Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:07

LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Sly_Fox pe 17 Feb 2020, 21:14

Am găsit, a mers copiat textul de pe un site juridic!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde SPV13R pe 17 Feb 2020, 21:32

Pai si il tii doar pentru tine?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Sly_Fox pe 17 Feb 2020, 21:38

Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Ghinda pe 19 Ian 2021, 09:27

Buna informatie, proasta intrare.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Ghinda pe 20 Apr 2021, 06:47

Luati si cititi
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde kama3 pe 20 Apr 2021, 08:50

Se specifica undeva, pentru speciile pentru care exista limita de bucati/zi/vanator, cate autorizatii se pot emite?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Sly_Fox pe 20 Apr 2021, 08:55

Cred că asta ține de Ordinul privind autorizarea și practicarea vânătorii.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde zeb stump pe 20 Apr 2021, 09:12

Ca să nu continui discuţia la topicul despre căprior:
@ Tehărău: nu ne cunoaştem...Si da , ai dreptate, mereu modificarea Legii 407 e periculoasă, există riscul ca, pe lângă modificările ok, să strecoare câte ceva aiurea, dar decât deloc, deocamdată e bine şi aşa. S-a încercat promovarea unui OUG, varianta "scursă" a fost că primul ministru nu a fost convins de urgenţă, varianta în care cred eu e că la tiganeala care e momentan în Guvern, nu a mai stat nimeni de astfel de OUG.
Dacă se încearcă trecerea în procedură de urgenţă, poate nu se mai strecoară alte detalii (in care se spune că se ascunde diavolul :D ).
La una din Camere se încerca să "lipească" aceste modificări la un alt proiect de lege, pentru aprobarea unei OUG, tocmai ca să treacă mai repede şi mai..."lin" ;)
Om vedea, oricum, la păsări migratoare se pare că vom vâna...Numai să nu o atace un grup parlamentar sau Av. poporului la CCR ...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde the_mav pe 20 Apr 2021, 09:36

hai ca scrisesem ceva fara sa citesc mai sus
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde the_mav pe 20 Apr 2021, 09:43

mda...au injumatatit iar ciocarliile si prepelitele.... ai 10+10 gaste pe zi si 25 de prepelite :roll: :roll: :roll:
cocosul de munte conform cota de recolta :roll: :roll:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde zeb stump pe 21 Apr 2021, 08:55

Pai da, cocosul de munte nu e specie migratoare, deci se presupune ca se poate face avaluare si se poate stabili cota...
Cred ca ar fi fost bună de strecurat în lege şi o prevedere în sensul că "autorizaţiile emise cât timp ordinul este în vigoare, rămân valabile şi în caz de suspendare a acestuia" :D
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde biriuck pe 21 Apr 2021, 10:47

zeb stump scrie:La una din Camere se încerca să "lipească" aceste modificări la un alt proiect de lege, pentru aprobarea unei OUG, tocmai ca să treacă mai repede şi mai..."lin" ;)

Fix de ce are nevoie Johanis ca sa o respinga iar ;)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde zeb stump pe 21 Apr 2021, 12:09

pai na...acum ca are "Guvernul meu", poate că nu...ca PNL şi UDMR sunt printre iniţiatorii legii :)
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde tehărău pe 22 Apr 2021, 10:20

zeb stump scrie:pai na...acum ca are "Guvernul meu", poate că nu...ca PNL şi UDMR sunt printre iniţiatorii legii :)


Când era inițiator partidul foarte majoritar și abia trecea câte-o modificare la doi ani, acum, cu câți sunt din ăia contra prin funcții, am mari retineri sa treacă ceva până la toamnă.
Erau soluții și fără modificare dar numai ei știu de ce nu le-au aplicat.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde tehărău pe 06 Mai 2021, 10:11

De doua saptamani ma uit la topicul asta si... bate vantul!
Ma, dar unde sunt criticii si oamenii de bine?!? :roll:

De definitia vanatorului nu zice nimeni nimic? Daca tot se umbla la borcanul cu miere (muste cred ca ar fi mai potrivit), oare n-o fi bine daca dispare? Intreb si eu ca tot omul...
Oare se lua atitudine doar ca erau alte vremuri? Sa fi disparut interesul? Sa fie alt ordin pe unitate?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Sly_Fox pe 06 Mai 2021, 18:26

Eu unul nu știu cum este cu unitățile pentru că nu am răspuns la niciun apel, niciodată. Nici la propriu, nici la figurat. De scris am tot scris și pe la alte topicuri, că definiția vânătorului, că definiția sportivului de tir, că relaxare în domeniul armelor, că unirea tuturor vânătorilor, că....
Nimic, prea gros putregaiul! Așa este când alegi să nu devi o muscă, (că tot vorbeai de muște) nu tragi la putregai și nu devi parte a putregaiului pentru a avea beneficii putrede într-o țară putredă.

Privește la toate acestea și cu o vorbă toate pot fi ale tale, spunea Aghiuță (și nu mă refer la colegul nostru @aghiuta :ymdevil: ) promițând deșărtăciunea lumii unui personaj faimos din istoria omenirii. Deși nu sunt religios, acea pildă este de referință. Și mulți spun acea vorbă pentru un cadou amar și uscat precum țărâna în care se vor transforma.

Am fost întotdeauna un om deschis care a privit către partea luminoasă a lumii, așa că privesc acest forum cu speranță în ochi, cu speranță că oamenii intră pe aici datorită pasiunii lor pentru cinegetică, pentru arme, pentru a conversa cu alți oameni care împărtășesc aceleași pasiuni, nu pentru că așa se dă nu știu ce ordine de pe la unități.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde zforis pe 06 Mai 2021, 23:01

tehărău scrie:De doua saptamani ma uit la topicul asta si... bate vantul!
Ma, dar unde sunt criticii si oamenii de bine?!? :roll:

De definitia vanatorului nu zice nimeni nimic? Daca tot se umbla la borcanul cu miere (muste cred ca ar fi mai potrivit), oare n-o fi bine daca dispare? Intreb si eu ca tot omul...
Oare se lua atitudine doar ca erau alte vremuri? Sa fi disparut interesul? Sa fie alt ordin pe unitate?


Ce ar trebui sa se intample, ce ar trebui sa comentam? Totul este o prostie, este nicicum. Indifierent de lege, ONGisti vor gasi o alta cale sa ne ingreuneze activitatea noastra (ne vor ataca din mai multe fronturi, protectia animalelor, munitia folosita, armele, etc, etc). Intrebarea este de ce trebuie sa justificam, sa aparam activitatea noastra in continuu?

Oare de ce s-a introdus (cand s-a introdus) in definitia vanatorului , ce s-a introdus (sa fie membru a unei asociatii care gestioneaza cel putin un fond de vanatoare)? Oare de ce?

Daca ajung vreodata la putere, voi introduce in definitia vanatorului, ca trebuie sa aiba caine de vanatoare, vaccinat, deparazitat, cu card QR code si CIP, care poate fi verificat in orice moment, si trebuie sa fie membru ACR. Iar vanatorul sa fie vaccinat impotriva Covid-19, Covid-20, 21 (care sa protejeze pana la valul 7653 (inclusiv), tulpina 238789/Uzbekistan (inclusiv)) si ce o mai fi.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Sly_Fox pe 07 Mai 2021, 09:09

Eu nu aș mai introduce nicio definiție, ba chiar le-aș scoate pe toate. Sunt inutile! Aș face o lege foarte simplificată, de câteva pagini, mai simplă chiar decât cea din 96.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde zforis pe 07 Mai 2021, 09:28

Sly_Fox scrie:Eu nu aș mai introduce nicio definiție, ba chiar le-aș scoate pe toate. Sunt inutile! Aș face o lege foarte simplificată, de câteva pagini, mai simplă chiar decât cea din 96.

Evident, si eu am glumit.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde tehărău pe 08 Mai 2021, 08:28

https://m.digi24.ro/stiri/actualitate/c ... ia-1521273

În contextul apariției conceptului de vânător profesionist, se justifică definiția vânătorului în lege? În afara mult criticatului avantaj de a asigura supraviețuirea financiara a tuturor asociațiilor de vânătoare, chiar și a celor cu un management defectuos, a mai avut (are) și o justificare profundă, care protejează legislativ vânătorul?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde zforis pe 08 Mai 2021, 09:22

Nu mai are rost. Vanatorul Roman este pe calea dispariției. Daca formatorii de opinie (urăsc aceasta expresie) "formeaza" astfel de opinii...

Pe de alta parte s-a creat un precedent (sau urmeaza) periculos, astfel ursii "problematici" vor fi extrase doar de catre vanatori profesionisti. Azi doar pentru ursi. Maine pentru cervide, poimaine pentru mistret...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Sly_Fox pe 08 Mai 2021, 10:28

Domnul Cristian Tudor Popescu este unul dintre jurnaliștii buni din România, unul dintre puținii jurnaliști care mai face presă de calitate în țara noastră. Totuși are o percepție falsă în ceea ce privește vânătorii, îi consideră răi în ființele lor. Și din câte văd, ținând cont de înverșunarea pe care o are împotriva vânătorilor, această percepție nu poate fi schimbată.
Citind cărți încă din copilărie, mi-a plăcut extrem de mult Jules Verne, iar în afară de minunatele cărți ale marelui scriitor francez, am citit și despre acesta, despre viața lui, despre concepțiile lui cu privire la lume, la existențialitate. Într-una dintre referințe am citit că, pe patul de moarte fiind, marele Jules Verne a spus cele din urmă cuvinte ale sale, o propoziție memorabilă: Să fiți buni!
Și am rămas marcat de această simplă propoziție, așa că am adoptat-o ca filosofie de viață, să fiu o persoană bună, pentru că am simțit că mă aflu de partea luminoasă a lumii, un om în care răul și întunericul nu au prea mult loc. Și spun acest lucru pentru că orice om are frânturi de răutate în el, iar această răutate răbufnește în anumite momente. Într-un om bun, așadar (cu un pic de umor spus) opusul omului rău amintit de către domnul Cristian Tudor Popescu, răul nu se poate manifesta în exterior prin intermediul persoanei respective, el cel mult poate afecta acea persoană pe interior într-o oarecare măsură.

Dar dacă eu, Sly Fox sunt un om rău pentru că sunt vânător, atunci domnilor lumea asta nu mai are nicio șansă, fiind populată de draci împielițați. Nici nu vreau să mă gândesc câtă răutate și deșertăciune zace în oamenii pe care îi văd trecând zi de zi pe lângă mine, în oamenii încruntați participanți la traficul rutier care ies din mașini cu bâte pentru a da lecții de conduită celor care nu le-au acordat prioritate, în oamenii cu zâmbet perfid, frumos îmbrăcați și zâmbitori, care încearcă să convingă la televizor că ei sunt cei potriviți să conducă viețile altor oameni, în jurnaliștii pătați și mânjiți, corupți până în măduva oaselor așa cum sunt și stăpânii lor care le poruncesc cum să trateze anumite subiecte de presă, în hoții de locuințe mărunți care pot lăsa într-o singură noapte fără agoniseala de-o viață o familie de pensionari, în hoții de talie națională care pot lăsa fără agoniseala de-o viață un întreg popor, în criminali, în violatori, în excroci,
Văd răul pretutindeni domnule Popescu și mă întristez, însă prin tristețe mă îndepărtez și mai mult de acest rău, încercând să nu îl apropii niciodată.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde NightSirc pe 08 Mai 2021, 17:36

Nu as fi zis ca o sa fac vreodata plecaciune pentru vreo vulpe, dar "vulpoiule" o meriti ^:)^
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde mirimia66 pe 10 Mai 2021, 12:45

Nu prea inteleg nimic din articolul 3 din legea asta de modificare:

"Art.24. (1) Speciile cinegetice se vânează în numărul, în locurile, prin
metodele, în perioadele şi cu mijloacele admise de lege, cu respectarea
reglementărilor subsidiare, privind autorizarea, organizarea şi practicarea vânătorii.
(2) Numărul maxim de exemplare de păsări care pot fi vânate într-o zi de
către un vânător, din speciile de păsări admise la vânătoare, se face în limitele
menţionate în Anexa nr. 11, fără alte avize, acorduri sau autorizări suplimentare;
"
Cum vine asta: "cu respectarea reglementărilor subsidiare, privind autorizarea" in relatie cu asta: "fără alte avize, acorduri sau autorizări suplimentare"?

Este cineva amabil sa-mi desluseasca ?

Mai pe scurt: daca vreau sa ma duc la vinatoare la rata, scot sau nu scot autorizatie?
Daca scot, se da o autorizatie generica pe un anume fond (sa justificam prezenta cu arma in teren) si de aici incolo se poate impusca orice vinat de pasaj in limita cotei zilnice?

Multumesc,
mirimia66
 
Mesaje: 17
Membru din: 27 Mai 2014, 14:25

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde ventura pe 10 Mai 2021, 12:58

Teoretic.
Practic, ne rugam sa treaca, si asteptam normele de aplicare.
Acolo vom avea explicatii.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde the_mav pe 10 Mai 2021, 13:50

Mda... vanezi ce ai pe hartie, daca nu... e 1-0 ghici pt cine?!?
Ai punctat totusi cuvantul "magic" (curatator de arme si calitati de vanator, dealtfel): subsidiare. Reglementari subsidiare.

Apoi vom vedea ce va fi.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde zeb stump pe 11 Mai 2021, 07:16

De exemplu, "reglementarile subsidiare" pot fi ordine de ministru privind emiterea autorizaţiilor, regulile ce trebuie respectate în timpul vânătorii, etc.
Înţeleg ca se are în vedere inclusiv introducerea autorizaţiei într-un sistem on-line, ceva similar cu SUMAL-ul pentru expediarea masei lemnoase, etc.
Sintagma "fără a fi necesare alte avize, etc" se referă la numărul de piese din speciile prevăzute în anexă.
Adică, ai dreptul să vânezi nr. respectiv de piese, fără sa mai fie nevoie ca gestionarul să mai obţină aprobare/aviz de la ITRSV, Garda de Mediu sau de la mai stiu eu cine, şi fără să mai fie nevoie de ordin anual privind cote de recoltă pentru aceste specii...
Mai pe scurt, ai autorizaţie să ieşi în teren pt specia/speciile respective, ai de drept permisiunea de a vâna nr. prevăzut în anexa la lege...Ceea ce nu e deloc rău...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde zeb stump pe 11 Mai 2021, 07:18

A, şi nici gestionarul nu are dreptul să îţi limiteze nr. de piese pt care emite autorizaţia. El autorizează doar fondul, data şi speciile, nr, de piese e cel din anexă.
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde the_mav pe 11 Mai 2021, 11:21

zeb stump scrie:A, şi nici gestionarul nu are dreptul să îţi limiteze nr. de piese pt care emite autorizaţia. El autorizează doar fondul, data şi speciile, nr, de piese e cel din anexă.

nr de piese MAXIM e cel din anexa.
;) :!: :idea: :idea: :idea:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 48 vizitatori

Publicitate