Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 11:20

Grigguti - prezentarea mea

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde cybelle pe 19 Dec 2009, 20:06

2 tudor
:mrgreen: destul de nonsalant si zis treba asta :wink: :mrgreen:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde grigguti pe 11 Ian 2010, 23:22

Atasez si aceste fotografii, ca peste ani de zile cand tehnica va fi evoluat in cine stie ce directii, sa pot sa-mi vad inca ajutoarele credincioase de acum.

Imagine

Imagine

Imagine
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde grigguti pe 18 Ian 2010, 20:51

Imagine

De vanatoarea asta am sa-mi amintesc intotdeauna cu placere. Vanatoare intre prieteni si mai cu seama alaturi de "Mosu' sau Nea Tudorica ", cel ce a avut rolul decisiv in luarea deciziei mele de a intra in aceasta tagma pe de o parte hulita, pe de alta admirata, a vanatorilor. El imi povestea noaptea, la foc, langa cazanul de tuica de pruna, despre caprele si iepurii lui (inca o mai face), despre Costel, hotul de cai din Codrii Vlasiei, din Ciornuleasa, in fata caruia judecatorii stateau in picioare in sala de judecata. ... despre Ciuleandra, strabunica sotiei mele ("apriga muiere", zice "nu era barbat sa-i faca fata si frumoasa de nu era chip"), despre cum isi facea el cartuse ... despre cum se merge noaptea prin padure ... despre cum sa tintesti cu ambii ochi deschisi ... cum sa epolezi, cum sa jupoi o blana, cum s-o intinzi ... si cate in luna si in stele pe care numai de la un batran vanator le poti auzi.
Sa nu speli vanatul mi-a spus, se supara, e pacat de moarte, sterge-l de sange si atat.
Acum, il iau cu mine pe unde pot. In camp are aripi, nu ne tinem dupa el ... are terpentina :lol: si ne incanta cu o minte lucida si simpla la 85 de ani. Noi nu gandim la fel ... asa de clar ...
Cand ii spun ca plecam dimineata la vanatoare se lumineaza ... intreaba ... dimineata demult? da, ii zic.
Dimineata, pana sa se iveasca zorii, bate in geam, "desteptarea!", zice, iar de acolo incepe o noua zi cu unul dintre cei nu vor fi uitati cu nici un chip ...

Primul foc incasat de godacul de fata a fost al lui Nea Tudorica, din St Etienne-ul meu de 16. Nea Tudorica nu mai e nevoie de mult timp sa traga si un al doi-lea foc, insa aici ...
Mosul meu nici nu se astepta la un godac in mijlocul campului, insa l-a bubuit in plin. Dupa aceea a urmat o intreaga alergatura dupa el. Un purcel de toata lauda si admiratia, tot respectul pt acest animal. A luptat pt viata lui cu o indarjire ceva de speriat. Au trecut vreo 15 minute pana s-a oprit in fata unuia dintre noi, la o distanta de vreo 15 metri, unde privind cu furie a primit si ultimul foc.
La final, priveam si nu ne venea sa credem ... piciorul drept din spate, era rupt si se tinea numai in piele si ceva muschi, osul fiind spulberat, copita stanga din fata o pierduse pe undeva prin teren, un breneke ii perforase cocoasa, lasand in urma un sant adanc, ratul era gaurit si el..iar el continua sa lupte pentru viata lui ... Ne-ar fi sfartecat pe toti ... asa ne privea ...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

nepotii mei vor avea ce asculta noaptea, la foc, langa cazanul de tuica de pruna ...
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde grigguti pe 18 Ian 2010, 20:56

Multumesc Alin Boboc, pentru vizita, pentru vanatoarea facuta impreuna si pentru dragostea ce o ai pentru Mosul meu. I-ai intrat la inima
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde cybelle pe 18 Ian 2010, 22:38

frumoasa poveste...'frumos' mosh....fain 'nepot'... :mrgreen:
sa fie la bent'..?

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde grigguti pe 19 Ian 2010, 12:51

nope, acolo am fost sambata, insa fara nici un succes. iepurii sareau la distante f mari astfel incat nici nu prea ii mai vedeai, dupa ce am umblat pe toate coclaurile alea o zi intreaga, ne-am in tors acasa cu coada intre picioare de radea nevasta-mea de mine ... "ce vanator mare are mama, cum vine el acasa fara nimic in traista ..." Asa ca am schimbat planurile si seara am plecat la Buzau, pe fondul unor amici, ce de altfel au participat efectiv la vanatoare. Asa a ajuns godacul ala sa aiba munitie in el cat o cazarma de infanterie :lol: .
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde adrian_ppp pe 19 Ian 2010, 22:42

Misto povestea, emotionanta, trimite-o la redeactie la AGVPS
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde Alin3006 pe 19 Ian 2010, 22:45

Eu n-am inteles cine a impuscat porcul si cu ce ??? :roll:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde cybelle pe 20 Ian 2010, 09:35

2 alin
pai cu.. 'hartie'.. :mrgreen:
din poveste reiese ca toata lumea a impuscat porcul acela, deci este un trofeu 'comun' 'tutulor' :mrgreen: :wink:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde grigguti pe 20 Ian 2010, 16:00

Am si eu o rugaminte, un moderator, ceva, daca se poate, as dori sa scoata din aceasta prezentare cam toate comentariile, inclusiv ale mele. Tin la ideile prietenilor si in general a colegilor de forum insa (fara suparare, va rog) as dori ca acest jurnal sa fie unul personal, chiar daca mai au acces la el si altii. Nu as vrea sa-l transform intr-un topic de discutii, opinii, etc. Daca nu se poate altfel, atunci as prefera sa ramana doar un jurnal de fotografii.

Deci, daca se poate va rog sa scoateti toate postarile scrise din acest topic, inclusiv ale mele. Tot!
Multumesc anticipat.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde adrian_ppp pe 20 Ian 2010, 16:57

Alin3006 scrie:Eu n-am inteles cine a impuscat porcul si cu ce ??? :roll:


Cu carabina nu?
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde grigguti pe 20 Ian 2010, 17:38

a cazut lovit de un breneke lansat dintr-o prastie.
esti multumit directore?
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde cybelle pe 20 Ian 2010, 18:52

2 grig,
grigule daca tot o sa scoata postarile off..mai pun eu una.
pana maine... :mrgreen:
grigule fa o cerere cu dop...ca sa se rezolve..repede :mrgreen:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde Alin3006 pe 20 Ian 2010, 20:26

Dat fiind ca nu e un jurnal care sta sub perna, e bine sa va ganditi inainte ce scrieti in el...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde Tudor pe 20 Ian 2010, 23:53

Sunteti rautaciosi, un lucru este clar in povestea asta: porcul este mort ; asa ca mortii cu mortii si viii cu viii , nu mai puneti intrebati si nu mai comentati :mrgreen:
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde Adrian S pe 21 Ian 2010, 09:28

Alin3006 scrie:Eu n-am inteles cine a impuscat porcul si cu ce ??? :roll:

Pai daca a postat in jurnalul lui, de buna seama ca el l-a impuscat, ca doar nu se lauda el cu porcul impuscat de Nea Tudorica. :wink:
Cu ce ... nu mai conteaza.
Grig sa inteleg ca ai spart gheata?
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde grigguti pe 21 Ian 2010, 15:01

Adi, gheata era sparta de mult, asta a fost unul mai micut. micut da' luptator.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde Alin3006 pe 21 Ian 2010, 18:08

grigguti scrie:Adi, gheata era sparta de mult, asta a fost unul mai micut. micut da' luptator.


Nu te credem ...sa-l vedem pe ala mare, de a spart ghiata!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde grigguti pe 21 Ian 2010, 18:22

dupa ce-mi cureti jurnalul de pareri si glume facute de "amici" ce inteleg sa comunice intre ei in sufrageria mea.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde Alin3006 pe 21 Ian 2010, 18:25

grigguti scrie:dupa ce-mi cureti jurnalul de pareri si glume facute de "amici" ce inteleg sa comunice intre ei in sufrageria mea.


N-am generat eu situatia asta si am senzatia ca ma confunzi cu femeia de serviciu...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde Adrian S pe 22 Ian 2010, 09:49

Alin3006 scrie:
grigguti scrie:dupa ce-mi cureti jurnalul de pareri si glume facute de "amici" ce inteleg sa comunice intre ei in sufrageria mea.

N-am generat eu situatia asta si am senzatia ca ma confunzi cu femeia de serviciu...


:lol: :lol: :lol:
Mai Grig, vad ca esti pus pe cearta rau de tot :D . Ba vrei sa-ti retragi pozele dintr-un concurs organizat pe alt topic, ba vrei sa fie sterse "anumite" postari publice ale colegilor tai, ba nu ne lasi sa uitam anumite intamplari "dragi" tie... Fain de tot.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde grigguti pe 22 Ian 2010, 16:50

Nu Adi, cred ca am fost inteles gresit. Atat! Dar sa detaliez putin, atunci.
Acest topic, a fost deschis in ideea de a-ti aminti cu placere peste ani de zile de intamplarile din trecut, pt a ne cunoaste mai bine si pentru a invata unii de la altii cate ceva. Corect? Bun. Eu doresc ca in jurnalul asta al meu, prin care probabil am sa rasfoiesc pagini virtuale peste ani de zile, sa pot vedea lucruri interesante, nu discutii fara rost dintre colegi ce nu au nimic mai bun de facut decat sa schimbe pareri aici si eventual sa faca si pe "vanatorii etici", sa fim seriosi ... deci nu vreau sa fiu inteles gresit, dar cred ca am dreptate si asa mi se pare normal si de bun simt. Nu vin pe prezentarea ta (este un exemplu doar) sa discut cu altii sau sa-i aprob doar ca sa fac pe inteligentul, poate doar-doar ma baga si pe mine cineva in seama.
Asta-i tot!
@Alin 3006, nici o clipa nu am vrut ca cerere mea sa sune ca o pretentie, ci mai degraba ca o solicitare prieteneasca. Daca ai inteles-o gresit, atunci poate ca odata cu explicatiile de mai sus poate vei intelege exact ce vreau sa spun. In plus daca as fi putut, mi-as fi facut singur modificerile de rigoare fara sa te mai stresez.

Si ca sa tratez toate subiectele, am sa mai spun si ca referitor la concursul de fotografie, a existat o propunere cu care eu am fost de acord si am sustinut-o, de a se posta fotografiile sub anonimat, pentru a nu se vota participantul ci subiectul. Ca nu a fost lumea de acord cu asta nu-i nimic, fiecare om are dreptul la opinie si in plus nu eram eu/noi organizatori, dar exact asta s-a intamplat (din punctul meu de vedere), drept care, eu unul, nu am gasit de cuviinta sa mai particip la un concurs deosebit initial, insa odata cu incepera votarii a devenit unul ... "romanesc". Referitor la "intamplari dragi mie", am folosit acel exemplu pentru a evidentia nevoia de o organizare cat mai riguroasa cu transparenta totala pentru ca pana la urma acest concurs are loc in Romania, intre participanti romani care se stie deja cum procedeaza oricat de vanatori am fi.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde grigguti pe 22 Ian 2010, 16:54

Iar acum chiar as vrea sa stearga cineva toate astea ca s-a f-----t tot topicul. Este o rugaminte, ca sa nu fiu iar interpretat gresit.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde Ursus2006 pe 22 Ian 2010, 18:56

Vai ce ma bucur ca apuc sa postez si eu! :mrgreen:

Felicitari pentru porc! In privinta intrebarilor : cu ce a fost impuscat ? - eu spun doar atat: pe mistret il durea fix in pu.a daca a fost puscat cu " hartie " ori fara. Pe la noi nu conteaza mortul, conteaza doar pomana ! 8)
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde Ursus2006 pe 22 Ian 2010, 18:59

Porcul din poza, nu e cumva cel de la tombola din sezonul trecut ?? :lol: Si nu ai vrut sa pui poza pana acum! :oops:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde Vechio pe 24 Ian 2010, 12:52

Ursache, eşti maliţios :lol:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde grigguti pe 27 Ian 2010, 18:11

Ursus2006 scrie:Porcul din poza, nu e cumva cel de la tombola din sezonul trecut ?? :lol: Si nu ai vrut sa pui poza pana acum! :oops:


ma al dracu uom ma, nu am vazut asa ceva, pune sare pe rana si apoi te mai si intreaba daca ustura ... :lol:
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde nicut pe 25 Feb 2010, 23:16

Cu tot respectul Grig, pozele si comentariile tale,trebuia sa banuiesti ca vor genera astfel de .......comentarii, mai mult sau mai putin rautacioase .Eu cred ca acei forumisti,si nu numai care te stiu si te cunosc nu prea au multe de comentat, in ce priveste sufrageria ,cred ca ai gresit,acum esti in sufrageria comuna unde totdeauna vor fi comentarii...........mai mult sau mai putin pe plcul tau.Cu respect si scuze.
nicut
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 02 Dec 2009, 21:35

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde Ursus2006 pe 30 Iun 2010, 06:50

La multi ani, sanatate si multi bani ! :D
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Grigguti - prezentarea mea

Mesajde grigguti pe 30 Iun 2010, 08:09

Ursus2006 scrie:La multi ani, sanatate si multi bani ! :D


Multumesc Ursule!
La fel si tie!
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate