Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:51

turturele

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

turturele

Mesajde Marius pe 13 Aug 2022, 15:23

Ministrul Mediului are o aura de "prieten al vanatorilor".
Cica ar face tot ce tine de el in privita vanatorii la urs. Atat s-a putut, atat a facut, adica nimic.
Acum, dupa doua sezoane de interdictie la pasari, cu doua zile inainte de deschiderea sezonului, cand ne bucuram si noi ca vom putea in sfarsit sa vanam in conditii normale, vine cu un Ordin de Ministru care interzice vanatoarea turturelelor.
Tara lu' cacat!
Ministri care isi permit ca prin Ordin sa anuleze prevederile unor legi.
Justificarea Ministerului este presiunea pusa de UE.
Daca veti cauta pozitia publica (ref la turturele) a SOR din ultimii ani, veti vedea ca de fapt, ei sunt in spatele noii interdictii.
Numai asa, spre aducere aminte, revedeti acest topic:
viewtopic.php?f=55&t=19354&p=267369&hilit=Marius#p267369
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: turturele

Mesajde Sly_Fox pe 13 Aug 2022, 16:13

Întreb la modul cel mai serios posibil: se mai așteaptă cineva la ceva bun în România? :roll:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: turturele

Mesajde zeb stump pe 13 Aug 2022, 16:39

Acum ar trebui atacat ordinul si ceruta suspendarea , sa vedem, ce succes ar avea asocatiile de vanatori...
Dar chiar imbecil ordinul: e intitulat ordin privind restrangerea perioadei de vanatoare, dar prevede ca nu se va vana deloc...
Concluzia e ca ne va tremura fundul in continuare, ca, desi avem dreptul LEGAL la x piese pe zi la nu stiu cate specii, ne putem trezi ca se mai „ restrange” perioada la cate una...
Sper sa nu abunde social media de tablouri imbelsugate, care sa fie folosite de ONG pt. a-si intensifica presiunile...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: turturele

Mesajde violiv pe 13 Aug 2022, 19:01

Exact, Marius! SOR e vinovata. De ani de zile a introdus turturica pe lista "mica", cu 5 pozitii, a speciilor pe cale de disparitie in RO. Motivatia scrisa a fost ca la o numaratoare facuta de ei in IUNIE!!!! au iesit mai putin de 10 perechi la 10.000 ha. Daca-ti amintesti, chiar ne-am ciondanit cu ei la vremea respectiva .... ca de ce nu au trecut si strutul pe lista aia, ca-i in aceeasi situatie.
In urma cu vreo 5-6 ani a obtinut reducerea cotei cu 50% la turturele. A trecut nebagat in seama pentru ca nu intereseaza pe multi si pentru ca pasajele au fost foarte scurte. Apoi a venit pandemia, interdictia completa ... si memoria e scurta.
Eu ma intreb si azi (si ajung iar la "off-ul cel mare") ce dracu' a pazit AGVPS atunci, ce naiba face acum? Atunci sa zicem ca era pe vremea vechii conduceri si stim cu totii cat de multe chestii bune a facut Selaru. Dar acum, cand zic ca s-au schimbat, reformat ... Nu ce sucese au obtinut, ca asta stim deja! Ce au intreprins???
De ce ma leg de AGVPS? Pentru ca e pratic singura "asociatie de profil" cu care sta de vorba cineva din capu' satului.
Am vazut ce bine a mers treaba cu reformatul, io zic ca trebuie sa incercam si partea cu desfiintatul!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: turturele

Mesajde DanCo pe 13 Aug 2022, 21:47

Si eu cred ca fara o regândire radicala a organizării vanatorii și organizațiilor vanatoresti nu se va mai intampla nimic bun pentru vanatori si vanatoare. In plus, pe langa ce zice Violiv eu as propune si desființarea AJVPS-urilor sau AJVS-urilor, pe langa AGVPS. Practic tot ce deriva din AGVPS si se subordonează lor. Au avut timp sa faca multe, au o conducere noua dar a rămas aceias structura clientelara, corupta, leneșă, profitoare care a găsit un domeniu pe care sa il încalce si sa il mulga pana la dispariție. Alte, asociatii noi, alte contracte pentru fonduri, si daca noi hotărâm o alta forma de organizare la nivel național, dupa reguli hotărâte de noi. Nu mai este mult de salvat în domeniul vanatorii in Romania dar atat cat a mai rămas, daca nu facem ceva, va dispărea complect in 10 ani si dupa ce dispărem noi nu va mai dura mult pana când va dispărea si vânatul. Romania este parca un experiment in care tot ce vreau ONG-urile este dus la extrem. Nicaieri in Europa parca nu este asa rau. Daca noi nu suntem instare sa facem ceva atunci putem si renunta la arme pentru ca tot acolo o sa ne aducă pana la urma.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: turturele

Mesajde Marius pe 13 Aug 2022, 22:52

violiv scrie:Exact, Marius! SOR e vinovata. De ani de zile a introdus turturica pe lista "mica", cu 5 pozitii, a speciilor pe cale de disparitie in RO. Motivatia scrisa a fost ca la o numaratoare facuta de ei in IUNIE!!!! au iesit mai putin de 10 perechi la 10.000 ha. Daca-ti amintesti, chiar ne-am ciondanit cu ei la vremea respectiva .... ca de ce nu au trecut si strutul pe lista aia, ca-i in aceeasi situatie.

SOR e cel mai perfid dusman, pentru ca pe fata se da prieten. Daca ii intrebi, ei zic ca n-au nimic impotriva vanatorii si ca doresc parteneriate cu noi.
Ei sunt partenerii oficiali ai Ministerului in toate proiectele privind pasarile. De aceea ei nu au dat direct in judecata ministerul pentru inchiderea vanatorii, pentru ca li s-ar fi taiat accesul la cascaval. Vorbim de bani multi. Insa, gunoaiele care ne-au oprit vanatoarea la pasari s-au folosit printre altele de "studiile" lor, de pozitiile lor publice.
Ce se intampla azi cu turturica se poate intampla maine cu orice specie.
O situatie cel putin la fel de proasta este reprezentata de cotele de recolta acordate de ministerul curului pentru gugustiuci. E incredibil cum gestionari care au cerut cote, au primit zero sau 1 sau 2 gugustiuci. Ministerul se bazeaza pe evaluarea SOR care e de 4-6 ori mai mica decat realitatea.
Daca nu suntem in stare de altceva decat am facut pana acum, ne vor fute din ce in ce mai rau.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: turturele

Mesajde Marius pe 13 Aug 2022, 23:52

zeb stump scrie:Acum ar trebui atacat ordinul si ceruta suspendarea , sa vedem, ce succes ar avea asocatiile de vanatori...
Dar chiar imbecil ordinul: e intitulat ordin privind restrangerea perioadei de vanatoare, dar prevede ca nu se va vana deloc...
Concluzia e ca ne va tremura fundul in continuare, ca, desi avem dreptul LEGAL la x piese pe zi la nu stiu cate specii, ne putem trezi ca se mai „ restrange” perioada la cate una...
Sper sa nu abunde social media de tablouri imbelsugate, care sa fie folosite de ONG pt. a-si intensifica presiunile...

Probabil ca va fi contestat. Dupa parerea mea vanatorii vor pierde si va castiga Ministerul. Tot dupa parerea mea, nu ar trebui contestat ordinul pentru ca se va interpreta ca vrem sa vanam o specie vulnerabila cu populatia in scadere. Nu in ultimul rand, cred ca nu e bine sa atacam ordinul pentru ca procedura e de durata iar sezonul mai tine cel mult 1 luna de azi inainte.
Daca e sa fie o lupta a noastra, ea trebuie sa fie de substanta, mai profunda. Mi-e teama insa ca nu exista cineva care sa ne uneasca si sa ne conduca.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: turturele

Mesajde Marius pe 03 Noi 2022, 20:01

FEAV a pierdut in prima instanta procesul cu Ministerul pe acesta speta.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: turturele

Mesajde laurul pe 03 Noi 2022, 21:04

Marius scrie:FEAV a pierdut in prima instanta procesul cu Ministerul pe acesta speta.

Keep up the good work!
Mulțumim
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: turturele

Mesajde the_mav pe 04 Noi 2022, 21:16

Marius scrie:FEAV a pierdut in prima instanta procesul cu Ministerul pe acesta speta.

Marius, aveti si motivarea din prima instanta?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: turturele

Mesajde violiv pe 19 Noi 2022, 22:04

Pana una-alta .... luam pauza mai de la toate speciile???
Pariuri, ceva?!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: turturele

Mesajde Sly_Fox pe 20 Noi 2022, 10:44

Eu pariez că lumea o va lua razna rău de tot! Nu doar în privința vânătorii, ci în general. Va fi dileală maximă, delir generalizat.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: turturele

Mesajde zeb stump pe 20 Noi 2022, 11:25

Raman migratoarele..rahat!
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: turturele

Mesajde Sly_Fox pe 20 Noi 2022, 21:04

Oare nu se impune modificarea legii, astfel încât să nu mai apară astfel de situații aberante?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: turturele

Mesajde DanCo pe 20 Noi 2022, 22:11

Modificarea legii ia timp și nici nu este momentul. Peste 2 ani sunt alegeri și activistii de mediu si sustinatorii cauzei care militeaza de la etajul 10, din oraș, pe rețele sociale, sunt de cateva zeci de ori mai mulți decât vânătorii. Adica sute de mii sau chiar milioane de voturi. Mai avem de așteptat pana când ne vine rândul.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: turturele

Mesajde violiv pe 21 Noi 2022, 00:33

Sly_Fox scrie:Oare nu se impune modificarea legii, astfel încât să nu mai apară astfel de situații aberante?


Oare nu se impunea inceperea demersurilor de modificare a legii cam de pe cand s-a schimbat conducerea AGVPS? Nu stiti cine-i AGVPS? Aia de se lauda ca ne reprezinta!
Acu', daca luam de buna vorba romanului care zice ca orice "neam" isi merita conducatorii, inseamna ca ne meritam soarta. Asta pentru ca schimbarea trebuia sa fie radicala, nu o cosmetizare.

P.S. vand arme! La pret de "panoplie"!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: turturele

Mesajde tehărău pe 21 Noi 2022, 08:25

Ultima modificare, din vara asta. Curând nu cred ca se mai atinge cineva de ea.
E o expresie des întâlnită de la o vreme: atât s-a putut!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: turturele

Mesajde tehărău pe 21 Noi 2022, 08:29

Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: turturele

Mesajde zeb stump pe 21 Noi 2022, 14:00

La speciile sedentare, nici nu stiu cum ar putea fi stabilite cotele prin lege intr-un mod care să paralizeze astfel de actiuni.
Sa zicem că s-ar stabili prin lege metodologia de calcul al cotelor, buuuun...dar după evaluare si calcul, cotele concrete, pt fiecare asociatie şi fiecare sezon, tot prin ordin al Min Mediului ar urma sa fie aprobate, deci iar e posibilă atacarea in contencios si suspendarea pana la judecata pe fond. L-ar putea ataca pe motiv că nu respectă metodologia prevăzută de lege. Chiar daca la final ar pierde, că s-ar constata ca s-a respectat metodologia, daca obtin suspendarea, trece sezonul, deci isi indeplinesc scopul...E nasoala rau, si acum nici nu stiu care ar fi solutia.
La sedentare, chiar nu merge cu nr piese/zi/vanator...Ar aduce pe bune exterminarea unor specii, si, din pacate, nu de vulpe, sacal, cotofana si cioara griva e vorba...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: turturele

Mesajde DanCo pe 21 Noi 2022, 16:01

După acțiunea în instanta am gasit asta:
https://apuseni.info/2022/11/20/petitie ... -sportive/
La cât de tare ne bombardează în ultima vreme sa nu ne trezim ca și reușesc iar noi o sa acuzam asociatiile, noi unul pe altul ca nu am făcut nimic, ONG-urile ca au reușit, iar ei o sa fie toți bine merci si cu scopul atins.
Eu deja am cautat asociații de colectionati la care sa ma afiliez si sa fiu pregatit in caz ca se impute povestea. Macar cu armele sa raman.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: turturele

Mesajde Sly_Fox pe 21 Noi 2022, 21:14

Nu are rost să vă gândiți la o retragere din fața unor panzere fără șenile. Mai este până vor avea șenile și vor fi capabile de un atac decisiv.
Eu pot spune că nu a venit ziua ATÂRNĂRII ÎN CUI. Va mai dura până atunci, iar când va veni (și va veni fără niciun dubiu) nu va afecta doar România, ci toată Europa.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: turturele

Mesajde violiv pe 21 Noi 2022, 21:33

tehărău scrie:Ultima modificare, din vara asta. Curând nu cred ca se mai atinge cineva de ea.
E o expresie des întâlnită de la o vreme: atât s-a putut!



Cumva modificarea asta nu s-a facut tot cu sula-n coasta? Nu ne-a costat "2 ani de migratoare"?
Asta in conditiile in care in 3-4-5 ani anteriori discutii ca ne vor ataca au tot fost si chiar foarte pe fata. Nu ar fi fost intelept ca modificarea legii sa fi fost ceruta imediat dupa debarcarea vechii conduceri, sa vina dinspre vanatori ca o cerere de corectare a aberatiilor din lege (pe care tot niste vanatori le-au pus acolo) si aducerea acesteia intr-o forma ceva mai logica, mai inatacabila?
Vestita vorba romaneasca "merge si-asa!" e aia care o sa ne ingroape.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: turturele

Mesajde violiv pe 21 Noi 2022, 21:36

DanCo scrie:După acțiunea în instanta am gasit asta:
https://apuseni.info/2022/11/20/petitie ... -sportive/

Eu deja am cautat asociații de colectionati la care sa ma afiliez si sa fiu pregatit in caz ca se impute povestea. Macar cu armele sa raman.


Nu este neaparat necesar! Daca ai 5 arme sau mai mult poti fi colectionar fara sa fii membru intr-una din asociatiile de colectionari. Profita de momentul cand preturile o vor lua tare in jos, mai cumpara 2-3 si gata! :ymdevil:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

Publicitate