Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 19:19

Muniție uitată în bagaj de mână

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Muniție uitată în bagaj de mână

Mesajde UrsuAke pe 26 Ian 2023, 11:07

@pka_23 Pana la urma care a fost concluzia SAESP? S-a intors prietenul tau in tara?
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Muniție uitată în bagaj de mână

Mesajde DanCo pe 26 Ian 2023, 11:31

@pipabh ai dreptate. Am greșit eu pentru ca am scris în graba. Nu în legea armelor scrie ci cer cei de la arme și munitii în unele județe și asta pentru ca în lege scrie doar ca autorizatia se eliberează înainte vânătorii nu și cu cât timp înaintea vânătorii și de aici rămân loc de interpretări.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Muniție uitată în bagaj de mână

Mesajde the_mav pe 26 Ian 2023, 11:44

Pe principiul anii, banii si golanii...
Cerea cineva mai sus SCRIS, ca ar fi de ajutor... pe email, poftim, ca sa nu mai iasa cu Dare de seama sau Nota interna sau Expunere de motive sau etc.

Cred ca la alt topic cineva incepuse sa vada (nu neaparat gresit) ca 295-ul permite folosirea in conditiile x y z, deci ce nu e scris ca e permis, pe cale de consecinta e interzis. Poate ca da, poate ca nu, dar nu ramane definitiv interpretarea legii la baietii care controleaza. Ca poate nu o interpreteaza bine - caz in care (teoretic, evident) pot duce situatia in ceva NElegal.
Aici cred ca facem noi, cu totii, o confuzie.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Muniție uitată în bagaj de mână

Mesajde pipabh pe 26 Ian 2023, 14:21

DanCo scrie:@pipabh ai dreptate. Am greșit eu pentru ca am scris în graba. Nu în legea armelor scrie ci cer cei de la arme și munitii în unele județe și asta pentru ca în lege scrie doar ca autorizatia se eliberează înainte vânătorii nu și cu cât timp înaintea vânătorii și de aici rămân loc de interpretări.

Nu este nici o interpretare!!!!!!!!!!!!! Permisul de port arma iti da dreptul de a avea arma, de a purta arma si de a o folosi. Nimic altceva!!!!!!!!!!!!!!!!!
In ce judete? De ce nu scrii alb pe negru doar voalat? Sa vedem ce spun colegii nostri din judetele respective! In ce context s-au emis astfel de ineptii?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Muniție uitată în bagaj de mână

Mesajde unknown pe 26 Ian 2023, 14:35

zeb stump scrie:@ unknown, hai sa te lamuresc ...Vad ca o tii cu neprevederea dreptului de a te intoarce cu arma acasa...
1. E simplu: din moment ce ai drept de detinere, pot si folosire, mai mult, ai obligatia se o păstrezi la domiciliu/resedinta (art. 31 alin. 2), rezultă cat se poate de clar ca aducerea armei la domiciliu/resedinta este nu doar permisa, chiar obligatorie...Priceput? Dar na, legiuitorul s-a gandit ca destinatarii legii pricep asta, si nu mai e nevoie sa o scrie expres.
2. asa cum spuneam, odata ce ai iesit din spatiul privat (domiciliu, resedinta,etc) esti in spatiu public
3. Un principiu general este valabil cat timp nu exista o norma speciala contrara...In cazul de fata, aceasta norma este art. 1 din Legea 295, care prevede clar ca se aplica pe teritoriul Romaniei, indiferent de natura spatiului (public sau privat).
Tu transporti arma catre locul de vanatoare, poligon, armurier fără sa o scoti din domiciliu/resedinta? :lol:
A propos de "ce nu e interzis, e permis"...Unde scrie expres ca, in spatiu privat, e interzis sa ucizi un om?


@zeb stump te rog sa nu o iei personal, nu ai de ce sa te superi.
Eu doar mi-am expus niste pareri, personale, care din pacate nu coincid cu ale tale si nici nu am zis ca as fi purtatorul adevarului absolut.
Pentru asta este forumul creat: dezbateri, informatii etc

Mai am argumente sa iti raspund la ce mi-ai scris dar o sa ma opresc totusi aici pentru ca nu vreau sa creez o polemica si sper doar ca din discutiile noastre sa se nasca ceva bun.

@the_mav a spus bine mai sus: "nu ramane definitiv interpretarea legii la baietii care controleaza" si as completa ca este valabil si pentru interpretarea noastra.
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Muniție uitată în bagaj de mână

Mesajde zeb stump pe 27 Ian 2023, 08:41

Nu am luat-o personal si nu m-am suparat. Argumentele pe care le-am prezentat sunt strict juridice, tin de interpretarea legii, si nu de ordin personal...
Ti-am raspuns cu argumente din lege (şi din Normele de aplicare) de ce nu scrie expres de întoarcerea cu arma la locuinta, precum şi de ce principiul potrivit căruia "in spatiul privat, ce nu e interzis, e permis" nu este aplicabil în ce priveşte transportul armelor, deci ,nu e nimic personal.
Cat priveste opiniile, fiecare are dreptul la una, dar sa aiba argumente...
Eu iti mai pot prezenta n argumente,dar nu e cazul sa facem aici curs de interpretare a normai juridice...
PS. posibil sa fiu dintre cei in fata cărora interpretarea legii ramane definitiva ;) si care corecteaza greselile sau abuzurile autoritatii...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Muniție uitată în bagaj de mână

Mesajde the_mav pe 27 Ian 2023, 13:57

zeb stump scrie:PS. posibil sa fiu dintre cei in fata cărora interpretarea legii ramane definitiva ;) si care corecteaza greselile sau abuzurile autoritatii...

Posibil, nicidecum singurul, insa ca sa fie treaba dreapta ar trebui si adaugata realitatea " .... greselile sau abuzurile autoritatii" DACA ACESTEA AJUNG LA MINE.
Pe competente, complete, samd, samd...
Sunt TOTI (dintre cei care ar putea corecta greseli sau abuzuri) la fel? Parerea mea e ca nu.
Sunt greseli sau abuzuri (mergand pe cele spuse mai sus) care scapa necorectate? Tu ce zici? (sincer)?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Muniție uitată în bagaj de mână

Mesajde zeb stump pe 30 Ian 2023, 15:07

Ce sa zic...Ca in toate domeniile in Romania...sunt si asa, si asa...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori

Publicitate