Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:41

Canal youtube despre arme

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

Canal youtube despre arme

Mesajde Azmodan pe 31 Dec 2018, 01:22

buna
am facut un canal de youtube despre arme..mai ales cele vechi

https://www.youtube.com/channel/UCcgKQT ... uuwR6KF16g

poate ma puteti ajuta cu un like, subscribe si share ca sa mai crestem un pic cultura armelor in romania



multumesc
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Canal youtube despre arme

Mesajde yoghi pe 01 Ian 2019, 01:57

Sa zicem ca totul e o gluma si sa radem.
cel mai tare program de cultura pt arme :lol: :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Canal youtube despre arme

Mesajde Sly_Fox pe 01 Ian 2019, 13:28

Eu unul apreciez întotdeauna eforturile oamenilor de a derula proiecte, fie ele mai mici și uneori considerate nesemnificative. Că este un mare proiect pe youtube în care se vorbește despre cultura armelor, precum cel al utilizatorului hickok45 de exemplu, sau un canal cu tutoriale în care copilașii de grădiniță sunt învățați să facă bărcuțe din hârtie, nu contează. Undeva în fiecare proiect, cât de simplu în aparență, se depune un efort și multă pasiune.
Totuși la îndemnul "sa mai crestem un pic cultura armelor in romania" scris cu r mic, am rămas ușor surprins și totodată curios. Așa că am dat click pe link să văd ce și cum în privința culturii armelor.
Având în vedere că invitația este adresată colegilor forumuști, mai veterani sau mai răcani, plus rugămintea de a ajuta cu "like, subscribe si share" (scuze dar nu pot da așa ceva pentru că nu am conturi pe niciunde și recunosc că sunt habarnist cu like-uri și alte fițe din astea) m-am așteptat la niște materiale beton despre arme, venite din partea unui creator de conținut cu o vastă experiență în domeniu. Ce am găsit în link nu contează!
Totuși vreu și eu să întreb, colegul Azmodan ce experiență ai cu armele de foc? De cât timp ești vânător și ce arme ai avut? Sau poate ești colecționar, de cât timp și ce arme ai în colecție? Oare practicant de tir sportiv, în acest caz ce performanțe și cu ce arme?
Eu sunt puțin debusolat deoarece cu doar câteva luni în urmă debutai pe forum cu următorul post: "Buna e primul meu post, deci in traditia locala sa ma prezint: sunt Radu, locuiesc in Cluj si n-am tras niciodata cu o arma de foc"
În aceste condiții poate nu am înțeles eu bine, dar cum de te-ai gândit tu că nu prea avem cultură a armelor în România și din acest motiv trebuie neapărat crescută, și cum de te-ai gândit să fii tocmai tu cel care să ne dea la o parte vălul ignoranței de pe ochi cu niște filmulețe în care sunt prezentate niște jucării care trag cu biluțe din plastic?
Eu doar întreb, nu condamn!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Canal youtube despre arme

Mesajde Azmodan pe 02 Ian 2019, 13:32

pana acum un an nu stiam aproape nimic despre arme, doar din filme si jocuri. si vorbind cu alti oameni din jurul meu, toti pareau interesati de subiect fara ca sa stie ceva concret

eu am inceput sa ma documentez si sa invat, de la zero, pe cont propriu (inclusiv de la hickok45). m-am gandit ca sunt multi ca mine si am zis sa pun ceva material pe net sa ajut si pe altii pe acelasi drum.
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Canal youtube despre arme

Mesajde Azmodan pe 02 Ian 2019, 13:50

yoghi scrie:Sa zicem ca totul e o gluma si sa radem.
cel mai tare program de cultura pt arme :lol: :lol:


e film cu pistolul luat de la matale: https://www.youtube.com/watch?v=qlNXHNdjpWs
daca cauti acuma pe youtube dupa "pistol neletal", nu exista decat filmu meu care prezinta asa ceva. si lume interesata de ele e destula (cred :) )...
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Canal youtube despre arme

Mesajde yoghi pe 02 Ian 2019, 21:13

Filmuletul si comentariile cu Walterul sunt corecte -mai putin unde zici si masori calibru.Dar descrrierea unor jucarii fie ele aproximativ la fel cu originalele ,nu isi are rostul.

Cel mai important zic, titlul, nu se potriveste cu continutul. Poti zice -armele mele sau pistolul meu.

Pt "cultura armelor" incepi cu istoria ,,inventii,inventatori,modele de mecanisme ,clasificare in lungi si scurte. Fabricanti, utilizatori si ....multe altele. O iei de la inceput cu munitia si ...cand ajungi la ..multe altele, te intalnesti cu armele si ...mai gasesti tu una alta.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Canal youtube despre arme

Mesajde Azmodan pe 03 Ian 2019, 13:58

yoghi scrie:Filmuletul si comentariile cu Walterul sunt corecte -mai putin unde zici si masori calibru.Dar descrrierea unor jucarii fie ele aproximativ la fel cu originalele ,nu isi are rostul.

Cel mai important zic, titlul, nu se potriveste cu continutul. Poti zice -armele mele sau pistolul meu.

Pt "cultura armelor" incepi cu istoria ,,inventii,inventatori,modele de mecanisme ,clasificare in lungi si scurte. Fabricanti, utilizatori si ....multe altele. O iei de la inceput cu munitia si ...cand ajungi la ..multe altele, te intalnesti cu armele si ...mai gasesti tu una alta.


stiu ca e lunga lista. am inceput cu ce era mai usor... ca nici in productia de filme nu is cunoscator. invat si pe partea aia.

in timp, sper sa fac filme cu toate cele mentionate.
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Canal youtube despre arme

Mesajde adrian1123 pe 03 Ian 2019, 20:05

Felicitari pentru intentie,muuult mai ai de studiat ,de inteles ce si cum functioneaza,de unde a plecat ,unde a ajuns,cum se face,cum se foloseste si la ce....Cand le vei intelege pe toate nu cred ca vei mai vrea sa faci filme ci sa construiest...sa folosesti mai intens sa remediezi greseli,sa testezi sa aduci inbunatatiri si uite asa inbatranesti invatand.trage mult in poligon vezi unde trage,de ce acolo si nu dincolo...studiaza mult si spunene si noua concluziile.Spor la studiu si cinematografie.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Canal youtube despre arme

Mesajde Azmodan pe 26 Apr 2021, 17:21

un film despre John M Browning

https://youtu.be/qk56w8MH838
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Canal youtube despre arme

Mesajde Sly_Fox pe 27 Apr 2021, 20:41

Old Moses, ce vremuri...
Ce vânat era pe vremea bătrânului, și ce războaie...
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Canal youtube despre arme

Mesajde Azmodan pe 20 Mar 2022, 19:07

Prezentare pusca ZB

https://youtu.be/sxPs4Dbzrtg


20220227_152205.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Canal youtube despre arme

Mesajde Sly_Fox pe 21 Mar 2022, 20:15

Mulțumim pentru filmuleț! Pe lângă armata română și gărzile patriotice, a mai fost utilizată de către rezistența anticomunistă combatantă în munți României. Era bine dacă adăugai și acest aspect la detalii, chiar dacă pare banal la prima vedere.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Canal youtube despre arme

Mesajde Azmodan pe 22 Mar 2022, 09:31

nu stiam.
cum am zis si in film, exista extrem de putine informatii despre pusca ZB. nu am gasit nici o carte, nici un tratat istoric, nici un articol...nimic.


Sly_Fox scrie:Mulțumim pentru filmuleț! Pe lângă armata română și gărzile patriotice, a mai fost utilizată de către rezistența anticomunistă combatantă în munți României. Era bine dacă adăugai și acest aspect la detalii, chiar dacă pare banal la prima vedere.
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Canal youtube despre arme

Mesajde violiv pe 22 Mar 2022, 15:30

Romanii au fost mereu mai secretosi chiar si decat rusii. Abia dupa "95, in urma unei intrebari oficiale adresata de o asociatie mare de colectionari din USA, romanii au recunoscut ca Romania a fabricat si SKS ... pana atunci era doar o banuiala. Ca ulterior le-am exportat aproape pe toate peste ocean ... e altceva!

Despre arma in sine (VZ 24) nu ai ce sa gasesti diferit fata de arma cehilor exportata si prin alte parti.
Mai sint ceva date despre numarul de arme importate, cadenta cu care au venit in tara, cum au construit romanii variantele pentru lunetisti, bla-bla.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Canal youtube despre arme

Mesajde dtdpuu pe 24 Mar 2022, 03:01

Azmodan scrie:buna
am facut un canal de youtube despre arme..mai ales cele vechi

https://www.youtube.com/channel/UCcgKQT ... uuwR6KF16g

poate ma puteti ajuta cu un like, subscribe si share ca sa mai crestem un pic cultura armelor in romania



multumesc


Scuze...n-am citit tot topicul, si nu m-am uitat la nici un video (saptaminile astea, abia arunc o privire pe hobby, darmite sa comentez)...doar am deschis canalul tau. Felicitari pentru initiativa!

DAR daca ne inviti sa te ajutam, (apropos, cu placere...daca materialul e bun si invatam din el), cred ca ar fi fair sa returnezi favorul, pentru ca la urma urmei cred ca aici pe forum exista material tehnic, vinatoresc...etc. probabil mai mult decit ai reusit sa aduni pina acum - scuze daca gresesc. Ai putea sa o faci in urmatoarele moduri:
1) sa faci un video in cara sa promovezi forumul
2) si/sau in sectiunea ta de prezentarea de pe canal (sectiunea About) sa pui un link la forum si poate sa spui cinteva cuvinte.

Evident noi o sa ne uitam la canalul tau si o sa comentam, like sau nu (dupa merit), oricum indiferent daca tu promovezi forumul, nu e conditie...dar ar fi fair. Ce zici?

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Canal youtube despre arme

Mesajde tehărău pe 24 Mar 2022, 05:37

dtdpuu scrie:
Azmodan scrie:buna
am facut un canal de youtube despre arme..mai ales cele vechi

https://www.youtube.com/channel/UCcgKQT ... uuwR6KF16g

poate ma puteti ajuta cu un like, subscribe si share ca sa mai crestem un pic cultura armelor in romania



multumesc


Scuze...n-am citit tot topicul, si nu m-am uitat la nici un video (saptaminile astea, abia arunc o privire pe hobby, darmite sa comentez)...doar am deschis canalul tau. Felicitari pentru initiativa!

DAR daca ne inviti sa te ajutam, (apropos, cu placere...daca materialul e bun si invatam din el), cred ca ar fi fair sa returnezi favorul, pentru ca la urma urmei cred ca aici pe forum exista material tehnic, vinatoresc...etc. probabil mai mult decit ai reusit sa aduni pina acum - scuze daca gresesc. Ai putea sa o faci in urmatoarele moduri:
1) sa faci un video in cara sa promovezi forumul
2) si/sau in sectiunea ta de prezentarea de pe canal (sectiunea About) sa pui un link la forum si poate sa spui cinteva cuvinte.

Evident noi o sa ne uitam la canalul tau si o sa comentam, like sau nu (dupa merit), oricum indiferent daca tu promovezi forumul, nu e conditie...dar ar fi fair. Ce zici?

Multumesc,
CristianC


+1
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Canal youtube despre arme

Mesajde Azmodan pe 24 Mar 2022, 15:06

Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Canal youtube despre arme

Mesajde dtdpuu pe 25 Mar 2022, 14:53

Azmodan scrie:forumul e mentionat pe site: https://armevechi.com/2021/05/28/resurs ... me-de-foc/


Ok, multumim....si super ca ai colectat linkuri romanesti.

In pagina ta de youtube la sectiunea About, ai Links, ar fi frumos sa pui acolo canalele/linkurile care te-au ajutat- poate cele in care crezi (nu trebuie toate din pagina ta de web). Asa cum si noi aici poate vom face trimiteri la materialul tau de pe youtube daca ai deja un video dedicat.

Daca citesti subiectele tehnice care le-am scris pe forum, o sa vezi ca incerc sa pun sursele care l-am folosit in majoritatea articolelor. E oarecum o indicatie pentru cititori ca nu incerci doar sa aduni audienta ci sa impartasesti, interpretezi, comunici conustinte si ca esti doritor sa inveti din comentarii.

Si poate o sugestie care poate te ajuta sa aprofundezi si sa iti cresti in consecinta audienta. Canalele de genul hicock45 sint ok pentru o scurta introducere in subiect, dar au prea putin detaliu. Asa cum probabil sti exista canale consacrate pe anumite topicuri, arme, etc., de asemeenea literatura de aprofundare. In opinia mea (care am trecut prin "fazele" acestea) citeste si aprofundeaza mult inainte de a scrie...exista lume aici pe forum cum e violiv (dar nu numai) care pot sa disece aproape orice subiect...si poti avea cel putin comentarii, daca nu contradictii....Eh...si mai e si talentul romanesc "dar eu stiu mai bine" :-)...citeodata :-)

Success in continuare, sper sa iti reuseasca sa il aduci in punctul in care e o referinta romaneasca.

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Canal youtube despre arme

Mesajde Azmodan pe 18 Apr 2023, 12:04

prezentare Beretta M1934 - pistolul armatei romane in al doilea razboi mondial
https://www.youtube.com/watch?v=Yh775jLfAps
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Canal youtube despre arme

Mesajde Azmodan pe 29 Oct 2023, 08:19

Prezentare CTS9 de la Nova Modul, Cugir

https://youtu.be/JPSXCnoGyM8
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Canal youtube despre arme

Mesajde Ghinda pe 01 Noi 2023, 08:42

Bravo Pasiune!!!!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate