Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:26

Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde ing. Paul Jung pe 24 Noi 2008, 11:30

Cunoaste cineva situatia armurierilor in Romania inainte de räzboi ( cä dupä e clarä). Armurieri care au colaborat cu curtea regalä sau cu altii traditionali sau pur si simplu ateliere cu meseriasi. Mai ales istoria influentelor politico geografice ar trebuii sä fii creat diferite stiluri artizanale. sau nu existä nimic in acest sens si bugezia de odineoara a cumpärat armele din altä parte?
ing. Paul Jung
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 16 Noi 2008, 21:02

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde Cristi pe 24 Noi 2008, 13:13

Tatal meu a fost ucenic, si mai apoi s-a calificat armurier la atelierul si magazinul de armurarie detinut de cehul Anton Stehlik din Ploiesti,situat cam pe unde se afla acum ,in centrul orasului, magazinul Omnia. Am inteles ca in Ploiesti mai exista un armurier sarb pe strada Oilor. In 1948, magazinul a fost sigilat de militie, mai apoi sculele din atelier au fost mutate in turnul ceasului de la Halele Centrale , de unde au disparut. In ziua premergatoare sigilarii, multe arme de valoare au fost impartite la cunoscuti, restul nu au scapat de urgia comunistilor.Unul dintre fostii ucenici, armurier specializat in paturi de pusca, a fost cooptat de militie si facut cadru activ pentru a-i ajuta la distrugerea sutelor de mii de arme confiscate , pentru a sorta armele deosebite care le luau oficialii vremii. Armele erau centralizate la Bucuresti, unde cativa soldati le rupeau pe o capra si le incarcau in camioane care le duceau la topit.
In Bucuresti, un mare comerciant de arme interbelic a fost B D Zissu.

Un catalog de la inceputul sec XX, aici
http://www.littlegun.be/arme%20nat%20di ... e%20fr.htm
Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde Ghinda pe 24 Noi 2008, 13:16

Te-a lovit la sentiment Cristi! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde Cristi pe 24 Noi 2008, 13:37

Este bine ca cineva se mai gandeste si la astfel de lucruri...Din pacate putini o fac, si nu stiu ca lucrurile pot merge si altfel , spre normalitate!Faptul ca, mai nou, legea interzice detinerea a mai mult de 2 arme cu aer comprimat , cei care au mai multe fiind obligati ca in termen de 6 luni sa le "instraineze" sub amenintarea puscariei,spune ceva!Si faptul ca toti tac malc, spune ceva si mai grav despre caracterul siluit al detinatorilor de arme...Carora li se pare normala o stare de lucruri pe care o traiesc si nu o au cu ce o compara...Asta ma loveste la sentiment... :x deviez de la subiect! :D
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde Cristi pe 24 Noi 2008, 13:41

Imagine

Un italian la Turnu Severin
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde ing. Paul Jung pe 25 Noi 2008, 09:30

Stimate cristi, mersi pentru informatii. Sint mindru. Si sint convins cä mai este mult de aflat in directia asta. Referitor la sentimentele tale cred tocmai cä fac parte din acest subiect. In mai toatä europa existä o istorie a vinätorii si a armelor implicit o culturä ( si bineinteles si subculturä) De la vinätoarea asa zisä täräneascä pentru tigaie pinä la cea aristocratä. Cu metode, traditii, modä, si implicit arme care se schimbä dealungul anilor. Cei putini care mai stiu ce a fost in RO interbelicä sint chemati sä aducä la cunostiintä publicului larg toate astea. In toate domeniile. Astfel vom gosi identitatea si cultura vinätoreascä proprie. Sä nu ajungem la vinätoare ca in muzicä (orientalizare, manele etc.) Färä sä ne däm seama sintem supusi unor tendinte comerciale ( calibre la modä, arme la modä, haine la modä, ba chiar si vinat la modä si ciini de vinätoare la modä) Hai sä ne gindim fiecare la el insusi. De ce am luat o hotärire sau alta? Poate cä e la modä?
Astept multe alte relatäri la topicul acesta.
ing. Paul Jung
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 16 Noi 2008, 21:02

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde Cristi pe 25 Noi 2008, 10:21

Imagine
Armurierul Anton Stehlik si sotia sa

Din pacate, cei ce au vanat inainte de 1947, cu discernamantul adultului, au in jur de 80 de ani si nu prea intra pe net. Ramane de datoria vanatorilor tineri, acolo unde mai pot vorbi cu ei, sa ii asculte si sa posteze marturiile (eventual pozele din acele timpuri cu tematica vanatoreasca si adiacenta) pe net.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde ing. Paul Jung pe 30 Noi 2008, 08:27

Stimate Christi, frumoase stiri de la tine. Pe lingä altele si armurerie a fost datä uitärii. Cred si sper sä se trezeascä din nou si mai ales sä continue din cea veche cu nostalgia si identitatea proprie. Sint convins cä si in orase ca Tg Jiu, Iasi, Cluj Brasov Sibiu Timisoara Bucovina si Basarabia au existat meseriasi.
ing. Paul Jung
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 16 Noi 2008, 21:02

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde ing. Paul Jung pe 03 Dec 2008, 21:59

Mai stie cineva ceva despre armurieri din Orsova?
ing. Paul Jung
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 16 Noi 2008, 21:02

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde Cristi pe 07 Dec 2008, 10:49

Chiar daca este un catalog de arme albe, putem vedea importanta pe care producatori de arme de prestigiu din Germania o acordau pietii romanesti in perioada interbelica



ImagineImagineImagineImagine
ImagineImagineImagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde Cristi pe 17 Ian 2010, 12:07

Un studiu despre arme detinute de romani ,haiduci , armurieri la sfarsitul sec XVII in Transilvania, si atitudinea autoritatilor imperiale austroungare fata de detinerea de arme. Alte timpuri ,aceleasi probleme! :D Cititi ci rabdare! :D

http://www.history-cluj.ro/Istorie/anua ... /Andea.htm
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde adrian1123 pe 24 Mar 2019, 13:04

Astazi mi a atras atentia o arma veche care nu arata chiar rau manufactura belgiana J.Niquet care afost fabricata pentru armurierul Bucurestean din perioada interbelica BD.Zissu este inscriptionata pe tevi ca atare.o sa l rog pe fiul meu sa puna poze cu ea.O sa o reconditionez si as faceo cadou eventualilor urmasi ai armurierului .Cred ca tare bine ar fi sa existe in Romania un muzeu al armelor de vanatoare unde s ar putea face donatii fara tone de hartii la autoritati.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde adrian1123 pe 18 Feb 2020, 21:38

O sa mai vina din Germania o arma cu cocoase exterioare si tevi din otel de damasc,facuta pentru armurierul Bucurestean BD ZISSU,se numeste Sans Rival,musai o sa pun poze.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde osmos pe 21 Feb 2020, 22:10

Asteptam cu nerabdare! S-ar putea sa gresesc, dar termenul de "armurierul Zissu" cred ca face referire mai degraba la magazinul de arme si biciclete pe care acesta il detinea decat la o manufactura sau un mestesugar al epocii. Este cunoscut mai mult ca proprietar al localului cu acelasi nume de pe Calea Serban Voda!
osmos
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 01 Dec 2008, 21:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde adrian1123 pe 23 Feb 2020, 10:32

Va salut,da este adevarat ce spuneti,este vorba de un magazin de arme,armurierul(vanzator)a comandat arme in perioada respectiva la diferiti manufacturieri pusca pe care o am deja acasa este facuta de Nicuet sau niquet nu stiu exact cum se scrie (acum ),srie pe ea ca este fabricata PENTRU armurierul BD Zisu din Bucuresti
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde adrian1123 pe 23 Feb 2020, 10:51

A fost arma tatalui unui bun prieten al meu care a renuntat la vanatoare si pe care nu m am indurat sa o casez.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde adrian1123 pe 23 Feb 2020, 13:05

BD ZISSU
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde adrian1123 pe 23 Feb 2020, 13:07

BD ZISSU
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde adrian1123 pe 23 Feb 2020, 13:08

BD ZISSU
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde osmos pe 05 Mai 2020, 19:39

Armele incarcate de istorie sunt valoroase mai ales prin povestile lor! Ma bucur ca exista pasiune pentru asa ceva!
osmos
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 01 Dec 2008, 21:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde adrian1123 pe 05 Mai 2020, 21:13

Astept cu sufletul la gura sa soseasca din Germania o bijuterie de arma cu cocoase exterioare fabricata pentru acelas armurier de alt manufacturier al epocii,tot belgian.Cum soseste va bucur (sper)privirile cu o bijuterie de arma foarte bine intretinuta
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde adrian1123 pe 22 Mai 2020, 19:43

Asa cum v-am promis atasez cateva poze cu o alta arma fabricata pentru B.D Zissu armurierul din Bucuresti.Arma a fost adusa din Germania. Se vede dupa nivelul ei de intretinere!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Armurieri in Romänia inainte de räzboi

Mesajde adrian1123 pe 22 Mai 2020, 19:47

Diferite poze!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46


Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate