Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:36

Prezentare Bogdan

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Prezentare Bogdan

Mesajde Bogdann09 pe 10 Mai 2021, 15:46

Buna ziua,
Ma numesc Bogdan, am 23 de ani, sunt vanator din octombrie 2019 la AJVPS Constanta.
Am mostenit vanatoarea de la tata, si sunt pasionat de vanatoarea de vanat mic cu par si pene.

O intamplare din primul meu sezon (2020-2021) la o vanatoare de misterti aveam pe autorizatie si iepuri si fazani si am decis sa iau si cainele cu mine (brac german) la goana. Cand a inceput goana dupa 20-30 de metrii cainele sta in aret si ma asteptam sa sara un fazan sau iepure si ma trezesc cu mistretul la 5 metrii de mine. Am stat amandoi si ne-am uitat unul la altul pentru 2-3 secunde, dupa care am am tras un foc in capul mistretului. Am ramas putin socat cand am vazut ca a cazut din primul foc avand pe teava alica 3,9mm / 36 grame. Ochiometric avea in jur de 250-270kg. Dupa intamplarea asta la alte vanatori au mai trecut pe langa mine vreo 4-5 mistreti in fuga, aveam pe teava tot alica dar nu am tras din lipsa certitudinii ca o sa cada sau ca ii mai gasim dupa, si o sa ramana raniti.

https://ibb.co/WDJcWbZ
Bogdann09
 
Mesaje: 3
Membru din: 02 Feb 2021, 17:44

Re: Prezentare Bogdan

Mesajde ravenstein pe 10 Mai 2021, 17:20

Bogdann09 scrie:Buna ziua,
Ma numesc Bogdan, am 23 de ani, sunt vanator din octombrie 2019 la AJVPS Constanta.
Am mostenit vanatoarea de la tata, si sunt pasionat de vanatoarea de vanat mic cu par si pene.

O intamplare din primul meu sezon (2020-2021) la o vanatoare de misterti aveam pe autorizatie si iepuri si fazani si am decis sa iau si cainele cu mine (brac german) la goana. Cand a inceput goana dupa 20-30 de metrii cainele sta in aret si ma asteptam sa sara un fazan sau iepure si ma trezesc cu mistretul la 5 metrii de mine. Am stat amandoi si ne-am uitat unul la altul pentru 2-3 secunde, dupa care am am tras un foc in capul mistretului. Am ramas putin socat cand am vazut ca a cazut din primul foc avand pe teava alica 3,9mm / 36 grame. Ochiometric avea in jur de 250-270kg. Dupa intamplarea asta la alte vanatori au mai trecut pe langa mine vreo 4-5 mistreti in fuga, aveam pe teava tot alica dar nu am tras din lipsa certitudinii ca o sa cada sau ca ii mai gasim dupa, si o sa ramana raniti.

https://ibb.co/WDJcWbZ


Salut,
Ai voie sa impusti mistretul cu altceva inafara de glont sau breneke?
O zi faina.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Prezentare Bogdan

Mesajde Bogdann09 pe 10 Mai 2021, 17:36

Dacă greșesc ce spun va rog să mă corectați, din câte știu la vânătoarea colectiva ai voie, la cea individuală știu că se folosește doar proiectil unic sau glont, + in situația mea când te trezești cu un porc de 250kg in fata și se uită la tine, in momentul ăla nu te gândești că nu ai brenneke pe țeavă.
Bogdann09
 
Mesaje: 3
Membru din: 02 Feb 2021, 17:44

Re: Prezentare Bogdan

Mesajde rhazvan pe 10 Mai 2021, 18:03

Bogdann09 scrie:Dacă greșesc ce spun va rog să mă corectați, din câte știu la vânătoarea colectiva ai voie, la cea individuală știu că se folosește doar proiectil unic sau glont, + in situația mea când te trezești cu un porc de 250kg in fata și se uită la tine, in momentul ăla nu te gândești că nu ai brenneke pe țeavă.


Conform legii nu ai voie, dar noi sa fim sanatosi.

Bine ai venit!
rhazvan
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Iul 2020, 03:15

Re: Prezentare Bogdan

Mesajde popaliviu pe 10 Mai 2021, 18:11

Ai voie dacă vrea să te ia cu dinții de ceafă! :mrgreen:
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Prezentare Bogdan

Mesajde ravenstein pe 10 Mai 2021, 20:19

rhazvan scrie:
Bogdann09 scrie:Dacă greșesc ce spun va rog să mă corectați, din câte știu la vânătoarea colectiva ai voie, la cea individuală știu că se folosește doar proiectil unic sau glont, + in situația mea când te trezești cu un porc de 250kg in fata și se uită la tine, in momentul ăla nu te gândești că nu ai brenneke pe țeavă.


Conform legii nu ai voie, dar noi sa fim sanatosi.

Bine ai venit!


Am avut caz la grupa vecina, anul trecut, a sărit mistrețul din spini, grupa fiind la fazani. Omul a tras cu alice. Au venit cei de la arme și muniție, s-a lăsat cu dosar parca.
Eu unul nu m-aș juca cu asa ceva
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Prezentare Bogdan

Mesajde kama3 pe 10 Mai 2021, 20:49

Bun venit!
Cateodata nu mai are importanta nici ce ai pe teava si nici riscul unui dosar penal. Depinde in ce directie fuge porcul...
E mai bine sa dai tu declaratie la politie, decat rudele la primarie.
Dar, in conditii normale e bine sa fim responsabili cand apasam pe tragaci.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Prezentare Bogdan

Mesajde Bogdann09 pe 10 Mai 2021, 21:10

ravenstein scrie:
rhazvan scrie:
Bogdann09 scrie:Dacă greșesc ce spun va rog să mă corectați, din câte știu la vânătoarea colectiva ai voie, la cea individuală știu că se folosește doar proiectil unic sau glont, + in situația mea când te trezești cu un porc de 250kg in fata și se uită la tine, in momentul ăla nu te gândești că nu ai brenneke pe țeavă.


Conform legii nu ai voie, dar noi sa fim sanatosi.

Bine ai venit!


Am avut caz la grupa vecina, anul trecut, a sărit mistrețul din spini, grupa fiind la fazani. Omul a tras cu alice. Au venit cei de la arme și muniție, s-a lăsat cu dosar parca.
Eu unul nu m-aș juca cu asa ceva



Eu aveam mistret pe autorizatie(+fazan,iepure,potarniche,vulpe,sacal pentru astea am baga alice) si la ce zgomot facea porcul cand se uita la mine mai bine declaratie la politie decat sa dea familia la primarie, cum a spus colegul mai sus.
Si legat de grupa care era la fazani si a tras la mistret asta mi se pare caz de braconaj. Nu mi se pare normal sa tragi la o specie pe care nu o ai in autorizatie.
Bogdann09
 
Mesaje: 3
Membru din: 02 Feb 2021, 17:44

Re: Prezentare Bogdan

Mesajde ravenstein pe 10 Mai 2021, 21:26

Bine ai venit![/quote]

Am avut caz la grupa vecina, anul trecut, a sărit mistrețul din spini, grupa fiind la fazani. Omul a tras cu alice. Au venit cei de la arme și muniție, s-a lăsat cu dosar parca.
Eu unul nu m-aș juca cu asa ceva[/quote]


Eu aveam mistret pe autorizatie(+fazan,iepure,potarniche,vulpe,sacal pentru astea am baga alice) si la ce zgomot facea porcul cand se uita la mine mai bine declaratie la politie decat sa dea familia la primarie, cum a spus colegul mai sus.
Si legat de grupa care era la fazani si a tras la mistret asta mi se pare caz de braconaj. Nu mi se pare normal sa tragi la o specie pe care nu o ai in autorizatie.[/quote]

Si uite asa incepem sa interpretam gresit. Greseala mea este ca am uitat sa spun ca au avut trecut si specia mistret. Asa ca nu veni cu contraatac.
Ce nu mi se pare mie normal, este ca ai folosit munitie neadecvata speciei pe care ai vanat-o.
Dar, legal ce ai facut tu e infractiune.
Si cand vad pe altii ca li se pare normal sa tragi cu alica la mistret, imi vine sa plec din tara.

Baga frate 1 breneke si 1 alica, daca stii ca poate sarii mistretul, sau lasa doar breneke, da-l in colo de cocos pentru 1 goana.Sau lasa un alt coleg in goana, care nu are frica de mistret, dar in nici un caz nu normaliza tragerea cu alica la specia mistret.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Prezentare Bogdan

Mesajde kama3 pe 10 Mai 2021, 22:03

Mie anormal mi se pare sa ai si mistret si vanat mic aceiasi autorizatie.
Sa ai si brenek si alica pe tevi la aceiasi goana mi se pare o struto camila contraproductiva si potential periculoasa. In primul rand nu stii ce sare si atunci in secunda cand sare vanatul sa selectezi fie tragaciul pe care apesi, fie teava cu care tragi. Asta daca ai cu doua tevi. Ca la semi mai greu...
In al doilea rand periculos pentru ca intr-un fel tragi cu alice -orizontal sau in sus la pasari, in jos la iepure, si altfel cand tragi cu unic. Unde proiectilul ar trebui sa se opreasca in porc sau in pamant.
Daca selectezi gresit focul si tragi cu unicul in sus sau in ras la fazan, in cel mai fericit caz poti sa ratezi fazanul, in cel mai nasol sa nimeresri gonacul. Stiu, probabilitatea e mica, dar riscul e prea mare ca sa ne lasam in voia statisticii.
Daca totusi pe aceiasi autorizatie exista si mic si mare, cred ca goanele ar trebui delimitate clar la capitol de "in ce se trage".
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Prezentare Bogdan

Mesajde ravenstein pe 10 Mai 2021, 22:09

kama3 scrie:Mie anormal mi se pare sa ai si mistret si vanat mic aceiasi autorizatie.
Sa ai si brenek si alica pe tevi la aceiasi goana mi se pare o struto camila contraproductiva si potential periculoasa. In primul rand nu stii ce sare si atunci in secunda cand sare vanatul sa selectezi fie tragaciul pe care apesi, fie teava cu care tragi. Asta daca ai cu doua tevi. Ca la semi mai greu...
In al doilea rand periculos pentru ca intr-un fel tragi cu alice -orizontal sau in sus la pasari, in jos la iepure, si altfel cand tragi cu unic. Unde proiectilul ar trebui sa se opreasca in porc sau in pamant.
Daca selectezi gresit focul si tragi cu unicul in sus sau in ras la fazan, in cel mai fericit caz poti sa ratezi fazanul, in cel mai nasol sa nimeresri gonacul. Stiu, probabilitatea e mica, dar riscul e prea mare ca sa ne lasam in voia statisticii.
Daca totusi pe aceiasi autorizatie exista si mic si mare, cred ca goanele ar trebui delimitate clar la capitol de "in ce se trage".


Iti inteleg perfect punctul de vedere si iti dau dreptate.
Dar daca sunt cu lisa, unde am 2 tragace, mie mi se pare mai normal sa am 1 breneke si 1 alica, pentru ca stiu fiecare tragaci care teava e, decat sa trag cu alica la mistret. Asta sunt eu, adica tin minte, si imi reamintesc constant ce am pe fiecare teava, tocmai din cauza riscului de a nu gresii.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Prezentare Bogdan

Mesajde adrian m. pe 12 Mai 2021, 18:59

Proiectil unic tot timpul la indemana. Daca sare in 10 m porcu si nu vine pe tine ai timp suficient sa schimbi si sa il si pusti (daca nu intra in vreo desime), dar si vanatul trebuie sa aiba o sansa! Eu am patit cu unic si alica pe teava si am tras unic dupa rata, de atunci nu mai practic asa ceva. Acuma am semi si in maxim 5 sec pot schimba alica cu unic. Siguranta inainte de toate, dupa ce apesi tragaciul nu mai poti da timpul inapoi.
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Prezentare Bogdan

Mesajde Sly_Fox pe 12 Mai 2021, 21:51

Lăsați că a auzit porcina africană de dilemele voastre și a rezolvat situația în majoritatea regiunilor din țară. Nu veți mai avea dileme de genul ce bag pe țeavă, ce schimb, cum schimb și altele. Ba mai mult ultimul sezon ați băgat pe țevi mai mult ulei de armă să nu ruginească decât cartușe.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prezentare Bogdan

Mesajde yoghi pe 13 Mai 2021, 12:57

Dar moralisti sunteti bre.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prezentare Bogdan

Mesajde yoghi pe 13 Mai 2021, 13:06

In 5m orice cartus functioneaza ca un breneke :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prezentare Bogdan

Mesajde popaliviu pe 13 Mai 2021, 14:40

Sau mai e varianta tăierii cartușului sub bură! :ar!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Prezentare Bogdan

Mesajde ravenstein pe 13 Mai 2021, 14:53

popaliviu scrie:Sau mai e varianta tăierii cartușului sub bură! :ar!


Aha.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Prezentare Bogdan

Mesajde liviur pe 14 Mai 2021, 13:14

Bine ai venit![/quote]

Am avut caz la grupa vecina, anul trecut, a sărit mistrețul din spini, grupa fiind la fazani. Omul a tras cu alice. Au venit cei de la arme și muniție, s-a lăsat cu dosar parca.
Eu unul nu m-aș juca cu asa ceva[/quote]

S-a lasat cu dosar pen pentru ca nu aveau mistrat pe autorizatie nu pentru munitia folosita
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Prezentare Bogdan

Mesajde ravenstein pe 14 Mai 2021, 13:52

liviur scrie:Bine ai venit!


Am avut caz la grupa vecina, anul trecut, a sărit mistrețul din spini, grupa fiind la fazani. Omul a tras cu alice. Au venit cei de la arme și muniție, s-a lăsat cu dosar parca.
Eu unul nu m-aș juca cu asa ceva[/quote]

S-a lasat cu dosar pen pentru ca nu aveau mistrat pe autorizatie nu pentru munitia folosita[/quote]

Oameni buni, m-am corectat mai sus, adica mai exact, am adaugat ca era trecut si fazan si mistret pe autorizatie. Nu avea legatura cu autorizatia, avea legatura cu munitia folosita la specia de vanat.

Doar eu vad ca e o problema sa tragi cu alica la mistret? Scrie clar in lege ca doar glont si proiectil unic se folosete. EU ASA STIU !!!
Mi se pare ca ma bat cu morile de vant.

Am atasat si poza . Poate asa va este mai clar la astia care sustineti ca e ok sa tragi cu alica, - https://prnt.sc/12x802d
@ravenstein
Fara trivialitati, te rog.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Prezentare Bogdan

Mesajde yoghi pe 14 Mai 2021, 15:50

Poza o fi dar
Pt folosire de ..alte cartuse ,pedeapsa e contraventie
Vezi in lege art 39 alin 1 litera "i" si "p"

Si sanctiunea de la 48


Totusi nu asta e topicu!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prezentare Bogdan

Mesajde tehărău pe 28 Aug 2021, 19:08

Bun venit!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24


Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate