Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 21:10

arme confiscate de comunisti

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

arme confiscate de comunisti

Mesajde ionutt pe 31 Mar 2010, 21:17

inainte de revolutie sau confiscat o serie de arme de vanatoare pintre care si arma bunicului meu o arma cu tevi juxstapuxe marca zb as vrea sa stiu daca se mai poate recupera ceva din valoarea armei sau arma (daca mai exista)
ionutt
 
Mesaje: 16
Membru din: 29 Mar 2010, 21:07

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde cosmin p pe 01 Apr 2010, 00:00

Sincer nu cred ca mai exista. De regula tot ce se confisca, dupa ce se face balistica la politie, dupa o perioada merg la topit. Asa e acuma. Poate altii sa te lamureasca mai bine cum stateau lucrurile inainte de '90.
cosmin p
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Aug 2007, 11:28
Locaţie: craiova

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde Cristi pe 01 Apr 2010, 08:50

In primul rand, trebuie sa ne spui care au fost imprejurarile confiscarii. Presupun ca a existat un motiv.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde dragosbahnea pe 01 Apr 2010, 09:28

Totusi, din cate stiam, armele confiscate, unele dintre ele, dupa trecerea perioadei in care hotararile raman irevocabile, pot fi scoase la vanzare prin procedura de licitatie publica :idea:
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 495
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde violiv pe 01 Apr 2010, 10:12

Confiscata acum mai bine de 20 ani, ori e de mult topita, ori a ajuns in alte maini si dupa alti 20 de ani e numa buna de pus pe perete.
Va fi foarte greu sa dai de urma ei iar de recuperat numai in urma unei actiuni in justitie. Cum valoarea unei astfel de arme estimata in ziua de azi de autoritati ar fi undeva la 1-300 lei e mai mare beleaua.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde ionutt pe 01 Apr 2010, 10:17

motivul pentru care a fost confiscata este pentru-ca erau prea multe arme si ceausescu sa temut de un razbi civil au confisca 80 % din armament o data cu arma luindui si autorizati
ionutt
 
Mesaje: 16
Membru din: 29 Mar 2010, 21:07

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde violiv pe 01 Apr 2010, 11:04

Ai fost informat gresit. Nu s-au confiscat 80% din arme. Nici macar 40% si nici chiar 20% :wink:
Intr-adevar, a existat un mic curent in acest sens chiar inainte de "89, imediat dupa un celebru "accident de vanatoare" in care au fost implicati ceva sefi mari de pe la Craiova. Timp de vreo 2 ani s-au facut verificari stricte pe la posesori si s-au ridicat ceva arme pentru orice fel de motive care incalcau cat de putin legea. E foarte posibil sa fi gasit arma bunicului agatata in cui dupa usa si de aici sa i se fi tras povestea. Cum toate aceste confiscari s-au facut in mod legal la vremea respectiva iar legea armelor nu s-a prea imbunatit intre timp e putin probabil sa poti demonstra o confiscare abuziva care sa-ti dea dreptul la ceva revendicari.

Fusa-fusa si se dusa....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde keops pe 02 Apr 2010, 09:10

Oricum, dupa atita timp nu se mai gasesc nici armele de colectie ale ,,intaiului vanator al tari".
:)
Asa ca o arma relativ obisnuita, confiscata de la un om obisnuit, nu cred ca mai sta sa caute nimeni.
Nu prea contam noi masele nici inainte de 89, cu atit mai putin acum.
Keops
keops
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 15 Mai 2008, 09:13
Locaţie: Giurgiu

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde ionutt pe 02 Apr 2010, 18:17

nu vreau sa o recuperz pentru-ca bunicu nu mai are autorizatie dar as fii curios sa aflu drumul arme (ce sa intamplat cu ea daca a fost topita sau a ajuns in mana cuiva) iar arma a fost foarte bun aveea un procentaj foarte mare la tevi (mai are bunicu actele de cand a cumparato)
ionutt
 
Mesaje: 16
Membru din: 29 Mar 2010, 21:07

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde Marius pe 09 Apr 2010, 21:34

ionutt scrie: as fii curios sa aflu drumul arme (ce sa intamplat cu ea daca a fost topita sau a ajuns in mana cuiva)

Daca arma a fost mai "aparte" a ajuns in mod absolut legal :mrgreen: , "pe maini bune". Astfel de arme, in majoritatea cazurilor, s-au degradat iremediabil in posesia unora care n-au platit pe ele pretul corect, care nu au avut cultura si traditie vanatoreasca, care nu au putut aprecia o bijuterie pentru ca ei insisi erau ciocanari.

Daca arma era ceva comun, probabil ca acum e topita.

In ambele cazuri, mici sanse....
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde adrianpop pe 23 Oct 2010, 20:25

de obicei armele confiscate inainte de 1989 ajungeau asa cum am mai spus cineva aici, "pe maini bune". detin si eu trei arme din care doua sunt superbe, un KRUPP cal.12, an de fabricatie 1939, juxtapus si o BERETTA, acelasi cal. dar boc, fabricata cred ca in 1969. Arma KRUPP a fost detinuta de Gavril Olteanu, celebrul conducator al organizatiei '' Sumanelor Negre'' si mai apoi seful garzii de corp al lui Iulie Maniu. Sunt un forumist nou si as dori sa conversez cu ceilalti pe teme de arme de vanatoare
adrianpop
 
Mesaje: 14
Membru din: 23 Oct 2010, 20:09

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde romaniac pe 23 Oct 2010, 21:01

adrianpop scrie:de obicei armele confiscate inainte de 1989 ajungeau asa cum am mai spus cineva aici, "pe maini bune". detin si eu trei arme din care doua sunt superbe, un KRUPP cal.12, an de fabricatie 1939, juxtapus si o BERETTA, acelasi cal. dar boc, fabricata cred ca in 1969. Arma KRUPP a fost detinuta de Gavril Olteanu, celebrul conducator al organizatiei '' Sumanelor Negre'' si mai apoi seful garzii de corp al lui Iulie Maniu. Sunt un forumist nou si as dori sa conversez cu ceilalti pe teme de arme de vanatoare

Bine ai venit pe forum si nu te sfii sunt destui impatimiti!
respecte
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde adrianpop pe 28 Oct 2010, 10:07

Asa cum am mai spus, una dintre armele pe care le detin, este un KRUPP, insa o persoana nu stiu cat de avizata este, imi spunea la un moment dat, ca arma chiar daca are inscriptionate datele producatorului (Friedrich Krupp) si orasul-sediu al fabricii (Essen), arma nu ar fi originala. Voi ati mai auzit asa ceva, pentru ca in acest caz am o mare dilema. Totodata, va rog sa imi spuneti cum fac sa incarc poze ale armelor pe care le detin. Vreau sa le vedeti si voi. Multa stima !
adrianpop
 
Mesaje: 14
Membru din: 23 Oct 2010, 20:09

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde adrianpop pe 28 Oct 2010, 10:10

APROPO` ! Va multumesc pentru primirea pe acest forum. Sper sa citesc si in continuare lucruri interesante despre vanatoare si mai ales despre arme de colectie si in special despre cele vechi. Au un parfum aparte, nu ?
adrianpop
 
Mesaje: 14
Membru din: 23 Oct 2010, 20:09

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde Cristi pe 28 Oct 2010, 12:59

adrianpop scrie:Asa cum am mai spus, una dintre armele pe care le detin, este un KRUPP, insa o persoana nu stiu cat de avizata este, imi spunea la un moment dat, ca arma chiar daca are inscriptionate datele producatorului (Friedrich Krupp) si orasul-sediu al fabricii (Essen), arma nu ar fi originala. Voi ati mai auzit asa ceva, pentru ca in acest caz am o mare dilema. !

V-am raspuns aici , partial, la cateva din dilemele dvs! :D
viewtopic.php?f=111&t=5372&start=90
va asteptam si cu alte provocari :D
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde Cristi pe 28 Oct 2010, 13:11

adrianpop scrie: va rog sa imi spuneti cum fac sa incarc poze ale armelor pe care le detin. Vreau sa le vedeti si voi. Multa stima !


O modalitate este de de a intra pe http://www.imagevenue.com

In fereastra deschisa dam click pe Browse
Se deschide o fereastra de unde selectam fotografia pe care vrem sa o postam si dam click pe Open. Adresa se copiaza automat in fereastra Browse
La optiunea select dam Safe for work, apoi dam clic pe Send file si asteptam !
Dupa ceva timp se deschide o fereastra unde apare poza si o serie de adrese
Dam click pe Copy URL la Hotlink a clikable thumbnail on a forum or Message board
apoi mergem la fereastra unde vrem sa punem poza in mesaj pe forum si dam click dreapta si Paste. Adresa se copiaza la postul nostru si va apare pe forum

Mai vedeti si aici alte modalitati
http://6dorobanti.ro/forum/YaBB.pl?num=1171011824
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde adrianpop pe 28 Oct 2010, 20:48

Multumesc mult de tot pentru informatiile despre cum se incarca poze. o sa incerc sa pun cateva. sper sa prezinte interes.[img]
Imagine
[/img]
ImagineImagineImagine
Imagine
adrianpop
 
Mesaje: 14
Membru din: 23 Oct 2010, 20:09

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde adrianpop pe 28 Oct 2010, 20:52

APROPO`. Am constatat ca persoanele care posteaza pe acest forum, sunt mai mult decat cunoscatori ai armelor de foc, in special a celor vechi. Puteti sa imi dati o opinie avizata asupra autenticitatii armei ? Este o arma Krupp originala ? Multumesc
adrianpop
 
Mesaje: 14
Membru din: 23 Oct 2010, 20:09

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde Cristi pe 29 Oct 2010, 06:01

Acesta e raspunsul pe care vi l-am dat zilele trecute, cand nu aveam pozele

Cristi scrie:
adrianpop scrie:Stie cineva vreun cumparator de arme de colectie ? am un KRUPP, cal.12, juxtapus, fabricatie 1939. Aspectul cel mai important este ca arma a apartinut vestitului Gavril Olteanu.


Am sa incerc sa descalcesc, din putinele date, provenienta acestei arme..
In mod sigur, nu este o pusca de vanatoare Krupp, pentru ca firma Krupp nu a produs arme de vanatoare, ci numai tevi pentru ele. Probabil ca pe tevi scrie Krupp flusstahl sau laufstahl, ceea ce induce in eroare asupra marcii reale. Daca arma e germana, deoarece stiti anul de fabricatie, e probabil un J P Sauer & Sohne sau un Simson, ei marcau de obicei tevile cu aceste inscrisuri pentru a da un plus de greutate comerciala produsului(sunt cunoscute in folclorul vanatoresc sub denumirea "Krupp- trei inele"). Daca e Simson, atunci veti gasi pe undeva pe arma sigla BSW (Berlin Suhler Waffenwerke), deoarece evreul Simson fusese determinat , in spiritul epocii, sa "doneze" fabrica statului in 1936, iar el si familia au plecat prin America.Din 1943 , firmei i-a zis Gustloff werke, dar nu e cazul aici.
In privinta proprietarului putem lansa ipoteze
1.Aveti acte de provenienta originale
2.Arma e gravata pe undeva cu numele proprietarului, practica frecventa in epoca
3. Asa ati auzit din folclor

Personajul in sine nu aduce nici o nota de mandrie istorica , fiind un criminal dovedit si condamnat, asa ca nu stiu ce colectionar morbid si-ar dori asa piesa...Cat despre folosirea ei in uciderea atator maghiari, ma indoiesc sincer, existau arme mult mai eficiente in epoca...

Ca arma in sine, daca a fost "restaurata "(brunat tevi, lacuit lemnul, etc) puteti scadea 60-80% din pretul unei arme similare in stare buna , nu foarte buna.Daca ne trimiteti poze, putem fi mai pe subiect, fara sa mai bat campii :D


Arma nu e Krupp, e BSW ( Simson), si probabil a fost cumparata de Gavril Olteanu prin comanda directa, cu optiunea de personalizare a numelui.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde adrianpop pe 29 Oct 2010, 16:33

Iti multumesc mult pentru mai mult decat suficientele informatii. Vreau sa spun ca nu consider un motiv de lauda faptul ca arma a apartinut unui criminal, insa am spus-o doar ca fapt divers. Imi cer scuze, nu am vrut sa supar si nici sa ma laud ca detin arma unui criminal in serie. In urma raspunsului pe care mi l-ai dat, am ajuns sa imi dau seama mai bine de ce arma detin. Inca o data, multumesc mult !
adrianpop
 
Mesaje: 14
Membru din: 23 Oct 2010, 20:09

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde Cristi pe 29 Oct 2010, 19:40

Nu ati suparat pe nimeni, chiar am dori ca initiative ca ale dvs. sa fie cat mai dese pe acest forum! :D Dar ne sunteti dator cu o poveste! :D Cum ati capatat arma?Caci istoria ei nu s-a terminat odata cu Olteanu :wink:
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde adrianpop pe 01 Noi 2010, 13:26

Raspund cu intarziere, insa cred ca mai bine acum decat deloc. Arma, mie imi place sa-i zic "KRUPP", am vazut-o la un coleg din grupa de vanatoare, o persoana care a fost colonel, in cadrul Militiei cred, care avand acum o venerabila varsta si neavand in familie persoane dornice sa-i calce pe urme a fost convins de subsemnatul sa o vanda. Astfel am ajuns sa achizitionez a treia arma de vanatoare. La momentul cumpararii arma era intr-o stare vecina cu deplorabilul, astfel ca pe langa banii de achizitie am mai platit 2500 ron pentru a fi restaurata. Arma a fost confiscata in anul 1975 de catre militienii orasului Scornicesti de la un cetatean din brasov aflat in tranzit se pare, prin orasul mentionat mai sus. La acea data, soferul primului secretar pe judet (cred ca asta este denumirea functiei), o persoana din anturajul familiei prezidentiale l-a instiintat pe seful sau ca vecinul sau, militian, a confiscat o arma de la un brasovean. Primul secretar a dispus ca arma sa ii fie adusa si a folosit-o pana in anul 1984 sau 1985, cand a pierdut-o se pare la o partida de vanatoare, undeva prin nordul judetului Olt. Nu cunosc imprejurarile in care a ajuns arma la persoana care mi-a vandut-o, insa cand a vazut-o nu l-am lasat in pace pana nu l-am convins sa o vanda. In cateva cuvinte, cam asta e povestea armei "KRUPP", SIMSON, pe numele ei real. Stie cineva in ce an s-a fabricat BERETTA, model S52, cal.12, boc ? Aceasta este prima mea arma de vanatoare si nu stiu exact anul de fabricatie. Banuiesc ca este 1969, dar o opinie a dumneavoastra m-ar ajuta enorm, dupa cum vedeti imi plac armele vechi, dar nu stiu prea mare lucru despre ele. Astept raspuns.
Multa stima,
adrianpop
 
Mesaje: 14
Membru din: 23 Oct 2010, 20:09

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde Cristi pe 01 Noi 2010, 13:36

Pentru Beretta, cautati ,pe tevi sau bascula, una din combinatiile de litere care corespunde anului de fabricatie
I - 1945; II - 1946; III - 1947; IV - 1948; V - 1949; VI - 1950; VII - 1951; VIII - 1952; IX - 1953; X - 1954; XI - 1955; XII - 1956; XIII - 1957; XIV - 1958; XV - 1959; XVI - 1960; XVII - 1961; XVIII - 1962; XIX - 1963; XX - 1964; XXI - 1965; XXII - 1966; XXIII - 1967; XXIV - 1968; XXV - 1969; XXVI - 1970; XXVII - 1971; XXIII - 1972; XXIX - 1973; XXX - 1974; AA - 1975; AB - 1976; AC - 1977; AD - 1978; AE - 1979; AF - 1980; AH - 1981; AI - 1982; AL - 1983; AM - 1984; AN - 1985; AO - 1986; AS - 1987; AT - 1988; AU - 1989; AZ - 1990; BA - 1991; BB - 1992; BC - 1993; BD - 1994; BF - 1995; BH - 1996; BI - 1997; BL - 1998; BM - 1999; BN - 2000; BP - 2001; BS - 2002; BT - 2003; BU - 2004; BZ - 2005; CA - 2006; CB - 2007;CC-.........

Despre BSW, se pare ca si-a continuat viata aventuroasa si dupa ce primul proprietar a disparut! :D
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde adrianpop pe 01 Noi 2010, 17:56

Multumesc mult de tot pentru promptitudine. M-am uitat pe arma in locul in care mi-ati zis si intr-adevar, pe tevi apare XXII, astfel ca raportat la codificatia folosita, arma este fabricata in 1966. Inca o data, multumesc mult de tot. O sa incerc sa postez cateva poze si cu aceasta arma. Despre aceasta pusca nu pot sa spun mare lucru, nu ii cunosc istoria, stiu doar ca a fost adusa din Italia de un vanator care isi dorea o arma noua semiautomata (câh !!!) si a fost bucuros sa scape de ea si sa ia si un ban frumos. Va mai spun ca arma trage foarte bine, are o precizie extraordinara si este usoara fata de alte arme de vanatoare pe care le-am vazut. Daca cineva vrea detalii despre armele pe care le detin, sau vrea doar sa discutam despre arme si vanatoare, astept mesaje. ImagineImagineImagine
adrianpop
 
Mesaje: 14
Membru din: 23 Oct 2010, 20:09

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde Cristi pe 01 Noi 2010, 18:46

adrianpop scrie: Detin si eu trei arme din care doua sunt superbe, un KRUPP cal.12, an de fabricatie 1939, juxtapus si o BERETTA, acelasi cal. dar boc, fabricata cred ca in 1969.

Si "oaia neagra", a treia pusca, ce e ? :D
Si aici, un BSW vandut azi, pentru a va face si o idee de pret... :)
http://www.egun.de/market/item.php?id=2999159
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde adrianpop pe 01 Noi 2010, 19:56

Chiar atat de putin sa coste o arma atat de veche ? doar restaurarea ei m-a costat de trei mai mult ! e clar, sunt nebun ca am dat banii aia ! oricum nu imi pasa, deoarece, pasiunea costa, nu-i asa ? cat despre oaia neagra, (a 3-a) arma, nu am ce sa spun despre ea, este un IJ rusesc, carabina, cal.7,62, cu un singur foc, eficienta pentru vanat mare dar putin cam in afara eticii vanatoresti, nu ? asta este, grupul cu care mai fac cate o iesire, sunt vanatori-lunetisti si cu pusca cu tevi lise nu am nicio sansa sa iau ceva, asa ca nu am avut incotro si mi-am luat si o arma cu glont. vreau sa spun ca are o chestie caracteristica, zgomotul din pocnitura. daca intamplator esti prin preajma, ai impresia ca s-a tras cu tunul.
adrianpop
 
Mesaje: 14
Membru din: 23 Oct 2010, 20:09

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde yoghi pe 03 Noi 2010, 02:18

colegu sa sti ca armele tale nu valoreaza mult dar imi pare bine ca esti unul dintre putini vanatori mai noi care apreciaza armele pt calitatea lor si nu pentru ce impusca cu ele.
am un prieten care zice ca : o arma noua isi poate cumpara oricine ,dar o pusca veche si buna trebuie sa o cauti ,si sa o gasesti mai intai.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde violiv pe 03 Noi 2010, 08:25

adrianpop scrie:este un IJ rusesc, carabina, cal.7,62, cu un singur foc, eficienta pentru vanat mare dar putin cam in afara eticii vanatoresti, nu ? asta este, grupul cu care mai fac cate o iesire, sunt vanatori-lunetisti si cu pusca cu tevi lise nu am nicio sansa sa iau ceva, asa ca nu am avut incotro si mi-am luat si o arma cu glont.

De unde naiba ai mai scos ca glontul nu-i etic? Stii ca exista specii de vanat pentru care este interzisa lisa la noi in tara? Ce-i aia "vanatori lunetisti"? Multe prostii va mai invata.... :oops: :oops: :oops:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde adrianpop pe 03 Noi 2010, 09:06

Pentru YOGHI:
Multumesc mult pentru aprecieri.
Pentru VIOLIV:
Cred ca esti de acord cu mine ca un procent destul de semnificativ de vanatori sunt impotriva armelor cu glont. La inceput, cand eram gonac, iar mai apoi vanator, colegii de grupa, in marea lor majoritate, persoane trecute de prima tinerete, isi afirmau deschis aprecierile negative la adresa armelor cu glont. Ziceam ca acestea sunt putin in afara eticii vanatoresti, cu riscul de a ma include si pe mine in aceasta categorie. Asa cum am mai spus-o, si eu detin o arma cu glont, fapt ce dovedeste ca nu sunt intru-totul de acord cu aceste afirmatii. Insa am un unchi, care era paznic de vanatoare prin zona Oasului si acesta, la fel ca si colegii din fosta grupa, nu sunt adeptii armelor cu glont, inclusiv la vanatul mare (si aici ma refer strict la mistret si capra). Totodata, sunt convins ca avem forumisti pe acest site care sunt de acord cu mine, la fel cum si afirmatiile tale, yoghi, pot fi sustinute de alti parteneri de discutii pe acest forum.
adrianpop
 
Mesaje: 14
Membru din: 23 Oct 2010, 20:09

Re: arme confiscate de comunisti

Mesajde violiv pe 03 Noi 2010, 16:39

Cea mai mare parte din inaintasii nostri n-au avut acces la arme cu glont si acum sunt strugurii cam acri. Te asigur ca exista "mosnegi" care au cunoscut "binefacerile glontului" inca de acum 40 ani si nu-l considera deloc aiurea, neetic sau mai stiu eu cum.
Cunosc si eu destui din prima categorie, grupe intregi chiar unde nu esti primit cu glont....niste idioti cu totii ca altfel nu pot sa le spun. De ce naiba nu-si iau arcuri daca vor sa fie si mai etici ???
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Următorul

Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate