Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 04:15

Salutari

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Salutari

Mesajde Alin Man pe 13 Mar 2023, 17:32

Va salut si bine (ca) v-am gasit !

Numele meu e Alin Man, sunt din Zalau, am 45 ani.

Sunt pasionat de pescuitul la pesti rapitori.

De ceva vreme tot cochetez cu gandul de a ma ma apuca si eu de vanatoare (in special la mistret ma tenteaza). Inca nu-s sigur ca e de mine. Nu am tras niciodata cu o arma ... nici n-am tinut in mana vreuna.

Apreciez carnea de mistret si caprior si ma bucur cand reusesc sa procur, nu am prea multi amici vanatori dar sper sa schimb asta.

Deocamdata am inceput sa citesc pe aici, sa vad ce si cum, mai urmaresc pe youtube ...

O sa incerc cu ajutorul unor amici sa particip si eu la la o iesire, o goana, cat sa imi fac o parere.

De undeva tot trebuie sa incep ...
Alin Man
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Mar 2023, 17:11
Locaţie: Zalau

Re: Salutari

Mesajde DanCo pe 13 Mar 2023, 18:25

Salut! Bun venit! La Zalău te îndrum eu cum sa ajungi vanator dacă vrei dar înainte de asta studiază problema, vezi ce inseamna și convinge-te ca asta vrei.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Salutari

Mesajde Septimiu pe 14 Mar 2023, 08:59

Salut Alin! Bun venit (si aici)!
Daca nu gresesc, esti "alinm" pe forumul de spinning.
Spor la acumulat informatii si, daca ai nevoie de ajutor, spune.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Salutari

Mesajde Alin Man pe 14 Mar 2023, 09:48

Salut,

Multumesc, o sa apelez la voi in functie de cum avansez.

Si da, eu sunt alinm pe forumul de spinning ... :-h
Alin Man
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Mar 2023, 17:11
Locaţie: Zalau

Re: Salutari

Mesajde DanCo pe 14 Mar 2023, 12:44

De pe același forum de spinning am migrat și eu aici și după mulți ani de activitate acolo. Se pare ca este o evoluție fireasca. Însă atunci au plecat mai mulți. Zamfi, eu și mulți alții.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Salutari

Mesajde tehărău pe 15 Mar 2023, 01:05

Bun venit! Dacă vrei sa te apuci acum, vezi sa fii foarte sigur ca îți place! Participă de cât mai multe ori, stai de vorbă, analizează.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Salutari

Mesajde Ghinda pe 15 Mar 2023, 07:13

Salut! Îmi place cum acționezi! Pipăie fenomenul. Dacă ești spiningar, te prinde sigur. Doar că nu mai merge și faza cu release, dacă o practicai. Doar după ceva timp, poate.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Salutari

Mesajde Septimiu pe 15 Mar 2023, 08:35

DanCo scrie:De pe același forum de spinning am migrat și eu aici și după mulți ani de activitate acolo. Se pare ca este o evoluție fireasca. Însă atunci au plecat mai mulți. Zamfi, eu și mulți alții.


Nici eu si nici Alin nu am migrat aici. Suntem si acolo si aici :)
Nu stiu de ce nu mai activati acolo. De Zamfi chiar am fost surprins ca a plecat fara sa zica nimic (public). Oricum, ramane unul dintre cele mai "decente" forumuri de pescuit din tara.
Scuze de :text-offtopic:
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Salutari

Mesajde DanCo pe 15 Mar 2023, 09:16

Prefer sa nu dezvolt aici subiectul. Sa zicem ca nu ne-am potrivit deși am încercat câțiva ani. Pacat pentru ca și acolo este o cantitate foarte mare de informații în ce privește pescuitul. Aici este la fel o cantitate mare de informații atat in domeniul cinegetic cât și în ce privește armele și echipamentele pentru vanatoare. Deosebirea mare si care face diferența este ca în spatele acestui forum nu sta un interes comercial. Asta schimba total lucrurile.
Oricum, ai nimerit bine pe acest forum dacă vrei sa te informezi despre tot ce inseamna vanatoare. Este imposibil sa găsești în alta parte, intr-un singur loc, atata informație concentrata și atâția oameni dispuși sa te ajute.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Salutari

Mesajde Stefan_23 pe 15 Mar 2023, 11:48

Bine ai venit pe forum!

Stefan
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Salutari

Mesajde Alin Man pe 16 Mar 2023, 08:34

Cu pescuitul sunt in faza in care am cat de cat experienta si echipament dar iesirile necesita tot mai mult timp, distante mai mari, logistica mai multa ... Iesirile scurte in zona nu ma mai satisfac. Si practic catch&release, rareori mai retin cate un salau.

Pentru ca ati mentionat forumurile de spinnning, nici eu nu mai sunt asa de activ, il citesc mai rar si intervin mai rar. Sunt prea multi oameni orgoliosi care cred ca au multe de demonstrat, prea multa competitie si indarjire in discutii de parca a fi bun pe forum iti da un fel de validare ... Celelalte aspecte nu m-au interesat.

Vanatoarea s-a strecurat incet in intentiile mele dar doar acum am inceput sa actionez in directia asta, sa ma informez si poate sa merg mai departe.

De departe timpul disponibil e cea mai mare provocare. Si presiunea familiei ...
Alin Man
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Mar 2023, 17:11
Locaţie: Zalau

Re: Salutari

Mesajde florinsarca pe 19 Mar 2023, 09:31

Ai ales ce era mai bun! Pe parcurs o să te convingi. Multă baftă!
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara


Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate