Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:20

Prezentare Razvan

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Prezentare Razvan

Mesajde rhazvan pe 08 Iul 2020, 17:22

Salutare tuturor,

Ma numesc Razvan si sunt din Bucuresti, am 28 de ani si imi doresc inca de cand eram copil sa devin vanator.
Probabil e greu de explicat pentru cei ce nu simt asta de ce imi doresc sa devin vanator dar poate ca aici o sa fiu inteles.

In adolescenta am practicat tirul sportiv, iar de cand ma stiu am fost pasionat de arme si natura. Pentru mine o zi de tras la poligon sau de urcat pe munte/plimbat in natura este o zi perfecta. Iubesc natura si consider ca devenind vanator pot sa fiu mai aproape de natura, sa contribui la ocrotierea ei si a cat mai multor specii de animale (si a echilibrului de specii) si, facand asta, sa am parte de pace interioara, competitie (intre mine si vanat) si sa fac parte dintr-un grup de oameni care ma inteleg. Probabil este si o chemare catre asta pe care unii oameni o simt, la fel ca alte nevoi (mancare, reproducere, ocrotirea copiilor nostri), nevoia de a vana s-a inradacinat in fiinta noastra in procesul de evolutie (psihologie evolutionista: cei ce nu vanau/nu erau atrasi de asta aveau mai putine sanse sa se reproduca/supravietuiasca, astfel gena care ne face sa ne dorim sa vanam s-a pastrat in noi).

Cu toate ca nu cunosc vanatori iar cei ce sunt deja vanatori sunt circumspecti cand vine vorba de un nou venit (ii inteleg) sper sa reusesc sa gasesc oameni care gandesc la fel ca mine. Imi doresc sa impartasesc aceasta pasiune cu oameni ca mine, sa pot discuta despre asta cu oameni care inteleg, poate la un ceaun vanatoresc dupa o zi de vanatoare (sunt pasionat si de gastronomie dar asta nu inseamna ca ma fac vanator ca sa-mi umplu congelatorul de "jnitel").

Neavand vanatori in familie si nici sustinere in acest sens, pana anul trecut nu am fost intr-o pozitie financiara care sa-mi permita sa fac acest pas (asa cum stiti mai bine decat mine probabil, vanatoarea implica anumite costuri). Anul trecut m-am inscris intr-o asociatie de vanatoare, am absolvit cursul de arme si munitii si urmeaza sa dau examenul anul acesta.

Intre timp citesc tot ce pot despre vanatoare si arme si visez cu ochii deschisi la prima mea vanatoare.
Am gasit foarte multe informatii utile pe acest forum asa ca am decis sa ma inscriu si sa contribui si eu cu ce voi putea in viitor.
rhazvan
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Iul 2020, 03:15

Re: Prezentare Razvan

Mesajde mus q pe 08 Iul 2020, 17:45

Bine ai venit. Succes la examen.
mus q
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 08 Ian 2012, 19:56

Re: Prezentare Razvan

Mesajde kama3 pe 08 Iul 2020, 19:20

Bun venit si succes la examen!
Sa stii ca nu e problema cand umpli congelatorul tau. Problema incepe sa devina cand incepi sa umpli la altii.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Prezentare Razvan

Mesajde laurul pe 08 Iul 2020, 20:29

Bine ai venit.
Îți țin pumnii!!!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Prezentare Razvan

Mesajde yoghi pe 08 Iul 2020, 20:43

Bine ai venit.la ce asociatie esti
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prezentare Razvan

Mesajde rhazvan pe 08 Iul 2020, 21:12

laurul scrie:Bine ai venit.
Îți țin pumnii!!!


Multumesc

yoghi scrie:Bine ai venit.la ce asociatie esti


Sunt inscris la Diana.
rhazvan
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Iul 2020, 03:15

Re: Prezentare Razvan

Mesajde popaliviu pe 08 Iul 2020, 23:48

Bun venit. Succes la examen!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Prezentare Razvan

Mesajde Ghinda pe 09 Iul 2020, 06:51

Asa da intrare!
Felicitari Razvan si bine ai venit!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Razvan

Mesajde AlexAlbu pe 09 Iul 2020, 10:52

Salut. Imi poti spune te rog unde ai facut cursul de arme si munitii? Sunt in cautari si un feedback mi-ar fi binevenit. Multumesc!
AlexAlbu
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 10 Apr 2020, 09:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Razvan

Mesajde Ghinda pe 09 Iul 2020, 12:06

La poligon la Baneasa este o scoala. Mai avea, nu stiu daca mai are colegul @yoghi. Sau la Calarasi, a mai ieftina, scutesti vreo 300 lei fata de Baneasa.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Razvan

Mesajde rhazvan pe 09 Iul 2020, 13:57

AlexAlbu scrie:Salut. Imi poti spune te rog unde ai facut cursul de arme si munitii? Sunt in cautari si un feedback mi-ar fi binevenit. Multumesc!


Salut, eu am facut scoala la Millennium (http://cursuridearme.ro/), langa gradina zoologica. Cursurile s-au facut pe bune si asa mi-am si dorit (se cere prezenta, asa cum prevede legea, iar politia verifica uneori). Eu am fost multumit de organizare si de modul in care am fost tratat de organizatori.
Stiu ca se fac si la Joita (cand m-am inscris eu la Millenium nu se putea) si mai sunt probabil si alte variante. Am auzit probabil sunt si variante "fara prezenta", dar nu recomand.
Din punctul meu de vedere e foarte important sa cunosti legislatia, daca nu faci pe bune cursurile si nu intelegi legea ai doar dezavantaje (e pacat sa-ti pierzi permisul sau sa te alegi cu un dosar penal pentru ca nu stiai ca nu ai voie ceva sau n-ai declarat ceva la timp).
rhazvan
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Iul 2020, 03:15

Re: Prezentare Razvan

Mesajde AlexAlbu pe 09 Iul 2020, 18:03

Ghinda scrie:La poligon la Baneasa este o scoala. Mai avea, nu stiu daca mai are colegul @yoghi. Sau la Calarasi, a mai ieftina, scutesti vreo 300 lei fata de Baneasa.

Multumesc pentru pont. Din pacate nu se mai poate. L-am vizitat saptamana trecuta pe domnu Angelo (yoghi).
AlexAlbu
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 10 Apr 2020, 09:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Razvan

Mesajde AlexAlbu pe 09 Iul 2020, 18:08

rhazvan scrie:
AlexAlbu scrie:Salut. Imi poti spune te rog unde ai facut cursul de arme si munitii? Sunt in cautari si un feedback mi-ar fi binevenit. Multumesc!


Salut, eu am facut scoala la Millennium (http://cursuridearme.ro/), langa gradina zoologica. Cursurile s-au facut pe bune si asa mi-am si dorit (se cere prezenta, asa cum prevede legea, iar politia verifica uneori). Eu am fost multumit de organizare si de modul in care am fost tratat de organizatori.
Stiu ca se fac si la Joita (cand m-am inscris eu la Millenium nu se putea) si mai sunt probabil si alte variante. Am auzit probabil sunt si variante "fara prezenta", dar nu recomand.
Din punctul meu de vedere e foarte important sa cunosti legislatia, daca nu faci pe bune cursurile si nu intelegi legea ai doar dezavantaje (e pacat sa-ti pierzi permisul sau sa te alegi cu un dosar penal pentru ca nu stiai ca nu ai voie ceva sau n-ai declarat ceva la timp).

Multumesc pentru detalii. Ceva , ceva am gasit eu dar nu prea sunt incantat. De facut cursul vreau sa il fac pe bune, nu ma joc cu asa ceva. Prefer sa dorm pe perna mea, fara gratii la geam :). Problema este ca din toti cei pe care i-am contactat nimeni nu tine cursuri dupa ora 18:00, toti incep la ora 17:00 ( eu lucrez pana la ora 18:00). Mai caut, nu ma dau batut. In August vreau neaparat vreau sa le fac. O zi buna!
AlexAlbu
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 10 Apr 2020, 09:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Razvan

Mesajde Tragaciul pe 10 Iul 2020, 14:59

Frumoasa intrare,,,, Bine ai venit!!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Prezentare Razvan

Mesajde Eduardhunting pe 12 Iul 2020, 07:53

AlexAlbu scrie:Salut. Imi poti spune te rog unde ai facut cursul de arme si munitii? Sunt in cautari si un feedback mi-ar fi binevenit. Multumesc!



Salut! Recomand Arm booster. Practica se face in poligonul Joita. Daca doresti iti trimit numarul in privat.
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Prezentare Razvan

Mesajde AlexAlbu pe 13 Iul 2020, 08:57

Eduardhunting scrie:
AlexAlbu scrie:Salut. Imi poti spune te rog unde ai facut cursul de arme si munitii? Sunt in cautari si un feedback mi-ar fi binevenit. Multumesc!



Salut! Recomand Arm booster. Practica se face in poligonul Joita. Daca doresti iti trimit numarul in privat.


Multumesc pentru recomandare. Ar fi super daca imi poti trimite numarul de telefon. O zi buna!
AlexAlbu
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 10 Apr 2020, 09:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Razvan

Mesajde tehărău pe 28 Aug 2020, 19:20

Bun venit!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Prezentare Razvan

Mesajde rhazvan pe 22 Noi 2020, 14:35

Sambata asta am sustinut examenul, la Galati. Examenul a avut loc in spatiu deschis, la poligonul de langa Galati, cu respectarea masurilor de distantare (lucru pe care l-am apreciat).

Testul a fost pe numere (deci subiectele erau diferite, distanta era mare intre noi), intrebarile au fost din toate categoriile (cam cum apar in testul de aici https://superhunter.ro/test.php).
Eu am luat examenul cu 30 din 30 corecte, au mai fost cativa colegi la fel. Stiu ca au si picat cativa (deci se poate pica daca nu te pregatesti - aviz celor ce vin la examen sperand sa copieze sau sa ghiceasca).

Celor ce urmeaza sa dea examenul le recomand sa citeasca intrebarile si sa faca teste. Eu am citit si Vanatul si vanatoarea in Romania (V.Cotta, M.Bodea, I.Micu) si nu regret, cu siguranta o sa mai recitesc unele capitole cand voi merge la vanatoare la specia respectiva. Daca nu aveti timp, probabil si manualul pentru examen e suficient, sunt prezentate mai pe scurt lucrurile.

Dulapul l-am comandat de la milsafe.ro, a ajuns repede (putin atins la un colt de cei de la Fan, dar probabil doar eu o sa observ asta) si calitatea e buna.

M-am hotarat si la o prima arma (cred). Acum astept adeverinta de la asociatie si apoi urmeaza sa depun actele pentru autorizatie.

Va cer recomandarea (probabil o sa postez asta si separat) pentru o asociatie. Asa cum am scris mai sus, sunt pasionat de vanatoare, de tot ce inseamna asta (nu doar impuscat vanat comestibil): vreau sa ies in teren pentru combatere, pentru a ajuta cu ce pot in amenajare, pentru a cunoaste terenul si animalele.
Caut o asociatie unde sa pot face asta, o asociatie cu oameni deschisi care isi doresc sa promoveze vanatoarea in continuare.
Ce imi doresc pe scurt:
1. Sa existe transparenta (cote, preturi samd., sa existe un site/forum unde aceste lucruri sa fie afisate si stiute) si deschidere catre digitalizare.
2. Sa existe vanat variat (inclusiv vanat mare).
3. Oamenii de acolo sa isi doreasca ce imi doresc si eu: sa ingrijeasca fondul de vanatoare, sa fie pasionati de vanatoare si sa promoveze vanatoarea.

Inteleg ca ceea ce cer eu costa si sunt dispus sa platesc pentru asta (taxa anuala, cost vanat samd.).
Sunt din Bucuresti dar sunt dispus sa merg pana la 250-300 KM pana la fondul de vanatoare. Deci asociatia trebuie sa aiba fonduri de vanatoare ideal cat mai aproape de Bucuresti dar nu mai departe de 300 km. Si zona Arges ar fi convenabila.

Multumesc anticipat pentru orice sfat.
rhazvan
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Iul 2020, 03:15

Re: Prezentare Razvan

Mesajde Ghinda pe 23 Noi 2020, 09:04

Bravo entuziastule! La oferta ta, cred ca orice asociatie te-ar primi sa faci treaba. Incearca la Lunca.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate