re: katilinus - prezentare

Mesajde Marius pe 07 Mar 2019, 14:02

katilinus scrie: as vrea sa incep sa ii introduc pene/blana (ca joaca mai mult) in iesirile pe dealuri. Insa nu am reusit sa gasesc un loc de unde sa le cumpar

Acuma spui, dupa ce s-a incheiat sezonul?? :D
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: katilinus - prezentare

Mesajde katilinus pe 07 Mar 2019, 15:20

Am cedat greu. Copiii ma bat la cap de 4-5 ani sa le cumpar un caine, dar abia acum au primit permisiunea. :D
katilinus
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Feb 2019, 19:34
Locaţie: Iasi

Re: katilinus - prezentare

Mesajde tehărău pe 10 Mar 2019, 23:02

Bine ai venit!
Da, majoritatea am pățit așa și pățim și acum. Pentru cei curioși și dornici sa cunoască, forumul acesta e un drog.
Multe nopți pierdute, multe reproșuri din partea familiei "mai lasă calculatorul /telefonul ăla ca numai cu nasul în el stai"...

PS. Dacă zici ca ai și alte pasiuni și umblii și pe alte forumuri, e un plus de valoare a prezentării facă pui link-uri.
;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: katilinus - prezentare

Mesajde katilinus pe 04 Noi 2019, 09:32

Sambata asta am iesit si cu labradorul (in speranta ca va invata ceva de la bracul colegului), si am cateva plusuri si minusuri observate:
+nu se sperie de focul de arma
+a alergat mai mult decat daca ar fi iesit doar cu mine
-sta doar printre picioarele noastre, nu scotoceste, daca alearga, o face doar dupa bracul colegului pe care la un moment dat parca il incurca
+am dat de un parau, a facut un salt in apa de toata frumusetea si a innotat putin dar
-seara cand am ajuns acasa copiii au observat ca tremura la 5-10 secunde, asa ca a trebuit sa o bag in casa, intr-o cusca de transport pana a doua zi.

Concluzie - trebuie ca asteptarile sa fie potrivite cu rasa pe care o ai.
Labradorul e un caine de aport, nu de scotocit (nu ca informatiile astea ar fi noi pentru voi, dar le scriu aici ca intr-un fel de jurnal).

Dupa ce am vazut bracul sarmos la colegul de grupa, mi-a ramas inima la rasa asta...
Mai studiez si epagneul breton, nu stiu sa fie asa ceva in zona mea, dar (fara coada) parca e un caine neterminat (dpdv ochiometric), bracul pare mult mai impunator.
Sigur gresesc, si nu doresc sa ofensez pe nimeni cu ce am spus pana acum (daca am facut-o, cer scuze de pe acum).
katilinus
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Feb 2019, 19:34
Locaţie: Iasi


Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate