Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 03:52

Mosin Nagant

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

Re: Mosin Nagant

Mesajde mariusamplifier pe 21 Iun 2015, 21:41

:D Va multumesc frumos. Am curatat teava temeinic si am dezaramit-o cu amoniac. Sper sa obtin macar acel grupaj de coala A4 cu ea, daca nu, o tin pentru povestia si istoria ce-o poarta in spate. O seara placuta in continuare
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27

Re: Mosin Nagant

Mesajde violiv pe 06 Iul 2015, 19:15

violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mosin Nagant

Mesajde mariusamplifier pe 31 Iul 2015, 18:57

Buna seara tuturor. Am revenit cu cateva fotografii in urma unei probe de tragere. S-a tras cu arma sprijinita, la o distanta de 100m. Prima serie de 3 cartuse se vede in partea dreapta, iar a doua serie, deasupra centrului, dupa deplasarea catarii spre dreapta cu aprox. 0,7 mm. Foita inaltatoare a fost lasata pe treapta minima, aferenta distantei de 400 Arshini ( 1 Arshin = 0,7112 m), adica 284,5 m, fapt pentru care grupajele sunt deasupra punctului vizat. Mai jos sunt link-urile fotografiilor

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27

Re: Mosin Nagant

Mesajde violiv pe 31 Iul 2015, 23:41

Arma ca arma da' mana-i tare buna! Tine-o tot asa! Daca ai avut noroc sa nimeresti una care poate ar fi pacat sa tremure mana.

P.S. cred ca mai ai o pozitie si pentru distanta mai mica ... mai trage un pic de inaltator si culca foita complet pe suport.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mosin Nagant

Mesajde mariusamplifier pe 14 Aug 2015, 00:18

Se pare ca m-am ostenit degeaba sa postez fotografii si mesaje argumentative pentru afirmatia facuta mai sus... acestea fiind sterse de pe forum, imi ramane sa cred ca se pot publica doar mesaje care convin unora de aici... cu alte cuvinte, un forum al "pumnului in gura" . Rog administratorii sa dezactiveze\stearga si contul meu de aici... daca tot stergem si lasam numai ce ne convine
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27

Re: Mosin Nagant

Mesajde the_mav pe 14 Aug 2015, 07:33

mariusamplifier scrie:Se pare ca m-am ostenit degeaba sa postez fotografii si mesaje argumentative pentru afirmatia facuta mai sus... acestea fiind sterse de pe forum, imi ramane sa cred ca se pot publica doar mesaje care convin unora de aici... cu alte cuvinte, un forum al "pumnului in gura" . Rog administratorii sa dezactiveze\stearga si contul meu de aici... daca tot stergem si lasam numai ce ne convine

:shock: :shock: :shock:
Mesaje sterse la sectiuni tehnice gen arme, munitii, suruburi, etc iti spun sincer ca nu am vazut pana acum pe forum!
La alte sectiuni am vazut porcaieli, doscutii aprinse si unele curatate sau sterse sau atentionati sub diverse forme cei care le-ai generat, dar e prima oara cand aud ca poze cu grupajul unei arme sau impresii despre un fier sunt sterse de pe forum.
Esti sigur ca s-au postat cand tu ai dat "trimite"? Nu de alta dar am patit-o si eu din motive generale tehnice de functionare a softului forumului...

Ps: daca e intr-adevar asa, ma intreb cum s-ar termina (spre exemplu) o reaprindere a discutiilor mele eterne cu vio de lisa vs carabina la mistret :? :?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Mosin Nagant

Mesajde violiv pe 14 Aug 2015, 07:55

Asa e, lipseste un mic grup de postari ce dezbateau o problemuta tehnica legata de arma. Poate au fost mutate ... nici eu nu-mi amintesc sa fi facut Cristi uz de matura si faras prea des.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mosin Nagant

Mesajde laurul pe 14 Aug 2015, 08:29

Eu vad 4 poze la postarea din 31 iulie...asa ca nu vad unde e pumnul in gura....
Ia cu gheata, ca te-a zapacit canicula!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Mosin Nagant

Mesajde laurul pe 14 Aug 2015, 08:32

the_mav scrie:Ps: daca e intr-adevar asa, ma intreb cum s-ar termina (spre exemplu) o reaprindere a discutiilor mele eterne cu vio de lisa vs carabina la mistret :? :?

Nu e nimic de discutat.
Carabina face tot ce face lisa, dar viceversa nu e valabila.
Punct.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Mosin Nagant

Mesajde Ghinda pe 14 Aug 2015, 09:12

Marius, dar eu vad foto cu tintele!
Si vorba lu aia de mai sus, Cristi nu prea utilizeaza matura si farasul. Iar de sters stergem porcaieli, huiduieli etc, sigur nu chestii tehnice!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Mosin Nagant

Mesajde mariusamplifier pe 14 Aug 2015, 09:54

Buna ziua. Au mai fost cateva mesaje si fotografii postate de mine si de D-l "violiv", fotografii ce vizau inaltatorul armei si distanta acestuia fata de corpul tevii, masurata su sublerul in diferite trepte. Le-am postat pentru a lamuri problemele legate de imposibilitatea reglarii inaltatorului la o distanta mai mica de 400 Arshini.

Imagine

Tabel extras din cartea "Drei Linien - Die Gewehre Mosin-Nagant" (Karl-Heinz Wrobel)
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27

Re: Mosin Nagant

Mesajde the_mav pe 14 Aug 2015, 09:59

laurul scrie:
the_mav scrie:Ps: daca e intr-adevar asa, ma intreb cum s-ar termina (spre exemplu) o reaprindere a discutiilor mele eterne cu vio de lisa vs carabina la mistret :? :?

Nu e nimic de discutat.
Carabina face tot ce face lisa, dar viceversa nu e valabila.
Punct.

iar începem? :?: :!: :idea: :?:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Mosin Nagant

Mesajde Ghinda pe 14 Aug 2015, 12:31

Marius, daca au disparut, te asigur ca din greseala si scuze din partea forumului!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Mosin Nagant

Mesajde mariusamplifier pe 14 Aug 2015, 13:24

Nu e cazul sa va cereti scuze; imi pare rau pentru inconveniente. O zi buna tuturor.
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27

Re: Mosin Nagant

Mesajde Cristi pe 17 Aug 2015, 07:56

mariusamplifier scrie:Arma are stema tarista atat pe teava cat si pe receptor; Seria este aceiasi pe toate componentele, din pacate insa am dat mult mai mult pe ea :( . Va multumesc pentru implicare

Imagine


http://7.62x54r.net/MosinID/MosinID.htm#length

Nu am sters nimic din acest topic, chiar imi place. :D Cat a costat?
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Mosin Nagant

Mesajde violiv pe 17 Aug 2015, 09:42

Cred ca s-a intamplat ceva la site. Au disparut postari si de la alte subiecte.

Revenind la arma in discutie. Modelul cu pricina e printre cele mai vechi, din vremurile in care rusii (ca mai toate armatele epocii) foloseau un proiectil lung, rotund in bot, greu si de viteza mica. Balistica lui e complet diferita de cea a proiectilelor de astazi si e normal ca munitiile trase astazi sa mearga mai sus fata de punctul ochit.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mosin Nagant

Mesajde mariusamplifier pe 17 Aug 2015, 13:50

Pentru intrebarea de mai sus a D-lui Cristi, arma a costat 600 de Euro. Referitor la raspunsul D-lui Violiv, am atasat doua fotografii in care se poate vedea exact munitia adusa in discutie de dumnealui.

Imagine
"Drei Linien - Die Gewehre Mosin-Nagant" (Karl-Heinz Wrobel)
Imagine
"Drei Linien - Die Gewehre Mosin-Nagant" (Karl-Heinz Wrobel)

Ce nu inteleg din a doua fotografie este faptul ca al 3-lea cartus, de la stanga la dreapta, are niste concavitati ovale pe tub. Nu ar fi posibila distrugerea camerei cartusului in momentul in care acestea s-ar indrepta in momentul exploziei, iar "pernele" de aer ce se aflau in interiorul lor nu ar avea unde sa iasa, fisurand peretii camerei ? :?
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27

Re: Mosin Nagant

Mesajde violiv pe 17 Aug 2015, 17:59

Pai daca s-au fabricat suficiente cat sa apuce sa mai ramana cateva sa fie fotografiate semn ca nu s-au spart armele :wink:
Acele strambaturi pe tubul cartusului au rolul de a reduce volumul intern al tubului. Umplerea cu pulbere trebe astfel facuta incat sa ramana foarte-foarte putin spatiu gol sau deloc altfel e periculos. Cartusele incarcate cu o doza mai mica de pulbere trebuie strambate astfel. Pulbere mai putina se pune in diferite situatii - cartuse de antrenament si invatat sa tragi, cartuse cu varfuri foarte usoare.
Camera cartusului nu este nici pe departe perfect etansa. Ea ajunge sa se etanseze aproape perfect abea atunci cand presiunea atinge maximul si tubul cartusului se umfla pana se lipeste perfect de pereti acesteia. Asemenea tuburi, cu "adancituri" pe tub se mai fabrica si astazi, tot de rusi si au fost si prin magazinele noastre cartuse Barnaul ce aveau un sant adanc in apropierea bazei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mosin Nagant

Mesajde mariusamplifier pe 17 Aug 2015, 20:54

:D Va multumesc pentru raspuns.
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27

Re: Mosin Nagant

Mesajde Cristi pe 19 Aug 2015, 07:05

Strambaturile alea pe tub apar si la unele cartuse de exercitiu.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Anterior

Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate