Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:32

WUM-1, platforma ak, produs în România

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde Lodroman99 pe 11 Ian 2023, 12:22

Salutări comunităţii şi la mulţi ani!

Recent am obţinut autorizaţia de a procura o armă cu destinaţia colecţie. Intenţionez să achiziţionez o armă fabricată la SADU platforma ak47, în calibrul 7.62x39mm strict semiautomată. Am obţinut recent atestatul de colecţionar şi încă nu fac parte dint-o asociaţie de profil. Îmi doresc mult arma respectivă, am găsit de vânzare.

Nu cunosc exact dacă am voie să îi aduc următoarele modificări, drept pentru care v-aş întreba respectuos pe voi, anume :

- patul similar celui de PSL vreau să îl înlocuiesc cu unul tipic ak47, cu mâner specific unei arme de asalt, am gasit ceva modele pe site-urile de specialitate din UE sau US, este posibil şi legal?

- vreau să cumpăr şi un încărcător de 30 de cartuşe de plastic, la fel comandat din străinatate, îmi permite legea ?

-din câte cunosc, arme respectivă are manşonul de la gura ţevii sudat pentru a împiedica ataşarea unui ascunzător de flăcări, am vazut tot pe site-urile străine piese de genul pe care le-aş cumpăra, pot să îi montez aşa ceva ?

Vreau să o fac să arate aşa pe cât posibil
Imagine

Mulţumesc anticipat pentru răspunsuri.
Lodroman99
 
Mesaje: 13
Membru din: 05 Iul 2021, 15:28

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde violiv pe 11 Ian 2023, 16:37

Salut!
Pat, uluc si alte maruntisuri de jur imprejur poti sa schimbi cum vrei ... numai sa nu ajunga mai scurta de 60 cm, adica sa nu-i modifici "statutul" de arma lunga.

Piulita aia de la gura tevii este fixata cu un punct de sudura. Se poate pili, taia si inlocui cu altceva. Ce e in poza ta pare mai mult o frana de gura decat ascunzator de flacara.

Cu magazia sint niste probleme.
Arma a fost modificata in uzina sa nu poata primi decat magazia aia de 5. Are pe lateralele carcase doua nituri mari si groase care impiedica accesul magaziilor normale de AK. Magazia micuta originala vine cu doua santuri taiate pe lateral, ca sa incapa.
Apoi mai sint problemele cu legea care limiteaza pe ici pe colo capacitatea magaziilor.

Pentru toate piesele ramane problema importului ... multi americani (magazine) nu trimit in Ro neam!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde Lodroman99 pe 11 Ian 2023, 23:01

violiv scrie:Salut!
Pat, uluc si alte maruntisuri de jur imprejur poti sa schimbi cum vrei ... numai sa nu ajunga mai scurta de 60 cm, adica sa nu-i modifici "statutul" de arma lunga.

Piulita aia de la gura tevii este fixata cu un punct de sudura. Se poate pili, taia si inlocui cu altceva. Ce e in poza ta pare mai mult o frana de gura decat ascunzator de flacara.

Cu magazia sint niste probleme.
Arma a fost modificata in uzina sa nu poata primi decat magazia aia de 5. Are pe lateralele carcase doua nituri mari si groase care impiedica accesul magaziilor normale de AK. Magazia micuta originala vine cu doua santuri taiate pe lateral, ca sa incapa.
Apoi mai sint problemele cu legea care limiteaza pe ici pe colo capacitatea magaziilor.

Pentru toate piesele ramane problema importului ... multi americani (magazine) nu trimit in Ro neam!


Mulţumesc pentru răspuns. Sunt ferm convins că arma ce urmează să o cumpăr nu are modificările pe care dvs le amintiţi la locul unde se montează încărcătoru, nu am nici un dubiu.

Pe de altă parte am citit LEGEA nr. 196 din 31 octombrie 2019
pentru modificarea și completarea Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor și al munițiilor
care predeve la articolul 1 aliniatul 15 :

La articolul 9, după alineatul (1) se introduc patru noi alineate, alineatele (2)-(5), cu următorul cuprins:
(2) Pentru achiziționarea și deținerea de muniție și componente esențiale se aplică regimul achiziționării și deținerii de arme de foc cărora acestea le sunt destinate.
(3) Sunt interzise procurarea, deținerea, folosirea, precum și efectuarea oricărei operațiuni cu încărcătoare ce se pot monta pe arme de foc semiautomate cu percuție centrală sau cu repetiție, care:
a) pot conține mai mult de 20 de cartușe, în cazul armelor de foc scurte; sau
b) pot conține mai mult de 10 cartușe, în cazul armelor de foc cu țeavă lungă, prevăzute la categoria A pct. 6 și 7 din anexă.
(4) Sunt exceptate de la prevederile alin. (3) instituțiile publice cu atribuții în domeniul apărării, ordinii publice și securității naționale, persoanele juridice prevăzute la art. 100 alin. (2), operatorii economici autorizați potrivit prevederilor Legii nr. 232/2016 privind industria națională de apărare, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative, cu modificările și completările ulterioare, muzeele și colecționarii de arme autorizați în condițiile legii.
(5) Muzeele pot procura arme de foc și încărcătoare prevăzute la categoria A din anexă, iar poligoanele autorizate, federațiile naționale cu ramura de tir, cluburile sportive afiliate acestora și colecționarii de arme pot procura arme de foc și încărcătoare, prevăzute la categoria A pct. 6 și 7 din anexă, numai de la persoanele fizice și juridice autorizate pentru deținere și folosire în condițiile legii.

Totodată articolul 1 aliniatul 17 din aceaşi lege prevede:

La articolul 13, alineatul (5) se modifică și va avea următorul cuprins:
(5) Colecționarii de arme pot procura, în condițiile stabilite în normele metodologice de aplicare a prezentei legi:
a) arme de colecție, cu excepția celor prevăzute în categoria A pct. 1-5 și pct. 8-11 din anexă, precum și a celor prevăzute în categoria B pct. 1 din anexă și proiectate după anul 1945;
b) arme comemorative, cu excepția celor prevăzute în categoria A pct. 1-5 și pct. 8-11 din anexă.


După ce am citit aceste prevederi am ajuns la următoarele concluzii:

-articolul 15 îmi conferă dreptul ( eu fiind colecţionar de arme autorizat în condiţiile legii) de a procura încărcătoare cu capacitatea mai mare de 10 cartuşe pentru armele prevăzute la categoria A pct. 6 și 7 din anexă (arma făcând obiectul la punctul 7 respectiv Armele de foc semiautomate cu percuție centrală cu următoarele caracteristici:a) arme de foc scurte care permit lansarea a peste 21 de cartușe fără reîncărcare, în cazul în care: i) un încărcător cu o capacitate de peste 20 de cartușe face parte din arma de foc respectivă; sau ii) în aceasta este inserat unîncărcător detașabil cu o capacitate care depășește 20 de cartușe; b) arme de foc lungi care permit lansarea a peste 11 cartușe fără reîncărcare, în cazul în care: i) un încărcător cu o capacitate de peste 10 cartușe face parte din arma de foc; sau ii) în aceasta este inserat un încărcător detașabil cu o capacitate care depășește 10 cartușe)

-articolul 17 îmi conferă dreptul de a deţine orice armă cu excepția celor prevăzute în categoria A pct. 1-5 și pct. 8-11 din anexă, ori arma de care vorbesc se încadrează la punctul 7

Sunteţi de acord cu concluziile mele ? Mulţumesc.
Lodroman99
 
Mesaje: 13
Membru din: 05 Iul 2021, 15:28

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde violiv pe 13 Ian 2023, 10:31

Da, sint.
Doar ca nu avem legi doar noi.
Din experienta iti spun ca nu va fi chiar simplu sa ajungi sa ai pe arma ce doresti tu.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde octav pe 14 Ian 2023, 11:38

Salut!
Daca o sa fie inscrisa ca arma de colectie, o sa ai un bibelou frumos! Daca vrei sa o si folosesti in poligon trebuie sa o inscrii ca arma de tir, doar ca trebuie sa ai si autorizarile necesare.
octav
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 13 Feb 2011, 21:31

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde alinboboc pe 15 Ian 2023, 19:30

Orice arma cu destinatia colectie, poate fi folosita in poligon. Bani de munitie sa ai. Mergi la militie, autorizatie, poligon ....
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde Azmodan pe 15 Ian 2023, 20:25

eu am un PSS (pusca semiautomata sadu): https://youtu.be/HrxdPBqqfs8
pe care scrie INTRAC MK1.

a venit cu incarcator de 5. am achizitionat si incarcator de 30 din tabla (sunt colectionar) si se potrivesc.
cumparatul din exterior e problematic pentru ca, la fel ca in romania, incarcatoarele mai mari de 30 sunt interzise cu exceptii. deci nu se vand "la liber" pe internet
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde popaliviu pe 15 Ian 2023, 20:36

Azmodan scrie:eu am un PSS (pusca semiautomata sadu): https://youtu.be/HrxdPBqqfs8
pe care scrie INTRAC MK1.

a venit cu incarcator de 5. am achizitionat si incarcator de 30 din tabla (sunt colectionar) si se potrivesc.
cumparatul din exterior e problematic pentru ca, la fel ca in romania, incarcatoarele mai mari de 30 sunt interzise cu exceptii. deci nu se vand "la liber" pe internet


Ești mulțumit de precizia armei?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde violiv pe 15 Ian 2023, 22:22

Depinde cu ce tragi!
Daca tragi cu "surplus militar" sau S&B atunci e stropitoare. Incearca Geco si vei ramane uimit!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde Azmodan pe 16 Ian 2023, 08:50

este in film o poza cu un test la 100m - cu luneta de PSL.
n-as zice ca e super precizie, dar pt ce a fost conceputa (platforma AKM) .. eu cred ca e normala precizia.

dar in momentul de fata nu se gaseste 7,62x39 neam, asa ca nu avem ce testa.
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde violiv pe 16 Ian 2023, 12:48

Luneta de PSL este cam cum ti-o fi norocul ... eu am incercat vreo doua si nu prea stateau la locul lor reglajele. Am avut o prindere laterala cu inele, de la o Saiga si cu o luneta OK se puteau scoate grupaje pe care sa le numesti grupaj ... o magazie originala de 5 se ducea constant in 5-6 cm cu Geco SP si cam intr-o coala A4 cu S&B.
Ca munitia a fost problema au dovedit-o si CZ-urile 527 in 7,62x39, care puteau si mai bine cu Geco si trageau restul in toate partile.
Sa nu uit: am schimbat si patul cu unul "normal", ca nu poti controla tragaciul cu porcaria aia cu care vine.
Da, e drept, nu e o arma de precizie, n-a fost gandita sau construita pentru asta dar astea facute in Ro chiar trag surprinzator de bine. Cine a mai putut incerca zice ca si FEG-urile unguresti si cele de la Arsenal din Bulgaria merg bine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde popaliviu pe 16 Ian 2023, 14:30

Azmodan scrie:
dar in momentul de fata nu se gaseste 7,62x39 neam, asa ca nu avem ce testa.

Pe aici (Austria) se găsește în cantități mari. Și 7,62x39(Geci, Norma, PPU, S&B) și .223(Mult de tot). Probabil din cauză că nu sunt limitări așa stricte la muniție și la arme în general, că altfel nu are sens. Cu toate că războiul e în toi....
În.223 sunt oferte începând de la 499€ /1000 buc
În legătură cu platforma Ak, aici sunt foarte multe de la firma SDM(Sino Defense Manufacturing, China) și WPB(Polonia), care cred că sunt de ajuns pentru civili de o distracție la poligon, dar eu am gândul tot la ceva românesc sau rusesc mai vechi(în stare bună).
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13


Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate