Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 21:03

Arme in cataloage de epoca

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

Arme in cataloage de epoca

Mesajde Cristi pe 23 Aug 2007, 20:57

Incerc acum sa postez cataloage cu arme vechi . Printre randuri, veti vedea lumea de atunci. Bunicii nostri puteau, iar noi nu...De ce?


ImagineImagineImagineImagine
Ultima oară modificat de Cristi pe 24 Aug 2007, 09:08, modificat 1 dată în total.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Cristi pe 23 Aug 2007, 21:01

ImagineImagineImagineImagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Cristi pe 23 Aug 2007, 21:07

ImagineImagineImagineImagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Cristi pe 23 Aug 2007, 21:11

ImagineImagineImagineImagine

Daca aveti si voi publicatii vechi cu aceeasi tematica, nu va sfiiti sa le impartasiti cu ceilalti
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde wachtelfeld pe 24 Aug 2007, 08:47

Am sa scot si eu citeceva din LAROUSSE-UL de vanatoare din '911 si '921.... :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde silver pe 24 Aug 2007, 08:50

???? si cam ce salariii erau pe vremea aia. pentru o imagine mai clara!
" Unde este vointa se gaseste si posibilitate ! "
Avatar utilizator
silver
Veteran
 
Mesaje: 354
Membru din: 01 Feb 2007, 18:41
Locaţie: Timis, Brasov

Mesajde wachtelfeld pe 24 Aug 2007, 08:58

silver scrie:???? si cam ce salariii erau pe vremea aia. pentru o imagine mai clara!

,,,pai motto-ul tau spune unde e vointa se naste si posibilitatea :wink: :lol: ...sau doar ? :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde Cristi pe 24 Aug 2007, 09:16

silver scrie:???? si cam ce salariii erau pe vremea aia. pentru o imagine mai clara!

100 de tuburi goale de 12 costau 3,20 lei. Un revolver costa 7-14 lei. O pusca medie 45 lei. Cam tot romanul le avea dupa usa!
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde violiv pe 24 Aug 2007, 09:42

Iar o fleica la gratar (masa minima admisa de regulile de atunci era 500 g/portie!!! dar gratargii isi atrageau clientii servind portii in jur de 750 g!) cu o carafa de must, pe la terasele mai centrale, costa 1 leu.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde florin.t pe 24 Aug 2007, 10:01

Cristi scrie:100 de tuburi goale de 12 costau 3,20 lei. Un revolver costa 7-14 lei. O pusca medie 45 lei. Cam tot romanul le avea dupa usa!


Bunica povesteste ca pusca statea dupa usa agatata in cui si ei (cei 3 copii) n-aveau curajul sa mearga sa puna mana pe ea. Praful, capsele si zdramele (alicele) stateau in sertarul de la dulap care nu era inchis dar nu umbla acolo decat cine avea voie. Asa au crescut acele genereratii cu pusca dupa usa si au crescut bine, acum copii sunt invatati inca de la gradinita ca 'au drepturi' ....

violiv scrie:Iar o fleica la gratar (masa minima admisa de regulile de atunci era 500 g/portie!!! dar gratargii isi atrageau clientii servind portii in jur de 750 g!) cu o carafa de must, pe la terasele mai centrale, costa 1 leu.


si eu care credeam ca doar eu mananc carne fara paine si garnitura :lol: , alte vremuri, acuma gratargii nu stiu cum sa fure si din alea 140 gr nefripta
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde wachtelfeld pe 24 Aug 2007, 10:30

Cristi scrie:
silver scrie:???? si cam ce salariii erau pe vremea aia. pentru o imagine mai clara!

100 de tuburi goale de 12 costau 3,20 lei. Un revolver costa 7-14 lei. O pusca medie 45 lei. Cam tot romanul le avea dupa usa!

....si un muncitor intr-o fabrica de mobila cistiga 3 lei /ora :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde Cristi pe 24 Aug 2007, 10:42

La cumpararea unei pusti, negustorul de arme iti dadea bonus un pistol, cu capsa sau flobert, ieftin, ce-i drept, dar totusi un pistol!
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Ahotnic pe 26 Aug 2007, 21:34

apropo de arme din cataloage ... recomand acest film pt cei ce pot face rost de el.... un film de actiune care te face sa transpiri la final "Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998) "
protagonistele, doua arme Holland & Holland si multi actori bine cunoscuti
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Re: Arme in cataloage de epoca

Mesajde Cristi pe 22 Feb 2009, 18:02

Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Arme in cataloage de epoca

Mesajde Cristi pe 05 Ian 2010, 18:11

ImagineImagineImagineImagine

Vai de secretele noastre! :lol: Aici e un document de uz intern al Ministerului de Interne din RDG , editat in 1972, unde sunt prezentate instructiunile de folosire ale pistolului romanesc model ... 1974 :D :D :D

http://luger.gunboards.com/showthread.php?t=17990
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Arme in cataloage de epoca

Mesajde Alin3006 pe 02 Feb 2010, 22:29

Cristi scrie:ImagineImagineImagineImagine

Vai de secretele noastre! :lol: Aici e un document de uz intern al Ministerului de Interne din RDG , editat in 1972, unde sunt prezentate instructiunile de folosire ale pistolului romanesc model ... 1974 :D :D :D

http://luger.gunboards.com/showthread.php?t=17990


Asta chiar e tare!!!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Arme in cataloage de epoca

Mesajde yoghi pe 03 Feb 2010, 22:05

am un catalog din 1907 un fel de franconia din acea vreme .il caut si pun niste poze
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arme in cataloage de epoca

Mesajde Cristi pe 18 Feb 2010, 07:58

yoghi scrie:am un catalog din 1907 un fel de franconia din acea vreme .il caut si pun niste poze

Mult il mai cauti.... :)
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Arme in cataloage de epoca

Mesajde yoghi pe 20 Feb 2010, 01:56

daca imi fac autocritica in fata tovarasilor din Marea Adunare se pune?

...........si il caut maine! :wink:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arme in cataloage de epoca

Mesajde Moose_Master pe 20 Feb 2010, 04:20

Cristi, sa vezi armele lu bunicu.... ce fiare nene. Cum le mai iubea si cum se schimba la fata cand le atingea. Sa vezi ce uniforma....ce vremuri.

Le-a prapadit saracul cu manile lui sa nu aiba copii si nepotii (adica io) probleme. Imagineaza-ti ca ar trebui sa-ti distrugi si apoi sa iti ingropi singur armele de frica cuiva. Iti imaginezi cum te-ai simti ?
I-a urat pe nemernici cu toata fiinta lui si pe cat de mult i-a urat pe ei pe atat de mult ne-a iubit pe noi aia de eram cu muci la gura.

Am vazut doua trancane ieri in Wichita(Oklahoma) la un obsedat din 1800. Ce fieratanii Doamne ! Dar lasand la o parte aspectul demodat erau inca in stare de functionare. Era seara si nu mai puteam sa iesim in curte sa le incercam si eram si cam pe fuga, dar mama ce ma manca in anus sa raman pana a doua zi sa le vad fumegand.
Mai avea Clint al meu un Colt care fusese al lui strabunicu-su. Ala era folosit tare si il cam mancase rugina, dar omul sustinea ca trage fara probleme. Cilindrul se vedea ca a fost rotit in draci, insa se rasucea si se oprea perfect la locul lui.

Dar ca sa vezi ca slabiciunile sunt la fel indiferent de natie, io ii spuneam ca vreau sa dau intr-un curcan grav de tot si sa-mi aranjeze el o vanatoare in USA, iar el imi spunea ca vrea sa dea intr-un Moose grav de tot si sa-i aranjez io o vanatoare in Canada. Parca eram doi copii jinduind la jucariile celuilalt.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Arme in cataloage de epoca

Mesajde Cristi pe 24 Feb 2010, 11:05

yoghi scrie:daca imi fac autocritica in fata tovarasilor din Marea Adunare se pune?

...........si il caut maine! :wink:

:?:
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Arme in cataloage de epoca

Mesajde Cristi pe 26 Feb 2010, 14:33

Prin bunavointa lui @yoghi , putem arunca o privire asupra catorva pagini din catalogul pe care il detine

ImagineImagineImagine
ImagineImagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Arme in cataloage de epoca

Mesajde yoghi pe 26 Feb 2010, 16:27

am priceput acum cum tre sa fie facute pozele iti trimit diseara cateva exemple si apoi Toata cartea :)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arme in cataloage de epoca

Mesajde Moose_Master pe 26 Feb 2010, 17:10

Deosebite arme. Imi plac mult lisele cu cocoase(cred ca asa le zice). Si astazi se folosesc si chiar se fabrica inca. Sunt folosite intr-o categorie in CAS (Cowboy Action Shooting). Trebuie sa aiba cocoase si sa nu aiba ejectoare. Adica sa pastreze caracteristicile unei lise din vremurile de demult.
In timpul concursului tragatorul trebuie sa aiba arma descarcata si sa o incarce si armeze cocoasele si sa traga contra cronometru. Este super incitant si te distrezi de minune. In CAS tragi ca la nunta cu mai multe arme pe care le schimbi intre ele toate contra cronometru. Pentru privitori spectacolul este de neuitat.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Arme in cataloage de epoca

Mesajde yoghi pe 27 Feb 2010, 01:14

am vazut in ungaria un asemenea concurs unde unii tragatori aveau costume de cawboy.
ma intereseaza un dvd ceva cu asemenea concursuri(tageri) mai ales ca am cinci pistoale de acest fel.
poti sa trimiti cumva.(filmuletele de youtube sun prea mici si neclare)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arme in cataloage de epoca

Mesajde Moose_Master pe 27 Feb 2010, 05:01

Eu nu am DVD-uri cu prezentari CAS(eu sunt involvat intr-un alt sport despre care multe materiale). Trag cu armele folosite in concursurile de CAS de placere, insa nu particip (inca) la concursuri. Ca spectator am fost la destule si pot spune ca este unic.
Costumatia este obligatorie. Nu te primeste in nici un concurs CAS(SASS) sau Fast Draw in pantaloni scurti, adidas-i si sapca. Ar fi si penibil sa vezi asa ceva.
Toata lumea este imbracata in costum de cowboy. De fapt in orice concurs in care sunt folosite arme single action si arme din 1800 asta este si frumusetea si unicitatea: costumatia. Poti fi cine vrei tu. Poti fi un "outlaw" sau un "fermier", un "judecator" sau un "gambler". Te imbraci asa cum vrei si iti imaginezi ca esti cine vrei tu. Ceilalti concurenti si spectatorii vor gusta din plin imaginatia fiecaruia.
Si inca ceva. Concurentii nu sunt chemati pe numele real, ci pe alias.Toti avem un alias. Orice manuitor de revolver single action are un alias. Este sper evident ca ti-l alegi singur si te poti numi Wyatt Earp sau Bob Six Fingers. Oricat de serios ai fi nu poti sa nu zambesti cand auzi unele alias-uri. Ce mai, e o distractie pe cinste. Si mult fum. Mult fum.

Daca ai pistoalele restul sunt doar detalii. Daca te intereseaza iti pot trimite tone de informatii despre ce ai vrea sa sti. Cel mai bine ar fi sa incepi de aici: http://www.sassnet.com/
Sunt multe de aflat, dar cu rabdare le vei afla pe toate. Daca ai intrebari just shoot.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Arme in cataloage de epoca

Mesajde Cristi pe 27 Feb 2010, 08:52

yoghi scrie:ma intereseaza un dvd ceva cu asemenea concursuri(tageri) mai ales ca am cinci pistoale de acest fel.
)

Poti poza si pistoalele :D
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Arme in cataloage de epoca

Mesajde Moose_Master pe 27 Feb 2010, 21:44

Multumesc Cristi. Io n-am indraznit, dar iti sustin din plin curiozitatea.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Arme in cataloage de epoca

Mesajde yoghi pe 28 Feb 2010, 02:25

Da am inteles :) am zis si dincolo la "colectionari" luni sau marti cind ma intalnesc cu armele.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arme in cataloage de epoca

Mesajde Alin3006 pe 16 Noi 2010, 21:12

yoghi scrie:Da am inteles :) am zis si dincolo la "colectionari" luni sau marti cind ma intalnesc cu armele.


Ai uitat sa precizezi in ce luna...luni sau marti. :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Următorul

Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate