Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 17:52

arme confiscate de comunisti

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde adrianpop pe 13 Noi 2010, 09:18

GATA ! DESTEPTAREA !
Am constatat ca parca am intrat "in adormire", nimeni nu mai posteaza nimic pe aceasta sectiune a forumului, sau trebuie sa ma mut la sectiunea legata de vanatoarea propriu-zisa ? Nimeni nu mai spune nimic, a inceput vanatoarea, ati iesit careva, ati impuscat ceva ? Eu am iesit cu grupa, la iepuri, am fost 25 de vanatori, insa am impuscat doar 3 amarati de iepuri. Oricum a fost frumos ca ne-am mai intalnit si noi. Le-am spus de existenta acestui forum, dar ma indoiesc ca vor posta ceva. Ar avea multe de zis, dar pentru cei mai multi dintre ei calculatorul si mai ales internetul este "ochiu` dracului" sau "lucrarea lui", asa ca lucrurile interesante luate de la ei, le voi posta eu. Catare plina celor care ies la vanatoare !
adrianpop
 
Mesaje: 14
Membru din: 23 Oct 2010, 20:09

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde Cristi pe 13 Noi 2010, 18:53

adrianpop scrie:GATA ! DESTEPTAREA !
Am constatat ca parca am intrat "in adormire", nimeni nu mai posteaza nimic pe aceasta sectiune a forumului, sau trebuie sa ma mut la sectiunea legata de vanatoarea propriu-zisa ? Nimeni nu mai spune nimic, a inceput vanatoarea, ati iesit careva, ati impuscat ceva ? !

Topicul este despre armele confiscate de comunisti! :D Despre vanatoare si altele, la fel de interesante, se discuta pe alte topicuri fara sa intre nimeni "in adormire"! :D Doar ca trebuie sa deschideti acele topicuri si sa postati tot ce aveti de spus...despre iepuri :D
viewtopic.php?f=62&t=8589&start=30
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde adrianpop pe 13 Noi 2010, 20:51

OK !
adrianpop
 
Mesaje: 14
Membru din: 23 Oct 2010, 20:09

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde Sly_Fox pe 14 Noi 2010, 23:15

DESTEPTAREAAAA :lol:
Comunistilor, nu m-ai confiscati arme, in goana la iepuri cu voi. :wink:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde Nautilus pe 14 Noi 2010, 23:22

Dacă se poate să fie şi nişte comunişti în locul iepurilor, cu atât mai bine. :mrgreen:

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde bogdan2306 pe 31 Ian 2012, 19:05

Salut.Am si eu o clasica de 12 krupp 3 inele,cum se zice...Pe ea are gravat Gavril Olteanu...Istoria acestei arme este urmatoatea...Dupa G.Olteanu am inteles ca proprietar i-ar fi fost Pacepa,dupa arma a ajuns la un colonel de militie care era nasul unui var de la care am luat-o eu. CE imi pute-ti spune despre aceasta arma?Ce valoare are?
bogdan2306
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Aug 2011, 12:55

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde Cristi pe 02 Feb 2012, 09:49

Imagine Imagine

Asta e pusca?
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde adrianpop pe 02 Feb 2012, 20:01

Buna seara !
Constat cu surprindere ca cineva foloseste pozele postate de mine si prezinta arma (BSW cu tevi KRUPP cal.12) ca fiind proprietarul acesteia. Nu imi amintesc sa fi instrainat arma aceasta, asa ca ar trebui ca persoana care a repostat pozele sa-si explice gestul.
Apropo ! Am achizitionat recent o carabina SAVAGE cal.30,06 (arma noua). Ce parere aveti despre aceasta marca de arme ?
adrianpop
 
Mesaje: 14
Membru din: 23 Oct 2010, 20:09

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde violiv pe 02 Feb 2012, 22:32

adrianpop scrie:Buna seara !
Apropo ! Am achizitionat recent o carabina SAVAGE cal.30,06 (arma noua). Ce parere aveti despre aceasta marca de arme ?


Citeste topicurile dedicate armei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde Remo pe 03 Feb 2012, 10:12

Am asistat la o dicutie intre un vanator mai in varsta, adept al teoriei anti ghintuita cu luneta si un alt vanator, nu mult mai tanar, posesor al unui luxos CZ (adica un CZ lux) cu o luneta atasata. DIalogul s-a desfasurat cam asa:
Traditionalistul: aaaa.... pai cu luneta poate toata lumea sa puste
Modernistul: ma, nu-i chiar asa de usor nici cu luneta
Tadtionalistul: da sa vad...
Ia pusca, o pune la ochi, sa un pic, o lasa jos, zice:
Ma.... e grieeeeeu.....
Nu-i venea omului sa creada cum "joaca" punctul cand pusca e tinuta in mana .. deh, magnificatia are costuri. De atunci nu l-am mai auzit comentand.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde Cristi pe 03 Feb 2012, 10:28

adrianpop scrie:Buna seara !
Constat cu surprindere ca cineva foloseste pozele postate de mine si prezinta arma (BSW cu tevi KRUPP cal.12) ca fiind proprietarul acesteia. Nu imi amintesc sa fi instrainat arma aceasta, asa ca ar trebui ca persoana care a repostat pozele sa-si explice gestul.
?


Userul @bogdan 2306 , ne spune ca are o arma cal 12 gravata Gavril Olteanu. Am repostat pozele dvs pentru a stabili daca e vorba de aceeasi arma, pe care doreati sa o vindeti chiar in acest topic. Nicaieri , in postul meu, nu ma erijez in proprietar al armei

Cristi scrie:Acesta e raspunsul pe care vi l-am dat zilele trecute, cand nu aveam pozele

Cristi scrie:
adrianpop scrie:Stie cineva vreun cumparator de arme de colectie ? am un KRUPP, cal.12, juxtapus, fabricatie 1939. Aspectul cel mai important este ca arma a apartinut vestitului Gavril Olteanu.


Am sa incerc sa descalcesc, din putinele date, provenienta acestei arme..
In mod sigur, nu este o pusca de vanatoare Krupp, pentru ca firma Krupp nu a produs arme de vanatoare, ci numai tevi pentru ele. Probabil ca pe tevi scrie Krupp flusstahl sau laufstahl, ceea ce induce in eroare asupra marcii reale. Daca arma e germana, deoarece stiti anul de fabricatie, e probabil un J P Sauer & Sohne sau un Simson, ei marcau de obicei tevile cu aceste inscrisuri pentru a da un plus de greutate comerciala produsului(sunt cunoscute in folclorul vanatoresc sub denumirea "Krupp- trei inele"). Daca e Simson, atunci veti gasi pe undeva pe arma sigla BSW (Berlin Suhler Waffenwerke), deoarece evreul Simson fusese determinat , in spiritul epocii, sa "doneze" fabrica statului in 1936, iar el si familia au plecat prin America.Din 1943 , firmei i-a zis Gustloff werke, dar nu e cazul aici.
In privinta proprietarului putem lansa ipoteze
1.Aveti acte de provenienta originale
2.Arma e gravata pe undeva cu numele proprietarului, practica frecventa in epoca
3. Asa ati auzit din folclor

Personajul in sine nu aduce nici o nota de mandrie istorica , fiind un criminal dovedit si condamnat, asa ca nu stiu ce colectionar morbid si-ar dori asa piesa...Cat despre folosirea ei in uciderea atator maghiari, ma indoiesc sincer, existau arme mult mai eficiente in epoca...

Ca arma in sine, daca a fost "restaurata "(brunat tevi, lacuit lemnul, etc) puteti scadea 60-80% din pretul unei arme similare in stare buna , nu foarte buna.Daca ne trimiteti poze, putem fi mai pe subiect, fara sa mai bat campii :D


Arma nu e Krupp, e BSW ( Simson), si probabil a fost cumparata de Gavril Olteanu prin comanda directa, cu optiunea de personalizare a numelui.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde vanatorul dibaci pe 22 Feb 2012, 12:03

adrianpop scrie:Buna seara !
Constat cu surprindere ca cineva foloseste pozele postate de mine si prezinta arma (BSW cu tevi KRUPP cal.12) ca fiind proprietarul acesteia. Nu imi amintesc sa fi instrainat arma aceasta, asa ca ar trebui ca persoana care a repostat pozele sa-si explice gestul.
Apropo ! Am achizitionat recent o carabina SAVAGE cal.30,06 (arma noua). Ce parere aveti despre aceasta marca de arme ?

Adi -probabil intentionezi sa cumperi savage-cea de care spui tu a plecat la un prieten de al tau la bucuresti :wink:
Domnul Cristi nu face altceva decat sa te ajute sa afli mai multe despre arma ta si atat .
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde Cristi pe 25 Feb 2013, 09:56

Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde Sly_Fox pe 25 Feb 2013, 13:53

Ce panarame, au casat o arma doar pentru ca era cu cocoase exterioare si avea tevile ciupite. :roll:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde Cristi pe 25 Feb 2013, 19:33

Sly_Fox scrie:Ce panarame, au casat o arma doar pentru ca era cu cocoase exterioare si avea tevile ciupite. :roll:

De fapt,avea cateva pete de rugina la exteriorul tevilor, capatate tot la militie,unde statuse intr-o camera plina de igrasie, cateva luni, cand l-au chemat sa semneze procesul verbal

Si alt document
Imagine

Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde camp.2000 pe 29 Sep 2023, 06:02

bogdan2306 scrie:Salut.Am si eu o clasica de 12 krupp 3 inele,cum se zice...Pe ea are gravat Gavril Olteanu...Istoria acestei arme este urmatoatea...Dupa G.Olteanu am inteles ca proprietar i-ar fi fost Pacepa,dupa arma a ajuns la un colonel de militie care era nasul unui var de la care am luat-o eu. CE imi pute-ti spune despre aceasta arma?Ce valoare are?


CRED CA E O ARMA PLINA DE ISTORIE. ESTE KRUPP SAU BSW?
camp.2000
 
Mesaje: 12
Membru din: 25 Sep 2018, 05:54

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde Dr.47 pe 29 Sep 2023, 10:08

10 ani?!
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde emy pe 29 Sep 2023, 13:37

doar 10 ani jumatate .... cu Caps Lock ;)
emy
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 15 Noi 2006, 20:17

Anterior

Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate