Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:44

Diferite arme de colectie

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

Diferite arme de colectie

Mesajde george_ciprian86 pe 08 Ian 2009, 20:15

Adresele pe care o sa le postez le am de la @romaniac, dar el se cam sfieste sa posteze din cate vad, asa ca am zis sa le pun eu . Imagine

Daca accesati link-urile postate de mine veti gasi mai multe poze cu armele respective, ceva informatii si preturi.
Macar sa le privim...

U.S. Prototype T-3 Carbine Caliber .30 Very Rare Carbine

http://www.adamsguns.com/1344.htm
Imagine

____________________________

Czech VZ54 Sniper Rifle, 7.62x54R

http://www.adamsguns.com/2321.htm
Imagine
____________________________

Czech VZ 52/57 Factory Sniper, with Infra-Red Sniper Scope

http://www.adamsguns.com/2320.htm
Imagine
____________________________

Czech Model VZ24 8mm Sniper Rifle

http://www.adamsguns.com/2310.htm
Imagine
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Alin3006 pe 08 Ian 2009, 20:19

Romaniac nu mai fii asa de sfios. Ne plac armele ! La toti!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde DORU-VS pe 08 Ian 2009, 20:44

Oare de ce armele vechi sunt asa de frumoase?
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Alin3006 pe 08 Ian 2009, 21:58

Toate chestiile vechi sunt frumoase. Arme, masini, case...tablouri. Pentru ca se acorda mai multa atentie oricarui lucru care iesea din mainile unor mesteri. Pentru ca exista mai mult bun simt...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Moose_Master pe 09 Ian 2009, 00:49

Aline,

Nu doar mai mult bun simt, ci incomparabil mai mult bun simt si simt al valorii. Pe vremuri existau si oameni care isi iubeau munca si gandul le statea la calitate si valoare a produsului. Acum, numai mercenari. Vor doar banu. Acum toata lumea aplica metoda.....stiti voi care. S-au "desteptat" toti: lucruri de cea mai josnica calitate si durabilitate, dar care sa aiba un pret mic si sa fie la indemana oricui si deci vanduta in draci. Nu conteaza ca nu dureaza....oricum omul se bucura ca a avut in mana cutare lucru. Si ce credeti ca i-a fost ajuns odata? Noooo. Va lua aceeasi gusa la infinit. Este educatia televizorului, ziarelor de josnica factura cu fete in tatele goale pe prima pagina, a reclamelor dezgustatoare si mai ales a sistemului care promoveaza non-valori doar pentru ca se cere si aduc bani unei maini de oameni. Si asta nu este numai situatia Romaniei. Peste tot in lume aceeasi poveste.
Va dau un singur exemplu. In anii '30 , '40 , '50 in Las Vegas daca ajungeai, sansa de a te intalni la masa de poker sau pe strada cu actori celebri, politicieni, industriasi, fel de fel de mahari sau mari muzicieni era aproape de 100%. Pai cine avea tupeul sa se duca la Las Vegas sa se distreze (nu conta ca era vorba de joc sau de spectacole) ? Acum Las Vegas este un fel de targul Europa (cred ca asa se numea putregaiul ala de loc de la marginea Bucurestiului langa Voluntari). Oricine vrea este binevenit. Este singurul loc de pe continentul Nord-America unde poti bea alcool pe strada fara sa te ia politia. E legal. Imaginati-va toti nemuricii care nu au bani sa treaca strada, ajunsi prin nici nu vreau sa stiu ce mijloace la Vegas si jucand la nenorocitele alea de sloturi unde nu castigi niciodata, franti de beti pe strada, fara bani si gura casca la orice spectacol gratis se desfasoara afara. Exista sloturi la care nu mai bagi un dolar ca in vremurile bune(sau in cele mai putin bune 25 de centi), ci la care bagi un penny, adica "un ban". Deci cu un dolar tragi de maneta de 100 de ori. Ce amagire desarta.... Vai de capul lor. Cred ca daca joaca un penny isi pot permite sa joace la infinit (am uitat sa mentionez ca daca esti la masa sau la orice valoare de slot bautura este din partea case...adica bei moka orice vrei). Ei bine nici nu va puteti inchipui ce sume uriase pot juca cei care se amagesc cu banalul penny. Dar sa vedem rezultatul final: preturi mici si deci pentru oricine, deci jucatori grupa mare, deci incasari colosale pentru proprietari, deci calitate ....canci. Pokerul nu mai e poker, ci doar un surogat, la Black Jack au aparut noi reguli, etc. Exact ce spuneam mai sus. Acum totul este ieftin si prost ca sa lasa toata lumea sa poata cumpara. (eu nu sunt gambler, ci doar ca atunci cand ajung la Las Vegas imi place s ma duc si sa vad spectacolul de apa la "Bellagio Fountains". Este superb si cred ca nu m-as satura niciodata sa le vad)

Nu mai exista principii, bun simt, bun gust, onoare si alte vise de-ale mele (pe care eu le consider de baza). Acum totul este made in China. TOT !
Acum se vrea cantitate, deoarece calitatea oricum nu mai sunt multi cei care o apreciaza.
.
Cele mai frumoase, durabile si trainic gandite arme s-au fabricat pana la sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial. Dupa aia s-au inventat arme de gen Deser Eagle si monstruozitati de-astea :
Aceasta este declaratia pe care o dau, o sustin si o semnez.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde violiv pe 09 Ian 2009, 03:50

In multe privinte nu pot sa nu fiu de acord. Dar exista si o mica-micuta consolare: incet-incet se redesteapta gustul pentru adevaratul frumos si calitate "pe bune"......si nu numai orientat catre "amintiri" ci si catre chestii noi-noute. Desi gusturile nu se discuta, armele dintre 1900 si 1945 ma incanta si pe mine oricand. Dar nu ma pot opri sa nu fiu chitibusar si sa le gasesc mii de defecte. Ca mine au gandit si altii si s-a ajuns la produse de calitate mult mai buna chiar si in zilele noastre. Am "vechituri"? Da! Mai vreau? Da! Imi place sa trag cu ele? Da/Nu! Imi place mai mult sa trag cu o "uratenie" foarte-foarte moderna, ergonomica, reglabila, etc....In mod sigur DA!

Si oricare din monstruozitatile de aici imi place in egala masura cu vechiul Mosin sau fratiorul Mauser.
http://www.lima-wiederladetechnik.de/We ... gewehr.htm

http://www.lima-wiederladetechnik.de/Wa ... ehr-06.htm
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Moose_Master pe 09 Ian 2009, 06:32

Io-s mai de moda veche taica. Ma atasez de vechituri ca babele de mileuri.

Stima

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Moose_Master pe 09 Ian 2009, 06:35

De exemplu mie continua sa-mi placa trancanul lui Margelatu.(este a treia poza de sus in jos)
http://bestpicsaround.com/pic-844-Crazy-Guns#nav-holder

Hai zi ca nu-ti face cu ochiul !
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40


Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Moose_Master pe 10 Ian 2009, 16:48

Superbe piese. Cata imaginatie si migala .....
Dar coloana sonora in "romanes" de la al 4-lea clip nu prea sa potrivit in context.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Cristi pe 11 Ian 2009, 09:19

Imagine Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Cristi pe 11 Ian 2009, 09:24

Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Cristi pe 11 Ian 2009, 09:38

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Alin3006 pe 11 Ian 2009, 23:30

Moose_Master scrie:Io-s mai de moda veche taica. Ma atasez de vechituri ca babele de mileuri.

Stima

Moose_Masta


Si eu la fel.
Vio - alea din link-uri sunt niste ...tevi! :D :D Prefer un Steyr vechi. :wink: eventual stutzen.... :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Alin3006 pe 11 Ian 2009, 23:31

Moose_Master scrie:De exemplu mie continua sa-mi placa trancanul lui Margelatu.(este a treia poza de sus in jos)
http://bestpicsaround.com/pic-844-Crazy-Guns#nav-holder

Hai zi ca nu-ti face cu ochiul !


Nici cutito - pistolul din ultima poza nu arata rau!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Moose_Master pe 13 Ian 2009, 03:43

Cristi, poza aia cu focul la gura tevii este bestial. Nu mai stiu unde, dar am mai vazut asa ceva si m-a fascinat. De fapt focul la gura tevii in halul ala se obtine cand se trag blancuri facute cu pulbere neagra.
O sa caut sa vad poate imi amintesc unde am mai vazut.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Moose_Master pe 13 Ian 2009, 04:41

Hai ca am gasit "foc la gura tevii".
Intra pe pagina asta si da click pe poza s-o maresti. (si fata asta este chiar buna, am vazut-o live si se misca cu gun-ul de nu-i adevarat.....nu va ganditi la alte prostii ca e doar o copila de 15 ani)
http://www.bearspawgunslingers.com/fastdraw.html

Mai este una, de fapt este cea mai spectaculoasa insa nu o pot gasi acum.

Stima

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Cristi pe 20 Ian 2009, 15:41

Carabina revolver Nagant
Imagine Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Cristi pe 20 Ian 2009, 15:53

Un pistol care a apartinut lui Saddam Hussein
Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde romaniac pe 20 Ian 2009, 17:32

Cristi,
Tre sa recunosc ca pana acuma nici n-am stiut de existenta carabinei Nagant... Banuiesc ca e tot in 7.62x25. Unde l-ai gasit? Asa ceva chiar m-ar interesa sa adaog la colectia personala, bineinteles daca nu e un pret aberant :wink:
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde violiv pe 20 Ian 2009, 20:57

Uite cu adevarat un pret aberant pentru o astfel de carabina provenita dintr-un pistol:

http://www.worldoflugers.com/index.htm

1.000.000 $ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde romaniac pe 20 Ian 2009, 23:06

violiv scrie:Uite cu adevarat un pret aberant pentru o astfel de carabina provenita dintr-un pistol:

http://www.worldoflugers.com/index.htm

1.000.000 $ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Iteleg ca e Luger si e singurul in calibru .45 da e aberant rau :shock:
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Moose_Master pe 21 Ian 2009, 07:46

Cred ca e o gluma proasta sau este menit sa faca ce a si reusit de altfel. Cineva sa vada pretul si sa de-a link la situl cu pricina intrigat de obraznicia pretului (adica sa-si faca singuri reclama).
Ok, am vazut situl si am vazut si arma. Nu exista dupa parerea mea nici un motiv ca un fier care are un tragaci sa coste un milion.
Dar poate ca nu sunt suficient de cult sa pot aprecia "arta" de acest gen.
Ii inteleg perfect pe colectionarii de arme. Normal ca varsta, apartenenta, conditia in care se gaseste si reputatia unei arme sa coste in unele cazuri bani grei, dar pretul ala este hilar.
Personal nu inteleg nici placarea cu aur, platina sau pietre pretioase la o arma. Arma este arma si atat. Imi place cum arata, ce poate sa faca, simbolul ei ca obiect, vechimea etc, dar este totusi o arma. Sa nu pot eu sa imi smucesc arma dupa bunul plac sau s-o folosesc in draci ca vezi Doamne e incrustata cu nu stiu ce metale pretioase si s-ar putea s-o zgarii.....asta e cam mult pentru mine. Las "arta" asta in seama celor care stiu s-o aprecieze.
Inteleg un instrument muzical de exceptie, o bijuterie, o sculptura sau o carte de valoare sa coste oricat, dar o arma....??? Toate astea au un alt scop. Dar o arma ramane o arma. Este un obiect creat sa faca un singur lucru.
Si eu imi admir arma mai mult decat orice Ferrari Testarosa (pe bune), dar cu toate astea ramane doar o arma. Nu stie decat un singur lucru si este facuta pentru acel lucru SI ATAT.
Io cel putin asa cred.

Moose
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Cristi pe 21 Ian 2009, 09:04

Moose_Master scrie:Inteleg un instrument muzical de exceptie, o bijuterie, o sculptura sau o carte de valoare sa coste oricat, dar o arma....??? Toate astea au un alt scop. Dar o arma ramane o arma. Este un obiect creat sa faca un singur lucru.
.

Moose

In decursul timpului armele au capatat, pe langa scopul lor de unelte create de om, si o valoare simbolistica.Ele au devenit simboluri ale curajului, libertatii, credintei, etc. Reprezentarile lor se regasesc in insemne oficiale si chiar in drapele. De aici si interesul colectionistic. Nu te poti duce, de exemplu, sa iei spada de investire a cavalerilor de catre regina Angliei si sa mergi sa tai tufisurile din spatele castelului.Cu toate ca pana la urma poti sa faci si asta... :D Sau merita sa iau singura carabina Buescu din muzeul Peles si ma duc cu ea sa caut porci in papuris? La un moment dat, valoarea artistica si istorica poate depasi valoarea strict functionala.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Cristi pe 21 Ian 2009, 09:11

romaniac scrie:Cristi,
Tre sa recunosc ca pana acuma nici n-am stiut de existenta carabinei Nagant... Banuiesc ca e tot in 7.62x25. Unde l-ai gasit? Asa ceva chiar m-ar interesa sa adaog la colectia personala, bineinteles daca nu e un pret aberant :wink:

Arma se gaseste la muzeul de arme din Tula! :(
Comunistii au facut , si acolo, acelasi prapad ca la noi,gaurind ca si militienii nostri armele " imperialiste" .Poate ca ai nostri se vor trezi macar acum la realitate

Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Moose_Master pe 21 Ian 2009, 16:53

Pai eu nu am spus sa iei katana imparatului Hirohito si sa te apuci sa lovesti osii de tren sa vezi daca legenda duritatii este adevarata.
Am spus ca "Normal ca varsta, apartenenta, conditia in care se gaseste si reputatia unei arme sa coste in unele cazuri bani grei, dar pretul ala este hilar."
Deci nu am contestat de loc interesul unui colectionar pentru armele vechi. Ba din contra (daca citesti atent ce am grait).
Am spus doar ca o arma este o arma indiferent ce. Si sabia de investire a cavalerilor la scopul pentru care a fost creata si mai ales folosita putea foarte bine sa fie o cruce sau o biblie. Valoarea era aceeasi. Sabia aia nu s-a vrut niciodata o adevarata arma. Ci un simbol. Si arma lui Buzescu are valoare doar pentru noi ca romani, ca in lumea colectionistica internationala nu inseamna mare lucru. Pe cand arma lui Adolf Hitler sau bastonul de maresal a lui Bonaparte sunt vazute ca picturile lui Picasso, dar asta este alta discutie.
Ce am vrut eu sa spun am spus-o clar si raspicat. O arma ramane o arma indiferent ce-i faci.
Uite, hai sa iau exemplu arma lui Bill Hickok. Pentru un american reenactor este la fel de pretuita ca biblia (si sa sti ca americanii sunt extrem de religiosi). Pentru tine este doar o arma veritabila de colectie pe care normal ca ai vrea s-o ai. Renumele, simbolul si faptul ca esti indragostit de otel te face s-o vrei. Dar atat.
Acum ia palosul sa zicem al lui Fane cel Mare. Pentru tine asta este istorie live. Iti imaginezi lupte, prin ce a trecut te iau caldurile. Dar pentru un american inseamna doar o sabie a unuia care a trait demult.

Hai ca iar am dat-o in filozofie pe felie si se rasuceste Kant in mormant ca nu poate sa participe la discutie.

Te respect greu Cristi pentru ce-ti iese din taste si pentru pasiunea ta. Intr-un fel te invidiez ca nu pot fi la fel.

Numa bine

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Cristi pe 21 Ian 2009, 18:50

Moose_Master scrie: Intr-un fel te invidiez ca nu pot fi la fel.

Numa bine

Moose_Masta

Ba poti fi la fel, si esti de fapt, doar ca la tine nu s-a apasat, inca, butonul care trebuie!
:D
Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Moose_Master pe 21 Ian 2009, 19:51

Vai maiculita mea ce pereche perfecta. Ah, ce le-ar mai smuci unchiu cocoasele pana iese zeama din arcurile percutoare.
Nu stiu cat costa minunatiile astea, dar mi-ar placea sa le am. Probabil la un moment dat intr-o ipostaza de-asta, fata in fata cu asemenea fieratanii, mi se va apasa butonasul si mie.
Nu pot sa iti explic cat de mult ma excita la un fier cilindrul si mai ales sunetul cilindrului invartit. La pistoalele semiauto nu traiesc aceeasi senzatie. Nu imi dau seama de ce.

Si eu sunt absolut convins ca totul se rezuma doar la butoane. S-a declansat...esti mancat. Pe viata !

Stima

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde romaniac pe 19 Feb 2009, 20:24

De cateva zile am descoperit ca circula pe net cateva poze cu armele regretatului actor si presedinte NRA, Charleton Heston. M-am gandit sa le postez, ca in cazul in care inca nu au ajuns si prin e-mailurile voastre sa le puteti viziona. Sper sa va placa.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde romaniac pe 19 Feb 2009, 20:35

Imagine

Asta ar trebui sa fie a doua poza de mai sus dar nu stiu de ce o incarca tot pe prima :oops: ...
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Următorul

Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate