Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 03:34

Prezentare unknown

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Prezentare unknown

Mesajde unknown pe 05 Iun 2022, 14:49

Va salut!

Eu sunt "unknown", sunt usor trecut de 40 de ani si activez in domeniul IT.
Pasiunea pentru vanatoare mi-a fost aprinsa pe la 14 ani de un unchi vanator care m-a purtat la acea vreme pe campurile din sudul tarii, pe atunci inca pline de iepuri si fazani si prin padurile ce inca aveau mistreti si caprioare.
Timp de vreo 4 ani, de cate ori am avut timpul necesar, l-am tot insotit pe la diverse vanatori de iepuri,fazani,vulpi,rate,gaste,capriori,mistreti realizate prin diferite metode de vanatoare (goana,panda,dibuit etc) asa ca pot spune ca am gustat destul de mult din placerile vanatorii de la acea vreme.
Pe la vreo 18 ani a trebui sa emigrez in centrul tarii pentru studii si m-am rupt de tot ceea ce insemna vanatoare si,din pacate, din ratiuni financiare, unchiul meu a renuntat la vanatoare.
Intre timp, pana la varsta actuala, am reusit sa finalizez cateva etape importante din viata (familie, copii,casa etc) asa ca mare parte din grijile principale ale vietii au mai trecut.
In urma cu vreo 3 ani baiatul cel mic al unchiului responsabil cu insuflarea acestei pasiuni, a devenit la randul lui vanator.
Acest fapt si o discutie cu niste prieteni la „una mica”,prin noiembrie anul trecut,unde s-a atins si subiectul vanatoare, au facut sa mi se reaprinda flacara acestei pasiuni si am realizat pe loc, la acea discutie, ca, daca nu oficializez cat mai repede relatia mea cu vanatoarea, nu va mai exista un „altadata”.
Constient de faptul ca e „acum ori niciodata” am si rugat imediat unul din prietenii de la acea discutie, care este vanator de vreo 11 ani la o asociatie privata din zona de centru a tarii, sa intrebe daca se primesc membri noi si, cum raspunsul a fost unul pozitiv, in nici 2 zile aveam si cazierul scos si inscrierea facuta (chiar cu o saptamana inainte de examenul de anul trecut astfel incat sa am stagiatura completa pana la examenul de anul asta).
Evident, au urmat cateva serii de cumparaturi initiale de echipament pentru stagiatura apoi inceperea efectiv a stagiaturii mele care a constat in foarte multe vanatori la goana la mistreti (cele mai multe au fost 5 intr-o saptamana) si doar vreo 3-4 la fazani.
Fiind stagiar am fost in cele mai multe cazuri gonac dar am stat si in stand in vreo doua randuri si constatarile mele legate de fondul de vanatoare au fost ca mistretii sunt destul de putini (de aici si numarul mare de vanatori la care am participat), exista destule caprioare dar si ceva exemplare de cerb comun, iepuri dar nu ca la campie desi nici acolo nu prea mai sunt,multe vulpi dar si fazani, iar numarul de ursi este foarte mare.
Apropo de ursi,la prima vanatoare la care am participat in stagiatura (cu mainile goale chiar...nici macar cutit de lemn nu am avut) am scos 4 ursi si niciun mistret si am auzit apoi in discutiile ulterioare ca au iesit chiar si 8 ursi la o singura goana (sa speram ca „ai nostri alesi” se vor trezi la un moment dat si isi vor da seama ca doar printr-o selectie prin vanatoare vom avea din nou efective optime de ursi si exemplare frumoase,medaliabile si nu din ce in ce mai degenerate si care fac o gramada probleme).

Ce voi vana:
-la noi pe fond : preponderent mistreti la goana, fazani si iepuri si probabil din cand in cand caprior la panda
-pe alte fonduri: pasaj la rate, gaste, porumbel gulerat si sper ca si ceva prepelite/potarnichi

Intrucat, pana la aceasta prezentare, am citit si inca citesc prin forum si pe alte site-uri de specialitate si avand in vedere si cele prezentate mai sus am luat deja cateva decizii in privinta unor achizitii:

1. am achizitionat ceva echipament suplimentar fata de cel initial luat pentru stagiatura (haine,incaltaminte,statie,cartusiera,cutit,lanterna frontala,ciorchinar,cartuse de percutie in calibru 12,accesorii curatat arma etc) si mai am in plan si alte achizitii pe aceasta latura.

2. vreau sa achizitionez un caine din rasa Vizsla maghiara (am ca backup si varianta Brac german) pentru ca nu concep vanatoarea fara un asa partener de nadejde (sper sa pot face rost intre timp si de cartea de dresaj a dlui doctor Mihai Burcescu pe care momentan nu o gasesc si desi l-am contactat prin intermediul forumului nu mi-a raspuns pana acum...poate mi-o imprumuta cineva pentru vreo 2 saptamani).

3. la inceput probabil voi merge foarte mult in goana la mistret astfel ca, avand in vedere ca voi fi incepator si incepatorii au mereu intaietate ca gonaci si cum multi dintre colegi nu prea vor sa mearga in goana (avem si ceva zone foarte greu de parcurs) si cum vizez destul de mult si pasaret voi avea nevoie de o lisa si m-am gandit ca un bock este ceea ce imi trebuie pentru inceput (desi pana acum am mai tras doar cu juxtapusa si semi).
Stiind cat de greu este terenul la noi am decis ca imi trebuie un bock „mai de tavaleala” in calibru 12, care sa nu coste foarte mult si dupa care sa nu "plang" in urma zgarieturilor/loviturilor primite asa ca am „luat” deja un Baikal IJ MP27 EM 1C second hand la un pret decent si pe care l-am inmatriculat deja pe varul vanator.

4. vreau sa achizitionez o semiautomata in calibru 12 pentru pasaj la migratoare, probabil in sezonul 2023 (imi place Fabarm L4S grey hunter).

5. vreau sa achizitionez un alt bock in calibru 12 sau mai mic „mai de firma” pentru iesiri la pasare in zone mai usoare unde sa il pot proteja.

6. dupa ce imi fac un pic mana sper sa iau si o carabina in calibru 30.06 si inca o carabina sau o teava de schimb in calibru .223 pentru combatere (la momentul asta imi sta gandul la o Beretta BRX1 ce imi place foarte mult si de care stiu ca e prea noua pentru pareri ceva mai concrete despre ea si mai stiu ca este la acest moment disponibila doar in 3 calibre 30.06;308W si 300 WM dar pana voi ajunge sa o achizitionez poate voi sti mult mai multe despre comportamentul din teren al acestei arme si vor mai aparea si alte calibre pentru ea).

7. o luneta de goana pentru carabina in 30.06 care va fi 1-6X sau 1-8x sau de ce nu chiar 1-10x pe care sa o pot folosi si la panda la distante mai mici si inca o luneta pentru .223 la care inca nu m-am gandit la specificatii.

Pentru o mare parte din cele de mai sus voi avea timp sa mai studiez , sa mai cer pareri dar pentru altele, deja achizitionate, ma voi multumi cu ce am decis si voi invata din eventualele greseli facute in alegerea unora dintre ele.

Probabil multi vor spune ca m-am grabit cu multe lucruri, este posibil sa aiba dreptate dar eu sunt un om asumat si decis asa ca am actionat asa cum am facut-o mereu in viata pana acum.
Accept orice critici si sfaturi si incerc sa invat de la oricine indiferent de varsta, sex, pregatire etc.

Am luat in calcul si ca „am pus carul inaintea boilor” si am achizitionat lucruri inainte de a avea toate documentele unui vanator „cu acte in regula” dar sper ca toate sa mearga in ordinea fireasca a lucrurilor si sa devin vanator , in caz contrar ma voi bucura de o parte din achizitiile ce le pot folosi si fara sa fiu vanator iar pe celelalte voi avea cui sa le „dau”.

P.S. pentru eventualele intrebari despre nume,locatie,asociatie as prefera pentru moment sa ramana anonime macar pana voi mai prinde ceva vechime, pana mai sterg din casul de la gura (desi prefer sa raman „unknown” si sper ca spre sfarsitul anului sa pot schimba in „unknown hunter” pentru ca pe internet anonimitatea face bine de cele mai multe ori).
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Prezentare unknown

Mesajde Sly_Fox pe 05 Iun 2022, 15:14

Salutare și bun venit! Foarte bună intrarea și inspirat nickname-ul!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prezentare unknown

Mesajde unknown pe 05 Iun 2022, 17:18

Sly_Fox scrie:Salutare și bun venit! Foarte bună intrarea și inspirat nickname-ul!


Multumesc frumos, Sly_Fox, "chapeau bas" pentru toate informatiile venite de la tine si de la ceilalti veterani (se stiu ei care...si lumea ii poate observa foarte usor parcurgand acest forum) oameni deosebiti, de la care putem invata atat de multe lucruri frumoase si utile in acelasi timp.
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Prezentare unknown

Mesajde laurul pe 05 Iun 2022, 19:20

O prezentare din top 3, ever!!!
Bun venit!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Prezentare unknown

Mesajde Alex83 pe 05 Iun 2022, 19:51

Salutare si bun venit!
Nu-ti face griji ca anul trece repede. Atat de repede ca n-o sa ai timp sa-ti para rau pentru achizitiile facute.
Dupa prezentarea facuta si mai ales dupa cele spuse nu ma indoiesc ca vei lua cu brio examenul devenind vanator cu acte in regula.
Ma bucur sa aud ca e vorba de o redescoperire a unei pasiuni si nu doar pentru ca da bine.
Succese maxime!
4.5mm
9mm
16
12
.270win
ex. kama3
Alex83
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 06 Mar 2022, 15:18

Re: Prezentare unknown

Mesajde popaliviu pe 05 Iun 2022, 22:33

Bine ai venit! E așa de frumoasă prezentarea, că mă faci paranoic și cred că ești Troll! :lol:
Spor la treabă și succes la examen!
Ce bine că există așa oameni. Nu ca ale nea' Caisă de dau buzna în cizmele cu care au dat la porci, de îți vine să....o iei pe miriște.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Prezentare unknown

Mesajde unknown pe 05 Iun 2022, 22:48

Multumesc tuturor pentru primire.

@popaliviu
Te inteleg, pentru ca, din pacate, normalitatea de alta data se pare ca este din ce in ce mai rara in ziua de azi, fapt ce face oamenii sa o priveasca uneori cu scepticism atunci cand o intalnesc.
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Prezentare unknown

Mesajde Ghinda pe 06 Iun 2022, 06:28

Bun venit!! Dacă nu faci rost de carte, o adresă și se gasește de împrumut.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare unknown

Mesajde vasileneagu pe 06 Iun 2022, 10:46

Bun venit in tagma , si spor in toate ! Te ajutam cu mare drag atat cat putem si ne pricepem .
vasileneagu
Membru important
 
Mesaje: 120
Membru din: 31 Iul 2009, 17:17

Re: Prezentare unknown

Mesajde unknown pe 07 Iun 2022, 21:05

Ghinda scrie:Bun venit!! Dacă nu faci rost de carte, o adresă și se gasește de împrumut.


Incerc sa o mai caut o perioada.
In caz ca nu o gasesc voi apela la bunavointa voastra pentru un imprumut.

"Cainii de aret" de MIHAI DRAGOS BURCESCU cred ca ar merita sa fie tiparita intr-o noua serie.
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Prezentare unknown

Mesajde tehărău pe 11 Iun 2022, 06:19

Bun venit!
Necunoscutule, ai spart așteptările, bravo și mă bucur că te-ai alăturat comunității.
Cu cartea aia o sa te descurci tu. Util ar fi să poți să și vezi ce face doctorul cu câinii, o mare provocare pentru un începător.
Până atunci, mai vorbim pe aici, vad ca ai ce spune!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Prezentare unknown

Mesajde unknown pe 15 Iun 2022, 23:02

tehărău scrie:Bun venit!
Necunoscutule, ai spart așteptările, bravo și mă bucur că te-ai alăturat comunității.
Cu cartea aia o sa te descurci tu. Util ar fi să poți să și vezi ce face doctorul cu câinii, o mare provocare pentru un începător.
Până atunci, mai vorbim pe aici, vad ca ai ce spune!


Multumesc de primire si tie, @tehărău.
Ar fi extraordinar sa il pot vedea pe dl. doctor, la lucru, cu cainii dar nu stiu insa cat ar fi de posibil, pentru mine, acest lucru.
Asa cum am precizat, in prezentarea mea, l-am contactat deja pe dl doctor in privat, prin intermediul forumului, fara a primi insa vreun raspuns, lucru normal totusi atata timp cat, din pacate, ultima vizită pe forum a dl. doctor a fost pe 22 Oct 2021, 08:19.
Daca as fi avut acceptul domniei sale, mi-as fi dorit chiar sa incerc sa fac un pdf/ePub din aceasta carte, format ce poate ar fi fost mai usor de transmis/vandut de catre autor.
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Prezentare unknown

Mesajde unknown pe 21 Noi 2022, 13:03

Alex83 scrie:Salutare si bun venit!
Nu-ti face griji ca anul trece repede. Atat de repede ca n-o sa ai timp sa-ti para rau pentru achizitiile facute.
Dupa prezentarea facuta si mai ales dupa cele spuse nu ma indoiesc ca vei lua cu brio examenul devenind vanator cu acte in regula.
Ma bucur sa aud ca e vorba de o redescoperire a unei pasiuni si nu doar pentru ca da bine.
Succese maxime!


Anul a trecut, insa parca mai greu decat ma asteptam.
Iti multumesc #Alex83, ai anticipat bine.
Am reusit sa iau cu brio ambele examene: cel de la cursul de arme si munitii si cel de vanatoare (ambele examene au fost "pe bune" asa cum ar trebui sa fie peste tot).
Acum trebuie sa mai astept dupa toata birocratia romaneasca dar, vorba aia, "mult a fost, putin mai este".
Sper sa incep sa ma bucur de tot ce inseamna vanatoare , de data asta ca un membru cu drepturi(si obligatii) depline, odata cu inceputul anului viitor.

Multumesc inca odata tuturor celor care au venit sau vor veni cu informatii utile pe acest forum (sper sa pot contribui si eu in timp).
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Prezentare unknown

Mesajde unknown pe 20 Feb 2023, 19:03

Update:
Asteptarea inca nu a luat sfarsit (inca astept permisul de arma tip B pentru port si folosire arme de foc si munitie).
Nu pot sa zic decat ca:
- sa astepti mai bine de 3 luni pana reusesti sa ai toate actele in mana si sa poti iesi la prima vanatoare (oficial, ca vanator), dupa ce ai absolvit si ultimul examen(cel de vanator), nu e chiar putin.

Dupa o lunga asteptare (cea mai lunga dintre perioade, aproximativ 55 zile) au sosit permisul de vanatoare si carnetul de membru apoi imediat a urmat cererea pentru autorizatie cumparare prima arma si o noua asteptare, de data asta un pic mai scurta (aproximativ 35 de zile...cu o intarziere din partea politiei zonale pentru ca "au deschis corespondenta cu o intarziere de 7 zile", judetul s-a miscat mult mai bine, din punctul meu de vedere).

Asa cum am spus si in prima mea postare (de mai sus) am "achizitionat" deja din vara un bock Baikal IJ MP27 EM 1C pe care l-am "inmatriculat" legal pe un alt vanator iar prima autorizatie era destinata acestei arme.
Tot in prima mea postare am mai spus ca dupa arma cu tevi suprapuse mi-as fi dorit o semiautomata tot in calibru 12 pentru pasaj, in general, cu preferinta pentru Fabarm L4S Grey Hunter dar cum planul de acasa nu se potriveste cu cel din targ, in asteptarea primei autorizatii, am vazut pe un site cunoscut de vanzari in domeniu un alt model de semiautomata la care nu ma gandisem nicio clipa dar care mi-a placut la prima vedere (din poze) si al carui pret mi-a suras din start, pret la care am mai obtinut inca o reducere de vreo 17 procente asa ca,nefiind foarte departe de mine, am si facut un drum pentru a pipai un pic arma inainte de o decizie finala si astfel ca, odata cu eliberarea primei autorizatii m-am ales cu inca un Baikal de data asta modelul MP 155 (plastic).

Stiu ca,in general, parerile sunt impartite cu privire la armele rusesti, si cei mai multi spun si vor spune in continuare ca sunt grele, dezechilibrate inspre fata ... etc dar, din nou, am facut pasul, asumat, astfel ca arma sta in dulap si asteapta actul oficial prin care poate fi scoasa la treaba.

Asadar, am decis ca, la inceput, sa fac minim de investitie cu privire la arme asa ca imi voi face mana(sper ca nu gresit cum am citit parerile altora mult mai avizati ca mine) cu 2 arme rusesti.

Ca un contra exemplu pentru mine, am un coleg (de suferinta, privind asteptarea) care a actionat conform unui alt sfat (poate mai pertinent) care spune ca un vanator incepator ar trebui sa isi ia arma (noua sau sh) cea mai scumpa pe care si-o permite astfel ca el a achizitionat o semiautomata Benelli (noua) ce a fost de aproape 3 ori mai scumpa decat ambele arme pe care eu le-am luat.

Vreau sa precizez faptul ca decizia mea privind achizitiile nu a fost conditionata nicio clipa de buget ci pur si simplu asa am considerat ca e mai bine pentru mine la acest moment.

Avand in vedere situatia actuala voi putea astfel compara "rusoaicele mele din topor" cu "finuta italianca" a colegului si voi putea vedea, pe pielea mea, ce sfat ar fi trebui de fapt sa urmez.

Voi incerca sa revin cu un feedback atunci cand voi avea unul cat mai complet cu putinta.
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Prezentare unknown

Mesajde unknown pe 20 Feb 2023, 19:26

Intrucat as mai fi avut un mic update de facut inainte de ultimele mele 2 postari si de care am uitat, din pacate, o sa amintesc totusi aici:
-pe la sfarsitul lunii august, anul trecut, inainte de orice curs sau examen necesar obtinerii statutului de vanator, am luat si o catelusa Brac german de care am pomenit pe acest topic: viewtopic.php?f=27&t=20130 (fara pedidgree, dar din parinti folositi la vanatoare) cu care am lucrat si incerc sa lucrez cat mai des posibil (multumita si cartii de dresaj a dlui doctor Mihai Burcescu - "Cainii de aret") catelusa ce evolueaza pe zi ce trece, si care va incepe vanatoarea oficiala odata cu mine (desi am avut multe tentative "la rece" pana acum pentru pregatirea ei).

P.S.
Citind toate cele de mai sus nu pot sa nu observ ca am fost cumva incapatanat si mi-am urmat doar instinctele nu si sfaturile cele mai bune de pe acest forum si nu numai.
Vom vedea insa, in timp, daca am luat sau nu decizii bune pentru mine.
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32


Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate