Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:58

Presiune pulbere neagra

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

Presiune pulbere neagra

Mesajde Marius pe 08 Iul 2012, 12:45

Va salut Domnilor,
Am ocazia sa cumpar o pusca de 12 cu cocoase exterioare, tevi de Damasc. Arma e fabricata (dupa zisele vanzatorului) la sfarsitul anilor 1800 si a fost destinata incarcaturilor cu pulbere neagra ce dezvolta presiuni mai mici decat cartusele actuale.
Daca ma hotarasc sa o cumpar, as dori sa o folosesc la vanatoare. Ce cartuse as putea folosi? Se fabrica astazi cartuse pt. astfel de arme?
Multumesc.

PS La nevoie as putea cere poze cu poansoanele de pe arma.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Presiune pulbere neagra

Mesajde Cristi pe 08 Iul 2012, 13:47

Arma trebuie sa foloseasca numai pulbere neagra. Cei care folosesc, de obicei reincarca, asta e farmecul, asa ca nu prea sunt mari producatori specializati.
http://www.trackofthewolf.com/Categorie ... O-G-12GA-7
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Presiune pulbere neagra

Mesajde violiv pe 08 Iul 2012, 13:52

350-400 bari maxim pe cand pulberile moderne incep de pe la 500 si sfarsesc la ~1000 pentru armele cu tevi lise.

Nu toate tevile de damasc sunt slabe si nu intotdeauna tevile au fost cele care n-au rezistat, s-a intamplat sa cedeze sistemele de inchidere. Problema mare cu presiunile a fost la tevile ghintuite in care pulberea cu fum putea dezvolta maxim-maxim 2000 bari, mai degraba 1500 iar incarcaturile moderne sar bine de 3000....ceea ce chiar este periculos.
Multe din armele cu astfel de tevi au fost la un moment dat testate pentru pulberile moderne si au primit un calificativ, de foarte multe ori pozitiv. Am intalnit numeroase ce au fost marcate ca rezistand la pulberile moderne chiar daca datau de la finele anilor 1800 si inceputul 1900.
Pentru altele s-au construit reductoare de calibru la nivelul camerei (de la 12 sau 16 la 20) pentru a permite tragerea cartuselor de calibru mai mic ce dezvolta presiuni mult sub norma trase intr-o teava de diametru mai mare.
Marea lor problema nu este rezistenta ci starea tevilor la interior - pulberea neagra e foarte coroziva si tevile nu se cromau la interior in epoca aia :mrgreen: ...... o Suhl "intretinuta" in Ro poate sa arate magistral fata de o arma ce a folosit pulberi negre.
Pe de alta parte, pentru a inlatura estetic urmele trecerii timpului, de multe ori s-a practicat realezarea tevilor la un diametru mai mare, scazand astfel mai mult rezistenta lor. Poate ca la proxima vanzare cumparatorul a fost avertizat ca este o arma "cu bubita" dar ulterior sa se fi pierdut sirul..... Nestiind care a fost diametrul initial si data fiind marja mare de diametre ce se fabrica chiar si astazi intr-un anume calibru, e aproape imposibil de spus daca s-a umblat la tevi sau de cate ori ...

Numai un test de specialitate la o chestie gen Banc National de Probe (italian, francez, german, de ex.) poate spune daca se mai poate trage cu arma respectiva, chiar si numai cu pulbere neagra.

Munitie mai exista pe la producatori specializati sau se poate comanda la "incarcatori" de prin vest.

Daca vrei o astfel de arma, ori o iei de pus pe perete ori o trimiti la testat ca sa poti trage cu ea. De pus pe perete exista la cateva sute de euro si chiar cele cu care se poate trage dar facute acum 100 de ani nu costa averi. Trebe sa fie chiar o marca de mare rasunet si o lucratura pe masura ca sa pui 3 de 0 la pret (in Euro).
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Presiune pulbere neagra

Mesajde Marius pe 08 Iul 2012, 17:44

Multumesc de raspunsuri!
Cristi scrie:Cei care folosesc, de obicei reincarca, asta e farmecul, asa ca nu prea sunt mari producatori specializati.

Nu sunt eu acela. :D

violiv scrie:Daca vrei o astfel de arma, ori o iei de pus pe perete ori o trimiti la testat ca sa poti trage cu ea. De pus pe perete exista la cateva sute de euro si chiar cele cu care se poate trage dar facute acum 100 de ani nu costa averi. Trebe sa fie chiar o marca de mare rasunet si o lucratura pe masura ca sa pui 3 de 0 la pret (in Euro).

Nu e cu trei de zero, ci doar cu doi, cu tot cu transport.
Nici cu pusul pe perete nu le am. :oops:

Ce inseamna reductie de calibru la nivelul camerei? Reductia este doar de lungimea camerei sau e pe toata lungimea tevii?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Presiune pulbere neagra

Mesajde Cristi pe 08 Iul 2012, 17:54

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Presiune pulbere neagra

Mesajde Marius pe 08 Iul 2012, 18:31

Cristi scrie:http://www.lothar-walther.de/224.php

Multumesc Cristi!
Buna ziua ai dat, belea ai capatat, sau tu intinzi un deget si omul iti ia toata mana:

1. Camera cartusului la armele vechi nu e de 65 mm? Incape reductorul de calibru in camera respectiva?

2. Dupa ce incarcatura cartusului de 20 (sa zicem) paraseste camera, intreaga presiune dezvoltata de cartus se manifesta in teava cea veche de Damasc. Nu e prea mult pentru aceasta (chiar daca vorbim de un cartus standard)?

3. Balistica exterioara (imprastiere, viteza) a alicelor nu e afectata din cauza ca dupa parasirea incarcaturii din teava, bura nu mai etanseaza corespunzator, iar zona choke-urilor devine cam larga pt. aceasta incarcatura?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Presiune pulbere neagra

Mesajde violiv pe 08 Iul 2012, 21:54

20 are ~15,8-15,9 mm iar 16 are undeva la 17 fata de un pic peste 18 un cal 12...asta inseamna cam 1 mm pe raza diferenta intre 20 si 12, diferenta de diametru pe care o bura cu paharut ce are partea dinspre pulbere ca o "piele de pompa" o poate etansa prin deschidere.
Volumul unui cilindru este aria bazei x inaltimea. O crestere mica a razei inseamna o crestere marisoara a ariei bazei la care mai adaugi si cresterea de volum provocata de cresterea lungimii cilindrului. Reductorul de camera asigura un perete suficient de gros cat sa reziste singur la explozia unui cartus modern ... imediat cu incarcatura paraseste cartusul si se deschide in teava volumul de ardere aproape se dubleaza in foarte scurt timp si presiunea scade pana la valori acceptabile chiar si pentru o teava veche. Daca nu folosesti magnum-uri de 20 n-o sa fie probleme intr-o teava de 16 si cum magnum-uri de 16 nu prea exista, daca te limitezi la cartuse cu incarcaturi normale n-o sa fie probleme in 12. Folosirea de incarcaturi reduse de 12 (24-28 g) se poate sa nu fie tocmai OK - mare parte din aceste cartuse sunt cartuse de viteza mare, folosesc pulberi iuti-iuti si dezvolta presiuni marisoare initial.
Ca snopul o sa fie aiuristic se prea poate insa se poate sa fie chiar mai bun.....incarcatura de alice ocupa imediat toata aria la dispozitie, n-o sa ramana pe mijlocul tevii - alicele din fata pun o frana celor din spate care franeaza bura care este impinsa de gaze deci totul se va lati si compacta ori o coloana scurta si groasa de alice a oferit intotdeauna un snop mai bun si mai eficient decat o coloana lunga si subtire - de aia 32 g trase din 12 sunt mai eficiente decat aceleasi 32 g trase din 16 sau din 20.

In camerele vechi de 65 mm se pot trage linistit actualele cartuse de 67,5 mm

P.S. in urma cu ceva ani am citit un test facut de niste americani sariti ce au vrut sa verifice miturile despre tevile armelor vechi, de damasc sau avand camere scurte. Au luat niste jarchine de la fier vechi si s-au pus pe tras - cartuse cu tub de 70 sau 76 mm din camera de 65 + cartuse speciale de test cu incarcaturi exagerate. Spre surpriza lor, dintre cartusele lungi, moderne, singurele care au facut probleme de presiune au fost cele cu tub de 76 mm cu proiectil unic. La cartusele supra-incarcate, tevile de damasc au rezistat chiar mai bine decat surioarele laminate. Zavoarele armelor vechi n-au crapat, doar s-au indoit iar cand a fost ca teava sa explodeze a facut-o la presiuni similare cu ale tevilor moderne ba chiar mult mai bland ca eventual efect asupra tragatorului, in sensul ca tevile laminate s-au spart cu aschii mari sarind din camera cartusului pe cand cele de damasc mai mult s-au desirat. Constructia prticulara le face mai elastice decat pe cele laminate.
Eu am vazut o arma cu tevi de damasc avand o teava desirata din cauza supra-solicitarii - practic, daca o examinai cu atentie vedeai ca spirele nu mai sunt strans lipite ci ca exista minuscule fante intre ele.

P.P.S. o testare a unei arme private la bancul italian de probe costa in jur de 100 E si e facuta super-profi, doar ca e un pic de coada si s-ar putea sa dureze cateva saptamani pana ajungi s-o faci. Tot cam asa e si la nemti si la francezi. Daca te decizi sa iei arma si vrei sa si tragi cu ea cred ca merita sa-l rogi pe actualul proprietar sa faca asta, va primi o hartioara edificatoare - e ca si cand ai merge cu o masina s-h la un test in service :wink: numa sa nu-i vina ideea sa-i creasca prea tare pretul daca arma trece testul. :twisted:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Presiune pulbere neagra

Mesajde violiv pe 08 Iul 2012, 21:56

Uite ca habar n-am cum e cu legea la noi privind reductoarele de calibru.
Am vazut acum ceva ani la Hunter Vip in raft cateva si mi-au zis ca se vand numai cu autorizatie de la politie....da' de care autorizatie nu stiu.
Stiu ca la nemti se vand la liber posesorilor de permis, ei nu au restrictia de a cumpara numai cartuse de calibrul armei din permis si nici nu amprenteaza balistic lisele ...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Presiune pulbere neagra

Mesajde adrian_ppp pe 08 Iul 2012, 22:05

violiv scrie:Uite ca habar n-am cum e cu legea la noi privind reductoarele de calibru.
Am vazut acum ceva ani la Hunter Vip in raft cateva si mi-au zis ca se vand numai cu autorizatie de la politie....da' de care autorizatie nu stiu.
Stiu ca la nemti se vand la liber posesorilor de permis, ei nu au restrictia de a cumpara numai cartuse de calibrul armei din permis si nici nu amprenteaza balistic lisele ...



mi se pare ca intra in categorie cu teava introdusa
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Presiune pulbere neagra

Mesajde Cristi pe 09 Iul 2012, 08:26

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Presiune pulbere neagra

Mesajde Marius pe 09 Iul 2012, 08:51

Multumesc din nou, Domnilor!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Presiune pulbere neagra

Mesajde Cristi pe 29 Oct 2012, 09:45

Apropos de pulberea neagra, in Bulgaria , la Veliko Tarnovo, s-a deschis un magazin cu arme si accesorii de acest tip,la preturi accesibile.
http://www.blackpowder-bg.com/?en_english,51
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03


Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

Publicitate