Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 07:19

Prezentare Eduard

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Prezentare Eduard

Mesajde Eduardhunting pe 25 Ian 2020, 21:10

Salutare baieti,

Nitulescu Eduard ma numesc, lucrez la Philip Morris Trading in Bucuresti. M-am nascut in Pitesti, am 31 ani. M-am inscris la AJVPS Arges in luna iunie a anului trecut la grupa de vanatoare Moraresti fondul Cotmeana. Dorinta de a face o schimbare in ceea ce priveste mentalitatea oamenilor vis a vis de vanatori si dorinta de a duce mai departe traditia masculina a vanatorii( stiu ca vaneaza si femeile) au fost cateva din lucrurile care m-au determinat sa fac acest pas. Momentan parcurg cursul de arme si munitii urmand sa sustin examenul final in luna iunie. Dupa ce am citit postarile voastre am luat decizia de a achizitiona o carabina Mauser 30.06, luneta de goana Minox. Ulterior o semiautomata pentru vanatul mic si pasari. Cam atat despre mine!
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Prezentare Eduard

Mesajde popaliviu pe 25 Ian 2020, 22:52

Salut, bine ai venit!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Prezentare Eduard

Mesajde laurul pe 26 Ian 2020, 05:55

Bun venit!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Prezentare Eduard

Mesajde Ghinda pe 27 Ian 2020, 08:22

Salut! Mi-a placut. Decis ce ai de luat fara sa pui intrebari si sa ti se faca capul patrat!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Eduard

Mesajde Tragaciul pe 27 Ian 2020, 08:55

Bine ai venit!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Prezentare Eduard

Mesajde mihai_tud pe 27 Ian 2020, 15:17

Bine ai venit in tagma vanatorilor.Nu vrei sa incepi cu lisa la mistret si treci direct la carabina ceea ce inseamna ca ori esti deja antrenat in privinta trasului cu arma ori esti super optimist in cea ce priveste nimerirea unei tinte in miscare.Faptul ca deja stii ce tip de carabina vrei sa folosesti ma duce cu gandul ca esti deja familiarizat cu vanatoarea asa ca iti urez multi mistreti in luneta! :ymapplause:
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Prezentare Eduard

Mesajde mialxx pe 27 Ian 2020, 19:49

Servus. Si bine ai venit!
Succes la Examen.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Prezentare Eduard

Mesajde mialxx pe 27 Ian 2020, 19:52

mihai_tud scrie:Bine ai venit in tagma vanatorilor.Nu vrei sa incepi cu lisa la mistret si treci direct la carabina ceea ce inseamna ca ori esti deja antrenat in privinta trasului cu arma ori esti super optimist in cea ce priveste nimerirea unei tinte in miscare.Faptul ca deja stii ce tip de carabina vrei sa folosesti ma duce cu gandul ca esti deja familiarizat cu vanatoarea asa ca iti urez multi mistreti in luneta! :ymapplause:


...adica!!! De ce trebuie sa inceapa cu lisa? Crezi ca o sa traga mai prost daca incepe cu glont?
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Prezentare Eduard

Mesajde pipabh pe 27 Ian 2020, 21:00

mialxx scrie:
mihai_tud scrie:Bine ai venit in tagma vanatorilor.Nu vrei sa incepi cu lisa la mistret si treci direct la carabina ceea ce inseamna ca ori esti deja antrenat in privinta trasului cu arma ori esti super optimist in cea ce priveste nimerirea unei tinte in miscare.Faptul ca deja stii ce tip de carabina vrei sa folosesti ma duce cu gandul ca esti deja familiarizat cu vanatoarea asa ca iti urez multi mistreti in luneta! :ymapplause:


...adica!!! De ce trebuie sa inceapa cu lisa? Crezi ca o sa traga mai prost daca incepe cu glont?


Bine ai venit. Inteleapta alegere. In sfarsit! Da , daca vanezi mistreti si la panda TREBUIE CARABINA! Lisa la pasaret! Si cu lisa tot tinte in miscare , respectiv mistret cu un singur proiectil trebuie sa-i nimeresti! Poate colegii au inceput cu lisa si alice "bune de mistret" :D .
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Prezentare Eduard

Mesajde mihai_tud pe 27 Ian 2020, 21:16

Eu ma referam la faptul ca tentatia carabinei va fi sa traga la distante mai mari decat cele la care ar fi tras cu lisa iar rezultatele pot fi mai slabe decat in cazul lisei din acest motiv.De asemenea mai sunt si masurile de securitate in cazul folosirii carabinei fata de lisa ( distanta la care proiectilul inca este periculos ).Eu personal consider ca o perioada de ucenicie cu lisa este benefica din ambele motive expuse mai sus dar nu-l cunosc pe initiatorul topicului asa cu nu dau cu presupusul in ceea ce-l priveste.L-am felicitat pentru faptul ca este hotarat ,nu l-am certat....
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Prezentare Eduard

Mesajde yoghi pe 27 Ian 2020, 22:05

mihai_tud scrie:....De asemenea mai sunt si masurile de securitate in cazul folosirii carabinei fata de lisa ( distanta la care proiectilul inca este periculos ...


Tot aud asta cu periculosuuu.
Gaseste undeva un zid abandonat si trage in el de la 250m cu glont si breneck si vezi rezultatele.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prezentare Eduard

Mesajde mialxx pe 27 Ian 2020, 22:34

Orice proiectil plecat din pusca e periculos. Cu un pic de disciplina se pot evita multe accidente la vinatoare. Ieri m-am intors din Franta dupa trei zile de vinatoare, stil de vinatoare ca in Romania. Vinatori la 40-50m distanta unul de celalalt, stau in linii paralele, perpendiculare forma digitala de U, B,H,E sau 2. Organizatorul spune, siguranta, siguranta, siguranta si iar siguranta. Nu ai voie sa tragi la distanta mai mare de 50m si un unghi de 45 grade stinga-dreapta. Se foloseste 95% glont.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Prezentare Eduard

Mesajde Eduardhunting pe 28 Ian 2020, 19:21

Multumesc pentru primire baieti. Am tras cu arma lisa si cu carabina. Prefer carabina si pentru tipul vanatului din zona vulpe, mistret, caprior. Ulterior imi doresc Beretta a400 Upland dar cam multi banuti dintr-o data. Merg in poligon ocazional si am deja munitia achizitionata de varul meu, pusa la pastrat 100 crt pentru ziua in care voi achzitona arma. Am procedat asa sa ma ambitionez:))). 50 crt sunt pt poligon si 50 pt teren. Am tras la JOITA la tinta in miscare de doua ori, in rest la tinta fixa. Scot grupaje bunicele doar ca nu ma pot atasa de arma nefiind a mea:))
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Prezentare Eduard

Mesajde Eduardhunting pe 28 Ian 2020, 19:27

Am constatat cu stupoare ca instructajul si cursul de arme si munitii sunt pe bune tratate cu seriozitate si chiar cu posibilitate de nepromovare, chiar daca se plateste acest curs. Se pare ca lucrurile tind sa se schimbe in bine.
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Prezentare Eduard

Mesajde Eduardhunting pe 28 Ian 2020, 19:29

pipabh scrie:
mialxx scrie:
mihai_tud scrie:Bine ai venit in tagma vanatorilor.Nu vrei sa incepi cu lisa la mistret si treci direct la carabina ceea ce inseamna ca ori esti deja antrenat in privinta trasului cu arma ori esti super optimist in cea ce priveste nimerirea unei tinte in miscare.Faptul ca deja stii ce tip de carabina vrei sa folosesti ma duce cu gandul ca esti deja familiarizat cu vanatoarea asa ca iti urez multi mistreti in luneta! :ymapplause:


...adica!!! De ce trebuie sa inceapa cu lisa? Crezi ca o sa traga mai prost daca incepe cu glont?


Bine ai venit. Inteleapta alegere. In sfarsit! Da , daca vanezi mistreti si la panda TREBUIE CARABINA! Lisa la pasaret! Si cu lisa tot tinte in miscare , respectiv mistret cu un singur proiectil trebuie sa-i nimeresti! Poate colegii au inceput cu lisa si alice "bune de mistret" :D .



Maxima asta cu alicele:)))))))
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Prezentare Eduard

Mesajde Eduardhunting pe 28 Ian 2020, 19:33

Mi-am convins compania si anul acesta sa participam cu Iqos-ul la expozitia Fishing&Hunting din acest an. Daca sunt persoane care vor sa vina si nu stiu exact unde si cand:
- Romexpo pavilionul 2
- 6-9.02
- 10-18.00 in afara de duminica in ultima zi pana la orele 15.00
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Prezentare Eduard

Mesajde Ghinda pe 29 Ian 2020, 07:47

Tare asta cu "am constatat cu stupoare". =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Nici nu ar trebui constatat. Asa trebuie sa fie!!!!!!!!!!!!!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Eduard

Mesajde Eduardhunting pe 29 Ian 2020, 11:29

Ghinda scrie:Tare asta cu "am constatat cu stupoare". =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Nici nu ar trebui constatat. Asa trebuie sa fie!!!!!!!!!!!!!!!



Cand toti vanatorii te intreaba daca glumesti cand le povestesti ca trebuie sa ai minim 90% prezenta la cursul de arme care tine 3 saptamani si mai spui ca ai si doua probe de examen dupa care urmeaza:" aaa ce dracu ba? Eu intr-o saptamana am luat diploma. Pai am platit si mai dau si examen? Tu cu astia ai tai de la Bucuresti"
Este stupoare crede-ma:)))))))
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Prezentare Eduard

Mesajde Ghinda pe 29 Ian 2020, 14:13

=)) =)) =)) =)) =))
Ai dreptate aici.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Eduard

Mesajde mihai_tud pe 29 Ian 2020, 18:39

Incet incet intram si noi in normal.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Prezentare Eduard

Mesajde Sly_Fox pe 30 Ian 2020, 02:46

De unde atâta normalitate, sunt doar rare excepții. Unii ar vrea să facă acel curs pe bune, să învețe ceva, să tragă cu arma în poligon, însă dacă deschide gura în acest sens încep privirile ciudate care traduse în cuvinte de periferie ar suna ceva în genul "Te-ai dilit?". La noi sintagma "bagi banul, vezi copanul" se aplică cam peste tot în societate, nu a dispărut și nu va dispare așa ușor.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prezentare Eduard

Mesajde Eduardhunting pe 30 Ian 2020, 22:55

Sly_Fox scrie:De unde atâta normalitate, sunt doar rare excepții. Unii ar vrea să facă acel curs pe bune, să învețe ceva, să tragă cu arma în poligon, însă dacă deschide gura în acest sens încep privirile ciudate care traduse în cuvinte de periferie ar suna ceva în genul "Te-ai dilit?". La noi sintagma "bagi banul, vezi copanul" se aplică cam peste tot în societate, nu a dispărut și nu va dispare așa ușor.


Sa stii:))). Maine dimineata avem din nou tragere. Nu prea inteleg eu de ce doar cu pistolul dar macar folosim armament:))))
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Prezentare Eduard

Mesajde Eduardhunting pe 30 Ian 2020, 23:03

Eduardhunting scrie:
Sly_Fox scrie:De unde atâta normalitate, sunt doar rare excepții. Unii ar vrea să facă acel curs pe bune, să învețe ceva, să tragă cu arma în poligon, însă dacă deschide gura în acest sens încep privirile ciudate care traduse în cuvinte de periferie ar suna ceva în genul "Te-ai dilit?". La noi sintagma "bagi banul, vezi copanul" se aplică cam peste tot în societate, nu a dispărut și nu va dispare așa ușor.


Sa stii:))). Maine dimineata avem din nou tragere. Nu prea inteleg eu de ce doar cu pistolul dar macar folosim armament:))))


Într-adevăr as vedea cursurile astea in functie de specializare ca sa nu dureze o luna si sa fii atestat pt ceea ce ai optat gen vanatoare. Nu toate gramada, arma tir, aparare letal neletal s.a. Nici nu sunt curios si nici nu ma ajuta. Balistica exclusiv arma de vanatoare si legislatie. Sunt si f interesante. Dar na..legislatia vietii
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Prezentare Eduard

Mesajde yoghi pe 31 Ian 2020, 22:49

Cursul este necesar. La fel de necesar este un singur curs pt orice fel de arma.(daca maine iei atestatul de examen pt arma de vanatoare si dupa o saptamana vrei si pistol cu bile.mai faci iar un alt curs? Si daca vrei si un aer comprimat..?)

Problema este la organizator ca nu te invata sa folosesti toate tipurile de arme.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prezentare Eduard

Mesajde Eduardhunting pe 31 Ian 2020, 23:31

yoghi scrie:Cursul este necesar. La fel de necesar este un singur curs pt orice fel de arma.(daca maine iei atestatul de examen pt arma de vanatoare si dupa o saptamana vrei si pistol cu bile.mai faci iar un alt curs? Si daca vrei si un aer comprimat..?)

Problema este la organizator ca nu te invata sa folosesti toate tipurile de arme.


Da, nu luasem in calcul faptul ca mi-ar placea un pistol. Un revolver mic arata f ffrumos, dar nu am ce sa fac cu el.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Prezentare Eduard

Mesajde tehărău pe 17 Apr 2020, 11:26

Bun venit!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24


Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

cron
Publicitate