Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 19:43

Argument

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Re: Argument

Mesajde Alin3006 pe 20 Ian 2010, 22:15

Eu sunt membru la doua asociatii, insa la nici una n-am vazut faze gen cele descrise de yoghi. Poate suntem noi norocosi, poate conteaza si cine conduce acele asociatii. :wink:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Argument

Mesajde Moose_Master pe 20 Ian 2010, 22:32

Nu intrerupeti firul povestirilor hazlii. Va rog, lasati oamenii sa spuna fiecare cate o istorie. Asa cum plansul usureaza sufletul celui indurerat asa si depanarea acestor gen de povesti ii ajuta pe oameni sa isi verse amarul.
Nu se poate. Trebuie continuat cu povestirile in care cineva da un pumn sau ascunde vreo potarniche.
Macar o imbranceala si injuraturi. Haideti va rog.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Argument

Mesajde vasutcorneliu pe 21 Ian 2010, 08:03

Doi cunoscuti se duc la braconaj. Unul o ia pe un deal altul pe alt deal; dupa un timp unul dintre ei trage un foc si dupa o jumatate de ora trege si celalalt. Se intalnesc la masina, dar ghinion, fiecare trasese pe langa; pleaca amandoi acasa dar unul dintre ei se intoarce pentru ca a impuscat un mistret si l-a ascuns de amicul sau. Cand ajunge la capatul drumului forestier, surpriza!: ortacul sau impuscase si el el un mistret pe care l-a ascuns si acum il incarca cu nevasta in masina.
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: Argument

Mesajde grigguti pe 21 Ian 2010, 15:06

stiu eu pe unii care s-au dus la braconat cu un LR 22. daca au facut treaba sau nu, nu mai conteaza, cea mai amuzanta parte este ca au bagat arma in masina, cu cartus pe teava, neasigurata si au reusit sa faca o noua aerisire ...
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Argument

Mesajde Ghinda pe 21 Ian 2010, 19:10

Cred ca imi dati voie sa ma crucesc! Vanez de ceva timp si prin diverse zone ale patriei, chiar prin mai multicele. Nu am vazut din astea, fictiuni de alea scrise mai sus. Cred ca daca s-ar intampla la una organizata de mine, ar fi bai mare! Poate ca ar fi cazul sa imi deschid si eu un jurnal, dar nu stiu ce sa fac!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Argument

Mesajde yoghi pe 21 Ian 2010, 20:19

exista si iesiri organizate cu punct si virgula.
undeva in Giurgiu
Dimineata la ora 7.30 fix tractorul cu remorca cu cei 27 vanatori a plecat din locul de intalnire spre camp si numai dupa multe insistente a oprit sa-i astepte pe cei doi intarziati care erau la 300m in urma.In teren dupa instructaj s-au controlat armele , permisele si marimea alicelor.Pozitia batailor,locurile de stand si directiile de mers intre goane se stiau de dimineata.organizatorul a strigat tot timpul la bataiasi sa pastreze distanta mai ales pe flancuri.Iepurii impuscati erau trecuti pe hartie si dusi la tractor.un vanator a fost suspendat pe la mijlocul zilei pt. ca a tras in ineriorul batai la o distanta prea mica.toti au devenit bataiasi alternativ cu o asteptare in stand.la sfarsitul zilei (16.00) toti 29 vanatori +tractoristul aveau in traista cate doi iepuri.tractorul nea lasat in sat de unde am plecat fiecare cu masina sau caruta personala.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Argument

Mesajde yoghi pe 21 Ian 2010, 20:30

sau o vanatoare la deal la Bacau
toti vanatorii au banderole portocali la mana si la palarie, bataiasii au veste verzi.organizatorul asaza standurile personal si tot el le aduna dupa bataie. vanatori cu un an vechime sunt obligatoriu dublati in stand de altii mai vechi.
instructajul a durat un sfert de ora fara semnaturi.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Argument

Mesajde nicut pe 24 Feb 2010, 21:17

Da Aline, sunt de acord cu cele scrise de tine, ar fi frumos sa se petreaca asa dar .........din pacate , si CHIVI are foarte mare dreptate cu privire la acei batrani vanatori carora le e lehamite sa faca ceva .Sunt prea multi coiosii care se cred stapanii grupelor de vanatoare.Pentru multi dintre ei etica vanatori si,morala nu le spune nimic.Vedem cum se intampla lucruri de care ne crucim, cum se trage in tot ce misca fara discernamant.Ne intrebam dece nu se ia nici o msura :?: Pentru ca tot m-ai multi tineri vanatori se alatura acestori( vanatori :?: brconieri :?:)si le ingrosa randurile. Si atunci ce pot face acei vanatori care se ghideza dupa legi scrise si nescrise,pentru care vanatorea inseamna etica ,morala, sii ....nu in ultimul rand omenie. Eu sunt putin trecut de prima tinerete(53)abia acum voi sustine examenul de vanator, sunt nou si pe acest forum, sper doar sa nu fi suparat pe cineva dintre cei cu state vechi pe forum.Cu respect.
nicut
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 02 Dec 2009, 21:35

Re: Argument

Mesajde nicut pe 24 Feb 2010, 22:21

jon .......ce zici ca la asociatia la care sper sa activez ,de alt fel ca la fiecare asociatie sa cumparat porumb (cucuruz)vro 20 tone.A fost depozitat la firma la care cu onor lucrez(inca) si stupore. :shock: ......nu sau putut contacta decat vreo tri vanatori din vreo 25 ,ceilalti au fost foarte ocupati.Cei care sau ocupat de hranitori si de hrana animalelor, au fost ....surpriza :shock: ,tot acei care au descarcat si cucuruzu si acei aspiranti la calitatea vanator ,printre care ma numar si io.La noi aci treburile sunt oable, acei coiosi de care vorbeam putin mai nainte au todeauna ceva de spus,si totdeauna sunt luati in seama.Din pacate acesti coiosi, si mai tineri si mai batrani care cred ca li se cuvin multe lucruri, vor avea dreptate multa vreme de aici inainte . Respecte.
nicut
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 02 Dec 2009, 21:35

Re: Argument

Mesajde nicut pe 24 Feb 2010, 22:32

yoghi.....poti sa explici te rog treaba cu braconajul...........campie......oras . Respecte
nicut
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 02 Dec 2009, 21:35

Re: Argument

Mesajde yoghi pe 25 Feb 2010, 03:05

la ce mesaj te referi ca nu inteleg..".cimpie ..oras"??
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Argument

Mesajde Orhantes pe 17 Mar 2010, 17:33

Nu ma pot abtine ! ( gustul asta amar fata de modul cum practica sau cum inteleg vanatoarea unii "vanatori" l-am simtit si eu )
Am practicat vanatoare pana acum 3 ani , lipit si eu de o grupa unde aveam ceva cunostinte.
De groaza !
Se certau ca chiorii pentru un iepure, jigniri, injurii.
MAI GRAV se tragea aiurea si fara sa se uite unde se trage.... ajunsese buhul in oras de eram intrebat de prieteni " ceva urme de alice ? vrem sa vedem."
A luat seful de grupa o alica -n cap de -a vazut rosu. Masini cu urme de alice pe vopsea - erau dese , cate masini participau la vanatoare nici una nu scapa , indiferent unde o parcai ( parca era un facut)
Am renuntat sa ma mai duc la vanatoare .
DAR........In ultimul sezon s-a schimbat treaba 2009 -2010
M-am mutat in alta grupa ( am fost primit dupa un "test" la o crasma )- simpatic testul ( bineinteles am fost recomandat si de niste foarte buni prieteni din acea grupa - au garantat pentru mine ca nu-s "neam prost" -mare curaj din partea lor :lol: )
Parca aici e o alta lume , lipseste adrenalina unei batai pe un iepure, lipseste acea cautatura crunta adresata tovarasului de vanatoare si acele cuvinte grele si pline de farmec pur romanesc si mai lipseste si acea asteptare nerabdatoare " voi fi alicit astazi sau scap ?"
O povestesc pe un ton de gluma dar din pacate sunt adevarate si m-am umplut de scarba la adresa acelor vanatori.
Aici unde sunt acum e asa cum auzeam ca e posibil ( mai bine zis aici simt ca vanatoarea e o placere si o bucurie pentru toti ) vanatoarea se practica din pasiune , din placere si cu pricepere.
Ex:Daca la ora 11 s-a impuscat cate un iepure de om, indiferent cat e ziua de frumoasa sau cata dorinta avem de a mai vana, organizatorul ( seful de grupa ) declara inchisa vanatoarea in acea zi , se impart iepurii frateste si se pleaca la partea mai "domestica" a vanatorii ( sprit, mancare si voie buna) . " Lasa ma , la anu' ce-mpuscam ?" Haitasii sunt tot dintre vanatori , nu se numara nu se numesc se merge de buna voie la haituiala si tot ce se face se face cu placere indiferenet de rezultate.
Orhantes
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 24 Iul 2009, 15:23

Re: Argument

Mesajde victoraspescarul pe 18 Mar 2010, 18:57

In dotare trebuie sa aveti: -cascheta metalica.
- vesta antiglont.
Ce spui tu e treaba generalizata,cunosc cazuri unde la o vanatoare
au taiat iepurele in doua pentru ca nu se ajungea numarul de piese.
Nu ai ce sa faci astia sunt oameni , cu astia defilam, ca vrem sau ca nu vrem.
.
victoraspescarul
 

Re: Argument

Mesajde Orhantes pe 19 Mar 2010, 09:48

victoraspescarul scrie:In dotare trebuie sa aveti: -cascheta metalica.
- vesta antiglont.
Ce spui tu e treaba generalizata,cunosc cazuri unde la o vanatoare
au taiat iepurele in doua pentru ca nu se ajungea numarul de piese.
Nu ai ce sa faci astia sunt oameni , cu astia defilam, ca vrem sau ca nu vrem.
.


Sincer , prefer sa defilez singur sau deloc.( am dreptul de a alege )
Am copil acasa care ma asteapta sa vin la fel cum am plecat si nu schilod sau mai stiu eu cum.( Fetita mea de 4 ani are o placere deosebita de a ma ajuta sa-mi fac rucsacul de vanatoare pentru a doua zi :D )
Ma duc sa ma relaxez , sa fac miscare si sa ma simt bine ( e hoby nu corvoada )
Iar fata de acei "vanatori" care nu au nici un pic de etica vanatoreasac ca sa nu mai zic de bun simt si alte insusiri specifice speciei umane ( ratiune etc ) nu am decat sila si am sa-i tratez ca atare.E marlan , sa plece dracului acasa. Nu visez un an intreg la sezonul de vanatoare si la partidele vanatoresti care mi le doresc ca un dobitoc sa-mi f.....a ziua.
Gata m-am enervat destul azi . :mrgreen:
Orhantes
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 24 Iul 2009, 15:23

Re: Argument

Mesajde lukumi pe 22 Mar 2010, 15:23

-sau rarit foarte mult cazuri de genul asta,sunt pe cala de disparitie.traume comuniste,le dobandim din perioada scolara cind ne lu-a cu japca la practica
lukumi
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Mar 2010, 10:44

Re: Argument

Mesajde Vechio pe 22 Mar 2010, 16:39

victoraspescarul scrie:I....
Ce spui tu e treaba generalizata,cunosc cazuri unde la o vanatoare
au taiat iepurele in doua pentru ca nu se ajungea numarul de piese.
Nu ai ce sa faci astia sunt oameni , cu astia defilam, ca vrem sau ca nu vrem.
.
Dă-o dracu :shock: :shock: . În viaţa mea n-am văzut aşa ceva. Te ştiu om serios, altfel zice-am că-i dumă :cry:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Argument

Mesajde victoraspescarul pe 22 Mar 2010, 20:53

Vechio, poate nu-ti vine sa crezi, ti-se face sila, am vazut si am trait pe viu aceasta foame.Poate!!!????
acei vanatori nu aveau nimic sa puna pe masa si din cauza asta , dar dupa arme si tinuta nu pareau.
Unde or fi vanatorile d`ltadata, mi-aduc aminte cu multi ani in urma cand dupa prima goana [ vanatoare
organizata ] cativa iepuri plecau acasa, acasa la nea Mitica Vadana,[ acum un mosulica foarte
respectabil la 90 ani ] unde tanti Ioana pregatea la cuptor. Cand ne intoprceam de-la vanatoare , fiecare
multumit de acea zi, la nea Mitica mergeam si incheiam vanatoarea din acea zi.
La timpurile astea sa dus dracu tot , nimeni nu mai respecta nimic, se vaneaza dupa ureche.
victoraspescarul
 

Re: Argument

Mesajde chivi pe 22 Mar 2010, 22:06

victoraspescarul scrie:La timpurile astea sa dus dracu tot , nimeni nu mai respecta nimic, se vaneaza dupa ureche.


Am vazut multe exemple pozitive pe forum.Daca as avea posibilitatea unei case,curte,gradina samd, mi-as invita prietenii saptamanal la mine.Personal tind sa cred ca sunt, inca, OAMENI care respecta vanatoarea si valorile ei,probabil ca de aceea e si cu atat mai frumoasa.Nu trebuie sa vedem doar uscaturile dintr-o padure.
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: Argument

Mesajde Vechio pe 23 Mar 2010, 09:26

Vorbind de vânătoarea la iepure - fazan, înainte de '90 vânam pentru cotă şi pentru noi. La o ieşire participau între 25 - 35 de vânători şi vreo 10 - 15 cadeţi. Partida se desfăşura între ora 8 am - 4 pm. După prima goană rapidă, 10 iepuri şi doi cocoşi erau trimişi acasă la unul din vânătorii aflaţi în zonă, răpunzător de organizarea pomenei. La ora 4 pm se făcea tabloul de vânătoare şi procesul verbal. În medie se recoltau 100 de piese, din care fiecărui participant (vînător, cadet, câine, gonaci) îi revenea o piesă. Apoi erau distribuite "obligaţiile", celor care doreau şi aveau cel mai mare număr de piese doborâte, restul - la cotă. La ora 5 pm, lumea se deplasa la locaţia pentru şedinţa de închidere şi concluzii. Pe acele vremuri nimeni nu risca un foc necontrolat, şicanarea partenerilor în timpul vânătoarei, etc. - riscai rapid să rămâi pe tuşă. La şedinţa de concluzi, pute-ai să tragi arcul colegilor cât te ţine-au curelele dacă-ţi făcea plăcere şi fără supărare. Glume, înţepături, discuţii în contradictoriu erau kklău la unu sau mai multe pahare de pălincă sau vin, dar dacă nu ţine-ai la glumă, sau erai neam prost, nu mai ave-ai ce căuta printre noi şi greu mai ajunge-ai să vânezi.
Acum - alte vremuri. Majoritate sau dus la cele veşnice sau nu-i mai ţin curelel (mă apropii de ultima categorie). La o partidă, dacă ne adunăm 10 puşti. Partida ţine pănă când are fiecare o piesă, sau se face amaiază. La revedere şedinţe de final sau tablouri de vânătoare, dar chiar dacă te alegi doar cu o plimbare la aer curat tot e fără supărare, că vorba poetului:
Mă uit la soare; el e sus.
Mă uit în luncă; boii nu-s.
Mă uit la pungă; punga-i goală.
Mă uit la p***ă; nu se scoală.
Asta-i criza mondială. :wink:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Argument

Mesajde casa9bogdan pe 04 Sep 2010, 09:35

salut,
Sunt un membru cu activitate restransa pe acest forum , dar am vazut cum va oripilati de "normalitatea" atitudinii vanatorilor din Romania. Pentru mine partea cea mai periculoasa este cea cu bautura. Peste 70% din vanatorii din Dolj, in special cei din mediul rural nu apuca sa traga un foc pe trezie. Riscurile evident ca sunt ale tuturor, un om baut clar ca nu mai are discernamant. Pacatul este ca daca-i elimini pe consumatori din breasla vanatorilor, raman cativa oameni pe fondurile de vanatoare. Nu sunt abstinent, consum si eu alcool, dar nu cu arma in mana.
Vedeti solutii?
casa9bogdan
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 13 Mai 2009, 19:41
Locaţie: craiova

Re: Argument

Mesajde bogdanm pe 04 Sep 2010, 22:51

Daca ar fi dupa mintea mea...
Un sef de grupa cu coa...te care sa trimeata acasa de la organizata pe cei afionati.
O s-o faca o data, de 2 ori, apoi sa-i vezi pe flacai ca nu mai apar afionati.
Zic si eu.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Argument

Mesajde Dragan pe 05 Sep 2010, 19:09

Bine zici tu @BOGDANM cu sefu de grupa care ar trebui sa trmita acasa pe cei cu sticla in ranita,dar daca sefului ii place sa "traga"impreuna cu ei ce-i de facut???
Din fericire in grupa cu care vanez(atunci cand vin in tara)a pierdut demult acest obicei .Dupa fiecare partida , prin rotatie, oprim acasa la cite unul si lasam tuica sa ne "veseleasca" :D
Consumul de alcool,chiar si doar pentru "incalzire" reprezinta un pericol pentru toti participantii la vanatoare,iar organizatorii de vanatori ar trebui sa faca tot posibilul sa nu permita consumul pe tot parcursul zilei de vanatoare.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Argument

Mesajde madalin122582 pe 29 Oct 2010, 16:00

Fiecare din noi trebuie sa faca cate putin pentru educarea vanatorilor. Eu sunt tanar si novice in ale vanatorii. Am 28 de ani si vanez de 3 ani (legal :D ).
La grupa mea am patit acelasi lucru: dimineata la ora 07.30 unii vanatori luau "una mica" sa se incalzeasca. Fara sa am nici o remuscare, fara sa dau dovada de bun simt (erau trecuti de 50 de ani) le-am zis in fata: "Fratilor, daca nu lasati bautura, mergeti fara mine". Au bagat sticla in ranita. Poate au facut-o de rusine, poate oripilati de tupeul meu de "copil", ideea e ca nu i-am mai vazut trotilati la vanatoare.
Concluzia e ca noi trebuie sa luptam pentru a schimba in bine mentalitatea vanatorilor. Nu am nimic cu "batranii", dar vanatorii mai tineri de la mine din grupa au notiunea de etica vanatoareasca. Problema sunt unii vanatori de la vremea lui ceasca care aveau functie, erau obisnuiti cu braconatul, erau obisnuiti sa aiba aburii alcoolului in ei. Ei sunt problema. Eu sunt cei care trebuiesc corectati si adusi pe linia cea dreapta.
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Argument

Mesajde GeKados pe 20 Noi 2010, 10:47

Salut,

Am fost la o vanatoare de curand cu o grupa in care eu eram cel mai tanar iar majoritatea erau trecuti de 50 ani..
Am fost surprins de povestile lor de altadata, majoritatea vanau impreuna de foarte multi ani si inca isi aminteau de discutiile in contradictoriu avute cu ani in urma din cauza unor subiecte de genul porcului impuscat de X in care Y a tras ultimul si sustinea cu vehementa ca este al lui...., sau de vanatorile bogate la care participau inainte , cu multe piese dobandite la finalul zilei... Ideea este ca , din cele povestite de ei , nu exista "raca" asta pe care o tot intalnim in unele povesti de vanatoare..
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Argument

Mesajde GeKados pe 20 Noi 2010, 10:52

...am uitat.... referitor la bautura, toti aveau cate o sticla cu "otrava" la ei pe care o mai bagau in seama cand faceam cate o pauza si cand ne-am oprit sa mancam....la iarba verde :wink: , dar pe nici unul nu l-am vazut pilit la finalul vanatorii.
Din pacate la final singurele "trofee" au fost o vulpe si o cotofana... dar pentru mine a fost o zi plina...

Numai bine
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Argument

Mesajde Ihunt pe 21 Noi 2010, 23:16

Daca tot se mira lumea de anumite intamplari NEvanatoresti hai sa va povestesc si eu cateva......si toate de la o singura grupa.....:
-bautura-nu cred ca isi doreste cineva sa vada un vanator atat de beat incat sa se opreasca sa certe cainele si sa plece apoi in sens invers fata de ceilalti vanatori in situatia in care se mergea pe camp in semicerc
-la un tuci dupa o iesire se iau la cearta doi insi ...subiectul:care din ei a braconat mai mult!!!!!!!!!!!!!se injura ca la gura cortului unul pleaca iar celalalt vrea sa il impuste
-nu se pleaca in teren fara 2L de vin/vanator
-braconaj-tot ce misca se impusca,mai putin vulpi si caini hoinari ''ca stricam cartusul de pomana''
-iepure se impusca vara cu autoriztie de prepelita,gugustiuc si chiar la iesiri de combatere
-mistreti nu sunt in zona dar si cand apar nici un "vanator" nu mai are liniste acasa pe timpul noptii
-capre ........am mai vazut trei acum un an in toamna..........
-panda dupa apusul soarelui la greu...indiferent de anotimp
-gospodarire si paza- ma plimb prin padure cu motocicleta si bicicleta de 10 ani si nici macar o singura data nu m-am intalnit cu paznicul de vanatoare.L-am vazut numai toamna cand vine sa ia de la vanatori cate 2 saci de graunte care ii scuteste de zilele de munca in teren si evident le micsoreaza taxa.
-hranitorile au putrezit si s-au daramat de 3-4 ani si nimeni nu are de gand sa faca nimic--e lumea rea si le darama(scuza)
-evaluarea se face din pix la un local din zona si se trece vanat ca la un fond al RNP ca de! sa ne dea mai multe iesiri anul viitor si sa iasa paznicul bine
Ihunt
Membru activ
 
Mesaje: 70
Membru din: 30 Aug 2009, 21:31

Re: Argument

Mesajde Ihunt pe 21 Noi 2010, 23:44

Vanatul din zona se inputineaza de la an la an si toti se plang ca...Nu mai e vanat!,platim banii de pomana sa ne rupem picioarele pe coclauri......
La organizate de iepure se imparte un iepure la 4 vanatori si asta dupa certuri si discutii.Se practica si metoda cu ascunsul vanatului pentru ca mai tarziu sa fie recuperat.
ETICA--hai ma ne lasi cu astea din carti si de pe internet,numai figuri ai in cap,vi tu aici sa ne inveti pe noi.....;
Si ce daca e batran si nu poate....sa stea acasa ca noi nu stam dupa c...u lui; Am camera de 76 ,eu trag cu 50 si ceva de grame si la 100 de metrii in iepure:Vanatul ranit NU se recupereaza ca nu avem timp de pierdut!;Si ce daca ma duc si fac ce vreau eu cand vreau eu,ce treaba aveti voi?ce voi nu ati facut cand puteati?Sau sunteti ofticosi?;
Certuri si discutii ca in cuibul de viespi,in teren, la bar oriunde si apoi reclamatii si amenintari de genul:Sun la 112 si daca nu se intmpla nimic il impusc cu mana mea sau ii dau cu parul in cap;Sa vina dupa mine sa ma controleze ca eu il impusc si declar ca s-a descarcat arma accidental....

Multe si multe alte lucruri care nici macar nu pot trece prin mintea multora dintre noi .......Si va jur ca e purul adevar si nu povesti vanatoresti.Din pacate asta e grupa din zona in care locuiesc.Nu sunt membru in aceasta grupa si nici macar la asociatia de care tine grupa respectiva.In urma cu 8-10 ani lucrurile nu stateau asa si am momente in care as face orice imi sta in putere sa schimb situatia asta.

Credeti ca as face rau daca i-as urmarii si reclama ?Eu nu vad alta solutie......lucrurile au ajuns mult prea departe..........
Ihunt
Membru activ
 
Mesaje: 70
Membru din: 30 Aug 2009, 21:31

Re: Argument

Mesajde GeKados pe 22 Noi 2010, 08:49

Parerea mea (si cred ca nu numai a mea) este ca acest tip de oameni nu au ce cauta la vanatoare, ci ar trebui trimisi in salbaticie si abandonati acolo pt ca s-ar descurca cu siguranta... Nu inteleg faza urmatoare ....se vaita ca nu mai exista vanat in zona dar nu vor sa recupereze vanatul ranit....
Oricum esti intr-o situatie delicata... :? :?
Dubiile mele sunt la cine ii reclami si daca vor pati ceva ..... Oricum iti trebuie argumente pt a face reclamatie..

Ai noroc ca nu esti cu ei in grupa ca atunci era de rahat... :wink:
Succes
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Argument

Mesajde Ursus2006 pe 22 Noi 2010, 10:28

Ihunt scrie:Vanatul din zona se inputineaza de la an la an si toti se plang ca...Nu mai e vanat!,platim banii de pomana sa ne rupem picioarele pe coclauri......
La organizate de iepure se imparte un iepure la 4 vanatori si asta dupa certuri si discutii.Se practica si metoda cu ascunsul vanatului pentru ca mai tarziu sa fie recuperat.
ETICA--hai ma ne lasi cu astea din carti si de pe internet,numai figuri ai in cap,vi tu aici sa ne inveti pe noi.....;
Si ce daca e batran si nu poate....sa stea acasa ca noi nu stam dupa c...u lui; Am camera de 76 ,eu trag cu 50 si ceva de grame si la 100 de metrii in iepure:Vanatul ranit NU se recupereaza ca nu avem timp de pierdut!;Si ce daca ma duc si fac ce vreau eu cand vreau eu,ce treaba aveti voi?ce voi nu ati facut cand puteati?Sau sunteti ofticosi?;
Certuri si discutii ca in cuibul de viespi,in teren, la bar oriunde si apoi reclamatii si amenintari de genul:Sun la 112 si daca nu se intmpla nimic il impusc cu mana mea sau ii dau cu parul in cap;Sa vina dupa mine sa ma controleze ca eu il impusc si declar ca s-a descarcat arma accidental....

Multe si multe alte lucruri care nici macar nu pot trece prin mintea multora dintre noi .......Si va jur ca e purul adevar si nu povesti vanatoresti.Din pacate asta e grupa din zona in care locuiesc.Nu sunt membru in aceasta grupa si nici macar la asociatia de care tine grupa respectiva.In urma cu 8-10 ani lucrurile nu stateau asa si am momente in care as face orice imi sta in putere sa schimb situatia asta.

Credeti ca as face rau daca i-as urmarii si reclama ?Eu nu vad alta solutie......lucrurile au ajuns mult prea departe..........


Nu-mi vine sa cred ca se poate intampla asa ceva: in cazul asta vanatoarea chiar nu mai e nicio placere, devine un chin ! E vorba de vreo asociatie " independenta " ??
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Argument

Mesajde Ihunt pe 23 Noi 2010, 10:51

E un A.J.V.P.S. dar nu stiu de ce nu ia nimeni atitudine.
Actualul organizator mi-a propus ca in cazul in care ma hotarasc sa ma inscriu in aceasta asociatie sa devin eu organizator(pentru ca sunt totusi si cativa vanatori care vor sa schimbe lucrurile dar nu au curajul sa se implice).
Ei zic ca sunt mai tanar,ca am prieteni prin anumite functii si ca eu as putea sa ma impun.De fapt nu cred ca e vorba de pile si relatii ce doar de ceva" sange in tolba".Ma buseste rasul cand imi aduc aminte cum ii barfesc ei pe astia care fac magarii,cum se iau la harta si isi fac curaj, dar de fata cu ei sau in teren nimeni nu le atrage macar atentia.Nu sunt foarte hotarat sa ma implic dar sunt atat de scarbit de ce se intampla si ma deranjeaza faptul ca s-a ajuns in situatia asta.Aici am mers pentru prima oara la vanatoare(ca gonaci pe la 7-8 ani)si nu imi place cum a ajuns fondul asta.Ma gandesc ca poate mai exista o sansa ca lucrurile sa revina la normal...
Ihunt
Membru activ
 
Mesaje: 70
Membru din: 30 Aug 2009, 21:31

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate