Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:30

Prezentare Alexandru

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Prezentare Alexandru

Mesajde AlexAlbu pe 10 Apr 2020, 10:51

Buna ziua tuturor membrilor. Numele meu este Alexandru si dupa ce am petrecut mai bine de un an citind acest forum m-am hotarat sa ma si prezint. De ce zic un an? Pentru ca atunci m-am hotarat sa intru si eu in randurile voastre si am si facut primul pas in acest sens ( cazierul ). Fiind an de fabricatie '89, copilaria mi-am petrecut-o in orasul Braila (de circa 10 ani locuiesc in Bucuresti). Sunt un pasionat al pescuitului dar in special al vanatorii. Am avut sansa ca familia mea sa indrageasca aceste doua activitati frumoase. De la varsta de 10 ani am avut posibilitatea sa particip la nenumarate vanatori in calitate de gonac. Am ales AJVPS Braila deoarece acele locuri imi sunt dragi mie iar examenul il voi sustine anul acesta pe 21 Noiembrie. Ca prima arma voi folosi un IJ 27 E, cal 12, made in USSR. Aceasta este una din armele unchiului meu si imi va fi cedata mie dupa ce voi obtine permisul. De mare ajutor mi-ar fi daca ma poate ajuta cineva cu datele de contact ale unui armurier bun din Braila. Arma are mici probleme: are tendinte de deschidere la cartuse mai mari de 32 de grame, ejectoarele nu mai functioneaza, cateodata inteapa capsa dar fara ca pulberea sa ia foc ( cel putin acesta este feedback-ul primit ). Unchiul meu doreste sa o repare inainte sa intru eu in posesia ei. Totodata am citit aceste probleme indelung dezbatute pe forum si concluzia mea este ca poate fi reparata. Urmatorul pas este sa gasesc in Bucuresti o societate comerciala unde sa urmez cursul de arme si munitii. O zi buna tuturor!
AlexAlbu
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 10 Apr 2020, 09:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Alexandru

Mesajde Ghinda pe 10 Apr 2020, 14:25

Salut Alex!
Ma bucur de intrarea ta!
Suna pe @adrian1123, pe @yoghi, sunt armurieri, poate cunosc ceva pe acolo. In alta ordine de idei astfel de arme, fara bubite, se gasecs pe toate santurile de la 500 lei. Nu stiu daca merita sa repari arma aia, mai ales ca zici ca la 32 de grame flambeaza, asta inseamna ca este cam rapusa bine.
In rest, toate cele bune!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Alexandru

Mesajde AlexAlbu pe 10 Apr 2020, 15:52

Multumesc pentru sfaturi. O sa ii contactez pe cei doi domni dupa ce va trece pandemia. In ceea ce priveste pretul de reparare nu as dori sa investesc mai mult de 500-600 de lei. In cazul in care pretul va fi mai mare ma voi reorienta catre alt model second hand sau catre un model nou din gama Baikal. O zi cat mai buna in continuare si multumesc inca odata pentru sfaturi !
AlexAlbu
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 10 Apr 2020, 09:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Alexandru

Mesajde popaliviu pe 10 Apr 2020, 16:56

Bine ai venit! Și eu sunt tot din '89 :))
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Prezentare Alexandru

Mesajde kama3 pe 11 Apr 2020, 15:35

In primul rand bun venit si mult succes in obtinerea permisului.
Cat priveste arma, eu zic sa te mai gandesti.
Mica problema e faptul ca nu funcționează sistemul de ejectare.
Faptul ca la 32 de grame sare si ca nu percuteaza tot timpul sunt probleme serioase.
Nu cred ca vrei sa vina spre tine un mistret(daca e ranit cu atat mai rau) si sa nu percuteze capsa.
Daca arma nu are valoare sentimentala atunci renunta la idee si ia una daca nu noua dar macar un sh nefugarit.
Daca are valoare sentimentala sau pur si simplu vrei musai sa o pui la punct, atunci nu te zgarci.
Du-o la un armurier sa o evalueze dpdv tehnic, sa-ti spuna daca se poate pune la punct si cu ce costuri.
Dar atentie, armurier, nu mester "care mai repara arme".Si nu te zgarci sa schimbi absolut tot ce trebuie schimbat. Adica fara carpeli, fara merge si asa.
Arma e principalul obiect al vanatorului asa ca daca la altele mai poti face rabat, la arma nu prea merge.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Prezentare Alexandru

Mesajde Sly_Fox pe 11 Apr 2020, 16:59

AlexAlbu scrie: Ca prima arma voi folosi un IJ 27 E, cal 12, made in USSR. Aceasta este una din armele unchiului meu si imi va fi cedata mie dupa ce voi obtine permisul. De mare ajutor mi-ar fi daca ma poate ajuta cineva cu datele de contact ale unui armurier bun din Braila. Arma are mici probleme: are tendinte de deschidere la cartuse mai mari de 32 de grame, ejectoarele nu mai functioneaza, cateodata inteapa capsa dar fara ca pulberea sa ia foc ( cel putin acesta este feedback-ul primit ). Unchiul meu doreste sa o repare inainte sa intru eu in posesia ei. Totodata am citit aceste probleme indelung dezbatute pe forum si concluzia mea este ca poate fi reparata. Urmatorul pas este sa gasesc in Bucuresti o societate comerciala unde sa urmez cursul de arme si munitii. O zi buna tuturor!

Gioarsă! Uită de ea, nici reparată nu merită! Lasă-l pe unchi să o păstreze și fă un efort să-ți cumperi una nouă. Un IJ 27 nou în calibrul 12 îl găsești la puțin peste 2000 de lei și o să-l utilizezi ani de zile. Practica cu achiziționarea de arme vechi de pe la rude sau amici, ori prin intermediul gestionarilor din cadrul asociațiilor vânătorești este una antică, tipică anilor 90. Nu mai este cazul în ziua de astăzi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prezentare Alexandru

Mesajde adrian1123 pe 12 Apr 2020, 12:29

Bine ai venit. @sly_fox am comparat de curand un Ideal Manufrance ,pusca cal.12 bine sub 3kg. din 1925 am mai luat un Sauer cal.20 de prin...1945 ,un Reno cal.16 de prin 1970 .Or fi tot gioarse nu de altceva dar sa le casez dale dracu.Am si semiautomata de cal.20 ,usoara,frumoasa ,lemn deosebit,nici nu epolez la rece cu ea...pur si simplu nu ma incanta,tot sezonul trecut am tras cu Sauer cal. 20.Eu cred ca niste arme vechi pe care le tratezi ca atare isi fac traba ca si cele noi...zic si eu...Scuze initiatorului topicului pentru poluare.Sly_Fox ...Respect.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Prezentare Alexandru

Mesajde Sly_Fox pe 12 Apr 2020, 13:04

Ce spui dumneata nu cadrează cu speța expusă de către colegul care a inițiat topicul. El vorbește despre un IJ sovietic plin de probleme, unul dintre multele IJ-uri rămase pe la noi care sunt tocmai bune de casat. Și spun acest lucru pentru că am văzut multe astfel de gioarse pe la vânătorii din zonă.
Armele amintite de către dumneata poate că au fost îngrijite, iar din moment ce considerați că pot fi recondiționate înseamnă că la finalul procesului de recondiționare nu sunt toate numai petice, problemele fiind minore.
Eu nu am spus că toate armele vechi trebuie să meargă la casat, dar cam bănuiesc ce armă vrea să preia @Alexandru de la unchiul lui. Pot fi reparate armele precum cea prezentată, însă nu se merită.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prezentare Alexandru

Mesajde yoghi pe 12 Apr 2020, 14:16

Exista multe piese de schimb la ij.
Tevi "mancate" si patul rupt sunt motive pt care arma nu mai merita reparata.

In rest orice reparatie se rezlova.

Ps. Bine ai venit pe forum .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prezentare Alexandru

Mesajde adrian1123 pe 12 Apr 2020, 22:23

Cred eu ca,daca merita sau nu decide el,eu cred ca ij 27 este o pusca rezistenta daca tevile sunt bune si lemnul nu e spart restul e mai usor de reparat,sigur e de dorit sa nu cumperi o pusca cu care sa mergi din prima zi cu ea la armurier .Eu pentru mine cumpar doar arme care cred ca au potential si in mare masura arme vechi ca si vanator nu prea ma mai intereseaza cat inpusc,nu folosesc cartuse cu incarcaturi mari,folosesc arme usoare ,dar cartuse cu icarcatura putina si focuri nu foarte multe imi da posibilitatea sa aleg dintre cele mai usoare arme.Un lemn frumos,cateva gravuri ,starea tehnica buna ma fac uneori sa fiu mandru arma mea.Uneori le am salvat de la casare(alta mandrie),peste urmele de rugina am gravat ceva si dintr o giorsa a iesit atceva.cand o sa soseasca Ideal Manufrance o sa o reconditionez si o sa postez poze cu ea inainte si dupa.Inca odata ,respect orice parere.Asta este parerea mea despre arme vechi.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Prezentare Alexandru

Mesajde AlexAlbu pe 13 Apr 2020, 09:02

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Valoare sentimentala arma nu are pentru mine, ar fi vorba doar de o reducere de costuri insa dupa ce am citit cele relatate mai sus cred ca voi opta pentru un Baikal nou. Probabil tot MP 27 va fi deoarece MP 43 am citit ca se deschide "de noua", ceva cu lipsa al treilea zavor, nu prea inteleg eu exact dar am incredere in feedback-ul oamenilor. M-am uitat si pe scheme dar se pare ca ASE-ul nu prea ma ajuta. Am gasit mult prea multe opinii in acest sens pentru a nu le lua in seama. Iar MP 155 nu imi place ca idee. Pana atunci mai este mult. Urmatorul pas este sa ma apuc de invatat "ca la carte". Momentan abia fac 23-24 de raspunsuri corecte din 30 ceea ce imi confera emotii. Multumesc inca odata pentru feedback-uri. O zi buna!
AlexAlbu
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 10 Apr 2020, 09:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Alexandru

Mesajde tehărău pe 17 Apr 2020, 11:23

Bun venit!

AlexAlbu scrie: in calitate de gonac.

Gonas. Asa e corect. De ce, nu stiu! Toata lumea zice gonac cu toate ca in carti gasesti forma corecta "gonas" cu sh (nu-l gasesc pe tastatura acum). Pana ii convingem pe cei ce scriu carti sa adauge forma uzitata, hai sa incercam sa folosim noi "gonas".
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Prezentare Alexandru

Mesajde AlexAlbu pe 21 Apr 2020, 16:31

tehărău scrie:Bun venit!

AlexAlbu scrie: in calitate de gonac.

Gonas. Asa e corect. De ce, nu stiu! Toata lumea zice gonac cu toate ca in carti gasesti forma corecta "gonas" cu sh (nu-l gasesc pe tastatura acum). Pana ii convingem pe cei ce scriu carti sa adauge forma uzitata, hai sa incercam sa folosim noi "gonas".


Chiar m-am gandit in timp ce scriam care este forma corecta si am ales "gonac".Recunosc ca spre rusinea mea m-am aruncat direct in cele 1000 de intrebari fara a incepe sa citesc, cum ar fi fost normal, ceva carti de specialitate inainte.
Multumesc pentru pont.
Zi buna!
AlexAlbu
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 10 Apr 2020, 09:25
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate