Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 04:59

Prezentare vali m

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Prezentare vali m

Mesajde vali m pe 08 Apr 2022, 14:18

va salut, ... ma numesc Mihai valentin ,cam 58 de ani,sunt vanator din 2001,in Calarasi(fond bogat in pasari migratoare)....dar foarte dezamagit de turnura pe care o da guvernul tagmei noastre,a vanatorilor.
vali m
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Apr 2022, 13:56

Re: Prezentare vali m

Mesajde popaliviu pe 08 Apr 2022, 21:16

Bine ai venit!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Prezentare vali m

Mesajde Marius pe 09 Apr 2022, 10:53

vali m scrie:va salut, ... ma numesc Mihai valentin ,cam 58 de ani,sunt vanator din 2001,in Calarasi(fond bogat in pasari migratoare)....dar foarte dezamagit de turnura pe care o da guvernul tagmei noastre,a vanatorilor.


Bine ai venit Valentin.
Eu sunt doar cu putin mai in varsta si am vanat foarte mult la voi pe Calarasi, atat in balta (la Pietroiu si Roseti) cat si pe Baragan (la Bazarghideanu, Drajna, Stefan Voda sau Plevna). De cativa ani nu am mai fost, dar nici gaste nu cred ca au mai fost ca inainte. Din cate stiu, cele de pe Iezer ies mai ales pe cele doua fonduri de langa Dunare, care nu sunt ale voastre.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare vali m

Mesajde vali m pe 10 Apr 2022, 12:13

buna Marius,
vad ca sti situatia de pe aici. Farmecul zonei ramane pasajul....si aici lucrurile s-au schimbat...in bine. Trebuie sa recunosc ca pauza de un sezon a fost benefica si am avut parte de o migratie ca pe vremuri (2001-2005).Al doilea an a fost degeaba. Gasca a revenit in forta....si rata e ok,si asta peste tot. Din pacate din motive financiare (pandemie,ONG..) s-a renuntat la fondul Pietroiu . Si daca se mentine starea asta dictata de ONG-uri care ne vad ca pe niste exterminatori o sa dispara si farmecul iesirii cu prietenii,povestile de dupa si...vinul fiert de pe urma . Astia nu pricep ca scopul vanatorii e sa vezi vanatul,si abia apoi sa te bucuri de vreo piesa .
vali m
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Apr 2022, 13:56

Re: Prezentare vali m

Mesajde Sly_Fox pe 10 Apr 2022, 14:49

vali m scrie:Astia nu pricep ca scopul vanatorii e sa vezi vanatul,si abia apoi sa te bucuri de vreo piesa .

Salutare și bun venit!
Pricep foarte bine, că nu sunt proști deloc, doar că nu îi interesează acest lucru. Interesele lor depășesc sfera cinegeticii, ba chiar cred că nu au nicio treabă cu acest domeniu pe care-l vor desființat și înlocuit cu administrarea "verde" a faunei. Și cum la ei este vorba despre afaceri și ține de prosperitatea lor, iar la noi ține mai mult de hobby, lupta noastră este cam fără șanse. Ei fac bani din asta, noi ne cheltuim banii pe asta. Nu este vorba despre concurență, caz în care ar fi început luptele cu ghearele și cu dinții. Ca să înceapă o concurență acerbă ar trebui ca proprietarii terenurilor să devină și administratorii animalelor de pe acele terenuri. Și nu doar atât, este nevoie ca proprietarii terenurilor care vor intra și în posesia dreptului de a administra cinegetic să găsească oportun a începe afaceri, să fie stimulați cu fonduri nerambursabile, europene sau de stat, să beneficieze de programe atractive în vederea dezvoltării cinegeticii românești etc. Altfel, dacă nu rentează, odată ce vor avea pe mână dreptul de vânătoare, proprietarii vor stopa efectiv această activitate pe terenurile lor și nu ne va avantaja cu nimic. Asta este din păcate, totul se învârte în jurul banilor, iar învârtitul în jurul banilor duce la amețeli și dezorientări ce provoacă două boli grave, respectiv lăcomia și prostia, maladii care domină întreaga lume, nu doar România. Imperfecți într-o lume imperfectă!

PS: Aia cu "te bucuri de vreo piesă" nu este tocmai cea mai bună exprimare! Eu cred că mai bine utilizezi noțiunea de exemplar și nu cea de piesă. Fiind pe un forum de vânătoare și nu pe unul auto sau vreun alt domeniu tehnic...
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prezentare vali m

Mesajde vali m pe 10 Apr 2022, 17:00

hmmm....ce fac proprietarii de teren.....iti spun eu: -pun otrava la soareci si sunt zeci de iepuri morti,la fel si caprioare.... Culmea....mare parte din ei sunt vanatori .Protectia Mediului....o mare teapa....
p.s. exista in DEX :piesa cinegetica
vali m
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Apr 2022, 13:56

Re: Prezentare vali m

Mesajde Sly_Fox pe 10 Apr 2022, 18:28

vali m scrie:hmmm....ce fac proprietarii de teren.....iti spun eu: -pun otrava la soareci si sunt zeci de iepuri morti,la fel si caprioare.... Culmea....mare parte din ei sunt vanatori .Protectia Mediului....o mare teapa....

Știu perfect ce fac proprietarii de terenuri, doar de loc sunt de pe partea cealaltă a Feteștiului, la nord (am vânat dintotdeauna atât în Baltă cât și pe terasă, Stelnica, Bordușani, Făcăeni, Vlădeni, Giurgeni, Țăndărei, Movila, Fetești). Și am amici mari proprietari de terenuri, unii și vânători. Din acest motiv spuneam că vor lua în considerare vânătoarea doar dacă vor fi motivați să facă acest lucru.
vali m scrie:p.s. exista in DEX :piesa cinegetica

Un link ceva către această definiție din DEX? Dacă există este o scăpare nefericită a celor care au inclus-o în DEX. La fel de greșită precum termenul de recoltare (pentru vânat) sau expresia cote de recoltă. Aberații venite din partea celor care nu prea au habar despre acest domeniu. Utilizarea cuvântului piesă în loc de exemplar reprezintă o reminiscență a limbajului de lemn indus de către comuniști atunci când s-au trezit stăpâni peste țară și peste vânătoare în '47. Dar dacă vrei să utilizezi această expresie...este alegerea ta, nicio problemă.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prezentare vali m

Mesajde popaliviu pe 10 Apr 2022, 19:19

Sly_Fox scrie:
PS: Aia cu "te bucuri de vreo piesă" nu este tocmai cea mai bună exprimare! Eu cred că mai bine utilizezi noțiunea de exemplar și nu cea de piesă. Fiind pe un forum de vânătoare și nu pe unul auto sau vreun alt domeniu tehnic...


:-bd
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Prezentare vali m

Mesajde Ghinda pe 12 Apr 2022, 08:13

Pietroiu s-a dat. Nu s-a pierdut.

Bun venit!!!!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare vali m

Mesajde Sly_Fox pe 12 Apr 2022, 08:55

Așa cum s-a întâmplat cu mai toate fondurile bune de prin acea zonă (Călărași, Ialomița).

Versuri

Mafia a presat, a insistat, apoi a ordonat
Politicul a recepționat și s-a implicat
Asociațiile au ridicat popourile și au executat
Spanac, spanac, pe linie spanac!

Refren

Yo yo yo yo yo!
Gieeeeeeeee!

Atenție, acesta este un pamflet! Ca întreaga țară de altfel!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prezentare vali m

Mesajde tehărău pe 15 Apr 2022, 14:37

Bun venit!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Prezentare vali m

Mesajde laurul pe 16 Apr 2022, 13:50

Ghinda scrie:Pietroiu s-a dat. Nu s-a pierdut.

Bun venit!!!!!!

:ymhug:
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!


Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate