Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:00

9mm M1941 ORITA [pist.-mitraliera] - Articol

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

9mm M1941 ORITA [pist.-mitraliera] - Articol

Mesajde Orita pe 15 Mar 2007, 06:50

- Acum citiva ani in urma am scris un articol in lb. engleza despre pist.-mitraliera romanesc "9mm M1941 Orita", articol ce a fost intr-un web-site romanesc. Articolul este semnat de mine si sotia mea. Cu exceptia primei poze [vezi la inceputul articolului] restul de fotografii si desenele sint facute de mine. Incarcatoarele originale de "Orita" [din pozele mele] fac parte din colectia mea. --- NOTA: Articolul respectiv poate fi folosit de acest forum si publicat de "Vinatorul.ro". Intrati aici la ----> http://www.worldwar2.ro/arme/static/orita.htm Orita 03/15/07
Orita
Membru important
 
Mesaje: 155
Membru din: 10 Aug 2006, 06:42
Locaţie: U.S.A.

Mesajde silver pe 15 Mar 2007, 14:04

frumos articolul ! daca ai reusi sa-l traduci, sau daca ai si varianta in romana ar fi super! si poate daca ai ceva completari cu privire la unitatile care au folosit-o in lupta in al 2 razboi mondial
" Unde este vointa se gaseste si posibilitate ! "
Avatar utilizator
silver
Veteran
 
Mesaje: 354
Membru din: 01 Feb 2007, 18:41
Locaţie: Timis, Brasov

Mesajde Orita pe 15 Mar 2007, 16:17

- Multumesc "silver"! Articolul l-am scris direct in lb. engleza dar il pot traduce in romaneste [nu promit o data precisa] dar oricine vrea s-o faca este binevenit [atentie la termenii de specialitate]. Am mentionat numele sotiei la autori, ca recunostinta pentru rabdarea ei privind "hobby"-ul meu [cartuse, arme WW2, baionete, etc]. --- Foarte putine persoane [din strainatate] au auzit de pist.-mitraliera romanesc "Orita" iar daca au auzit, nu stiu mai nimic despre aceasta arma unica in felul ei. Nu cred ca s-a scris alt articol in toata lumea aceasta despre "Orita". Informatiile despre aceasa arma sint foarte limitate si greu de obtinul din cauza ca cei de la Cugir nu dau amanunte. Nu cred sa mai fie nimic "secret" dupa mai bine de 65 de ani de la proiectarea pist.-mitraliera "Orita" dar cine stie??? Ar trebui sa fie o politica mai "deschisa" azi privind istoria armelor romanesti si fabricarea lor, lumea sa stie despre Romania si geniul poporului de acolo. --- Nu stiu exact ce unitati ale Armatei Romane au folosit in WW2 "Orita" si n-am idee cite arme au fost fabricate in total. Cert este ca "Orita" a ramas in dotarea armatei pina prin 1957-58, mai tirziu fiind folosita de "Garzile Patriotice" [dupa 1968]. Am tras cu "Orita" de 2 ori in Romania [in armata la o tragere demonstrativa si ulterior la "garzi"]. Arma-i foarte buna, bine facuta dar foarte periculoasa cind este minuita cu neglijenta [la fel ca orice arma]. --- Daca aveti intrebari referitoare la continutul articolului, astept sa le aud. Nota: Am mai scris tot in lb. engleza un articol despre pusca-mitraliera cehoslovaca ZB-30 si pusca cu inchizator ZB [ambele de calibrul 7,92mm]. Orita/Liviu 03/15/07
Orita
Membru important
 
Mesaje: 155
Membru din: 10 Aug 2006, 06:42
Locaţie: U.S.A.

Mesajde Orita pe 15 Mar 2007, 17:28

- Citeva modele ale pist.-mitraliera romanesc "Orita" sint expuse si pot fi admirate la "Royal Army & Military History Museum" din Bruxelles, capitala Belgiei. Muzeul respectiv are o larga gama de arme expuse [peste 11.000 de piese]. Sint convins ca "Orita" este expusa si azi la Muzeul Militar din Bucuresti [peste drum de Spitalul Militar]. "Photo A" din articolul meu [foto alb-negru cu "Orita" avind incarcatorul sub teava] am facut-o "pe furis" in primavara anului 1971 la Muzeul Militar Central din Bucuresti. La vremea respectiva era la moda "Fotografiatul Interzis!". Ce vremuri sinistre ... Orita 03/15/07
Orita
Membru important
 
Mesaje: 155
Membru din: 10 Aug 2006, 06:42
Locaţie: U.S.A.

Mesajde Cristi pe 15 Mar 2007, 19:16

Ai putea pune articolul si pe forumul de la www.6dorobanti.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Orita pe 16 Mar 2007, 05:20

- @ Cristi: Multumesc de informatie, n-am stiut de forumul respectiv. --- @ nicu.m: Ar fi interesant de vazut poza de care ai mentionat ca fiind de prin '55. Imi aduc aminte de o fotografie mare expusa cu multi ani in urma la Muzeul Marinei din Constanta. Un grup de soldati aliniati ca la parada, fiecare cu pist.-mitraliera "Orita" la piept, stateau drepti in fata unui general care aranja automatul de la pieptul unui soldat. Poza alb-negru era datata cam 1951-52 iar generalul din fotografie nu ara altul decit ... "raposatul". Orita 03/15/07 P.S. Singurul marcaj stantat pe incarcatorul original de "Orita" [32 de cartuse] este un fel de romb cu litera "M" la mijloc, marcaj ce poate fi interpretat si ca "CMC". Marcajul este foarte mic si este stantat pe latura din spate a incarcatorului [backstrap] aproape de capacul de la baza incarcatorului.
Orita
Membru important
 
Mesaje: 155
Membru din: 10 Aug 2006, 06:42
Locaţie: U.S.A.

Mesajde scirocco pe 16 Mar 2007, 11:11

Orita scrie:- Citeva modele ale pist.-mitraliera romanesc "Orita" sint expuse si pot fi admirate la "Royal Army & Military History Museum" din Bruxelles, capitala Belgiei. Muzeul respectiv are o larga gama de arme expuse [peste 11.000 de piese]. Sint convins ca "Orita" este expusa si azi la Muzeul Militar din Bucuresti [peste drum de Spitalul Militar]. "Photo A" din articolul meu [foto alb-negru cu "Orita" avind incarcatorul sub teava] am facut-o "pe furis" in primavara anului 1971 la Muzeul Militar Central din Bucuresti. La vremea respectiva era la moda "Fotografiatul Interzis!". Ce vremuri sinistre ... Orita 03/15/07
Uite aici Liviu ,poza facuta de mine anul trecut la Muzeul Militar Central din Bucuresti.
[albumimg]997[/albumimg]
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde mihnea pe 16 Mar 2007, 20:18

Orita din ultima poza a apartinut lui Antonescu si dupa cum se vede avea si incarcatoare mai scurte probabil de 10 sau 20 de cartuse si alte accesorii dar se pare ca au disparut cu timpul. Din pacate a fost "aranjata" acum multi ani, se vede si in poza gaura chiar in fata camerei cartusului. O imagine din manualul de utilizare si intretinere al pm orita (luata de pe www.worldwar2.ro ):

Imagine
mihnea
 
Mesaje: 12
Membru din: 16 Ian 2007, 19:24

Mesajde Orita pe 16 Mar 2007, 21:59

- @ scirocco: Multumesc pentru fotografie. Incarcatoarele de la stinga [de sub teava armei] sint cele lungi cu capacitatea de 32 de cartuse [asa cum am eu, vezi in articolul meu]. Mai exista si incarcatoare de "Orita" de 25 de cartuse si probabil si mai mici [conform fotografiei]. Interesant de stiut ca arma respectiva a apartinul Maresalului Antonescu. Sint convins ca la Cugir trebuie sa existe un muzeu al fabricii de armamant cu toate tipurile de arme fabricate acolo [inclusiv pist.-mitraliera 9mm M1941 Orita]. --- @ mihnea: Multumesc pentru desenul tehnic respectiv, il stiam deja de la forumul cu Romania si WW2. --- NOTA: Este un "site" polonez cu 2 poze bune: 3 soldati romani linga un tren distrus si un pist.-mitraliera Orita cu un incarcator mai scurt, de numai 25 de cartuse. Intrati aici la ----> http://www.dws.xip.pl/bron/rumunia/ru3.html Orita 03/16/07
Orita
Membru important
 
Mesaje: 155
Membru din: 10 Aug 2006, 06:42
Locaţie: U.S.A.

Mesajde mihnea pe 19 Mar 2007, 20:56

Poza de pe site-ul cehesc cred ca a fost facuta la MMN in perioada comunista, si cealalta poza este de la MMN 100% dar este retusata. Incarcatorul seamana destul de mult cu unul german de MP (38, 40, 41, etc) si cum intr-o carte este o poza de la MMN cu un pistol mitraliera Berreta 38 cu incarcator de Orita nu m-ar mira sa vad un pm Orita cu incarcator de pm german, singura conditie sa se potriveasca fizic.

A inca un lucru amuzant la MMN in sectiune cu WWII toate Mp 40-urile au incarcatoare de MP 41 iar singurul Mp 41 are incarcator de 40, stiu ca nu este gresit, incarcatoarele fiind identice dar este amuzant. :lol:
mihnea
 
Mesaje: 12
Membru din: 16 Ian 2007, 19:24

Mesajde Orita pe 19 Mar 2007, 23:16

- Excelenta observatie! Cele 2 nervuri de intarire de pe ambele fete laterale ale incarcatorului de la "Orita" merg jos pina la capacul incarcatorului. La incarcatorul de 32 cartuse de la pist.-mitraliera nemtesc "MP-40" cele 2 nervuri se opresc exact 34mm mai sus de capacul incarcatorului de la baza. Incarcatorul original de 32 cartuse pentru pist.-mitraliera german "MP-38", la fel ca si incarcatoarele de 20, 30 ori 40 de cartuse pentru pist.-mitraliera italienesc Beretta [sint citeva modele diferite] nu prezinta nervuri pe fetele laterale. Acele nervuri [in lb. engleza le numim "ribs"] au rolul de a intari incarcatorul si de a micsora frecarea la interiorul incarcatorului, frecare intre cartuse si corpul incarcatorului. Nota: "Site"-ul dat de mine mai sus este polonez, nu cehoslovac. Orita 03/19/07
Orita
Membru important
 
Mesaje: 155
Membru din: 10 Aug 2006, 06:42
Locaţie: U.S.A.

Mesajde mihnea pe 20 Mar 2007, 14:28

Am scanat poza cu Beretta 38 cu incarcator de orita, care mai e pus si invers. :lol:

Imagine
"Armata Romana in al doilea razboi mondial" Editura Meridiane.
mihnea
 
Mesaje: 12
Membru din: 16 Ian 2007, 19:24

Mesajde Orita pe 20 Mar 2007, 15:59

- Intr-adevar este o greseala grosolana! Incarcatorul este cel de "Orita" dar nu-i pus invers [observa adincimea celor 2 nervuri la locul de fixare in arma]. Oricum incarcatorul de "Orita" nu poate fi montat la "Beretta" italieneasca ori "MP-40" [sau "MP-38] german si invers. Toate aceste tipuri de incarcatoare [mentionate mai sus] au sisteme de fixare la arma diferite. Incarcatoarele italienesti pentru pist.-mitraliera "Beretta" n-au nervuri pe laterale, sint facute dintr-un matarial mai gros si au capacitatea de 20, 30 ori 40 de cartuse. Pina si sistemul de prindere al capacului incarcatorului este diferit la cele 3 tipuri de incarcatoare [nemtesti, italienesti si romanesti]. Am un incarcator de 40 cartuse pentru "Beretta" si citeva incarcatoare pentru "Orita" si "MP-40". NOTA: 1] Nemtii au construit citeva modele de "MP-40" care acceptau 2 incarcatoare de 32 cartuse in paralel dar idea nu s-a materializat pe scara larga. 2] De asemenea nemtii au facut un adaptor special pentru ca pist.-mitraliera rusesc "PPSh-41" sa accepte incarcatorul de 32 de cartuse de la "MP-40" plus modificarile necesare ca automatul rusesc "PPSh-41" de 7,62mm sa traga cartusul de 9mm Luger / Parabellum [9X19] dar la fel ca si mai sus, sistemul n-a fost introdus pe scara larga. Orita 03/20/07
Orita
Membru important
 
Mesaje: 155
Membru din: 10 Aug 2006, 06:42
Locaţie: U.S.A.

Mesajde mihnea pe 20 Mar 2007, 18:11

Eu ma incercam sa zic ca e pus in asa fel incat cartusele stau pe dos: cu capsa spre gura tevii si cu glontul spre tragci, pat etc. Asta chiar este o gresala grosolana dar sunt curios daca s-ar putea fixa (adica sa stea cat de cat sau sa intre in spatiul magaziei corecte) fara ca arma sa poata functiona (sa fie incarcata din magazie) numai ca o persoana care nu se pricepe sa faca o poza.

Stiam de incercarile nemtilor de a mari capacitatea de cartuse pentru Mp-40 dar sistemul era complicat si era mai greu sa incarce 2 incarcatoare in loc de unul singur. Iar cat despre incercarile de a face PPSh-ul sa traga 9mm mi se pare o prostie mai ales ca arma ar folosi tot incarcatoare de MP-40 si ar pierde avantajele PPSh-ului de a putea fi trasa usor din pozitia culcat si incarcatorul de 72 de cartuse. Mult mai simplu era daca foloseaseau munitie germana de cal 7,63x25 in locul cartuselor rusesti de 7,62x25 uzurile suplimentare nu erau exagerate mai ales in conditiile de razboiului.

http://www.ppsh41.com/
mihnea
 
Mesaje: 12
Membru din: 16 Ian 2007, 19:24

Mesajde Orita pe 21 Mar 2007, 06:27

- Am in fata mea un incarcator de "Orita" si intr-adevar in poza respectiva incarcatorul este pus pe dos cu gura in directie opusa. --- Incarcatorul de "Orita" nu are nici un orificiu de observare a munitiei de la interior, la fel ca alte incarcatoare de la pist.-mitraliera din WW2 [cel american de "M3A1" ori "M3A2" poreclite si "Grease Gun" de calibrul .45 / 11,43mm si modelul frantuzesc "MAS-38" de calibrul 7,65mm]. Alte incarcatoare de la pist.-mitraliera din WW2 au orificiu [sau orificii] de observare [MP-40, Sten, PPSh-41, PPS-43, Beretta ori Thompson]. Orita 03/21/07
Orita
Membru important
 
Mesaje: 155
Membru din: 10 Aug 2006, 06:42
Locaţie: U.S.A.

Re: 9mm M1941 ORITA [pist.-mitraliera] - Articol

Mesajde Cristi pe 19 Apr 2010, 16:26

Care stati prin Germania, cumparati-l, ca e piesa rara, chiar daca e de panoplie!
http://www.egun.de/market/item.php?id=2751525
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: 9mm M1941 ORITA [pist.-mitraliera] - Articol

Mesajde DORU-VS pe 15 Mai 2010, 16:05

Din cate am aflat de la veteranii de razboi pe care i-am cunoscut, pistolul mitraliera "Orita"era in dotare gradatilor si subofiterilor.Unul din bunicii mei care a luptat la "Cotul Donului"si avea gradul de sergent a avut in dotare aceasta arma si asa cum afirma el, la scos din multe situatii dificile.Toti cei cu care am vorbit spuneau ca era o arma buna.Ca o parere personala, imi place aceasta arma.
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: 9mm M1941 ORITA [pist.-mitraliera] - Articol

Mesajde Cristi pe 16 Mai 2010, 07:21

Orita in vitrinele Muzeului Militar National


ImagineImagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: 9mm M1941 ORITA [pist.-mitraliera] - Articol

Mesajde andrastroz pe 20 Ian 2013, 13:57

Care ar fi pretul de vanzare la un Orita M1941, stare perfecta, teava gaurita (arma panoplie)?
Am atasat si imagini despre mitraliera respectiva.

Imagine
Imagine
Imagine
andrastroz
 
Mesaje: 3
Membru din: 20 Ian 2013, 13:19

Re: 9mm M1941 ORITA [pist.-mitraliera] - Articol

Mesajde scirocco pe 20 Ian 2013, 16:58

Probabil ca nu foarte mult,desi este arma veche,dar fiind inutilizabila,pretul a scazut considerabil.Ma hazardez sa spun : cca.2-300 de euro,fara sa am calificarea necesara.Un lucru e cert: mi-ar placea sa o am pe perete!O parere avizata s-ar putea sa gasesti aici:
http://www.anca.com.ro/forum/idex.php
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: 9mm M1941 ORITA [pist.-mitraliera] - Articol

Mesajde andrastroz pe 21 Ian 2013, 17:37

Nu prea cred ca vreo persoana fizica sau colectionar in tara asta poate sa detine in mod legal mitraliere utilizabile. Deci sansa de a gasi un Orita in stare de functionare este egala cu zero, din punctul meu de vedere (banuiesc ca numai la muzeu sau la vreo institutie al statului). Poate nu cunosc bine legislatia, ziceti-mi daca gresesc.
andrastroz
 
Mesaje: 3
Membru din: 20 Ian 2013, 13:19

Re: 9mm M1941 ORITA [pist.-mitraliera] - Articol

Mesajde scirocco pe 22 Ian 2013, 09:04

Nu gresesti...prea mult.Sunt interzise la detinere, armele cu foc automat.Poti detine pe colectie,un pistol-mitraliera,perfect functional dar care sa execute doar foc in regim semiautomat.Vezi cazul armelor facute pentru civili la Sadu sau Cugir.In situatia in care te hotarasti sa-l vinzi,poate imi faci si mie o propunere,pentru ca,repet,mi-ar placea sa-l vad pe perete.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: 9mm M1941 ORITA [pist.-mitraliera] - Articol

Mesajde andrastroz pe 23 Ian 2013, 13:43

Da, am deja un pistol functional in colectie. Dar cu Orita poti sa tragi si automat, si semiautomat, deci nu il poti avea functional in conditii legale.
andrastroz
 
Mesaje: 3
Membru din: 20 Ian 2013, 13:19

Re: 9mm M1941 ORITA [pist.-mitraliera] - Articol

Mesajde Carl Sebesch pe 09 Dec 2013, 19:15

Buna seara, nu putea cineva să piardă mi-fotografii cu dimensiunile exacte pistol-mitralieră Orita M.1941, un dispozitiv intern, cu dimensiuni precise, patul de lemn, cu dimensiunile exacte a tuturor pieselor de schimb şi piese de pistol-mitralieră, militare instrucţiuni de serviciu pentru un pistol-mitralieră Orita M.1941, pe cutia mea adresa carlsebesch@gmail.com . P.S. vă rog să mă iertaţi pentru a-mi rău de limba română, scris cu ajutorul unui interpret. Cu respect, Carl .
Carl Sebesch
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Dec 2013, 18:52

Re: 9mm M1941 ORITA [pist.-mitraliera] - Articol

Mesajde blackcrotal pe 03 Ian 2014, 17:25

In anul 1978 sau 1979 PM ORITA mai era in functiune numai in dotarea Garzilor Patriotice . Din informatiile pe care le am eu in anii '39 - '40 erau in dotarea subofiterilor si a ofiterilor armatei romane in razboiul din acel moment impotriva rusilor.
Dupa 1945 a fost inlocuit cu PPS-ul rusesc , numit si "balalaica" .
Orita era o arma mai moderna dar PPS-ul era mult mai rezistent sistemul de dare a focului fiind grosolan dar SIMPLU .
Apoi Romania a obtinut licenta pentru construit arme pe platforma Kalasnikov . In concluzie prin 1978 - 1980 Orita a fost retras definitiv din serviciul activ si a ramas numai o AMINTIRE.
Razvan
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: 9mm M1941 ORITA [pist.-mitraliera] - Articol

Mesajde Carl Sebesch pe 17 Oct 2015, 12:39

Cineva poate, totuși, ajuta documentație tehnică și fotografii de detaliu(dezasamblarea), pe fondul linie pentru a determina dimensiunile exacte detalii? Tot ce există în Orita vă rugăm să trimiteți pe adresa mea de mail carlzebisch15011984@gmail.com . Cu respect, Carl.
Carl Sebesch
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Dec 2013, 18:52


Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate