Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:10

Vanatoarea interzisa la pasari!

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Ghinda pe 17 Noi 2020, 16:23

Foarte bine va face!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Alex Marinescu pe 18 Noi 2020, 08:29

Ghinda scrie:Foarte bine va face!


Adica? Presupun ca este un raspuns ironic...
Avatar utilizator
Alex Marinescu
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 10 Noi 2020, 09:25
Locaţie: Gaesti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Ghinda pe 18 Noi 2020, 11:39

@Alex, a fost un demers pentru recurs, cu cerut ajutor, nu a zis unul miau!
Asa ca foarte bine, sa se interzica tot!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Alex Marinescu pe 18 Noi 2020, 12:26

Ghinda scrie:@Alex, a fost un demers pentru recurs, cu cerut ajutor, nu a zis unul miau!
Asa ca foarte bine, sa se interzica tot!


Ca persoana fizica e mai greu sa fii luat in seama, asta in cazul in care nu cumva ne-am fi strans cateva sute sa punem de-un protest (miting). Parerea mea este ca asociatiile de vanatoare ar fi putut face mai mult pentru cei pe care ii reprezinta si care le baga bani in visterii.
Avatar utilizator
Alex Marinescu
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 10 Noi 2020, 09:25
Locaţie: Gaesti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Ghinda pe 18 Noi 2020, 16:04

gasesti mai sus Alex.

Ideea este ca singurii care au avut termen in recurs, foarte rapid am fost 2 persoane fizice. Atat. Cei implicati direct, minister adica a primit la primavara cand este gata tot, iar agvps nu a tras nici macar o basina, dar sa miste vreun deget. Iar m-am ambalat.
Si am cerut sprijin cu hartii si limbaj avocatesc. Nici o miscare din atatia forumisti!

Deci, mertitati tot cu varf si indesat!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Alex Marinescu pe 18 Noi 2020, 16:10

Ghinda scrie:gasesti mai sus Alex.

Ideea este ca singurii care au avut termen in recurs, foarte rapid am fost 2 persoane fizice. Atat. Cei implicati direct, minister adica a primit la primavara cand este gata tot, iar agvps nu a tras nici macar o basina, dar sa miste vreun deget. Iar m-am ambalat.
Si am cerut sprijin cu hartii si limbaj avocatesc. Nici o miscare din atatia forumisti!

Deci, mertitati tot cu varf si indesat!


...atunci subscriu afirmatiei tale.
Avatar utilizator
Alex Marinescu
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 10 Noi 2020, 09:25
Locaţie: Gaesti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde mirimia66 pe 05 Feb 2021, 13:50

Cred ca e de bine, desi e cam tirziu:
Detalii soluţie: Admite recursul declarat de Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor împotriva sentinţei nr. 55/2020 din 20 august 2020 pronun?ate de Curtea de Apel Braşov– Sec?ia contencios administrativ ?i fiscal. Casează în parte sentinţa şi, rejudecând cauza: Admite în parte cererea de chemare în judecată. Respinge ca neîntemeiată cererea de suspendare a executării dispoziţiilor art. 10 alin. 1, 2, 3 din Ordinul Ministrului Apelor, Pădurilor şi Mediului nr. 1400/13.07.2020. Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei recurate. Admite în parte cererea de intervenţie accesorie formulată de Asociaţia Generală a Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi din România. Definitivă. Soluţia va fi pusă la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată astăzi, 04 februarie 2021.
mirimia66
 
Mesaje: 17
Membru din: 27 Mai 2014, 14:25

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde mirimia66 pe 05 Feb 2021, 14:45

Detalii soluţie: Admite recursul declarat de Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor împotriva sentinţei nr. 55/2020 din 20 august 2020 pronun?ate de Curtea de Apel Braşov– Sec?ia contencios administrativ ?i fiscal. Casează în parte sentinţa şi, rejudecând cauza: Admite în parte cererea de chemare în judecată. Respinge ca neîntemeiată cererea de suspendare a executării dispoziţiilor art. 10 alin. 1, 2, 3 din Ordinul Ministrului Apelor, Pădurilor şi Mediului nr. 1400/13.07.2020. Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei recurate. Admite în parte cererea de intervenţie accesorie formulată de Asociaţia Generală a Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi din România. Definitivă. Soluţia va fi pusă la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată astăzi, 04 februarie 2021.
mirimia66
 
Mesaje: 17
Membru din: 27 Mai 2014, 14:25

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Ghinda pe 05 Feb 2021, 22:03

Adica?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde yoghi pe 05 Feb 2021, 22:49

Oricum se termina sezonul la zburatoare iar ordinul cu cote si sentinta de suspendare expirau.
Judecatorul o fi zis sa inchida el dosarul.

Ramane deci in continuare procesul pt modelul de calcul al cotelor si faptul ca
Beneficiarii cotelor sunt si cei care fac evaluarea pieselor (AVPSurile).
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde the_mav pe 06 Feb 2021, 09:31

si dosarul de inchidere la gasca
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde mirimia66 pe 06 Feb 2021, 16:19

pai macar un we in sezonul asta sa iesim si noi la o rata!
mirimia66
 
Mesaje: 17
Membru din: 27 Mai 2014, 14:25

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde ventura pe 07 Feb 2021, 23:56

yoghi scrie:Oricum se termina sezonul la zburatoare iar ordinul cu cote si sentinta de suspendare expirau.
Judecatorul o fi zis sa inchida el dosarul.

Ramane deci in continuare procesul pt modelul de calcul al cotelor si faptul ca
Beneficiarii cotelor sunt si cei care fac evaluarea pieselor (AVPSurile).

N-are nicio legătură art 10 cu ratele, gastele..
Art 10 se refera la vânarea mistretului în condițiile în care populația de mistreț este infectata cu PPA.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Ghinda pe 08 Feb 2021, 08:30

=)) =)) =))
Cand am vazut m-am pus pe telefon. Sa plecam la gasca, de a doua zi daca se putea. Noroc ca nu a raspuns, vanzoleam cativa crestini de pomana. Dupa, am lins informatia si m-am dezumflat.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zforis pe 15 Sep 2021, 21:54

Povestea continua. Daca informatia este corecta, si anul acesta, pentru sezonul de vanatoare 2021-2022 ACAB va depune plangere impotriva ordinului care stabileste cotele de recolta pentru pasari.

https://www.facebook.com/FederatiaAsoci ... natoresti/

Text preluat de la pagina Facebook FEAV:

"Comunicat
Federația Asociațiilor Vânătorești, își exprimă profunda mirare, față de procedura de atacare a Ordinului 1460/2021, privitor la stabilirea cotei de extracție la unele specii de păsări, demarată de către Asociația Alianța pentru Combaterea Abuzurilor, din Brașov. ONG a demarat prima etapă a atacării ordinului, respectiv a depus la MMAP, o Plângere prealabilă, prin care cere revocarea Ordinului, de către emitentul său, urmând ca în zilele viitoare să depună solicitare de suspendare a Ordinului, la Curtea de Apel Brașov.
Considerăm că practicanții vânătorii în România au ajuns ținta unor ONG-uri, care doresc prin asemenea acțiuni să își justifice fondurile pe care le colectează prin donații și pe care le primesc de la diverse structuri internaționale. Suntem convinși că Asociația Alianța pentru Combaterea Abuzurilor, beneficiază de un sprijin și din partea altor ONG-uri de mediu, care în fapt ar trebui să susțină un management corect și transparent al faunei sălbatice, în parteneriat cu instituțiile publice.
Ordinul emis de către MMAP, îndeplinește toate exigențele legale și nu există nici un motiv întemeiat pentru admiterea unui asemenea demers legal, de către nici o instanța de judecată. FeAV, ca și structură de reprezentare a vânătorilor, se va implica activ în procedura judecătorească, susținând respingerea întregii proceduri atât a celei de suspendare a Ordinului cât și a celei de anulare a Ordinului.
Marian Diaconu
Președintele
Federației Asociațiilor Vânătorești
www.feav.ro"
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 16 Sep 2021, 08:27

Ieri s-a şi înregistrat dosarul cu cererea de suspendare la CA Brasov...Dosar 485/64/2021...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 16 Sep 2021, 08:28

Ce surpriză... :lol: Sigur, nu e ca si cand ordinul ar fi fost ok pana acum, iar după ejectarea (poate chiar ejacularea) avortonilor plusecuristi de la guvernare, ordinul a devenit subit "un abuz"...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zforis pe 16 Sep 2021, 09:20

CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 16 Sep 2021, 09:36

E groasă tare, având în vedere că anul trecut ICCJ a menţinut solutia de suspendare...
Trebuie de urgenţa asociaţiile sa faca cereri de intervenţie, mai câştigă timp cu comunicarea şi discutarea în principiu a cererilor, şi apărare serioasă , cu probe ca anul trecut au fost păgubite- pierderea contractelor pt păsări de pasaj, şi că o nouă suspendare produce pagube imense.
Nu ar strica o cerere de strămutare...
daca mai punem că sistemul ECRIS are o buba de a carei rezolvare nu s-a preocupat nimeni, şi anume, că are tendinta de a repartiza cauzele cu aceleasi părti la completul care a mai avut doare cu părtile respective, sunt sanse sa fie la acelasi complet...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde yoghi pe 16 Sep 2021, 17:56

Dar de ce instanta din Brasov.
E acolo un judecator ecologist care ""are el norocu"" sa-i pice prin tragere la sorti numai procese cu Mediu.??
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde ventura pe 16 Sep 2021, 18:23

Probabil.
S-a fixat termen pe 30.09.
Ca părere personală, nu cred ca se va suspenda.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zforis pe 16 Sep 2021, 20:27

Daca nu se suspenda - instanta va decide altfel decat anul trecut, exact contrariul - inseamna ca anul trecut am fost fraieri? Sa nu ma intelegeti gresit, evident ca nu vreau sa se suspende ordinul.

Parerea mea este ca se va suspenda ca si anul trecut, cand s-a creat un precedent extrem de periculos.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde ventura pe 17 Sep 2021, 07:29

Nu, nu cred ca am fost fraieri si nici ca instanta a gresit anul trecut (decat in parte, atunci cand a acceptat suspendarea ordinului in integralitatea lui, punand la gramada atat sedentare, cat si migratoare).
Anul acesta Ordinul a fost mai bine documentat, Romania indeplinind obligatia de a raporta catre FACE evolutia pasarilor migratoare de pe culoarul de zbor aflat deasupra tarii noastre, ceea ce nu se mai intamplase de cativa ani buni. Raportul arata o evolutie semnificativa a numarului de pasari migratoare, iar coroborat cu scaderea drastica a cotelor, care a fost aplicata in acest sezon, eu zic ca nu exista temei pentru actiune.
Depinde insa de intampinarea pe care o va face Ministerul si, de ce sa nu luam si acest aspect in calcul, de componenta completului de judecata...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 17 Sep 2021, 08:00

@ Ventura: din pacate, în încheierea de suspendare de anul trecut nu au fost analizate aspectele de care vorbeşti,şi care, într-adevăr,ar fi hotărâtoare...A scris ca ciocârlia se confundă cu alte păsări de câmp, care nu fac obiectul vânătorii, că s-a prevăzut cotă şi s-au şi raportat recoltate exemplare de cioară grivă sudica, pasare care "nu există în România", deci au fost împuşcate alte specii, aşa că ordinul creează pericolul de a fi împuscate alte specii...Cam asta a fost motivaerea (puerilă) a suspendării...
Ca şi anul trecut, nu se va merge pe argumente, ci pe emoţie...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 17 Sep 2021, 08:13

Cât priveşte introducerea cererii la Braşov, asta e...Asociaţia are sediul în Braşov, iar în contencios competenţa teritorială este dată de "domiciliul" petentului...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde ventura pe 17 Sep 2021, 08:16

zeb stump scrie:A scris ca ciocârlia se confundă cu alte păsări de câmp, care nu fac obiectul vânătorii, că s-a prevăzut cotă şi s-au şi raportat recoltate exemplare de cioară grivă sudica, pasare care "nu există în România", deci au fost împuşcate alte specii, aşa că ordinul creează pericolul de a fi împuscate alte specii...


Iar fapta se numeste braconaj si este reglementata de legea penala.
Nu ar trebui sa confundam mancarea cu mancarimea...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 17 Sep 2021, 09:09

Cu totul de acord, dar, din pacate, aşa a fost motivata suspendarea anul trecut...S-a creat emotie ca vor fi impuscate păsărele nevinovate...Nu am vazut motivarea de la recurs, oricum era incheiat sezonul cand s-a solutionat recursul...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 17 Sep 2021, 09:13

Plângerea prealabilă adresată autorităţii emitente este însă destul de tehnică, am primit-o în pdf, nu stiu cum sa o atasez aici.Probabil acesta va fi si constinutul cererii de anulare a ordinului.Cererea de suspendare nu o am...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Ghinda pe 20 Sep 2021, 08:29

Nici pe conflictele de muncă nu se dă termen așa de repede!
Sunt curios dacă o să fie vreo asociație care să ia atitudine. La judecătoria cu pricina, în scris și temeinic. Că de nări înfoiate pe forum sunt sătul. Iar partea mea de meclă am luat anul trecut când am contestat ordinul.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 20 Sep 2021, 10:38

Păi suspendarea se judecă de urgenţă...Asociaţiile pot (şi trebuie) să formuleze cereri de intervenţie accesorie şi să facă apărări ca lumea...nu stiu cât de bine se va apăra Min. Mediului...
Asa e, Ghindă, se va vedea care asociaţii chiar se preocupă de interesul vânătorilor, şi care doar pretind asta...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori

Publicitate