Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 01:07

Prezentare Cristian

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Prezentare Cristian

Mesajde Tranda pe 17 Feb 2021, 00:51

Salutare,

Sunt Cristian, am 34 de ani si sunt proaspat vanator ("mostenire" de familie ... si tatal meu este vanator). Desi imi fugeau ochii dupa o lisa cu tevi suprapuse, de cateva zile sunt posesorul unui Baikal MP43E cal. 12/70 (tevi juxtapuse) :) . La proba din magazin MP43-ul mi s-a parut mult mai manevrabila, mai usoara si mai potrivita pentru mine. Astazi am fost cu arma la politie si am luat permisul de port arma, deci inca nu am apucat sa ies cu ea la vanatoare. Planuiesc sa merg intr-un poligon zilelea acestea, sa-i fac o proba.

Bine v-am gasit!
A citi şi a nu înţelege este asemănător cu a vâna şi a nu prinde.
Avatar utilizator
Tranda
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Feb 2021, 23:32
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Cristian

Mesajde Zeres Ciprian pe 17 Feb 2021, 06:50

Bun venit!
Sa ai catare plina mereu!
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 412
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Prezentare Cristian

Mesajde popaliviu pe 17 Feb 2021, 07:54

Bine ai venit!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Prezentare Cristian

Mesajde Ghinda pe 17 Feb 2021, 08:11

Felicitari!
Bun venit!
Mai ai timp de un pac-pac la fazan.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Cristian

Mesajde laurul pe 17 Feb 2021, 08:38

Bun venit.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Prezentare Cristian

Mesajde AlexAlbu pe 17 Feb 2021, 09:13

Tranda scrie:Salutare,

Sunt Cristian, am 34 de ani si sunt proaspat vanator ("mostenire" de familie ... si tatal meu este vanator). Desi imi fugeau ochii dupa o lisa cu tevi suprapuse, de cateva zile sunt posesorul unui Baikal MP43E cal. 12/70 (tevi juxtapuse) :) . La proba din magazin MP43-ul mi s-a parut mult mai manevrabila, mai usoara si mai potrivita pentru mine. Astazi am fost cu arma la politie si am luat permisul de port arma, deci inca nu am apucat sa ies cu ea la vanatoare. Planuiesc sa merg intr-un poligon zilelea acestea, sa-i fac o proba.

Bine v-am gasit!


Salut Cristian. Si eu sunt proaspat vanator. Am cumparat arma de maxim 2 saptamani si de atunci nu am iesit deloc la vanatoare. Pe ce fond / grupa esti inscris? Aproape de Bucuresti sau mai departe? Eu stau in Popesti-Leordeni, Ilfov dar sunt inscris la Braila. Te intreb pentru ca sunt in cautarea celui de-al doilea fond de vanatoare ( mai aproape de casa ). La fondul din Braila nu voi renunta. O zi buna!
AlexAlbu
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 10 Apr 2020, 09:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Cristian

Mesajde Tranda pe 17 Feb 2021, 10:04

Va multumesc!

AlexAlbu scrie:Salut Cristian. Si eu sunt proaspat vanator. Am cumparat arma de maxim 2 saptamani si de atunci nu am iesit deloc la vanatoare. Pe ce fond / grupa esti inscris? Aproape de Bucuresti sau mai departe? Eu stau in Popesti-Leordeni, Ilfov dar sunt inscris la Braila. Te intreb pentru ca sunt in cautarea celui de-al doilea fond de vanatoare ( mai aproape de casa ). La fondul din Braila nu voi renunta. O zi buna!


Salut Alex. Eu sunt inscris pe fondul/grupa unde este si tatal meu si unde am facut ucenicia, in Arges. Sincer nu stiu cum se procedeaza cu nou venitii, mai ales ca sezonul acesta l-am cam pierdut, dar pot intreba daca te intereseaza.

Daca tot ti-ai luat arma recent, am o intrebare legata de permisul de arma: Pe pagina 2 la "Mentiuni privind valabilitatea permisului de arma" eu nu am nicio viza. Am vazut lucrul asta acasa. Tu ai viza acolo? Taica-meu mi-a zis ca trebuia sa-mi puna si viza acolo si asa mi se pare si logic. Ma gandesc sa ma duc maine la Politie din nou sa-i intreb, dar intreb si aici ... poate scap de inca un drum la ei. Merci!
A citi şi a nu înţelege este asemănător cu a vâna şi a nu prinde.
Avatar utilizator
Tranda
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Feb 2021, 23:32
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Cristian

Mesajde kama3 pe 17 Feb 2021, 11:58

Data eliberarii permisului e data primei "vize".
De la acea data incep sa curga cei 5 ani pana la urmatoarea.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Prezentare Cristian

Mesajde Sly_Fox pe 17 Feb 2021, 12:25

1) Bine ai venit pe forum!
2) Nu trebuie viză acum pe permis, peste cinci ani prima ștampilă. Nu te mai duce la poliție!
3) Ce impuls neinspirat te-a făcut să cumperi IJ-ul 43 drept prima armă? Este o catastrofă de armă de la vârful țevilor până la talpa patului. Gândește-te să o schimbi cât mai curând, altfel vei căpăta o deformare psihică și fizică la trageri pe care greu o vei elimina ulterior.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prezentare Cristian

Mesajde Tranda pe 17 Feb 2021, 13:27

Ok, deci nu mai trebuie sa fac un drum pana la ei. Multumesc!
Avatar utilizator
Tranda
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Feb 2021, 23:32
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Cristian

Mesajde Tranda pe 17 Feb 2021, 13:41

Sly_Fox scrie:1) Bine ai venit pe forum!
2) Nu trebuie viză acum pe permis, peste cinci ani prima ștampilă. Nu te mai duce la poliție!
3) Ce impuls neinspirat te-a făcut să cumperi IJ-ul 43 drept prima armă? Este o catastrofă de armă de la vârful țevilor până la talpa patului. Gândește-te să o schimbi cât mai curând, altfel vei căpăta o deformare psihică și fizică la trageri pe care greu o vei elimina ulterior.


Am ales 43-ul pt ca am vrut o arma noua si la bugetul pe care il aveam, cam la el m-am incadrat.
Am incercat si una tip bock, tot de la Baikal dar 43-ul mi s-a parut mai manevrabila. Din review-urile pe care le-am citit inainte de achizitie am dedus ca e o arma de la care nu trebuie sa ai mari pretentii, dar care isi face treaba (cam ca orice lucru rusesc as zice :D ). Acum ramane de vazut ce experienta o sa am cu ea. :)
A citi şi a nu înţelege este asemănător cu a vâna şi a nu prinde.
Avatar utilizator
Tranda
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Feb 2021, 23:32
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Cristian

Mesajde Ghinda pe 17 Feb 2021, 15:34

@vulpe, nu il speria. Toti am crescut cu IJ!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Cristian

Mesajde yoghi pe 17 Feb 2021, 16:11

Bre !!
Toti ATI avut...eu aveam Merkel ...cand eram in crestere. :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prezentare Cristian

Mesajde AlexAlbu pe 17 Feb 2021, 16:14

Tranda scrie:Va multumesc!

AlexAlbu scrie:Salut Cristian. Si eu sunt proaspat vanator. Am cumparat arma de maxim 2 saptamani si de atunci nu am iesit deloc la vanatoare. Pe ce fond / grupa esti inscris? Aproape de Bucuresti sau mai departe? Eu stau in Popesti-Leordeni, Ilfov dar sunt inscris la Braila. Te intreb pentru ca sunt in cautarea celui de-al doilea fond de vanatoare ( mai aproape de casa ). La fondul din Braila nu voi renunta. O zi buna!


Salut Alex. Eu sunt inscris pe fondul/grupa unde este si tatal meu si unde am facut ucenicia, in Arges. Sincer nu stiu cum se procedeaza cu nou venitii, mai ales ca sezonul acesta l-am cam pierdut, dar pot intreba daca te intereseaza.

Daca tot ti-ai luat arma recent, am o intrebare legata de permisul de arma: Pe pagina 2 la "Mentiuni privind valabilitatea permisului de arma" eu nu am nicio viza. Am vazut lucrul asta acasa. Tu ai viza acolo? Taica-meu mi-a zis ca trebuia sa-mi puna si viza acolo si asa mi se pare si logic. Ma gandesc sa ma duc maine la Politie din nou sa-i intreb, dar intreb si aici ... poate scap de inca un drum la ei. Merci!


Salut Cristian. Da, am viza cu o perioada de valabilitate de 5 ani, pana in 2026 ( cu stampila si tot ce trebuie). Permisul mi-a fost eliberat de Arme si munitii Ilfov acum 2 sapt. Inspre sfarsitul permisului am si o sectiune unde apare stipulat faptul ca pot detine 500 de cartuse, calibru 12. Apropo, eu am cumparat un Lu-Mar. O zi buna!
AlexAlbu
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 10 Apr 2020, 09:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Cristian

Mesajde Sly_Fox pe 17 Feb 2021, 17:15

Ghinda scrie:@vulpe, nu il speria. Toti am crescut cu IJ!

Am crescut cu IJ, dar nu cu IJ 43! IJ-urile 26, 54, 58, 12, 27 și altele din epoca sovietică au fost parfum franțuzesc pe lângă modelul 43.
yoghi scrie:Bre !!
Toti ATI avut...eu aveam Merkel ...cand eram in crestere. :D

Ahaaaaa...tagma chiaburilor.:D
Tranda scrie:Am ales 43-ul pt ca am vrut o arma noua si la bugetul pe care il aveam, cam la el m-am incadrat.
Am incercat si una tip bock, tot de la Baikal dar 43-ul mi s-a parut mai manevrabila. Din review-urile pe care le-am citit inainte de achizitie am dedus ca e o arma de la care nu trebuie sa ai mari pretentii, dar care isi face treaba (cam ca orice lucru rusesc as zice :D ). Acum ramane de vazut ce experienta o sa am cu ea. :)

Înțeleg! Să o stăpânești sănătos!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prezentare Cristian

Mesajde capleacosmin pe 17 Feb 2021, 19:04

Bine ai venit! Fier încins, cătare plină! :ymsmug:
Avatar utilizator
capleacosmin
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 30 Apr 2020, 21:28
Locaţie: Dăbuleni, Dolj

Re: Prezentare Cristian

Mesajde Tranda pe 24 Feb 2021, 16:03

AlexAlbu scrie:Salut Cristian. Da, am viza cu o perioada de valabilitate de 5 ani, pana in 2026 ( cu stampila si tot ce trebuie). Permisul mi-a fost eliberat de Arme si munitii Ilfov acum 2 sapt. Inspre sfarsitul permisului am si o sectiune unde apare stipulat faptul ca pot detine 500 de cartuse, calibru 12. Apropo, eu am cumparat un Lu-Mar. O zi buna!


Teoretic orice document de genul acesta trebuie sa aiba o data de expirare, deci, in mod normal, si pe permisul meu trebuia sa fie completata acea rubrica. I-am intrebat pe cei de la arme si munitii din B, ca sa ma asigur ca e totul ok si mi-au zis ca perioada de valabilitate curge de la data emiterii si ca nu e nevoie sa-mi completeze valabilitatea (exact ce au zis si colegii mai sus). Pentru faptul ca unii completeaza acea rubrica si altii nu, nu am o explicatie :) .

Sa stapanesti sanatos Lu-Mar-ul si catare plina!

Sly_Fox scrie:Înțeleg! Să o stăpânești sănătos!


Multumesc! :)

capleacosmin scrie:Bine ai venit! Fier încins, cătare plină! :ymsmug:


Multumesc! :)
A citi şi a nu înţelege este asemănător cu a vâna şi a nu prinde.
Avatar utilizator
Tranda
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Feb 2021, 23:32
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Cristian

Mesajde Sly_Fox pe 25 Feb 2021, 17:02

Tranda scrie:Astazi am fost cu arma la politie si am luat permisul de port arma, deci inca nu am apucat sa ies cu ea la vanatoare. Planuiesc sa merg intr-un poligon zilelea acestea, sa-i fac o proba.

Ai reușit să tragi cu ea în poligon? Cum merge?
Apropo, ai spus că este un model Baikal MP43E cal. 12/70. Din câte știu, cele în calibrul 12/70 au oțel de Kursk și lemn de Tunguska. Adică oțelul provine din șenilele și turelele tancurilor T34 bușite în bătăliile dintre blindate la Kursk, în cel de-al doilea război mondial, iar lemnul provine din cioatele copacilor dezrădăcinați și rupți de către bolidul cosmic care a lovit în regiunea Tunguska în anul 1908. Ceva special oricum!
În schimb cele în calibrul 12/76 sunt din materiale mai comune, nimic special.

A ta sigur este în varianta 12/70 și nu 12/76?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prezentare Cristian

Mesajde Tranda pe 25 Feb 2021, 22:06

Sly_Fox scrie:Ai reușit să tragi cu ea în poligon? Cum merge?
Apropo, ai spus că este un model Baikal MP43E cal. 12/70. Din câte știu, cele în calibrul 12/70 au oțel de Kursk și lemn de Tunguska. Adică oțelul provine din șenilele și turelele tancurilor T34 bușite în bătăliile dintre blindate la Kursk, în cel de-al doilea război mondial, iar lemnul provine din cioatele copacilor dezrădăcinați și rupți de către bolidul cosmic care a lovit în regiunea Tunguska în anul 1908. Ceva special oricum!
În schimb cele în calibrul 12/76 sunt din materiale mai comune, nimic special.

A ta sigur este în varianta 12/70 și nu 12/76?


I-am facut o proba (8 cartuse). Sincer, sunt foarte incantat de ea ... voi merge intr-un poligon zilele acestea ca sa trag mai multe cartuse si sa vad si grupajul. Am tras de la 20m si 30m (aproximativ) cu cartuse Sterling, 36g, cu alica de 3mm. Am lovit tinta de fiecare data (la vanatoare stiu ca va fi altceva :lol: ). Singurul lucru care nu-mi place e ca se monteaza mai greu, fiind noua, dar este ceva normal. Sper sa-si mai dea drumul cat ma mai "joc" eu cu ea.

Sincer, povestea mi se pare foarte frumoasa ... mi-ar placea sa fie si adevarata. Nu stiam de ea; o sa ma documentez :D .

Da, este Baikal MP43E, cal. 12/70, socuri fixe, tevi de 725mm, cu 2 tragace si pat si uluc din lemn de nuc.
A citi şi a nu înţelege este asemănător cu a vâna şi a nu prinde.
Avatar utilizator
Tranda
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Feb 2021, 23:32
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron
Publicitate