Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 14:44

Mosin Nagant

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

Mesajde zenaldiak pe 23 Sep 2008, 19:19

Sunt de acord cu tine Vio, nu am intentionat sa fiu subiectiv, fiind fan Mauser, dar apreciez tot ce este solid si binefacut, chiar daca e un pic mai "greu". La Mauserul meu am experimentat , cu brio pot spune, munitia Geco, de la RWS, cal.8x56 JS, 12 g/180 grains. Sunt mai razante si "se inteleg cu arma" de minune, iar eu cu tot ansamblul.Ramane de vazut LA PRIMA MEA VANATOARE de sambata 27.Scuze pt off topic. :oops: :? :)
Respecte.....
Balog Iuliu
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Mesajde romaniac pe 24 Sep 2008, 04:23

@ vio
Deci vio, sunt cam confuz, scuze. Din linkurile tale realizez ca sunt doar doua solutii pentru adaptarea unei lunete pe M-N. Fara inaltator esti limitat in ceea ce priveste luneta ( "Cea mai simpla este sina ce se monteaza in locul inaltatorului, simplu, doar cu 2 surubele. Nu e grozava ca soliditate si presupune montarea unei lunete cu focala lunga, ca de pistol. ").
Celalta solutie : "O solutie mai solida presupune montajul la un armurier dar si maner indoit insa se poate monta pe ea ce vrea muschii tai si nici nu-i grozav de scumpa", si ai dat niste linkuri in care vand acelasi produs ATI ( Advanced Technology) pe care l-am propus si parerea ta a fost ca nu e de treaba... nu stiu ce sa inteleg din asta. E clar ca pentru a monta produsul de la ATI ai nevoie de un armurier priceput dupa care ai optiunea mai mare pentru lunete.
Deci , Vio, ce raspuns concret poti da in ceea ce priveste montarea unei lunete pe M-N pentru a avea optiunea unei lunete mai eficiente decat una fabricata pentru montarea pe un pistol?
respecte
rares
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Mesajde violiv pe 24 Sep 2008, 08:11

Cred ca la data cand am pus link-urile, modelul de la ATI avea si prinderea laterala. O sa caut pe undeva pentru ca am gasit si experienta unui tip care l-a luat si probat pe cel cu prindere si in lateral.
Intre timp am mai experimentat si eu diverse prinderi pentru lunete si am ajuns la concluzia ca exista foarte multe produse cu care iei plasa. Partea cea mai proasta este ca nu se vede pe ele imediat ci numai dupa un numar de cartuse trase, uneori rezistand la prima zi de teste. O iau razna cand ai vrea mai putin si inseamna inca un pumn de cartuse trase pentru tot felul de reglaje pana te lamuresti. In plus, deviatii infime la montare pot fi prea mult pentru compensarea din turete si nu reusesti sa ajungi pe tinta.
Crede-ma ca nu stiu ce ar fi mai bun si mai usor de montat dar sa fie si fiabil. :oops: In niciun caz un kit cu montura si luneta sub 100 $ n-o sa fie ceva suficient de bun ca sa mearga. Stiu pe cineva priceput si cu scule la dispozitie care s-a muncit mult cu o prindere originala laterala si a stricat si vreo 2 cutii de cartuse pana sa ajunga la un montaj solid si reglabil la fix care sa poata fi folosit cu incredere si in teren.

Cel mai bun sistem mi se pare cel cu dioptri convergenti cu reglaj micrometric care substituie catarea si inaltatorul. Poti trage cu precizie pana la 200 m, nu-i greu de instalat si nu e scumpisor.
http://www.mojosights.com/
http://www.surplusrifle.com/reviews/mojom44/index.asp
http://www.powercustom.com/Mojo/parts_mojo.htm
http://bunnyman-trifecta.blogspot.com/2 ... -mojo.html

Pana la urma, catarea si inaltatorul sunt suficient de bine desenate si usor de reglat incat sa-ti permita sa tragi bine si la 150 m.

P.S. nu e in proiectele imediate sa-mi modific Mosin-ul asa ca va mai astepta pana anul viitor - poate atunci sa stiu mai multe :wink:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mosin Nagant

Mesajde chriss_hunter29 pe 04 Apr 2012, 19:36

azi am scos si eu mosin-ul meu pentru prima data in ultimii 4 ani la o sedinta scurta de tir....cred ca inca mai are ceva de aratat la varsta lui :wink:
am tras 5 focuri de la aproximativ 100 de metri fara sisteme optice doar catare si inaltator
Imagine

ps
imprastierea ceva cam mare o pun mai mult pe seama lipsei mele de experienta
munitia folosita sellier&bellot sp 11.7 g
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Mosin Nagant

Mesajde romaniac pe 04 Apr 2012, 20:01

Chriss-ule, lasa ca nu-i prea rau, exercitiu trebe. Scoate-o si tu mai des pe Miss Katiusha la poligon.
Dintre toate armele militare pe care le am in colectie nici una nu duc la poligon cu atata placere ca si oricare dintre Mosinu-urile pe care le am.
respecte
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Mosin Nagant

Mesajde chriss_hunter29 pe 04 Apr 2012, 22:13

multam pentru incurajari...vara este lunga ...o sa incerc sa ies mai des
stima
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Mosin Nagant

Mesajde chriss_hunter29 pe 07 Apr 2012, 21:31

Imagine
simbolurile aste sunt pe mosinul meu...

ma lamureste si pe mine cineva de la ce vine y-ul ala
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Mosin Nagant

Mesajde chriss_hunter29 pe 07 Apr 2012, 21:36

ps
probabil este chirilic dar tot nu-mi dau seama ce vrea sa insemne :(
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Mosin Nagant

Mesajde OVI762 pe 07 Apr 2012, 21:40

http://www.mosinnagant.net/ussr/soviet-m9130.asp
Pe la jumatatea paginii gasesti si explicatia:pressure proof mark.Ma gandesc ca desi e vorba de alta arma simbolul se aplica si la rusoaica ta.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Mosin Nagant

Mesajde chriss_hunter29 pe 07 Apr 2012, 21:44

thx ovi :D
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Mosin Nagant

Mesajde chriss_hunter29 pe 07 Apr 2012, 21:52

tot acolo dar in alta pagina am gasit asta
Imagine
Barrel shank - firing proof
thx :)
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Mosin Nagant

Mesajde violiv pe 08 Apr 2012, 09:02

Pe armele rusesti, ca si pe altele, exista o gramajoara de stante. In general, fiecare din ele reprezinta trecerea unui test pe parcursul fabricatiei - testarea tevii la presiunii, calitatea ghinturilor, testul final al armei, stanta producatorului, eventual a bancului de probe ce a efectuat testarea, etc. De jur imprejurul camerei cartusului o sa tot gasesti. Multe din stantele de pe Mosin, mai ales de pe cele din generatie mai noua, se regasesc si pe armele actuale rusesti.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mosin Nagant

Mesajde robino pe 28 Iun 2013, 14:05

in America se vindeau cu $69-79 de bucata acum cativa ani ($79 era cea cu patul laminat)
printre ele erau si unele facute in Romania, mai multe poloneze decat oricare altele

acum sunt in jur de $180, pt modelul 44, cele cu tevi lungi sunt o suta doua mai mult, depinde de conditie, si cele rare cu luneta si "bent bolt" ajung si la $700-800

am avut un model 44 acum cativa ani, si pt $69 pot spune ca era f.buna, loveam 6" farfurii la 100 metrii dar reculul era destul de nasol si flacara care iesea din teava era nemaipomenit de mare, precum si bubuitul.

calibrul este chiar potrivit pt medium game, nustiu in romania daca se gaseste munitie pt vanatoare de 7.62x54, in America se gasea mai mult surplus ammo Yugo made si very corrosive.
robino
Veteran
 
Mesaje: 318
Membru din: 28 Sep 2008, 11:14
Locaţie: WPB FL

Re: Mosin Nagant

Mesajde radubichis pe 28 Iun 2013, 15:12

Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Mosin Nagant

Mesajde violiv pe 28 Iun 2013, 17:25

nustiu in romania daca se gaseste munitie pt vanatoare de 7.62x54

Se gasesc aproape constant 3-4 feluri. Eu am incercat cel putin 5-6, incepand cu ruseasca sau romaneasca ex-militara si terminand cu Sako si Norma si cu toate tragea bine "rusoaica". Putini folosesc acest calibru la vanatoare preferand 30-06, mai nou 308 W sau 300 wm daca e sa ramanem in plaja de "7,62".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mosin Nagant

Mesajde robino pe 29 Iun 2013, 12:14

robino
Veteran
 
Mesaje: 318
Membru din: 28 Sep 2008, 11:14
Locaţie: WPB FL

Re: Mosin Nagant

Mesajde Dacus_Malus pe 03 Mar 2015, 21:31

Acum e permis la mistret acest calibru?
In trecut, parca nu era permis la mistret tub mai mic de 56 mm ?
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Mosin Nagant

Mesajde yoghi pe 03 Mar 2015, 22:06

A fost o lege...apoi abrogat ordinul...deci
Da nu sunt probleme cu folosirea la vanatoare!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Mosin Nagant

Mesajde mariusamplifier pe 09 Apr 2015, 20:58

Buna seara tuturor. As dori sa cumpar si eu o astfel de arma. In urma cautarilor pe internet, am gasit o carabina Mosin Nagant fabricata in 1942; pretul cerut fiind de 500 Euro. O sa incerc sa atasez si o fotografie. As vrea sa-i rog pe cunoscatori sa-mi spuna la ce trebuie sa fiu atent inainte de a cumpara aceasta arma, sau daca ar fi bine sa ma mai orientez. Mi-au placut intotdeauna armele vechi, si cu toate ca ochii imi fug mai mult dupa un Mauser Kar 98, ar avea loc si rusoaica aici :oops:
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27


Re: Mosin Nagant

Mesajde biriuck pe 09 Apr 2015, 21:21

Banuiesc ca doreai sa se afiseze asa:
Imagine
Imagine
Imagine
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Mosin Nagant

Mesajde mariusamplifier pe 09 Apr 2015, 21:29

Da. Imi cer scuze; nu ma prea pricep la site-urile de gazduire pt imagini :oops:
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27

Re: Mosin Nagant

Mesajde violiv pe 10 Apr 2015, 06:42

Avand in vedere ca optiunile de a cumpara o astfel de arma de la noi sunt foarte limitate nu prea ai ce sa cauti la ea ... ori o iei, ori nu. De stricat nu se strica nimic in "maruntaie" ca-i facuta sovietic, sa tina o mie de ani. Despre cum trage? E "cum ti-o fi norocul" si cum te pricepi sa gestionezi tragaciul militar greu si lung in cursa si sistemele de cohire mecanice.
Daca nu tii mortis la patul de lemn, @yoghi are una nou-nouta dar cu pat modern, de plastic si semnificativ mai ieftina.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mosin Nagant

Mesajde mariusamplifier pe 10 Apr 2015, 10:07

Intr-adevar, nu prea am de unde sa aleg. Daca dvs. spuneti ca nu are ce sa se strice la ea, e bine :) . Sper sa fie si ghinturile in stare buna. p.s. Va multumesc pentru sugestie; as vrea totusi una care "a facut razboiul", cu patul original de lemn. Daca mai sunt useri doritori sa vanda vreo carabina Mosin Nagant sau Mauser Kar. 98 sunt binevenite ofertele. Multumesc anticipat
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27

Re: Mosin Nagant

Mesajde violiv pe 12 Apr 2015, 19:21

as vrea totusi una care "a facut razboiul",

Cu mare probabilitate, arma din poze provine din acelasi loc cu cele avute de @yoghi ca si de alti forumisti si cel mai probabil e ca a doar a "auzit razboiul" si nu a tras in razboi mai mult de focurile de proba dupa fabricatie.
Calitatea armelor fabricate in acei ani grei de tot variaza mult, ghinturile se rod greu de tot la Mosin asa ca nu cred ca uzura din anii nostri sa inflenteze cu ceva. Cat de bine va trage e chiar la noroc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mosin Nagant

Mesajde Cristi pe 17 Apr 2015, 15:28

biriuck scrie:Banuiesc ca doreai sa se afiseze asa:
Imagine
Imagine
Imagine


Asta e M 38
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Mosin Nagant

Mesajde mariusamplifier pe 21 Iun 2015, 17:02

Buna seara tuturor. Am revenit la cautari, si pana la urma am gasit si o "rusoaica". Este un Mosin Nagant fabricat la Tula in 1897. Am atasat aici cateva fotografii cu arma si cu interiorul tevii pentru a va cere parerile in ceea ce priveste uzura acesteia. Sper sa nu o afecteze prea mult acel pitting din interior. Va multumesc !

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27

Re: Mosin Nagant

Mesajde violiv pe 21 Iun 2015, 19:09

Chiar si in zilele noastre, unele din munitiile ce se gasesc pe piata sunt din cele asa numite "corozive" adica parte din produsii de ardere, in special ai capsei, intra imediat in reactie cu otelul tevii si incep s-o roada. Ingrijirea armei dupa tragere cu astfel de munitie este si laborioasa si mortis de facut imediat. Daca nu o faci arma ajunge sa arate ca cea din poze, adica o a arma cu o teava "gri" sau "neagra", care poate fi curatata cu greu sa ajunga sa straluceasca dar din care lipseste metal suficient cat s-o transforme intr-o stropitoare, adica scoate grupaje cam de o coala A 4 la 100 m, suficient pentru un tap mai "la gura tevii" dar numai cu noroc ajunge glontul intr-o vulpe, sa zicem. Arma nu a fost uzata din tras prea mult ci din lipsa de grija. Pacat!

Avand in vedere firma producatoare si anul fabricatiei, mai ales daca mai are pe ea stema tarista in loc de steluta sovietica, arma prezinta un interes colectionistic si mult mai putin de folosire la vanatoare. Pretul pentru asa ceva este 200-250 E .... mai mult inseamna sa arunci banii pe geam.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mosin Nagant

Mesajde mariusamplifier pe 21 Iun 2015, 19:20

Arma are stema tarista atat pe teava cat si pe receptor; Seria este aceiasi pe toate componentele, din pacate insa am dat mult mai mult pe ea :( . Va multumesc pentru implicare

Imagine
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27

Re: Mosin Nagant

Mesajde violiv pe 21 Iun 2015, 21:19

Am uitat: eu m-as gandi serios inainte sa incep sa trag cu ea :|
Cred ca are nevoie de o cura de intinerire.

P.S. felicitari pentru achizitie!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate