Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:42

Argument

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Re: Argument

Mesajde GeKados pe 23 Noi 2010, 14:41

Da, singura solutie e sa vina cineva nou care sa se impuna in fata lor si sa dispuna si de ceva "sprijin".....acum nu stiu cat de pregatit esti tu (psihic) sa faci acest pas ..

Bafta
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Argument

Mesajde iliealexandruionut pe 04 Iun 2013, 17:22

Domnule Alin,

Abia astazi 04.06.2013 am descoperit acest ,,argument,, si sunt incantat de intiativa dvs.Sunt membru nou pe acest forum si il vizitez ZILNIC DE CEVA VREME si pot spune ca am invatat sa fiu vanator din cele citite aici!!!!Multe auzi si vezi de la ,,batranii din teren,, si cu regret constat ca 5% din posesorii de permis de vanator sunt cu adevarat vanatori....trist pt ca copii mei poate nu or sa mai apuce sa vaneze,cu emotie ,cu usoara spaima si piosenia ,si cu o placere de neimaginat asa cum o facem noi astazi!Astept anii ce vor urma si sper ca si peste 20 de ani sa existe oameni ca cei intalniti pe acest forum si ca dvs.

mult respect si consideratie!!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Argument

Mesajde Alin3006 pe 04 Iun 2013, 18:43

Multumim de aprecieri. E cea mai mare satisfactie cand citesti astfel de cuvinte si merita toate noptile nedormite si pierdute la calculator. :D
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Argument

Mesajde Ghinda pe 05 Sep 2013, 14:11

Aici trebuie sa te prezinti si sa cam povestesti?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Argument

Mesajde Alin3006 pe 24 Sep 2013, 17:59

L-ai gasit si tu Ghinda? :shock: :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Argument

Mesajde Ghinda pe 25 Sep 2013, 09:48

M-am tot gandit. Daca este sa fie ma apuc de scris o mica istorie, care incepe din 1990.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Argument

Mesajde Alin3006 pe 25 Sep 2013, 10:53

Tu chiar ai avea cate ceva de povestit...Pun eu pozele daca te hotarasti. :wink:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Argument

Mesajde cod pe 25 Sep 2013, 11:28

@Ghinda asa de mult imi place sa citesc forumul, asa ca o sa va urmaresc jurnalul mai ceva ca SRI-ul :lol:
Doar incepeti!
Am plutit alaturi cu moartea de câteva ori, ne-am privit adânc in ochi, si ne-am luat ramas bun.
Avatar utilizator
cod
Membru important
 
Mesaje: 194
Membru din: 09 Feb 2012, 15:24
Locaţie: Noua Zeelanda

Re: Argument

Mesajde vali m pe 17 Apr 2022, 09:18

......intradevar.....toti am gresit (cum spunea cineva),dar e mare lucru sa-ti dai seama si sa spui asta .
Totusi ,dupa parerea mea, vanatul are parte de alti mari daunatori...si o sa incerc sa-i clasific:
1-" otravurile" care se folosesc in agricultura ...pesticide,dar mai nou a aparut combaterea soarecilor de camp.
Se arunca cu otrava pe culturi ...cu tonele... !!!! Victeme colaterale : iepuri,caprioare,berze...vulpi. Si cu toate ca
veti spune ca nu pot sa rateze un an agricol !....E DIN VINA LOR !!!!>....nu se ara terenurile (unde se distrug galerii,se scot rozatoarele afara ca sa pot fi mancate de pescarusi,ciori,berze) ca e scump si se opteaza ptr lucrari la suprafata mai "ieftine"(tragand linie nu stiu cat de ieftin deoarece otrava de soareci costa ceva) . Rezolvare: lucrare corecta a terenurilor.
2.-utilaje mari,cu latime de lucru din ce in ce mai mare. Iepurii nu se feresc de tractoare...eventual se dau la o parte ...si vine utilajul din spatele tractorului...care distruge tot. Valabil si ptr. puii de caprioara .
Rezolvare : infiintarea de "perdele agricole " (fasii de teren nelucrate,eventual cu plantat cu arbusti. Functioneaza ,cel putin, in Anglia,Franta.....si culmea cu avantaje in agricultura (protectie pasari si insecte polenizatoare).
3. educarea celor ce lucreaza pe aceste utilaje. Cunosc cazuri cand tractorul cu "disc" (...e un utilaj) a ucis peste 12 mistreti (cand mai erau) pe timp de noapte . Rezolvare : unde sunteti ONG-urilor ???...si gestionari de fonduri ? Nu trebuie decat sa informati ,sa educati !
4.....si urasc pe vanatorul care vinde carne !!!! Dc trebuie sa cheltui atat ( in special costuri de deplasare) cand te poti duce la piata !? Rezolvare..... forum ;)
DAR, CRED CA CEL CARE A INITIAT ACEASTA CONVORBIRE SE REFEREA LA LUCRURI MAI VESELE,DESTUL CU VAICARELILE !!!!!
PROPUN SA INCEPETI CU.......MARILE RATARI !!! :lol:
vali m
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Apr 2022, 13:56

Re: Argument

Mesajde vali m pe 17 Apr 2022, 09:28

PS: - scuze...nu cred ca am nimerit cu ortografia peste tot . Nu am scris atat nici lui nevastamea
vali m
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Apr 2022, 13:56

Anterior

Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate