Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 08:11

Vanatoarea interzisa la pasari!

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 28 Oct 2021, 16:25

da...merge greu portalul si cand in sfarsit am vazut solutia, m-au apucat dracii de nu ammai realizat... :evil:
Vad ca au amanat pronuntarea pt maine...la cat de putin au amanat, mi-a ca greseala mea e...presimtire :(
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde yoghi pe 28 Oct 2021, 16:25

Document:

28.10.2021
Ora estimata: 12:30
Complet: Fond C5.
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: În vederea deliberării şi pentru a da posibilitatea părţilor să depună la dosar concluzii scrise, amână pronunţarea cauzei la data de 29.10.2021, care va avea loc în condţiile art. 396 al. 2 Cod procedură civilă, prin punerea soluţiei prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Încheiere de şedinţă 28.10.2021
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zforis pe 29 Oct 2021, 12:50

incepand de ora 12:00 tot dau refresh, dar nimic nou, se stie ceva deja?

http://portal.just.ro/64/SitePages/Dosa ... id_inst=64
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 29 Oct 2021, 12:56

Si eu am facut bataturi la deget tot dand refresh...nimic inca...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde ventura pe 29 Oct 2021, 13:17

S-a respins cererea.
O mica victorie.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 29 Oct 2021, 13:21

Daaaaa
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde dragosbahnea pe 29 Oct 2021, 13:56

De data asta au luat-o ong-istii nitel in gura.... :)) :)) :)) :))
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 495
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde laurul pe 29 Oct 2021, 14:31

ventura scrie:S-a respins cererea.
O mica victorie.

Vom vana pasari pana la recurs.
Multumiri colegului @liviur ptr implicare, arrow ptr suport si tuturor partilor ptr participare!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zforis pe 29 Oct 2021, 14:44

CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Marius pe 29 Oct 2021, 15:58

zforis scrie:Despre reclamatia asta ce se stie?

http://portal.just.ro/43/SitePages/Dosa ... id_inst=43


Aste aceeasi asociatie care a deschis si anul trecut actiune la Curtea de Apel Targu Mures, doar pentru interzicerea vanatorii la gaste de vara si garlite. Au castigat, dar a trecut aproape neobservat pentru ca deja era suspendat ordinul ministrului prin procesul cu AACA.

ABVAV va fi intervenient si in acest proces. Parte din argumentele prezentate Curtii de Apel Brasov, sunt valabile si la Targu Mures.
Primul termen de judecata, 15 noiembrie.

Daca nu se schimba legea asa cum ziceam, va fi tot mai greu.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 29 Oct 2021, 18:05

Daca recursul se va judecat după ce se temrina sezonul, nu mai conteaza.
Pt dosarul de la Tg Mures...iar cereri de intervenție, iar apărări...
Cat priveste modificarea legii, trebuie sa scoata din sertar proiectul trimis de la Senat la Camera Deputatilor si pus pe ordinea de zi.Camera Deputatilor e forul decizional...daca Se adopta, se listeteste treaba definitiv.
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde pipabh pe 30 Oct 2021, 06:48

zeb stump scrie:Daca recursul se va judecat după ce se temrina sezonul, nu mai conteaza.
Pt dosarul de la Tg Mures...iar cereri de intervenție, iar apărări...
Cat priveste modificarea legii, trebuie sa scoata din sertar proiectul trimis de la Senat la Camera Deputatilor si pus pe ordinea de zi.Camera Deputatilor e forul decizional...daca Se adopta, se listeteste treaba definitiv.

Plus pentru noi ca exista precedentul de la Brasov!
Felicitari tuturor celor implicati!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 30 Oct 2021, 09:52

Intr-adevar, cei care s-au implicat merita felicitari...Doar ca trebuie reluate eforturile si la CA Tg Mures, sigur, poate fi convingatoare motivarea instantei de la Bv (daca se va motiva pana la termen), dar tb vazute si temeiurile pentru care se solicita suspendarea si anularea la TG Mures, sa nu fie cumva altele...
Sa-i ia dracu, nu mai terminam niciodata asa...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Croco pe 12 Noi 2021, 15:33

Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde pipabh pe 12 Noi 2021, 15:42

Croco scrie:http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?cam=2&idp=19482

Pare ca mai e un "" hop ""!! la d-l presedinte!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Croco pe 12 Noi 2021, 16:06

Corect. Pana nu e publicata in Monitor se joaca! Este un pas inainte, mare! Felicitari lui G. Nacov!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Sly_Fox pe 12 Noi 2021, 16:15

Unii nu ar vrea ca legea să fie promulgată.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... ge-1732629

Spun că vechea lege era mai bună! Cine să-i mai înțeleagă și pe aceștia. Până acum au bombardat legea vânătorii și pe vânători, acum spun că vechea lege era parfum și să nu se modifice.
Oricum calculele lor sunt total nerealiste, spun că pe legea nouă s-ar putea vâna milioane de exemplare. Poate cred că vânătorii stau și dorm în câmp cu pușca sub cap, ca nu cumva să treacă vreo gâscă fără să o vâneze. Chiar și împătimiții de pasaj ies destul de rar și vânează câteva exemplare pe an, nu mai spun de cei care nu ies la pasaj deloc.

În afară de colegul Ghindă, care tot spune că le "rupe", nu prea am auzit de mari reușite, rar când mai agață câte unul vreo gâscă sau vreo rață.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Ghinda pe 13 Noi 2021, 10:03

=)) =)) =)) =)) =))
Să mai fie emulație pe forum!!!! Tot de câteva ori. Că dacă nu este condiție de gâscă la ce să stai pe câmp?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Sly_Fox pe 13 Noi 2021, 11:20

:D :D
Hai să-ți spun cum merge treaba. Eu programez Hubble-ul de pe orbită să monitorizeze stolul de gâște care intră pe teritoriul României. La ora 07.00 dimineață Hubble detectează stolul, numărul de gâște detectat: 300. La ora 07.30 ajunge stolul la tine, la 07.40 scrii pe forum că le-ai rupt. La 08.00 ajunge stolul la mine și încep să număr, rezultat: 301 gâște. Mă fac negru la față, cum naiba, au intrat 300 de bucăți, Ghindă zice că a făcut prăpăd, iar acum la numărătoare iese cu una în plus. Sunt date peste cap toate calculele matematice, fizice și psihologice. Trag linie și concluzionez: trebuie să fie o greșeală. nu este acesta stolul, probabil stolul monitorizat a fost exterminat de Ghindă, cu excepția unei singure gâște care prin minune a supraviețuit și s-a alăturat altui stol.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Sly_Fox pe 16 Noi 2021, 20:16

Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde popaliviu pe 17 Noi 2021, 00:33

Maică ce idioți! Când s-a format partidul ăsta am crezut că o să fie o schimbare spre bine, dar sunt PĂMÂNT de flori!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Marius pe 17 Noi 2021, 10:10

Curtea de Apel Targu Mures pare mai intransigenta si dornica sa decida mai repede in privinta cererii OTUS pentru suspendarea O.M. cu cotele la pasari. A dat un termen foarte scurt, de numai o saptamana si a dat de inteles ca saptamana viitoare se va judeca.

ABVAV, ARROW si APIDAV au depus cerere de interventie in acest proces in incercarea de a combate cu argumente crerea OTUS pentru suspendarea vanatorii la pasari.

Totusi, asa cum am mai zis in alte ocazii, daca nu se modifica legea in sensul proiectului adoptat de parlament, mereu vom avea riscul suspendarii. Asa cum anul asta e proces la Brasov si la Tg Mures, in viitor mai pot fi zeci de procese impotriva ministerului declansate de tot felul de trantori.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Sly_Fox pe 17 Noi 2021, 10:41

Mulțumim, Marius! Pentru că Arrow se implică, acționând în interesul vânătorilor, eu unul, atunci când vine vorba de achiziționat produse din domeniul vânătorii și pescuitului, știu în ce magazine să intru. Măcar atât să pot face!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Marius pe 17 Noi 2021, 11:05

Sly_Fox scrie:Mulțumim, Marius! Pentru că Arrow se implică, acționând în interesul vânătorilor, eu unul, atunci când vine vorba de achiziționat produse din domeniul vânătorii și pescuitului, știu în ce magazine să intru. Măcar atât să pot face!

Multumesc Sly,

Arrow e fondata de vanatori.
Exista un dublu interes.
Pe de o parte, e vorba de interesul economic al firmei si de veniturile celor aproape 100 de angajati care depind de vanatoare.
Pe de alta parte, exista interesul meu, al asociatului meu si al colegilor nostri din firma care sunt vanatori, care vrem sa vanam in continuare. Eu personal nu vanez altceva decat pasari si anul trecut a fost un an foarte greu pentru mine, doar cu iesirile la fazan.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde ventura pe 17 Noi 2021, 11:23

Sly_Fox scrie:Mulțumim, Marius! Pentru că Arrow se implică, acționând în interesul vânătorilor, eu unul, atunci când vine vorba de achiziționat produse din domeniul vânătorii și pescuitului, știu în ce magazine să intru. Măcar atât să pot face!


+1
Valabil si pentru mine si amicii mei.

Si nu doar pentru aceste actiuni ci si pentru simplul motiv ca "este de-al nostru".
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 17 Noi 2021, 14:00

De cand s-a atacat ordinul v-am spus ca e gheara USR ului...macar acum o fac pe faţă.
Totuşi, daca la pana la termenul următor vor fi introduse noi cereri de intervenţie, cred ca se va acorda termen...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde piratu pe 17 Noi 2021, 20:43

https://epochtimes-romania.com/news/usr ... i---321017

Sa nu-i uitam cand vine momentul sa votam!

P.S. se poate sterge, nu am vazut ca s-a postat mai sus! :(
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde alinboboc pe 26 Noi 2021, 15:46

Pfffff, s-a suspendat Ordinul Ministrului de catre Curtea de Apel Mures!
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Ghinda pe 26 Noi 2021, 17:04

Doar atât???
Asta înseamnă culcatul pe o ureche!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 26 Noi 2021, 18:46

Am zis sa nu trag a rau,dar era clar ca e croit sa suspende ordinul, de aia atata graba, plus ca s-a pus in vedere in abstract ca oricine vrea sa faca interventie, sa o timbreze, desi procedura eclara in aceasta privinta...
Acum e o sansa daca, odata cu declararea recursului, se formuleaza cate ICCJ cerere de suspendare a executarii incheierii ( suspendarea suspendarii), pt ca o astfel de cerere tb sa se judece mai repede...Asa, recursul se va judeca la primăvară...
Tb vazut si cand fixeaza CCR termen la sesizarea usecuristilor...ca mai e o sansa...In mod normal, azi legea trebuia sa fie in vigoare si ordinul sa fie caduc...Dar nu a fost sa fie...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori

Publicitate