Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 04:10

IGP incalca dreptul de a detine arme de colectie

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

IGP incalca dreptul de a detine arme de colectie

Mesajde Cristi pe 30 Iun 2008, 12:37

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Cristi pe 30 Iun 2008, 12:43

Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Ghinda pe 30 Iun 2008, 14:01

Sa-i sparg ! Scuze, dar sunt niste tampiti!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin.t pe 30 Iun 2008, 14:27

Daca omu' a avut tupeu' sa detina asa ceva ... :twisted: si mie mi-ar fi placut unul .... poate-l baga in magazin .... :roll:
Vad ca i s-a anulat si dreptul de a detine arme ... Ei i-au dat dreptul sa-l importe si sa-l detina, el a cerut permisiunea , i s-a aprobat , sa-i dea in judecata !
Maine, poimaine cumparam vre-o pusca cu acte in regula si dupa o luna vine si ne salta politia ca o detinem ilegal .... :shock: :evil:
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde gbulan51 pe 30 Iun 2008, 14:41

Cred ca direct ministrului David ar trebui adresata o scrisoare, ma abtin sa-mi spun parerea despre profesionalismul si competenta celor de la AEST. Am impresia ca legea 295 e prea greu formulata pentru circumvolutiunea lor de pe creier, urma a caschetei! :evil:

P.S. Sa ma scuze politistii de la alte servicii ! :oops:
homo, homini, lupus !
gbulan51
Membru activ
 
Mesaje: 74
Membru din: 17 Noi 2007, 09:41
Locaţie: Dupa blocuri

Mesajde violiv pe 30 Iun 2008, 16:12

Si nu numa o data: bietul om avea aceasta permisiune de 8 ori!!! :shock: Apoi s-au trezit.
Ce are calitatea de "arma de colectie" cu clasificarea din punct de vedere a dimensiunilor? Ca asa e definita arma pentru aparare si paza -arma scurta...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Cristi pe 01 Iul 2008, 11:49

Pentru cei ce nu au semnat, petitia e inca activa
http://www.petitieonline.ro/petitie/cer ... 40051.html
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Dudex pe 01 Iul 2008, 20:57

Cristi, ca avem legi tampite nu e o noutate. Daca analizam ce se cere in petitie - liberalizarea dreptului de a detine arma, ce poate fi utilizata in apararea proprietatii, precum si trecerea armelor cu aer comprimat a caror viteza e mai mica de 220 m / s in categotia celor supuse autorizarii - sper ca am retinut bine ce se cere in petitie - ganditi-va atunci ca or sa vina si acei "oameni de bine" care nu cunosc ce este aceea o arma si care o pot utiliza in baza dreptului lor legitim conferit prin lege. NU MAI AVEM CONTROL ASUPRA LOR ATUNCI, SI TE POT OMORI PE STRADA PT CA I S-A PARUT CA LA SEMAFOR AI AVUT O GRIMASA PE FATA LA ADRESA LUI.
Imi cer iertare ca nu sunt intrutotul de acord, dar in Braila, armele cu aer comprimat sau gaze ce sunt cumparate de la magazin si declarate sau nu ulterior la politie, sunt utilizate in lupte de strada, iar o arma chiar cu viteza a proiectilului sub 200 m / s te poate lasa handicapat pe viata, sau chiar pune viata in pericol de aproape - au fost cazuri de genul asta.
DA, calitatea de persoana cu studii superioare, sau orice alt atu de genul acesta sunt de acord sa fie invocat chiar in liberalizarea cumpararii unei arme de la un magazin specializat fara a detine calitatea de vanator, care ulterior sa fie utilizata fara remuscare cand cineva iti sare gardul sa te fure.
Vreau sa precizez un lucru (sa nu se interpreteze gresit, nu sunt politist, dar in cazul de fata care e si singurul le iau apararea) - ganditi-va ce legi sunt in Romania, daca atunci cand un politist in exercitiul functiunii e atacat de hot cu o ranga, punandu-i viata in pericol, politistul riposteaza cu pistolul din dotare si ........ ce urmeaza????? Televiziunile care ce spun CE!? Ca POLITISTUL ESTE ANCHETAT PT CA L-A RANIT SAU OMORAT PE HOT, si acu citez "este suspendat din functie si activitate iar daca va fi gasit vinovat risca N ani de inchisoare". Deci nu se pune accentul pe faptul ca politistul a scapat comunitatea de o lepra pe care a gasit-o la furat, ci ca a tras. Iar Politia se face de ras pt ca face ancheta la adresa propriului subordonat care e reprezentantul institutiei, e platit sa ne apere, e trimis in prima instanta oficial sa asigure ordinea si linistea publica, si dupa institutia ii da drumul complet din brate.
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde Dudex pe 01 Iul 2008, 21:04

Si inca ceva: cazul Iovan - cu totul de acord sa ii zboare capatana, nu de la un metru, ci de la un milimetru ca sa nu cumva sa rateze, atunci cand l-as gasi pe hot in dormitor la mine. Dar dupa....., aia a cam semanat a executie, ... ala fugea si.... Nu mai conteaza, in mare sunt cu totul de acord sa se adopte legi ca la americani in domeniul proprietatii si apararii dreptului de proprietate. Dar ganditi-va ca traim in Romania si ca oricine are bani, in Romania scapa in caz de ceva, pt ca legile sunt facute pt a fi ocolite. Trebuie sa avem grija sa nu cream un precedent periculos
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde bogdanm pe 01 Iul 2008, 21:41

Mda, dupa cum vad eu, si tu crezi ca romanul este infractor sine cva non.
Si, sa revin on-topic, foarte probabil cineva a pus geana pe pistolul respectiv, politia il confisca, il "scoate la vanzare", ii scade pretul pana la pretul unui pachet de tigari, si gata, "persoana" privilegiata sa poarte pistol il cumpara.
Sau sunt paranoic?
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Mesajde Dudex pe 01 Iul 2008, 21:57

Nu cred asta cu siguranta, dar paza buna...., e bine sa prevenim. Din pacate chiar stirile din seara asta de la ProTV promovau faptul ca la Calarasi s-a tras mai multe gloante asupra unei persoane cu cartuse cu glont de 9 mm, si persoana e pe la spital.
Si apropo de legi si expertize: bine zici ca a pus cineva bunghiul pe acel pistol adevarat de colectie, ca altfel nu se explica, expertiza efectuata negru pe alb......, dar e posibil pt ca traim in Romania.
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde Adrian S pe 02 Iul 2008, 08:54

Dudex scrie:...sunt cu totul de acord sa se adopte legi ca la americani ...


Si dupa care sa auzim in fiecare saptamana cum un handicapat si-a ucis colegii de birou dupa care s-a sinucis sau cum un elev a trecut la eliminarea profesorului si a colegilor. :twisted: :twisted: :twisted:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Adrian S pe 02 Iul 2008, 08:55

bogdanm scrie:Sau sunt paranoic?


Cu siguranta. :lol: :lol:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin.t pe 02 Iul 2008, 10:26

Dudex scrie: traim in Romania si ca oricine are bani, in Romania scapa in caz de ceva, pt ca legile sunt facute pt a fi ocolite. Trebuie sa avem grija sa nu cream un precedent periculos


Ai dreptate cu asta , daca legile s-ar aplica am avea mult mai putine probleme iar in ce priveste vanatoarea mult mai mult vanat .
Daca testarea psihologica ar fi corecta nu prea s-ar intampla cazuri cu elevi la vanatoare de profesori sau AC-isti la vanatoare de ciori in parc in mijlocul orasului ... daca ala de la Calarasi intra cativa ani la puscarie sigur urmatorul care vrea sa traga cu pistolul asupra cuiva se va gandi de doua ori inainte, totul tine de politie, procuror, judecator ...
Din pacate la noi s-a incetatenit ideea cu "taierea din drepurile unora (chiar ale mele) ca sa nu aiba altii prea multe" ... nu cred ca e corect !
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Bill pe 02 Iul 2008, 12:46

[quote="Dudex"]Nu cred asta cu siguranta, dar paza buna...., e bine sa prevenim. Din pacate chiar stirile din seara asta de la ProTV promovau faptul ca la Calarasi s-a tras mai multe gloante asupra unei persoane cu cartuse cu glont de 9 mm, si persoana e pe la spital.
[/quote]



Si fapta asta a fost savarsita cu arma detinuta legal???
Chiar crezi ca pe respectivul l-a durut in basca ca exista o lege a armelor? Si daca ia armele din colectiile particulare rezolva problema armelor detinute ilegal? Prin chestia asta sunt prevenite alte asemenea fapte savarsite cu arme detinute ilegal?

Nu tata! Asta compenseaza AN-urile si lipsa de competenta. Sau nu stii ca periodic se raporteaza confiscarile de arme, de munitie, numarul de dosare penale, anularile si suspendarile de permise, etc?
Daca IPJurile au contact direct cu fenomenul si au ce raporta, domnii de sus trebuie sa-si justifice pita cu ceva si hai sa le mai dam o boaba la fraierii astia.
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Mesajde vanatorul dibaci pe 02 Iul 2008, 12:59

for dudex :wink: Bai baieti ,nu prea pricep eu cum sta treaba ,adicalea voi chiar credeti ca aia de se impusca pe bune au armele detinute legal ?In nici un caz,aici vorbim despre un drept gata obtinut care apoi ca vrea tov x il suspenda .Parerea mea este ca spurcata asta de lege a armelor tre modificata .pentru ca nici acum nu inteleg de ce la fiecare arma care o cumpar ma pun astia sa fac dosar de parca nu as avea permis de port arma :? asta pe mine ,dar pe mafiotul x sau y care are acasa cateva ak-47 ,il descopera intamplator si atunci scapa basma curata .
una este sa fi purtator de arma si alta VANATOR
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Mesajde Bill pe 02 Iul 2008, 13:00

Fratilor!
Daca pe forumul acesta sunt inscrisi 1070 de utilizatori, cum mama naibilui petitia a fost semnata numai de vre-o treisute si ceva ?

Pe ceilalti chiar nu ii intereseaza de loc problema asta ?
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Mesajde dumi pe 02 Iul 2008, 13:33

Bill scrie:Fratilor!
Daca pe forumul acesta sunt inscrisi 1070 de utilizatori, cum mama naibilui petitia a fost semnata numai de vre-o treisute si ceva ?

Pe ceilalti chiar nu ii intereseaza de loc problema asta ?


Ceilalti sunt in stilul romanilor: "curajosi". :D

Nu asta ne invata istoria noastra?
dumi
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 01 Apr 2006, 20:00

Mesajde Ursus2006 pe 02 Iul 2008, 13:35

Bill, treaba este ca sunt unii din cei 1070 care au cont din 2006 si nu au nicio postare, altii cu 2-3 pana la 10 postari, probabil n-au mai intrat de multa vreme pe forum. Cred ca administratia ar trebui sa le stearga conturile la cei care au zero postari si sunt inscrisi de mai mult de 1 an de zile .
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde ventura pe 02 Iul 2008, 17:14

Cristi, ca avem legi tampite nu e o noutate. Daca analizam ce se cere in petitie - liberalizarea dreptului de a detine arma, ce poate fi utilizata in apararea proprietatii, precum si trecerea armelor cu aer comprimat a caror viteza e mai mica de 220 m / s in categotia celor supuse autorizarii - sper ca am retinut bine ce se cere in petitie - ganditi-va atunci ca or sa vina si acei "oameni de bine" care nu cunosc ce este aceea o arma si care o pot utiliza in baza dreptului lor legitim conferit prin lege. NU MAI AVEM CONTROL ASUPRA LOR ATUNCI, SI TE POT OMORI PE STRADA PT CA I S-A PARUT CA LA SEMAFOR AI AVUT O GRIMASA PE FATA LA ADRESA LUI.


Si cu o sticla de Cola te omora daca-ti da in cap.

Oricum....ar fi multe de spus

EU AM VOTAT PETITIA.
VA INVIT SI PE CEI CERE INCA NU ATI REUSIT.
EVENTUAL CU NISTE AMENDAMENTE DACA E NECESAR.

BAFTA!
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Mesajde Dudex pe 02 Iul 2008, 17:28

Fratilor este o parere a mea care s-a format ca urmare a realitatii crunte pe care o traim zi de zi.
150 % de acord cu faptul ca atunci cand mai cumpar o arma sa merg la magazin direct si ei sa comunice la politie ca mi-am achizitionat o alta arma
150 % de acord cu faptul ca oamenii cinstiti nu vor face lucruri impotriva legii (exemplele sunt prea putine cu vanatori care au tras impotriva cetatenilor)
150 % de acord cu faptul ca poti detine "N" arme de vanatoare, fara limita
Dar ganditi-va, si aici ne ancoram iar in realitate, ca odata adoptata o lege, produce efecte juridice, este valabila pt toti cetatenii acelei tari, deci si pt nemernici. Cum ii vei putea ingradi un drept conferit prin lege, daca el va trece si de proba psihologica, si iti va aduce caracterizare de la vecinii lui tigani ca este un exemplu de cinste, onestitate etc in comunitatea din care face parte, si ca indeplineste toate conditiile. Ce vei face?!
Bill parca zicea ca de vina este incompetenta procurorilor, politistilor etc....., Eu zic partial adevarat. De ce? Luati cel mai recent caz: Sile Pietroi - nu e usor sa prinzi o retea (poate ii lasi ani sa se desfasoare), sa o documentezi, sa aduni probe, sa intocmesti un rechizitoriu, si apoi o judecatoare sa le dea drumul pt ca "VREA O BATRANETE LINISTITA, FARA PROBLEME" :shock: :x :x :x :x :x
Si poate aveti prieteni politisti: intrebati-i cam cati infractori pe luna sunt lasati in libertate de instanta dupa ce ei se chinuie sa ii aresteze.
Si de ce mai sunt lasati liberi infractorii mai putin periculosi, care in tari civilizate s-ar duce direct in temnita? Poate o sa radeti, dar unul dintre motivele reale de data asta, este lipsa spatiilor de detentie.
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde Dudex pe 02 Iul 2008, 17:45

Si inca ceva: poate in poligoanele particulare sa se realizeze accesul nostru, care eu pana acu nu am auzit de ele, pt ca in celelalte apartinand unitatilor militare in veci nu o sa vedem accesul in mod organizat. Aici au dreptate sa nu ne lase, pt ca se poate gasi un nebun la un moment dat, care poate "lasa" ceva care sa faca "bum" la o anumita data si ora.
Nu e prob, romanul e inventiv: pe camp mergem ca si pana acu si lipim tintele de copaci.
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde Dudex pe 02 Iul 2008, 18:55

Si oricum, semnaturile care s-au dat electronic pana acu, nu sunt decat un exercitiu de vointa pt statistica, un fel de hai sa vedem cam cati sunt de acord. Pt ca aceste semnaturi, daca ar fi listate nu sunt valabile fara un XR de la buletin langa ele, pt ca se va gasi un nebun care sa spuna ca de fapt unul singur le-a semnat, care a facut 300 sau 400 sute de conturi. Deci ar fi bine de completat daca se va promova petitia pt modificarea legii.
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde violiv pe 02 Iul 2008, 19:01

Da' nici pana acum nu-i ingradeste nimeni dreptul acesta. Se face vanator linistit, plateste o cotizatie anuala si tine pusca sau pustile acasa sau in masina sau unde vrea "muschii lui". Intrebati, de curiozitate, cati membrii de la filialele pe unde sunteti n-au calcat o data pe la vanatoare, n-au solicitat nicio autorizatie, etc. Eu stiu cativa astfel de "vanatori" care trag numa la talere dar asta a fost calea cea mai usoara de a-si implini pasiunea. Probabil sunt multi altii care nici cu talere n-au legatura.
Singura problema este "cazierul" dar si aici se "prescrie"....

E mult mai bine sa ingradesti dreptul tuturor decat sa tii in frau o minoritate foarte usor identificabila....
Si uite asa, de frica sa nu fim impuscati pe strada de tigani o sa luam bastoane pe spinare......
Bine ati mai fost educati :oops:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Dudex pe 02 Iul 2008, 22:32

Vio, politia nu e in stare acu sa tina in mana fenomenul infractional, cand nu e posib prin lege sa cumpere oricine arma, daramite dupa, cand oricine are un cazier curat, trece de un test psihologic indoielnic, are referinte sociale bune fabricate sau nu, poate cumpara arma.
In sfarsit, e parerea mea bazata pe realitatea crunta, si cred ca punctul 1 din petitie e de discutat sau modificat ceva la el.
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde dumi pe 03 Iul 2008, 07:45

violiv scrie:E mult mai bine sa ingradesti dreptul tuturor decat sa tii in frau o minoritate foarte usor identificabila....
Si uite asa, de frica sa nu fim impuscati pe strada de tigani o sa luam bastoane pe spinare......
Bine ati mai fost educati :oops:

Sunt de acord cu cele exprimate de Violiv.

Nu uitati ca in toate cazurile de infractiuni nu armele sunt vinovate, ci oamenii.
Asa ca nu actionati asupra armelor, ci asupra vinovatilor, desi este mai greu si nerentabil. :D
dumi
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 01 Apr 2006, 20:00

Mesajde violiv pe 03 Iul 2008, 08:24

Dudex scrie:Vio, politia nu e in stare acu sa tina in mana fenomenul infractional, cand nu e posib prin lege sa cumpere oricine arma, daramite dupa, cand oricine are un cazier curat, trece de un test psihologic indoielnic, are referinte sociale bune fabricate sau nu, poate cumpara arma.
In sfarsit, e parerea mea bazata pe realitatea crunta, si cred ca punctul 1 din petitie e de discutat sau modificat ceva la el.


Si acum "ORICINE" poate cumpara o arma, numa nu "scurta". Ideea cum ca daca e mai mica si mai usor de ascuns sub haine este mai periculoasa este o aberatie. Si cum ai vrea tu sa restrictionezi acest drept? Nu exista cumva o premiza de nevinovatie? Daca am cazier curat inseamna ca n-am calcat legea. Ce te face sa crezi ca o voi calca de acum incolo? Cat despre testarea psihologica, e deajuns sa se intample odata ca un nebun sa-si traga un glont in cap si medicul ce i-a eliberat avizul s-o pateasca urat si nu va mai fi atat de aproximativa.
Intamplator cunosc cativa medici ce fac testari psihologice, unul chiar pentru recrutari in armata. Stiti ce drastic e de cand cu ai de si-au mai descarcat armele aiurea? Orice suspiciune il descalifica imediat pe doritor. Pe cand inca erau recrutari obligatorii era o moda sa declari ca ai "incercat" cate un drogulet sau ca ai avut cate o perioada depresiva si automat nu te mai recruta cu toata lipsa de recruti. Ulterior, multi dintre acestia si-au luat cate un pistol cu bile. Acum, de cand necesita permis si testare psihologica, notita de la dosar cum ca s-a drogat sau a avut afectiuni psihice ii descalifica din start. Isi dau cu pumnii in cap de ce-au facut si ar prefera sa fi facut armata....

Oricum, e dreptul tau sa ai o parere, sa te consideri pe tine si numai pe tine apt de a purta o arma (pe buna dreptate pentru ca nu poti baga mana in foc pentru nimeni) dar la fel are dreptul sa considere si A, B....X, Y. Cum pot eu sa-i ingradesc acest drept? Ai pretentia sa te credem pe cuvant - foarte justificat de altfel, si eu am aceasta pretentie - dar nu vrei sa-i crezi in aceeasi masura si pe cei din jur. Preferi sa renunti cu buna stiinta la un drept numa ca nu cumva sa-i fie oferit si altuia de care nu esti sigur?
Incearca sa obtii informatii si dinspre partea cealalta nu numa de la cei "anti". Indiferent de religie, dezvoltare sociala sau ce mai vrei tu, prezenta armelor in numar mare in randul unei populatii stabile si controlul accesului la arme al celor ce au calcat legile societatii au dus la scaderea fenomenului infractional iar interzicerea armelor a produs numa belele.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde bogdanm pe 03 Iul 2008, 08:43

Iar am stricat si topicul acesta... Argumentele pro si contra detinerii de arme sunt prezentate in alta parte.
Aici discutam despre un om care are toate actele si toate premisele de a detine o bijuterie ca si arma de colectie. Nu se poate apara cu ea, nu o poate scoate la poligon, nu poate face nimic. Doar s-o tina in cutie si sa se bucure de ea.
Si, desi legea ii permite acest lucru, tovarasii militieni ii ingradesc acest drept.
Probabil, majoritatea dintre noi se gandesc ca ei nu o sa fie pusi in aceasta situatie, si nu reactioneaza. Dar, daca unui tov i se pune pata pe arma voastra? Va ganditi ca nu se poate, ca mai avem/aveti o pila mica la AEST, ca IJ-ul meu/tau nu poate face cu ochiul? Total aiurea. Dupa ce tovii aproape au interzis si AC-ul, dupa ce armele scurte sunt doar pentru ei, dupa ce s-a impus limita de 2 arme in acelasi calibru (care o fi logica, ca mie imi scapa), dupa ce au bagat o gramada de restrictii pentru detinatorii onesti de arme, o sa vina si vremea in care or sa le interzica de tot. Veti spune ca nu e posibil, dar aduceti-va aminte ce s-a intamplat cu clonere romanesti de AK. Atunci, care a fost reactia detinatorilor de arme? Cei ce aveau acele clone le-au dus frumusel la postul de militie, cei ce nu aveau s-au bucurat ca ei nu au asa ceva, si au tacut din gura.
Nu este exclus ca maine sa se interzica 30.06 sau mai stiu eu ce alt calibru. Reactia o sa fie aceeasi.
O sa se ajunga sa se interzica de tot armele. Si nimeni nu o sa faca nimic. Pentru ca nu o sa fie un mare pas, intr-o noapte sa fie interzise toate. Or sa fie un milion de pasi mici. Interzicerea unui calibru, reducerea numarului de cartuse, taxe mari de detinere, conditionari de folosire (5 drumuri la militie ca sa iesi cu teava la o prepelita) si altele similare.

Nu inteleg de ce detinatorii si utilizatorii si colectionerii de arme nu fac corp comun, sa-si traseze o strategie si sa lupte pentru apararea drepturilor lor. Nu inteleg cum in US este posibil sa existe NRA si sa aiba puterea pe care o are, si la noi nu. Oare chiar asa de tampiti suntem de cei 65 de ani de comunism? Oare nu suntem in stare sa ne adunam rahatul la un loc si sa facem o strategie de lupta pentru dreptul de a detine si folosi un rahat de arma?
Bunicul imi povestea ca pana in 44-45 toti care vroiau aveau o arma sau mai multe. Si nu se impusca lumea pe strada sau la carciuma. Au fost destui 65 de ani pentru ca, astazi, daca spui cuvantul arma, 90% din cei din jurul tau se uita la tine de parca te-ai luat de mamica lor. Si noi, iubitorii, ce facem? Stam si ne facem cercurile noastre, cercuri in care cuvantul arma este banal, si ne ascundem intr-un fel de restul societatii. Dar societatea, ascultand doar parerea celor ce pun semnul egal intre arma si un tigan burtos care trage in miezul zilei in plina strada, se oripileaza la gandul de a avea arme prinprejur.
Exista ANDA, cati membri sunt activi? Exista ANCA, exista FRT, exista AVPS, exista alte asociatii ale caror membrii folosesc armele intr-un fel sau altul. Cum lupta ele pentru schimbarea legilor si pentru schimbarea mentalitatii societatii? Cat de uniti sunt membrii lor, cand e vorba de a face front comun pentru a avea dreptul sa detina si sa foloseasca arme? Raspunsul e usor de dat, uitandu-te la numarul de semnaturi de pe petitia respectiva. Cred ca toti care avem acest drept, dobandit intr-un mod sau altul, ne bucuram ca il avem, si strangem din fund cand auzim ca se schimba legea, sperand la mai bine. Dar nu facem nimic ca sa asiguram un cadru legal si social care sa ne faca sa nu mai strangem din fund.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Mesajde Cristi pe 03 Iul 2008, 08:49

Dudex scrie:Cristi, ca avem legi tampite nu e o noutate. Daca analizam ce se cere in petitie - liberalizarea dreptului de a detine arma, ce poate fi utilizata in apararea proprietatii, precum si trecerea armelor cu aer comprimat a caror viteza e mai mica de 220 m / s in categotia celor supuse autorizarii - sper ca am retinut bine ce se cere in petitie -.


Este evident ca nu ai retinut si nici nu ai inteles ce se cere in petitie , pentru ca nu vrei sa vezi padurea din cauza crengilor. Nici vorba de liberalizarea detinerii! se cere numai accesul cetatenilor ONESTI( adica a celor care traiesc in respectul legii) la arme de aparare, asa cum il au si poltistii pensionari sau parlamentarii! Cu ce sunt ei mai responsabili ca tine, care ai deja un permis de arma letala? Crezi ca tu nu esti responsabil indeajuns pentru a detine o arma scurta, de aparare ?Citeste intai cu atentie, si apoi emite concluzii! Parearea ta este totusi superficiala, este cea pe care se straduiesc sa o formeze mai peste tot in lume militantii antigun...
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Dudex pe 03 Iul 2008, 20:36

Nu va suparati pe mine, e doar o opinie formata pe convingerile mele si bazata pe o realitate. Sa zicem ca odata promulgata legea care permite oricarui cetatean sa detina arma de aparare, sa vedem cum o sa ii interzici unuia care are cazier curat (la fapte baga sageti - adica trimite prosti sa omoare) si o conduita care nu o poti dovedi in instanta cu probe solide ca este contrara realitatii.
Vio, din partea mea poate sa detina toata populatia arme si sa si le utilizeze ca atare in conditiile in care ii este incalcata proprietatea, am mentionat mai sus.
Cristi, eu am o opinie contrara doar pct 1. din petitie din considerentele de mai sus (citeste-le pe toate), atat si nimic mai mult.
Atata vreme cat avem legi si regulamente care impun cercetarea interna / incriminarea politistului ca si-a facut datoria pt ca a oprit o fapta contrara legii - furtul sa zicem - prin utilizarea armamentului "scurt" din dotare - ..... in petitie se cere accesul la arme pt apararea dreptului de proprietate - "Acordarea dreptului de a detine arme letale scurte de aparare si paza oricarui cetatean", ar insemna ca utilizarea lor o sa te duca direct la puscarie. Noi nu avem alte legi fundamentale ce trebuiesc adoptate - stiti ca in Italia daca esti amenintat cu moartea la telefon (si poti inregistra convorbirea) constituie mijloc de proba indubitabil in instanta pe baza caruia este condamnata persoana 100 %.
Si Cristi, ma mai pricep..... din cand in cand poate....... sa mai citesc si implicit sa interpretez si analizez un text, iar opinia mea nu este superficiala.
De acord cu faptul (am intalnit la biroul arme si munitii) ca ti se mai ofera ocazii cand poti "cumpara" ceva frumos, cum este topicul pus in discutie, dar asta inseamna ca e coruptie, incorectitudine, abuz in serviciu..... si nimic mai mult fata de pct. 1.
Si tot pt tine tizule, stii cand se acorda dreptul de a detine arme letale scurte de aparare - apropo, una e drept si alta e acces -(vezi ca in petitie e altceva- am citat mai sus din petitie), iar tu ai mentionat - "se cere numai accesul cetatenilor ONESTI( adica a celor care traiesc in respectul legii) la arme de aparare, asa cum il au si poltistii pensionari" - atunci cand sunt INDICII TEMEINICE CA VIATA RESPECTIVULUI ESTE IN PERICOL, si asta probabil datorita activitatii profesionale anterioare- vezi cazul Sile Pietroi, altfel NU ITI APROBA NIMENI.
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Următorul

Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate