Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:01

Arme vechi in conflicte moderne

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

Arme vechi in conflicte moderne

Mesajde biriuck pe 20 Ian 2016, 17:07

Sa ma bata grindina daca asta nu e Sturmgewehr 44!!! O fi unghiul ciudat dar chiar nu cred ca e AK...
Imagine

aici si cu ceva modificari.....
Imagine

Cum dracu au ajuns astea in conflictele moderne din Siria?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Arme vechi in conflicte moderne

Mesajde Sly_Fox pe 20 Ian 2016, 18:37

Asa cum ajung in toate conflictele din tarile islamice.
Am mai vorbit despre sutele de ateliere aflate in diferitele tari arabe si nu numai,unde ,,mesterii,, reconditioneaza arme vechi,unele chiar foarte vechi cu cremene sau capsiere (vezi pustile arabe cu otel de Damasc si gravate cu motive arabe),arme provenind din primul si al doilea razboi mondial,prin schimbarea pieselor sau confectionarea altora,arme ,,originale,, nevazute sau nestiute prin lumea vestica,create din fel de fel de piese adunate de-a lungul timpului.
Asa ca nu este de mirare sa vezi un MP 44 sau MP 40 germane,ceva Lee-Enfield diferite modele ramasite ale imperiului Britanic,sovietice precum SVT 40 sau Mosin,pistoale Luger sau revolvere Webley.
In Pakistan exista cea mai mare piata clandestina de arme,de la cele mai vechi pana la cele mai moderne,cu ateliere mestesugaresti ca in evul mediu,unde se fabrica si se repara orice fel de arma,iar clientul iese pe strada si probeaza arma,tragand in sus sau spre muntii care imprejmuiesc localitatile.
Uite aici si un filmulet reprezentativ:
https://www.youtube.com/watch?v=FinRqCocwGE
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Arme vechi in conflicte moderne

Mesajde violiv pe 20 Ian 2016, 20:06

biriuck scrie:Sa ma bata grindina daca asta nu e Sturmgewehr 44!!! O fi unghiul ciudat dar chiar nu cred ca e AK...

Cum dracu au ajuns astea in conflictele moderne din Siria?


Nu e vestitul STG ci o arma la fel de vestita dar ceva mai recenta: CETME daca provine din Spania sau G 3 daca vine de la nemti, ultimul proiect al firmei Mauser si care n-a mai apucat sa lupte in WW II dar a fost sau este in dotarea multor armate.

https://en.wikipedia.org/wiki/CETME

https://en.wikipedia.org/wiki/Heckler_%26_Koch_G3

Odata ce au iesit din uz din unele armate s-au vandut ca painea calda, la preturi modice, la fel ca multe altele. Se fabrica si astazi in Turcia, atat pentru armata cat si pentru piata civila. Turcii o fac si in 223 si in 308.
Exista disponibile in Europa si pentru civili, in variante numai semi, la preturi ce variaza de la 7-800 E la peste 2500. ... asta daca nu le interzice UE de tot.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arme vechi in conflicte moderne

Mesajde Anndrei pe 20 Ian 2016, 20:44

Lee-Enfiled am vazut in Afganistan. Sint arme vechi, de colectie, chiar multe! M-am imbolnavit, erau unele arme de colectie ptr noi; confiscate si ma uitam la ele cu ochii mari! As fi vrut sa iau una-doua...:))
Din pacate le distrug. Ar fi o afacere sa le puna in vinzare colectionarilor din U.E.:) Ar cistiga toata lumea!:)
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Arme vechi in conflicte moderne

Mesajde Cristi pe 20 Ian 2016, 21:44

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Arme vechi in conflicte moderne

Mesajde violiv pe 21 Ian 2016, 22:04

Nu m-am uitat suficient de atent :( :-ss
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arme vechi in conflicte moderne

Mesajde romaniac pe 21 Ian 2016, 22:35

De unde palaria mea au munitie pentru STG-44?!
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Arme vechi in conflicte moderne

Mesajde Sly_Fox pe 21 Ian 2016, 23:03

De unde au si STG-urile.
Daca te uiti cu atentie la filmuletul din link-ul postat de catre Cristi o sa vezi cum au venit aceste arme,in containere. Aceste containere sunt livrate de catre cineva,adica de catre cei care doresc mentinerea unei stari de conflict in acea parte a planetei.
Crezi ca tot armamentul si munitia care face posibila mentinerea acestui conflict sunt facute din chirpici? Ca atat a mai ramas in tarile acestea macinate de razboi. Niste jucatori mari au niste interese,iar pentru mentinerea acestora s-a intins pe masa tabla de sah. Ce vedem noi astazi,implicarile politice,economice si militare sunt mutarile facute de jucatori. Pionii se muta cum le comanda maestrii,utilizand totodata ce li se pune la indemana.
Problema imensa se pune in cazul in care,din greseala,tabla de sah cade de pe masa,iar pionii scapa de sub controlul maestrilor. Atunci nu exista decat doua variante,maestrii isi recunosc neindemanarea,datorita miliardelor de ochi atintiti asupra acestei uriase partide,ori maestrii ignora ochii atintiti ai telespectarorilor si isi nimicesc pionii pentru ca acestia sa nu scoata la iveala taraseniile din timpul jocului.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Arme vechi in conflicte moderne

Mesajde Sly_Fox pe 21 Ian 2016, 23:16

violiv scrie:Nu m-am uitat suficient de atent :( :-ss

Cam asa ceva. :D
Oricum la STG 44 cilindrul de gaz are o forma un pic diferita,cu acea tija iesita proeminent,detaliu care nu se regaseste si la G3 sau CETME.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Arme vechi in conflicte moderne

Mesajde Cristi pe 27 Ian 2016, 18:20

romaniac scrie:De unde palaria mea au munitie pentru STG-44?!


http://www.prvipartizan.com/search_r.php
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03


Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate