Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:23

VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

Re: VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde violiv pe 19 Sep 2010, 10:08

Intre timp, partea cu pistoalele a ramas in aer....nu mai e voie. Dar la arme lungi aproape ca nu exista limite.
Importatorii mari au nevoie de aprobari de tot felu' de pe la toate institutiile posibile si imposibile. De multe ori dau peste cate cineva mai capos si li se refuza aprobarea pentru importul cate unei "ghidusii". Ca privat, poti aduce mult mai usor aproape tot ce-ti trece prin cap in materie de arme lungi, atata vreme cat se vinde oficial undeva prin UE.
De ex.: Blaser LRS 2 - varianta aia "de snipereala"....nepermisa importatorului, adusa personal fara probleme deja in cateva exemplare, Beretta CX 4 - interzisa oficial la import, adusa personal ca arma de vanatoare pentru ca asa si este omologata in UE si exemple sunt mai multe.

http://www.blaser.de/LRS-2.807.0.html?&L=1

http://www.berettaweb.com/Beretta%20CX4 ... storm1.htm

Desi pare o alergatura in plus, de cand este necesara aprobarea de la ANCEX pentru arme cu glont, a devenit cumva mai facil de "inmatriculat" o arma mai "ciudata" - atata vreme cat raspunderea a cazut in seama celor de la ANCEX, Biroul de arme local nu prea mai zice nimic contra atunci cand ajungi cu arma si aprobarile de la B.

Pe de alta parte, daca doresti sa detii mai mult de doua arme intr-un acelasi calibru, nici macar n-ai nevoie de atestat de colectionar si de inscrierea armei ca si arma de colectie. Pe cererea pentru autorizatia de cumparare bifezi casutele corespunzatoare "DETINERE" si "VANATOARE" si separat soliciti eliberea unui permis de tip A.
Poti face chiar schimbarea incadrarii unei arme de vanatoare din "port si folosire" in "detinere"...sa zicem ca ai ceva vechitura in 12 de care nu vrei sa te desparti si mai ai un bock mai nou da' vrei si o semi; o muti in permis de tip A la "detinere" pe cea veche, ti-ai eliberat locul la "port si folosire" si cumperi semi dorita. Legea permite "detinerea" in numar nelimitat a armelor in acelasi calibru, e doar necunoscuta si, ca urmare, neaplicata. S-ar putea sa auzi motivatia: "nu exista un formular de cerere tip pentru aceasta operatiune" !!! Nu-i nimic, faci o cerere "de mana" dupa tipicul celor "tip" prin care ceri schimbarea incadrarii, cu mentiunea "conform art. 32 si 33 din Norme".....cu legea in buzunar si un pic de munca de convingere e posibil.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde bogdanm pe 05 Feb 2013, 12:22

Care mai este procedura legala de a deveni colectionar?
Am inteles ca acum, chiar daca esti vanator, tot trebuie sa fii membru intr-una din asociatiile de colectionari.
Din experienta voastra, apartenenta la care dintre asociatiile ce functioneaza acum (eu stiu de ANDA si ANCA, cred ca mai sunt si altele) este cea mai avantajoasa? Ma intereseaza mai mult colaborarea membrilor intre ei, dar si colaborarea membrilor cu "conducerile".
Apoi, dupa ce devin colectionar, pe unde se pot gasi arme de colectie? Exista dealeri ce-si fac publice ofertele? Sau trebuie sa caut prin strainatati?
Multumesc mult!
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde Cristi pe 06 Feb 2013, 10:26

http://www.facebook.com/HouseOfGunsIntl?ref=hl
Un magazin va fi in Bucuresti. Dupa lupte seculare, s-au obtinut autorizarile si va veni primul import de arme de colectie.
http://www.blackpowder-bg.com/?en_english,51

Daca te grabesti, da o fuga la Veliko Tarnovo , si gasesti arme cu pulbere neagra, le iei cu banul jos sunt la liber in Bulgaria, dar sa ai notificarea pentru replica arma veche atunci cand te intorci in tara(nu uita sa ceri factura)
Dintre asociatiile de colectionari, cele mai active, care organizeaza si evenimente si intalniri intre pasionati, sunt, dupa stiinta mea, doar ANDA si ANCA.Dar poti alege orice asociatie iti convine
http://www.anca.com.ro/forum/viewtopic. ... 09&start=0
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde bogdanm pe 06 Feb 2013, 16:13

Multumesc mult, Cristi.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde mnicolae pe 08 Aug 2013, 11:25

buna ziua,vreau sa va intreb ceva
o arma gasita cu detectorul de metale in pamant cum poate intra in colectia proprie?
ms
mnicolae
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Aug 2013, 11:10

Re: VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde mnicolae pe 08 Aug 2013, 11:27

asta in cazul in care cei de la muzeu nu au nevoie...
mnicolae
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Aug 2013, 11:10

Re: VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde violiv pe 08 Aug 2013, 11:58

Dupa lege trebe predata imediat la politie. Apoi dai declaratii pana te plictisesti, apoi este expertizata pentru a se stabili daca mai este in stare de functionare. La noi nu exista drept de preemptiune nici daca ai gasit-o pe pamantul tau si cel mai probabil va ajunge la casare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde the_mav pe 08 Aug 2013, 12:05

continui scurt ce a spus maestrul vio mai sus: daca nu o declari, ai pus-o (posibil chiar rau). daca nu o predai si o gasesc ei primii, o pui grav din prima.
:!: :!:

mai bine citesti legea de 2 ori, aprinzi o tigara, iti faci timpul necesar si urmezi ce a scris Vio...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde mnicolae pe 08 Aug 2013, 22:34

inca nu am detector, dar dupa ce imi cumpar se poate sa gasesc arme si vreau sa stiu ce am de facut...
mnicolae
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Aug 2013, 11:10

Re: VREAU SA DEVIN COLECTIONAR!

Mesajde yoghi pe 08 Aug 2013, 23:32

the_mav scrie:.. daca nu o declari, ai pus-o (posibil chiar rau). daca nu o predai si o gasesc ei primii, o pui grav din prima.
:!: :!:
mai bine citesti legea de 2 ori, aprinzi o tigara, iti faci timpul necesar si ....


si mai bine nu o gasesti :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Anterior

Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate