Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 09:11

VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde HUNTER-DCT pe 23 Noi 2006, 11:42

Sunt vanator. Ce trebuie sa fac pentru a deveni colectionar?
Exista o asociatie a colectionarilor de arme?
Trebuie conditii mai speciale de pastrare (alarma, gratii, etc.)?
Te controleaza des dupa ce aduni ceva arme cei de la politie?
HUNTER-DCT
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 30 Oct 2006, 21:43
Locaţie: botosani

Mesajde Cristi pe 23 Noi 2006, 12:52

Daca ai permis de arma letala, faci o cerere la AEST pentru eliberarea certificatului de colectionar.Dupa ce il obtii, poti cumpara arme letale in cat. colectie
Exista Asociatia Nationala a Detinatorilor de Arme. www.anda.org.ro (site-ul e facut de filiala Constanta, dar a ramas in stadiul de constructie, din pacate- dar poti descarca formularul de inscriere )
Daca ai peste 15 arme de colectie, trebuie alarma cu monitorizare
Controlul e acelasi ca la armele de vanatoare.
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Cristi pe 23 Noi 2006, 14:44

Deoarece pentru vanatori e relativ usor sa obtina certificat de colectionar, este bine ca acesta sa fie procurat, caci poate fi detinut si fara a colectiona arme. Dar, in eventualitatea ca se pierde calitatea de vanator( Doamne fereste!), armele de vanatoare pot fi trecute si pastrate ca arme de colectie letale, fara obligativitatea vanzarii sau predarii! :wink:
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde valpangica pe 23 Noi 2006, 15:59

@Cristi

dar cum poti detine legal arme letale ( gen pistoale cu glont , etc ) ? Sau calitatea de colectionat implica si acest drept ?
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde HUNTER-DCT pe 23 Noi 2006, 17:45

daca iti pierzi penal calitatea de vanator (braconaj) nu cred ca mai poti pastra vreo arma fie ea si de colectie!
AEST = baietii de la arme si munitii?
HUNTER-DCT
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 30 Oct 2006, 21:43
Locaţie: botosani

Mesajde Cristi pe 23 Noi 2006, 18:26

valpangica scrie:@Cristi

dar cum poti detine legal arme letale ( gen pistoale cu glont , etc ) ? Sau calitatea de colectionat implica si acest drept ?


Daca esti colectionar poti detine arme scurte, dar fara munitie.
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Cristi pe 23 Noi 2006, 18:30

HUNTER-DCT scrie:daca iti pierzi penal calitatea de vanator (braconaj) nu cred ca mai poti pastra vreo arma fie ea si de colectie!
AEST = baietii de la arme si munitii?

Nu se pune problema penal, dar poti pierde calitatea de vanator datorita varstei sau a unor probleme medicale.Sau personale.
AEST= arme, explozivi si substante toxice
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde dabija pe 24 Noi 2006, 18:47

Intrebare intrebatoare ...
Nefiind vanator cum poti deveni colectionar ?
CZ 200S+luneta Bushnell 6-24X50
revolver Gamo R77 Combat
www.d-petre.ro
Avatar utilizator
dabija
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 17 Ian 2006, 19:47
Locaţie: Resita, Caras Severin, www.d-petre.ro

Mesajde Cristi pe 24 Noi 2006, 18:59

Faci scoala de arme
Te inscrii in ANDA
Fisa medicala, cazier, etc.,dosar la politie depus=> Certificat de colectionar=>cumperi arme letale ptr. colectie, din care una lunga o poti folosi ptr. aparare la domiciliu (ai dreptul la ea la 10 cartuse cu glont si 50 oarbe)
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde dabija pe 24 Noi 2006, 22:44

multumesc de raspuns ... in ANDA sunt ... mai tre sa fac cursul ala ... sper ca la primavara - cu cazierul n-am probleme :lol: ... cu fisa medicala (poate la cap sa am ceva :lol: )
CZ 200S+luneta Bushnell 6-24X50
revolver Gamo R77 Combat
www.d-petre.ro
Avatar utilizator
dabija
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 17 Ian 2006, 19:47
Locaţie: Resita, Caras Severin, www.d-petre.ro

Mesajde Ursus2006 pe 25 Noi 2006, 01:32

Dabija, bine ai revenit! Am crezut ca te-ai suparat pe forum si pe Dinamo! :wink: :wink: :wink:

P.S. Pana la urmatoarea intalnire sper sa-mi repar AC-ul sa va dau " clasa" :D
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde dabija pe 25 Noi 2006, 18:02

Intru pe forum aproape zilnic ... citesc noutatile - comentarii mai putine ca deh nu-s vanator si nici nu am de gand sa devin - raman la tir cu arme cu aer comprimat - field target - si poate pe viitor colectionar - ... sa sti ursule ca nu sunt suparat pe dinamo :lol:
CZ 200S+luneta Bushnell 6-24X50
revolver Gamo R77 Combat
www.d-petre.ro
Avatar utilizator
dabija
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 17 Ian 2006, 19:47
Locaţie: Resita, Caras Severin, www.d-petre.ro

Mesajde eltorro pe 25 Noi 2006, 19:15

daca ai trage niste 22LR... sunt convins ca AC si-ar pierde o parte din farmec :lol:
eltorro
 

Mesajde dabija pe 26 Noi 2006, 11:38

scuze pentru off topic

Am tras cu 22lr ... am tras la talere ... am fost la vanatoare (tata si fratele au fost vanatori inainte de marea chelfaneala din decembrie '89) am tras cu multe tipuri de arme - inclusiv in armata - fiecare tip de arma (cu avantaje si dezavantaje) iti ofera satisfactii diverse. dar acum pentru mine primeaza tragerea cu arme cu aer comprimat la tinte tip silueta (FieldTarget)
CZ 200S+luneta Bushnell 6-24X50
revolver Gamo R77 Combat
www.d-petre.ro
Avatar utilizator
dabija
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 17 Ian 2006, 19:47
Locaţie: Resita, Caras Severin, www.d-petre.ro

Mesajde bogdanm pe 01 Feb 2008, 16:23

Domnilor,
Circuitul de parcurs pentru calitatea de colectionar ramane acelasi?
Si o a doua intrebare, dupa ce devin colectionar, pot colectiona ce arme vreau eu? Sau trebuie ca ele sa fie obligatoriu "de colectie"? Nu ma gandesc la mitraliere, dar ma gandesc la arme fabricate relativ de curand, neavind in spate istorie.

Multumesc,
Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Mesajde violiv pe 01 Feb 2008, 20:31

Da!
In principiu, da! In realitate s-ar putea sa-ti puna politia bete-n roate, sa-ti mai ceara cate o hartie cum ca arma de o vrei poate fi incadrata la "colectie", etc. Nimic nu-i usor dar nici imposibil. Chiar si o mitraliera poti avea dar numa de panoplie :cry:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde george_ciprian86 pe 01 Feb 2008, 21:34

La ce va referiti cand spuneti "arma de colectie" ? Trebuie ca arma sa aiba o anumita vechime sau anumite caracteristici ? Sau poate sa fie orice arma?
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde bogdanm pe 01 Feb 2008, 21:47

Multumesc. Acum, practic, hartia care atesta ca arma respectiva este "de colectie" se elibereaza si pentru un SKS luat din SUA cu 150$? (este doar un exemplu, poate la fel de bine sa fie un AK romanesc sau un .50BMG) Asta in cazul meu, ca nu am permis de arma.

Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Mesajde violiv pe 02 Feb 2008, 09:37

Practic, am luat cateva "arme lungi" incadrate la destinatia colectie, unele din ele greu de tot cuprinse in vreuna din categoriile specificate in lege (vechi, realizari tehnice deosebite, cu importanta sentimentala, etc. - vezi legea) ba chiar si o "arma scurta" cu teava lisa fara ca politia sa-mi solicite nici-o hartie. Abea cand s-a pus problema unui pistol cu glont mi-au cerut hartia asta. Altora "mai batrani" in ale colectionatului nu le-au mai cerut nimic - a functionat faptul ca era colectionar vechi, cu multe pistoale dar si reciproca e valabila, unor noi impatimiti cerandu-le hartie si pentru arme lungi.
Cu SKS-ul e o problemuta - exista un mai vechi act normativ, adresat in special AK-ului dar care implica si munitia de 7,62x39. In baza acestui act, in unele judete nu se inmatriculeaza SKS-ul ca arma de vanatoare dar in altele da :roll:
Si apoi, degeaba e el 150-200$ in USA ca pana aici mai costa inca 500 :cry:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde Tranan pe 15 Mar 2009, 10:37

In ce priveste armele de colectie, partea interesanta este ca exista un interes foarte mare pt. anumite modele. Colectionari cu care am vorbit pe aici zic ca se poate face o gramada de bani cu asa ceva. Problema este ca mare parte din piata Europei de vest este curatata de colectionari. O piata virgina ca cea din Romania ma gandesc ca ar fi interesanta din multe puncte de vedere. Nu stiu insa daca numarul armelor de acolo nu este cumva prea mic, din cauza comunismului cara a confiscat multe exemplare.

In general obiecte legate de istoricul german din primul dar mai ales al doilea razboi mondial: arme, uniforme, grade, sepci, chipie, insigne, documente etc etc sunt foarte cautate pe aici. Posibil sa se mai gaseasca asa ceva prin vre-un pod pe undeva prin Romania. :wink:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde Marius pe 15 Mar 2009, 10:50

Tranan scrie:In ce priveste armele de colectie, partea interesanta este ca exista un interes foarte mare pt. anumite modele. Colectionari cu care am vorbit pe aici zic ca se poate face o gramada de bani cu asa ceva. Problema este ca mare parte din piata Europei de vest este curatata de colectionari. O piata virgina ca cea din Romania ma gandesc ca ar fi interesanta din multe puncte de vedere. Nu stiu insa daca numarul armelor de acolo nu este cumva prea mic, din cauza comunismului cara a confiscat multe exemplare.


Arme de "rasa", cu nume mari, cu platini si gravuri deosebite nu prea cred sa se mai gaseasca pe la noi. In orice caz, foarte putine in stare buna. Eu am vazut 4-5 in ultimii zece ani, si asta pentru ca sunt intr-un mediu oarecum conex.
Cele care au existat in familiile cu stare, dupa razboi au fost mai toate confiscate si au ajuns pe mana unora fara cultura, care n-au dat bani pe ele, si ca atare, s-au deteriorat iremediabil.
Astfel, persoane care astazi detin tot felul de ciurucuri (in sensul ca sunt arme de marca, dar in stare deplorabila), cer pe ele mult peste valoarea lor, numai asa ca au auzit ei ca o astfel de arma poate ajunge sa coste zeci de mii de euro.
Armele vechi si bune, au avut si au o filiera diferita. Cele ale liderilor comunisti sunt luate demult. Cele care mai apar din confiscari sau alte situatii, trec pe la politie.

In privinta efectelor militare naziste, cred ca lumea a fost prea speriata ca sa mai pastreze asa ceva.

Oricum, sunt pe forum colectionari care pot spune mai multe decat mine.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde Tranan pe 15 Mar 2009, 19:08

Hmm, cam asta credeam si eu. Pacat!
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde violiv pe 16 Mar 2009, 09:50

Chiar daca apar ceva astfel de obiecte, cunostintele celor care le vand despre ele sunt majoritar anapoda, preturile complet aiurea, etc.
Cand si cand, mai mult intre noi colectionarii, mai facem cate un schimb reciproc avantajos ca sa ne completam cate o piesa lipsa. In general, colectionarii seriosi de arme numa' cumpara, nu si vand si exista si o anume concurenta pe piese - cam la maniera: am gasit ceva ce merita, daca pot a o iau pe loc, daca nu pot anunt 2-3 prieteni ca sa nu se piarda aiurea...
Viata grea la noi, mai ales cand te gandesti ca Moldovenii dau premii pentru cei care vin cu arme vechi "gasite" prin poduri, le inmatriculeaza imediat in permis si te indruma si unde sa le repari daca-i cazul iar la vest nici nu mai vorbim.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde Ghinda pe 16 Mar 2009, 10:03

A-ti vazut pe romanul ala de s-a trezit cu o sacosa de pistoale? A fugit iute la politie. Cand ma apuc de demolat o fac singur!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde Cristi pe 19 Mar 2009, 17:24

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde Cristi pe 19 Mar 2009, 17:31

http://www.cotidianul.ro/sapte_pistoale ... 76150.html

Purtatorul de cuvant al politiei declara ca au gasit 7 pistoale, dar enumera doar 6! :shock: Unul nu iese la socoteala? :D
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde Cristi pe 19 Mar 2009, 17:34

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde jon2004 pe 17 Sep 2010, 07:46

Inca nu m-am lamurit cum e cu armele de colectie . Citisem printr-un regulament ca ar trebui un certificat de la o Autoritate , care sa ateste ca acea arma este de colectie . Exista acea Autoritate , trebuie acel certificat pentru a putea cumpara arma ? Dupa ce criterii , o arma este catalogata arma de colectie ?
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde violiv pe 18 Sep 2010, 13:27

Daca esti vanator si arma nu e cine stie ce mitraliera sau, Doamne Feri! vreun pistol, nu-ti trebe nimic.
Poti cumpara orice arma de vanatoare ca si arma de colectie...de ex. a treia arma de un anume calibru :wink:
La fel si pentru WUM...nu mai cere nimeni nicio hartie cum ca e de colectie din moment ce a fost declarata legal numa' asa.
Simpla cerere la politie si aceleasi acte ca la orice cumparat de arma, doar ca se scriu intr-un nou permis, cel de tip A.

Criteriile legislative actuale, ne le tin minte pe toate: valoare istorica, tehnica, sentimentala, bla-bla...gasesti un loc sa incadrezi orice arma.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde jon2004 pe 19 Sep 2010, 08:29

Am intrebat , pentru ca am vazut acel caz , mai vechi , cu pistolul Walther . Cand ajungi la mana "organului" sa aprecieze el ce arma e de colectie ......... e greu !
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Următorul

Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate