Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:38

Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde ventura pe 11 Oct 2021, 10:01

Tocmai citisem pe undeva ca un vanator si-a achizitionat o arma cu tevi ghintuite (in 2020), iar pe inchizator nu avea serie trecuta. Arma a fost inregistrata la acel moment, trecuta in permisul de arma, dar acum .. ar fi problema...

Cam ca la RAR, cand dupa 2 ani de cand circuli legal cu masina, descopera ca este furata. Si se dispune confiscare speciala. Desi tu ai fost cumparator de buna credinta, iar la momentul inmatricularii, RAR ul ti-a dat OK ul...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde pipabh pe 11 Oct 2021, 10:39

ventura scrie:Tocmai citisem pe undeva ca un vanator si-a achizitionat o arma cu tevi ghintuite (in 2020), iar pe inchizator nu avea serie trecuta. Arma a fost inregistrata la acel moment, trecuta in permisul de arma, dar acum .. ar fi problema...

Cam ca la RAR, cand dupa 2 ani de cand circuli legal cu masina, descopera ca este furata. Si se dispune confiscare speciala. Desi tu ai fost cumparator de buna credinta, iar la momentul inmatricularii, RAR ul ti-a dat OK ul...

Una peste alta.... intr-o societate cu printipuri morale....cum e cea a noastra!!!! omul da in judecata institutia/"lucratorul" care i-a trecut in permis arma care nu corespundea dpdv legal, pentru ca institutia/"lucratorul" .habar nu avea de lege!!!! Simplu fara alte complicatii. CAnd vor avea destule procese pierdute poate ..... vor gasi o solutie. Parerea mea de "nejurist"!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde ventura pe 11 Oct 2021, 11:22

Putin probabil sa se rezolve ceva.
Vanatorul a primit o autorizatie, in baza careia a cumparat deja arma.
S-a dus in termenul prevazut de lege sa o inregistreze.

Deci, in mod normal, te indrepti cu actiune impotriva magazinului care a vandut arma.
Asa cum spuneam, jurisprudenta nu ne ajuta prea mult.
Specificatia asta cu seriile este relativ noua, si nu am cunostinta despre cum se pronunta instanta, dar in cazul masinilor... cumparatorul de buna credinta a ramas cu paguba...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde pipabh pe 11 Oct 2021, 12:00

ventura scrie:Putin probabil sa se rezolve ceva.
Vanatorul a primit o autorizatie, in baza careia a cumparat deja arma.
S-a dus in termenul prevazut de lege sa o inregistreze.

Deci, in mod normal, te indrepti cu actiune impotriva magazinului care a vandut arma.
Asa cum spuneam, jurisprudenta nu ne ajuta prea mult.
Specificatia asta cu seriile este relativ noua, si nu am cunostinta despre cum se pronunta instanta, dar in cazul masinilor... cumparatorul de buna credinta a ramas cu paguba...

Ce are magazinul in toata treaba asta? Adica ...... el vinde un bun care a considerat ca el corespunde tehnic si... din tote punctele de vedere. Apoi, omul merge cu "scula "la politie sa o inscrie in permisul de arma , apoi "lucratorul"de la ghiseu o VERIFICA si o CERTIFICA ca fiind ok prin inscrierea in permisul de port arma!!!! Undeva nu inteleg! DACA , in momentul in care ajunge la ghiseu si o VERIFICA , "lucratorul"o confisca pe motiv ca nu corespunde DA atunci dai in judecata magazinul. DAR daca "lucratorul"o VERIFICA si CERTIFICA ca fiind ok o mai si trece in permis DE CE sa aiba omul de lucru cu magazinul?
CEA MAI AVIZATA PERSOANA SA SPUNA DACA ARMA E OK SAU NU O TRECE IN PERMIS !!
Cine e de vina ca nu cunoaste legea?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde ventura pe 11 Oct 2021, 13:05

Magazinul are obligatia sa vanda doar arme care corespund legislatiei in vigoare.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Sly_Fox pe 11 Oct 2021, 13:34

Și de ce această speță ar trebui să devină neapărat o problemă? Asta este, omul a cumpărat legal, poliția a înscris arma. A apărut situația, să se rezolve tot legal și fără probleme. Poliția trimite frumos persoana la unul din armurierii agreați (cică ar fi vreo șapte) să-i treacă seria pe componenta cu pricina și gata. Atâta tevatură pentru nimic.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Azmodan pe 12 Oct 2021, 08:50

s-au ridicat licentele de armurieri la mai multe magazine pe tema asta. bineinteles ca au facut apel/recurs/plangere imediat (inca is deschise pana se rezolva treaba prin instante)

ventura scrie:Putin probabil sa se rezolve ceva.
Vanatorul a primit o autorizatie, in baza careia a cumparat deja arma.
S-a dus in termenul prevazut de lege sa o inregistreze.

Deci, in mod normal, te indrepti cu actiune impotriva magazinului care a vandut arma.
Asa cum spuneam, jurisprudenta nu ne ajuta prea mult.
Specificatia asta cu seriile este relativ noua, si nu am cunostinta despre cum se pronunta instanta, dar in cazul masinilor... cumparatorul de buna credinta a ramas cu paguba...
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde adrian1123 pe 12 Oct 2021, 20:06

Da,iun unele judete asa sa procedat,a fost trimisa arma sa i se pansoneze seria si toata lumea a fost multumita.Problema este ,nu cine pansoneaza seria ci,ce serie?Toata lumea o sa spuna...cea existenta,uni politisti spun NU pentru ca ea a intrat in circuit fara serie si acum ai trebuie, sa zicem pe uluc alta serie care...cine o elibereaza?Cand vrei sa fi carcotas poti,la fel si cand vrei sa gasest solutii poti(in principiu)
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde zeb stump pe 26 Oct 2021, 09:06

Având în vedere definiţia legală a "componentei esenţiale", ulucul nu este o astfel de componentă. Chiar dacă e esentială în funcţionarea armei, cum nu corespunde pieselor limitativ enumerate în lege, nu i se aplică acest text. Din ce vad, la armele basculante, cel putin in configuraţia cunoscută (or fi si sisteme mai ciudate) există numai două componente esenţiale în sensul legii: tevile şi cutia mecanismelor.
Atunci când pentru un termen sau o expresie există o definiţie legală, chiar daca nu corespunde intru totul definitiei etimologice, se va avea in vedere definitia legală.
Asa, in sens etimologic, si arcul percutorului e componenta esenţială...al dracului de esentială chiar, dar in sensul legii, nu este...
Producătorii au practici diferite cu privire la uluc...Unii trec seria, altii nu...dar nu conteaza...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde sece4u20 pe 20 Dec 2021, 15:45

Buna seara. Tocmai ce am primit si eu vestea ca arma mea semiautomata Fabarm va vi ridicata de cei de la servicu arme deoarece nu am inscriptionata seria pe Inchizator. :x

Stiu ca se poate depune contestatie la asta.
M-a puteti ajuta va rog cu mai multe detalii si eventual un model de contestatie ??
Savage Axis II 30-06
Baikal IJ 27 M
CZ 557 223rem
Fabarm XLR
sece4u20
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 29 Dec 2013, 20:00
Locaţie: Brasov

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde piratu pe 20 Dec 2021, 16:11

In ce sens ti-o ridica? Confiscare, expertiza??
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Krieghoff pe 20 Dec 2021, 16:38

M-au chemat si pe mine, au verificat, am toate seriile pe toate componentele armei. Este vorba despre o actiune, de rechemare in vederea verificarii a unui lot de arme cu probleme in sensul ca lipsesc seriile de pe unele componente.
Intrebarea este de ce naiba le-au mai inmatriculat in permis, atunci nu au vazut ca sunt probleme?!
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde sece4u20 pe 20 Dec 2021, 20:37

piratu scrie:In ce sens ti-o ridica? Confiscare, expertiza??

O sa se intocmeasca un proces verbal de ridicare(confiscare) ca nu am seria pe inchizator. Am inteles ca importatorul in tara a luat amenda si sa dispus confiscarea tuturor armelor din acel lot. Dar ma intreb : importatorul le.a adus in tara, le.a distribuit la x magazine care la randul.lor le.au vandut. Ce vina am eu? Si fara arma si cu banii luati??? Si pe deasupra la achizitionare am fost cu ea la politie mi.a trecut.o in permis??? Ce naiba atunci era buna acum nu mai e?? Se contrazic singuri???
Savage Axis II 30-06
Baikal IJ 27 M
CZ 557 223rem
Fabarm XLR
sece4u20
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 29 Dec 2013, 20:00
Locaţie: Brasov

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde yoghi pe 20 Dec 2021, 21:15

La alte bunuri ,ex masini ,se considera ca esti cumparator de buna credinta -nevinovat ,chiar si masini second hand.
Legea e la fel.Ar trebuii sa mergi cu arma la importator/magazin si sa ceri alta "corecta" sau banii.
Sau sa dai in judecata politia pt neglijenta ce tia creat pagube si magazinul pt ca a vandut un bun neconform.

Dar asta e din punctul de vedere al politiei.stiu ca era vorba de un proces intre un magazin si politie pe tema asta.
Vezi finalul procesului si intelegi cine are dreptate.

Din cate stiu au fost arme importate inainte de lege dar au fost comercializate dupa. De aici a inceput discutia.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde piratu pe 20 Dec 2021, 21:27

sece4u20 scrie:
piratu scrie:In ce sens ti-o ridica? Confiscare, expertiza??

O sa se intocmeasca un proces verbal de ridicare(confiscare) ca nu am seria pe inchizator. Am inteles ca importatorul in tara a luat amenda si sa dispus confiscarea tuturor armelor din acel lot. Dar ma intreb : importatorul le.a adus in tara, le.a distribuit la x magazine care la randul.lor le.au vandut. Ce vina am eu? Si fara arma si cu banii luati??? Si pe deasupra la achizitionare am fost cu ea la politie mi.a trecut.o in permis??? Ce naiba atunci era buna acum nu mai e?? Se contrazic singuri???


Da-i in judecata, mortii lor de comunistoizi! Si pe militieni si pe armurierul de unde ai luat arma!
Sunt in aceeasi situatie, ma astept de pe o zi pe alta! Da nu-i iert!
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde yoghi pe 20 Dec 2021, 22:23

Incearca...incercati amandoi o discutie amiabila cu magazinul.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde piratu pe 20 Dec 2021, 23:05

Ce s-ar putea rezolva cu armurierul care a vandut armele?
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde popaliviu pe 21 Dec 2021, 01:23

La semiautomate lise tot așa se aplică? Am un Franchi Affinity luat anul trecut în România. Unde trebuie să iau sama? Pe închizător?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde yoghi pe 21 Dec 2021, 01:48

piratu scrie:Ce s-ar putea rezolva cu armurierul care a vandut armele?


Ce ai putea rezolva ? O partida.de biliard merge?
Ce dracu bre!
Sa schimbi arma cu una marcata cum zice politia,,sau banii si se descurca el cu importatorul. ....
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde yoghi pe 21 Dec 2021, 01:51

popaliviu scrie:La semiautomate lise tot așa se aplică? Am un Franchi Affinity luat anul trecut în România. Unde trebuie să iau sama? Pe închizător?


Dupa cerintele politiei ai avea marcaj pe teava,inchizator si cutia mecanismelor.


Ps. Dupa cerinta legii ,imi zice cineva **==
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Croco pe 21 Dec 2021, 04:18

yoghi scrie:Incearca...incercati amandoi o discutie amiabila cu magazinul.

Sa-l intrebe cat e ceasul?
Legea e clara. Daca politia a facut demersurile, la revedere! Doar justitia rezolva!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Croco pe 21 Dec 2021, 04:23

popaliviu scrie:La semiautomate lise tot așa se aplică? Am un Franchi Affinity luat anul trecut în România. Unde trebuie să iau sama? Pe închizător?

Pe teava, pe interior!
Sa fim seriosi, voi intrebati inainte sa cititi legea?
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde popaliviu pe 21 Dec 2021, 08:28

Am citit legea, știu că trebuie să aibă seria marcată pe cele 3 componente. Doar că eu am arma în România, nu pot să o verific acum și mă gândeam că știe vreun posesor de Franchi, dacă Affinity face parte din harababura asta. Mâine plec în concediu în România și o iau la puricat . Pe țeavă știu 100 % că are serie, calibru, fabricant, pe cutia mecanismelor... este fabricantul, dar mi se pare că pe închizător... are doar o stanță.... :-? Cam atât îmi aduc aminte, nu știu. Dar poate le are pe toate, sau poate o trimit la plimbare :ymdevil: Oricum mă duc cu armele din permisul austriac B-)
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde pipabh pe 21 Dec 2021, 09:44

yoghi scrie:La alte bunuri ,ex masini ,se considera ca esti cumparator de buna credinta -nevinovat ,chiar si masini second hand.
Legea e la fel.Ar trebuii sa mergi cu arma la importator/magazin si sa ceri alta "corecta" sau banii.
Sau sa dai in judecata politia pt neglijenta ce tia creat pagube si magazinul pt ca a vandut un bun neconform.

Dar asta e din punctul de vedere al politiei.stiu ca era vorba de un proces intre un magazin si politie pe tema asta.
Vezi finalul procesului si intelegi cine are dreptate.

Din cate stiu au fost arme importate inainte de lege dar au fost comercializate dupa. De aici a inceput discutia.

Toate care au fost importate inainte de a intra legea in vigoare sunt ok! Doar ca trebuie hartie de la importator!
Cat despre a cui e vina.... e una romaneasca "dupa ploaie chepeneag"!!! A pus politia stampila pe permisul de porta arma ca e buna de utilizat? DA!!!! Ce treaba mai avem cu magazinul? De ce nu vorbesc cei de la politie cu 3-4-5-6 ... armurieri din tara si sa duci armele la pansonat seriile pe ele intr-un timp de.... x zile? Pentru ca e mai usor sa nu ti pese de prostime!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde pipabh pe 21 Dec 2021, 09:46

popaliviu scrie:Am citit legea, știu că trebuie să aibă seria marcată pe cele 3 componente. Doar că eu am arma în România, nu pot să o verific acum și mă gândeam că știe vreun posesor de Franchi, dacă Affinity face parte din harababura asta. Mâine plec în concediu în România și o iau la puricat . Pe țeavă știu 100 % că are serie, calibru, fabricant, pe cutia mecanismelor... este fabricantul, dar mi se pare că pe închizător... are doar o stanță.... :-? Cam atât îmi aduc aminte, nu știu. Dar poate le are pe toate, sau poate o trimit la plimbare :ymdevil: Oricum mă duc cu armele din permisul austriac B-)

E VORBA DE ARMELE IMPORTATE SI VANDUTE DUPA CE A INTRAT LEGEA "" IN ACTIUNE "" ADICA DUPA DECEMBRIE (sau SEPTEMBRIE) 2019!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde popaliviu pe 21 Dec 2021, 11:11

pipabh scrie:E VORBA DE ARMELE IMPORTATE SI VANDUTE DUPA CE A INTRAT LEGEA "" IN ACTIUNE "" ADICA DUPA DECEMBRIE (sau SEPTEMBRIE) 2019!


Aia e, că nu știu când a fost importată arma mea, egal că eu am cumpărat-o 2020.

Oricum legile astea sunt din ce în ce mai tâmpite și exagerate. Părerea mea, este că ar trebui înăsprite pedepsele, nu legile. Dacă cineva vrea să își introducă un închizător de armă in cur ( încalce legea )să aibă o pedeapsă aspră, astfel încât el și alții să fie conștienți să nu mai facă greșeli...
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Septimiu pe 21 Dec 2021, 14:07

popaliviu scrie:Aia e, că nu știu când a fost importată arma mea, egal că eu am cumpărat-o 2020.


Pe autorizatia de cumparare (verso) exista o rubrica:
"Pozitia din registrul de evidenta a armelor / registrul vamal nr."
Aceasta rubrica este completata de catre magazin in momentul vanzarii. La mine este specificat un numar si o pagina din acel registru dar nu stiu unde se poate verifica. Cred ca Politia ar avea acces la aceasta informatie si, probabil, de acolo incep verificarile in actiunea descrisa de colegul @sece4u20.

Am inceput acest topic fix pentru a vedea cum pot evita situatia retinerii armei cumparata dupa intrarea in vigoare a acestei legi.
Se pare ca lucrurile se misca, din nou, in defavoarea noastra...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde sece4u20 pe 21 Dec 2021, 16:52

Mda. Astazi fusei la serviciu arme. Arma confiscata pe baza de proces verbal pentru ca nu are serie pe toate elementele componentele esentiale ( inchizator la mine). Din hartii am inteles ca societatea importatoare a vandut un lot de 12 arme cu probleme printre care si a mea. Mai erau in lista ceva franchi.
Am consultat avocatul si s.a depus plangere la judecatoria sector 2 impotriva procesului de sanctionare cu avertisment al societatii sus mentionate si masura complementare de confiscare a armelor detinute de terte persoane fizice sau juridice!!!
Am inteles ca daca depun plangere pana la solutionarea cauzei pot sa o ridic. Sa vedem ce o sa iasa zilele urmatoare.
Bine ati venit in tara lui Papura Voda!
Savage Axis II 30-06
Baikal IJ 27 M
CZ 557 223rem
Fabarm XLR
sece4u20
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 29 Dec 2013, 20:00
Locaţie: Brasov

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde piratu pe 21 Dec 2021, 17:04

Colegu, da te rog datele exacte! Confiscata sau retinuta si pe ce motiv? Ce au scris in proces verbal, au ridicat arma pe care paragraf din lege? Sau au luat-o asa ca a vrut muschiul lor?
Tu acuma ce faci? Ramai pagubit, este vreo sansa sa o iri inapoi? De faptul ca au inscris-o eronat nu au avut nimic de spus????
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde yoghi pe 21 Dec 2021, 17:24

De unde ai cumparat arma.Direct de la importator sau prin alt magazin.?ce firma.?
Ai vorbit cu magazinul?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori

Publicitate