Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:18

Prezentare dtdpuu

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Prezentare dtdpuu

Mesajde dtdpuu pe 30 Dec 2021, 18:27

Cred ca sint demult scadent cu prezentarea, cu scuzele de rigoare o fac acum.

Sint vinator/tragator/"bricoleur" de cca 12 ani si de profesie sint inginer electronist. Orginar sint din zona Bistrita, si dupa citeva alte resedinte/tari, locatia curenta este Michigan/USA.

Spre deosebire de multi altii de pe forum, nu am fost vinator in Romania si nici nu am pe nimeni in familie cu asemenea istorie sau hobby. Asadar, am invatat vinatoarea si armele...singur sin inginereste, adica asa cum am facut noi scoala in Romania. Mai intii intelegi si inveti teoria si apoi faci "probleme si exercetii", asadar am inceput prin a invata, studia si experimenta cu arme/munitie/balistica, si de la inceput m-a atras trasul la distanta. Sa fiu sincer, vinatoarea m-a atras progresiv, dupa ce am inceput cu armele...dar m-a atras de la inceput. Nu m-au atras competiile ci vinatoarea "la distanta" in teren, in padure.

Cred ca poligonul/antrenamentul are rolul lui pentru testare, dar adevarata actiune si satisfactie este in teren cind fiecare incearca sa folososeasca ce a primit de la natura, vinatul simturi iar noi...mintea. Si daca animaul invinge si eu pierd jos palaria pentru vinat, am petrecut zile in natura si...ne vom revedea poate data viitoare.

Aici in USA am vinat capra, mistret (de USA, mai mic decit in RO), iepuri, ceva pasaret (inclusiv un curcan salbatic), veverite, armadilo, oposum. Am vinat cu carabina cu glont (inclusiv percutie pe rama), pistol, revolver si arme cu aer comprimat (preferata mea pentru veverita). Preferinta mea este bineinteles carabina (atit cu glont cit cu aer comprimat. Ma atrage vinatoare la distanta pentru orice vinat, nu vinez pentru trofeu ci pentru satisfactia vinatorii. Pentru mine e satisfacatoare o veverita pe care o dobor la 50m, ca si o capra la 250m. Nu ma atrage vinatoarea cu arcul (desi am unul primit pe gratis) si nu m-a atras prea mult nici lisa. Asta pina mai de curind...anul acesta am luat prima mea lisa.

Arsenaul din dotare e...oaercum si fix si variabil. Adica continui sa pastrez armele care le am, dar unele din ele sufera modificari anuale. Incerc sa fac modificarile de unul singur ccea ce cred ca e la nivel de amator. De asemenea pentru unele incarc propria munitie, pentru altele consider ca nu merita.
Asadar arme de foc:
    Carabine:
  • Savage 114 , bolt action (223 Remington) - reincarc pentru ea, modificarile sint doar schimbari de lunete
  • Savage 10FP, bolt action (308 Winchester) - reincarc pentru ea, modifcari majore (schimbari de calibru, teava, pat, lunete, etc.)
  • Savage 110FP, bolt action (7mm Magnum) - reincarc pentru ea, modifcari majore (schimbari de calibru, teava, pat, lunete)
  • Springfield M1A, semi (308 Winchester) - recincarc pentru ea, modifcari majore (sasiu, lunete, diferite componente interne)
  • Savage Mark 2 bolt action (22lr) - modificari minime, doar lunete
  • Anchutz bolt action (17 hmr) - modicari minime, doar lunete
  • SKS, semi (7.62x39) - modifcari minimime, schimbat catarile
  • Muzzle loader CVA Optima V2 (calibrul 50) - aceasta este noua (pentru mine), pentru sezonul de la anul
  • Savaga 10 FP (7-08) - in constructie din bucati...dar tehnic actiunea e inregistrata ca arma

  • Pistoale: Citeva in calibrul 9 mm (Glock, Sprigfield, Keltex), 380 ACP (SmithWesson) si un revolver SmithWesson 357 magnum

    Arme cu aer comprimat: in toate calibrele (.17, .22 si . 25) atit carabine cit si pistoale, in toate actiunile (cu arc, cu aer comprimat si cu CO2). DAR top of the line eset un Arigun Technology Vulcan 2 bulpup in calibrul .25 cu regulator de presiune si teava CZ. Este arma de vinatoare de baza pentru veverite si este extrem de precisa la 50m.

Acum citiva ani am gasit acest forum (si inca citeva) si m-am hotarit sa documentez pe forum experimentele mele si ceea ce am invatat . Am invatat multe si de pe forum. Nu pretind a fi expert in ce fac sau scriu..dar incerc sa experimentez si sa judec inginereste. Uneori am rezultate bune...alteori mai putin bune...dar invat din greseli. De asemenea incerc sa imi pastrez mintea deschisa, ceea ce probabil ma duce la unele solutii...care sint mai neobisnuite (cum ar fi strategii de vinatoare)...dar daca duc la rezultate, imi dau satifactie, sint legale si etice (in opinia mea de etica), sint ok cu ele.

Ma bucur ca sint aici si chiar daca din cind nu sint activ (alte hobby-uri) sau munca...continui sa citesc si...revin.

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Prezentare dtdpuu

Mesajde tehărău pe 30 Dec 2021, 19:56

Bun venit, Cristian!
Bun venit pe topicul de prezentare, că pe celelalte ești foarte bine venit de multă vreme... ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Prezentare dtdpuu

Mesajde dtdpuu pe 30 Dec 2021, 21:41

Multumesc!
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Prezentare dtdpuu

Mesajde Dr.47 pe 30 Dec 2021, 22:10

In loc de 'bun gasit' va spun 'un an mai bun', asta pt ca am vazut in mai multe postari semnatura 'CristianC'.
...si cica Savage e 'eftin'. Câțiva vanatori au strâmbat din nas cand m.au vazut cu Axis la umar...sa fie la ei!
Zilele trecute am fost prin magazinele vanatoresti din Chișinău si am admirat o gramada de jucarii cu aer comprimat. Cateva carabine chiar m.au pus pe ganduri, si cred ca o sa incep sa fiu membru si pe acolo.
Moldovenii spun ca folosesc carabine cu aer comprimat si la mistreț. Adevar sau infloresc salcamii pe zapada?
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Prezentare dtdpuu

Mesajde dtdpuu pe 31 Dec 2021, 01:13

Dr.47 scrie:In loc de 'bun gasit' va spun 'un an mai bun'....
...
Moldovenii spun ca folosesc carabine cu aer comprimat si la mistreț. Adevar sau infloresc salcamii pe zapada?


Multumesc, asemenea. Sa fie u an fara restrictii si cu revenire la normalitare.

In ce priveste AC, da calibrele mari se pot folosi la vinat mare. Dar logistica e mult mai complexa si puterea mult mai scazuta. Adica un numar mic de focuri, si re-incarcarea se face din compresor de presiune mare, sau rezevor cu aer la presiune. Niciunul nu e atit de usor de dus in teren.

Penteu mine ce depaseste nevoua de 22lr, cere pulbere. Insa AC pentru vinat mic (veverita, ciori, opusum, iepure) e fun si satisfacator. De asemenea e practicabil unde 22lr e interzis.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Prezentare dtdpuu

Mesajde yoghi pe 31 Dec 2021, 01:34

Adevar tovarasi
Pt@Dr.47


https://youtu.be/9KgWSDVCjzQ

Un proiectil de aproximativ 22g. (Asa a zis nu ? 336grain ?)

Ps.si pretul e la fel de ...letal cred
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prezentare dtdpuu

Mesajde Dr.47 pe 31 Dec 2021, 02:10

HPA am folosit cand jucam airsoft. Costuri mari pt jucariile astea, plus batai de cap cand e frig.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi


Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate