Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:12

Informații referitoare la inscriere de arme pe tir sportiv

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

Informații referitoare la inscriere de arme pe tir sportiv

Mesajde 81KER pe 06 Feb 2023, 05:47

Bună dimineața colegii! E prima mea zi de postat aici pe forum si doresc sa ma prezint: ma numesc Alin, am 22 de ani si sunt din Bihor. Va scriu in ideea in care poate ma puteti ajuta cu niste lamuriri in ceea ce priveste atat legislatia armelor la noi ca si "dedesupturile mai gri" in ce se intampla cu inscrierile la directia arme si anume:
Ma apuc acum de cursul de arme si munitii si doresc, cu timpul, sa am toate categoriile ce pot fi obtinute de un simplu civil, de la auto-aparare si colectie la vanatoare si tir si in discutiile mele cu cativa prieteni ce sunt vanatori si detin si arme destule pe vanatoare m-au sfatuit sa-mi iau gandul de la ceea ce as vrea sa fac eu, adica o mica colectie de arme, pe care am cam pus pate DAR sa fie trecute ca si arme de tir. Doresc acest lucru deoarece oricat de nealcose ar fi el, mai important ca orice e sa fie si utile si anume sa le pot folosii si sa invat sa le manuiesc corespunzator si proeficient, lucru care ar fi foarte mult ajuta daca ele ar fi trecut pe tir sportiv, dandu-mi posibilitatea sa merg oricand cu ele la poligon si poate cel mai important sa am cu ce munitie sa trag, intru-cat unele dintre ele, spre exemplu pistolul Steyr M1912, cunoscut si ca si Steyr-Hann, foloseste 9x23 Steyr, ceva ce din cat m-am interesat, nu se gaseste la niciun poligon de pe la noi sau pusca semiautomata Sadu, la care munitie este dar tot nu as vrea sa imi bat capul cu cererile de scos din poligon de la politie iar cumparatul de munitie de la magazin ar iesii mult mai economic la cat de mult trag eu. Din punct de vedere legal, ambele modele sunt posibile de detinut pe o autorizatie de tir, pistolul intrand la B5, fiind o arma scurta semiautomata cu capacitatea de 8 gloante iar pusca sadu la B4, fiind o arma lunga semiautomata, cu capacitatea de mai mult de 3 si mai putin de 12 gloante. Cunostintele mele imi zic toti ca e degeaba sa incerc sa trec asa ceva pe tir (asta in conditia in care eu as avea autorizatia, ca as incerca sa le detin doar dupa ce imi primesc hartiile de sportiv de categoria întâi, pentru care ma pregatesc) si ca o sa rada cei de la BAESP de cererea mea. In fond, de ce ? Daca eu as fi din punct de vedere legal cu dreptul de detinere si folosire a armelor de foc din acele categorii iar cele enumerate de mine sunt incluse in acele categorii, sunt baietii astia chiar cu o asa mare boala pe armele astea mai vechiuțe sau pe biata pușca Sadu, ca am observat ca in mai multe județe au probleme cu ea. Multumesc anticipat pentru orice raspuns si ajutor! (Mai putin ala cu "Daca vrei arme, pleaca pe dincolo" ca nu vreau plec (: )
81KER
 
Mesaje: 3
Membru din: 06 Feb 2023, 05:05

Re: Informații referitoare la inscriere de arme pe tir sportiv

Mesajde UrsuAke pe 06 Feb 2023, 07:59

Salutare si bine ai venit.

Care este de fapt intrebarea? Ne intrebi ce reactie va avea AESP-ul din raza ta cand vei veni sa obtii autorizatii de procurare pe tir sportiv pentru un WUM?

Daca asta e intrebarea, cel mai bine iti raspund direct ei.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Informații referitoare la inscriere de arme pe tir sportiv

Mesajde Azmodan pe 06 Feb 2023, 09:47

buna
ti-ai cam dat singur raspunsul. fiecare birou AESP interpreteaza legea diferit. nu te poti lua de intamplarile altora pentru ca nu se va aplica la tine.

steyr-hahn nu stiu de unde o sa-ti procuri , pentru ca sunt foarte rare (mai ales cele din contractul romanesc). si munitie nu gasesti deloc in romania (nici la poligon, nici la magazin). plus ca fiind o arma atat de veche, chiar nu vrei sa tragi sute de cartuse pe saptamana cu ea. deci chiar nu are rost pe tir.

PSS in general is incadrate la B9 (a mea asa e) care nu merge pe tir. si daca arma e deja inscrisa in RNA ca B9, nu cred ca se mai poate schimba categoria. dar poti sa iei pe tir de la Nova Modul RAK1, care vinde direct ca B4 sau B6.

mai multe detalii despre categoria 1 si colectionari, pe canalul de youtube: https://www.youtube.com/armevechi
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Informații referitoare la inscriere de arme pe tir sportiv

Mesajde 81KER pe 06 Feb 2023, 10:20

"steyr-hahn nu stiu de unde o sa-ti procuri , pentru ca sunt foarte rare (mai ales cele din contractul romanesc). si munitie nu gasesti deloc in romania (nici la poligon, nici la magazin). plus ca fiind o arma atat de veche, chiar nu vrei sa tragi sute de cartuse pe saptamana cu ea. deci chiar nu are rost pe tir."

-Inteleg de unde vi si sunt de acord cu tine in ceea ce priveste valabilitatea arme la tir dar motivul invocat de mine ar fi ca: 1) Nu vreau sa cer autorizatie de fiecare data cand pot merge la poligon si 2) DACA se va gasii aici vreodata muniția, sa pot sa-mi fac provizii de ea pentru a-l si folosii. In momentul de fata, oricum daca e, o sa dau o caruta de bani pe importul armei asa ca importul si de ceva cartuse sa o folosesc e tot acolo.

"PSS in general is incadrate la B9 (a mea asa e) care nu merge pe tir. si daca arma e deja inscrisa in RNA ca B9, nu cred ca se mai poate schimba categoria. dar poti sa iei pe tir de la Nova Modul RAK1, care vinde direct ca B4 sau B6."

-Deci sansa mea la ceva asemanator cu pușca Sadu care sa fie pe tir ar fi ori sa iau ceva nou di sa-l dichisesc sa semene cu ea ori sa import si de data asta ceva similar si sa se incadreze la B4 sau B6 ? Interesant cum a dat nenorocul peste ele si si sunt fix in categoria in care nu le poti lua pe tir.

Tot ce incerc eu sa fac prin asta este, daca am dispozitia legala, sa imi usurez situatia si sa rezum autorizatia de colectionar la arme vechi sau care nu pot fi detinute pe alte metode.

Offtopic: Tu de aia ai Lugerul si ZB-ul pe colectie, caci e de inteles si nu ai vrut tu sa le treci pe autorizatia de tir ?

Multumesc mult pentru raspuns iar!
81KER
 
Mesaje: 3
Membru din: 06 Feb 2023, 05:05

Re: Informații referitoare la inscriere de arme pe tir sportiv

Mesajde yoghi pe 06 Feb 2023, 18:24

Fara sa alergi anual dupa cat I .fara sa te chinui cu autorizatii de transport .duci armele in poligon( un transport) si negociezi cu ei sa le pastrezi acolo. Astfel te duci acolo cand vrei indiferent ca mergi dupa orele de servici sau dimineata dupa o nunta.

Corect steyr-ul nu e pistol de tir.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Informații referitoare la inscriere de arme pe tir sportiv

Mesajde Azmodan pe 06 Feb 2023, 19:52

- eu am PSSul ca B9 si ZBul ca B15. ambele categorii nu is permise pe tir (la B15 era voie inainte de modificarea din 2019, acum nu mai e). deci arme "de asalt" si arme bolt-action nu poti lua pe tir decat cu "interpretari" ale legii.
- e mai usor sa devi colectionar decat sportiv tir cat.1. (cand am luat Luger-ul nu aveam categoria)
- odata ce ai o arma pe colectie si apoi obtii categoria, ii poti schimba destinatia (dar nu si categoria, din cate stiu eu).
- Steyr-hahn, ca si Luger, is arme impresionate, care arata bine, si au valoare istorica - dar deloc placute la tras, ergonomice sau usoare. Luger-ul are un tragaci deosebit de greu, aparatele de ochire minuscule (ca si ZBul de altfel), si e destul de greu de armat din rotocoalele alea. e interesat sa tragi 5-10 focuri cu el, ca sa iti satisfaci curiozitatea, dar apoi chiar nu mai e nici o placere (la fel cu ZBul)

cu aceste considerente, faci ce vrei. pana la urma is banii si timpul tau.
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Informații referitoare la inscriere de arme pe tir sportiv

Mesajde 81KER pe 08 Feb 2023, 04:28

Într-un final, după ce am mai studiat legea si categoriile de arme, precum si ce la ce se poate inscrie, am observat urmatoarele lucruri, si anume ce tip de arme se poate detine pe o autorizatie de tir, care îți confera posibilitatea de a merge in poligon cand doresti si de a detine pana la 1000 de gloante pe arma:

1) practic, orice fel de arma scurta. Atata timp cat este fie sub 60 de cm lungimea totala sau sub 30 de cm teava, poate fi detinut pe tir, fie el pistol semiautomat, cu o singura lovitura, revolver, acele "pistoale ak" sau cum sunt cunoscute prin SUA ca "mini sau micro draco" ca acelea au sub 60 de cm. Deci mare usurare pentru mine si dorintele mele cu pistoalele vechi caci acelea, teoretic, dupa cum zice legea, pot fi incluse acolo. Ramane de vazut daca si reusesc. Singurul lucru ce nu se poate detine, ca si arma scurta pe tir si pistoalele ce intra la "arme vechi" cum ar fi revolverele Colt, Remington sau S&W, cele FARA cartușe metalice, caci acelea se pot detine doar de colectionari.

2) arme lungi, cu țeava lisa, cu orice tip de actiune, fie ele cu o singura lovitura, de tipul celor basculante, pompe, semiautomate sau chiar si din modelele cu bolt. Aparent, acestea toate intra in categorie si pot fi detinute fara problema pe tir sportiv.

3) arme lungi, cu teava ghintuita (aici se impute putin treaba). Legea spune ca poti detine, o arma lunga, cu ghinturi, pe tir, fie ea semi sau cu repetitie, daca calibrul folosit are percutie pe RAMA si armele de cu o singura lovitura dar de data asta cu percutie CENTRALA. Teoretic, astea sunt singurele cu care nu ai avea probleme daca ai vrea sa detii o pusca pe tir si da, sunt optiuni la percutie pe rama, la .22LR sunt o groaza de arme fainute precum si o gramada de replici de arme istorice reproduse in acest calibru pentru impatimiti. TEORETIC, se mai pot detine, pentru tir, anumite arme de foc, semiautomate, cu incarcatoare de maxim 12 cartuse. Aici pot intra orice de la AK, AR, toate nebuniile dar dupa cum zicea si colegul @Azmodan, este FOARTE interpretabil, caci pot intra fie la B4, caz in care se pot detine pe tir sau îți face schema cu incadrarea lor la B9, pe motivul ca "Armele de foc semiautomate pentru uz civil, care seamănă
cu armele cu mecanisme automate, altele decât cele
enumerate la pct. 6, 7 sau 8 din categoria A" si deci da, este interpretabil. Ce mai este de notat este ca armele lungi, cu teava ghintuita si cu repetitie, unde enumeram carabinele cu bolt, cu levier sau cu pompă NU pot fi detinute, cel putin fara foarte foarte foarte foarte multa bataie de cap, pe tir sportiv. Acestea pot fi detinute fie de colectionari sau fie de vanatori, lucru care se aplica de altfel si la categoria B9, cu armele astea ce seamana cu mecanisme automate militare.

4) arme cu aer comprimat si arbalete

In final, ca sa facem o sinteza, sportivii pot detine orice arma scurta, fie ea pistol, revolver sau "pistol" ak, ar sau orice numa sa fie clasificat ca si arma scurta, orice fel de lisa CU CONDITIA sa aiba teava sub 60 de cm, cam orice arma cu percutia PE RAMA, arme lungi, cu teava ghiuntita cu o singura lovitura cu percutie CENTRALA si daca lasa Dumnezeu, arme semiautomate cu percutia centrala. Stupid mi se pare ca nu lasa ceva cu calibru mare, fara probleme, macar cu bolt sau levier. Chiar nu-mi justific de ce au scos-o. Eu personal, voi incerca sa-mi castig toate 3 licentele, de tir, vanatoare si colectionar, ca sa pot detine cat mai mult si in conditii cat mai facile pentru mine, ca daca nu merge pe tir, o bagam pe vanatoare si daca nu acolo macar macar pe colectie.

P.S. @Azmodan, daca esti interesat, am vazut conversii pentru Pietta Colt 1851, practic schimbi cilindrul pentru a acomoda cartuse metalice de calibru .38 special. Am vazut ca se pot aduce si in Europa (din SUA) fara atat de multe probleme si poate o poti duce la armurier, modifica si sa tragi cu bijuteria macar atat, pana cand s-ar putea rezolva si la noi cu praful de pusca.
81KER
 
Mesaje: 3
Membru din: 06 Feb 2023, 05:05

Re: Informații referitoare la inscriere de arme pe tir sportiv

Mesajde 81KER pe 08 Feb 2023, 04:28

Într-un final, după ce am mai studiat legea si categoriile de arme, precum si ce la ce se poate inscrie, am observat urmatoarele lucruri, si anume ce tip de arme se poate detine pe o autorizatie de tir, care îți confera posibilitatea de a merge in poligon cand doresti si de a detine pana la 1000 de gloante pe arma:

1) practic, orice fel de arma scurta. Atata timp cat este fie sub 60 de cm lungimea totala sau sub 30 de cm teava, poate fi detinut pe tir, fie el pistol semiautomat, cu o singura lovitura, revolver, acele "pistoale ak" sau cum sunt cunoscute prin SUA ca "mini sau micro draco" ca acelea au sub 60 de cm. Deci mare usurare pentru mine si dorintele mele cu pistoalele vechi caci acelea, teoretic, dupa cum zice legea, pot fi incluse acolo. Ramane de vazut daca si reusesc. Singurul lucru ce nu se poate detine, ca si arma scurta pe tir si pistoalele ce intra la "arme vechi" cum ar fi revolverele Colt, Remington sau S&W, cele FARA cartușe metalice, caci acelea se pot detine doar de colectionari.

2) arme lungi, cu țeava lisa, cu orice tip de actiune, fie ele cu o singura lovitura, de tipul celor basculante, pompe, semiautomate sau chiar si din modelele cu bolt. Aparent, acestea toate intra in categorie si pot fi detinute fara problema pe tir sportiv.

3) arme lungi, cu teava ghintuita (aici se impute putin treaba). Legea spune ca poti detine, o arma lunga, cu ghinturi, pe tir, fie ea semi sau cu repetitie, daca calibrul folosit are percutie pe RAMA si armele de cu o singura lovitura dar de data asta cu percutie CENTRALA. Teoretic, astea sunt singurele cu care nu ai avea probleme daca ai vrea sa detii o pusca pe tir si da, sunt optiuni la percutie pe rama, la .22LR sunt o groaza de arme fainute precum si o gramada de replici de arme istorice reproduse in acest calibru pentru impatimiti. TEORETIC, se mai pot detine, pentru tir, anumite arme de foc, semiautomate, cu incarcatoare de maxim 12 cartuse. Aici pot intra orice de la AK, AR, toate nebuniile dar dupa cum zicea si colegul @Azmodan, este FOARTE interpretabil, caci pot intra fie la B4, caz in care se pot detine pe tir sau îți face schema cu incadrarea lor la B9, pe motivul ca "Armele de foc semiautomate pentru uz civil, care seamănă
cu armele cu mecanisme automate, altele decât cele
enumerate la pct. 6, 7 sau 8 din categoria A" si deci da, este interpretabil. Ce mai este de notat este ca armele lungi, cu teava ghintuita si cu repetitie, unde enumeram carabinele cu bolt, cu levier sau cu pompă NU pot fi detinute, cel putin fara foarte foarte foarte foarte multa bataie de cap, pe tir sportiv. Acestea pot fi detinute fie de colectionari sau fie de vanatori, lucru care se aplica de altfel si la categoria B9, cu armele astea ce seamana cu mecanisme automate militare.

4) arme cu aer comprimat si arbalete

In final, ca sa facem o sinteza, sportivii pot detine orice arma scurta, fie ea pistol, revolver sau "pistol" ak, ar sau orice numa sa fie clasificat ca si arma scurta, orice fel de lisa CU CONDITIA sa aiba teava sub 60 de cm, cam orice arma cu percutia PE RAMA, arme lungi, cu teava ghiuntita cu o singura lovitura cu percutie CENTRALA si daca lasa Dumnezeu, arme semiautomate cu percutia centrala. Stupid mi se pare ca nu lasa ceva cu calibru mare, fara probleme, macar cu bolt sau levier. Chiar nu-mi justific de ce au scos-o. Eu personal, voi incerca sa-mi castig toate 3 licentele, de tir, vanatoare si colectionar, ca sa pot detine cat mai mult si in conditii cat mai facile pentru mine, ca daca nu merge pe tir, o bagam pe vanatoare si daca nu acolo macar macar pe colectie.

P.S. @Azmodan, daca esti interesat, am vazut conversii pentru Pietta Colt 1851, practic schimbi cilindrul pentru a acomoda cartuse metalice de calibru .38 special. Am vazut ca se pot aduce si in Europa (din SUA) fara atat de multe probleme si poate o poti duce la armurier, modifica si sa tragi cu bijuteria macar atat, pana cand s-ar putea rezolva si la noi cu praful de pusca.
81KER
 
Mesaje: 3
Membru din: 06 Feb 2023, 05:05

Re: Informații referitoare la inscriere de arme pe tir sportiv

Mesajde violiv pe 09 Feb 2023, 02:10

Cat mai multe si cu care sa tragi cat mai mult e un vis frumos al multora dintre noi. Practic, dincolo de limite legislative, te limiteaza chiar viata .... timp, bani, alte chestii mai presante, bla-bla.
Si in situatia in care vei ajunge sa iesi periodic (frecvent) in poligon, te vei auto-limita la 1-3 arme pentru care gasesti constant munitie, care-ti plac mai mult si cu care tragi mai bine. Trece repede damblaua trasului de dragul de a trage cu orice "stropitoare", vei dori incet-incet si ceva performanta, etc.

De tir nu ma mai ocup asa ca nici licente, arme dedicate nu sint in sfera de interes major. Da' parca stiu ca armele pe care le poti detine/folosi trebuie sa aiba oarece legatura cu disciplina in care ai luat categoria I. Nu stiu sigur dar parca era ceva cu "disciplina de tir omologata de federatie" sau o formulare de acest gen. Adica nu stiu daca poti sa-ti iei un bock pentru talere tu avand categoria 1 obtinuta la o proba de "scurte" sau invers.
Pe f-b sint cateva grupuri de tragatori de tir "amatori" ... cred ca de acolo ai putea obtine informatii mai exacte.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Informații referitoare la inscriere de arme pe tir sportiv

Mesajde yoghi pe 18 Aug 2023, 21:05

Ce mai face colegu indarjit?
@81ker ai ajuns sa cumperi prima arma sau tot la interpretari esti.

Ce arma ai luat?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania


Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate