Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 10:44

Distanta fata de case

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Distanta fata de case

Mesajde laurul pe 20 Mar 2023, 19:12

Sly_Fox scrie:
florinsarca scrie:Recomandarea ar fi ca distanța față de case sau localități să fie cât mai mare.

Am și eu o recomandare! Nu are legătură cu topicul, dar profit de ocazie. De câte ori citesc postările tale încurc utilizatorul, asta datorită pozei de la avatar care este la fel ca cea a colegului @laurul. Care a avut-o primul, Laurul sau tu? În funcție de răspuns, aș recomanda înlocuirea pozei de către cel de pe locul secund, pentru a nu crea confuzie.
Mulțumesc!

Eu am un lup, colegul o vulpe....
Unde e încurcătură?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Distanta fata de case

Mesajde florinsarca pe 20 Mar 2023, 20:16

Bună seara! Poza de avatar e marea tragedie? Nu ai cum să faci confuzii dacă citești numele utilizatorului, dar în fine, o șterg dacă nu vreau ,, să zbor,, cum zicea un coleg. Rog atenție mai mare la limbajul folosit. Respecte!
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Distanta fata de case

Mesajde laurul pe 20 Mar 2023, 20:18

florinsarca scrie:Bună seara! Poza de avatar e marea tragedie? Nu ai cum să faci confuzii dacă citești numele utilizatorului, dar în fine, o șterg dacă nu vreau ,, să zbor,, cum zicea un coleg. Rog atenție mai mare la limbajul folosit. Respecte!

Stai liniștit, am șters o eu!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Distanta fata de case

Mesajde the_mav pe 21 Mar 2023, 06:29

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
nici asa nu e bine, ca acum nu mai aveti niciunul poza
:D :mrgreen: :D :mrgreen: :D :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Distanta fata de case

Mesajde Ghinda pe 21 Mar 2023, 08:41

mihailescue scrie:Eu totusi nu m-as risca cu trasul face to face, eu trag cu arcul la 45 de grade trag 350m, daca bate vantul din spate ajunge la 400m - 400m si ceva, deci nu cred ca-i indicata nici teoretica ideea de pariu mentionata mai sus.


Aici, nici eu nu aș sta la o săgeată mai ales destinată vânătorii. Indiferent de distanță. La alice nu aș avea problemă să stau cu @ovi cu un zaibăr în mână, la șuetă. Și mai aproape.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Distanta fata de case

Mesajde Ghinda pe 21 Mar 2023, 08:46

Am reeditat un pic ideea, dacă tot s-a discutat pe subiect cu limita.
Singura idee cu care poți da peste bot în teren, este că nu ai indicator de localitate în câmp, așa mai cu ață albă! În rest, hai noroc!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Distanta fata de case

Mesajde Sly_Fox pe 21 Mar 2023, 10:19

laurul scrie:Eu am un lup, colegul o vulpe....
Unde e încurcătură?!

Era aceeași poză, un lup! Asta dacă nu am început să am vedenii! :roll:
Vulpea este doar una: Sly Fox! :lol:
florinsarca scrie:Bună seara! Poza de avatar e marea tragedie? Nu ai cum să faci confuzii dacă citești numele utilizatorului, dar în fine, o șterg dacă nu vreau ,, să zbor,, cum zicea un coleg. Rog atenție mai mare la limbajul folosit. Respecte!

Nu este nicio tragedie @florinsarca! Dar uneori mai intru fugitiv pe forum și m-am obișnuit cu fotografiile de la avatar, astfel că se mai întâmplă să nu mă uit la numele utilizatorului atunci când citesc câte o postare. Din acest motiv am recomandat schimbarea pozei, dacă se voia, dacă nu...nicio problemă.
Cu zburatul nu știu ce ai vrut să spui, nu sunt fanul "teoriilor conspirației". Nici cu atenționarea la limbaj nu am înțeles, ce limbaj și din partea cui atenție? Poate dezvolți puțin, te rog! Poți prin mesaj privat, să nu mai încărcăm topicul inutil.
the_mav scrie::mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
nici asa nu e bine, ca acum nu mai aveti niciunul poza

Până acum nu reușeam să îi deosebesc, iar acum nu îi mai pot identifica! :lol:
Cred că am probleme, mă duc la vraci pentru că am început să am vedenii și auzenii, vorba colegului Aghiuță. :mrgreen:
Ghinda scrie:Aici, nici eu nu aș sta la o săgeată mai ales destinată vânătorii. Indiferent de distanță. La alice nu aș avea problemă să stau cu @ovi cu un zaibăr în mână, la șuetă. Și mai aproape.

Stați liniștiți la un zaibăr, pentru că nici arcul cu săgeți nu mai știe lumea să îl întindă. Nu cu mult timp în urmă am văzut un cetățean, într-un magazin de vânătoare, vânător din câte spunea, care și-a zdrelit degetele încercând să tragă de cordelina unui arc. Și-a făcut degetele Cheia Sol!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Distanta fata de case

Mesajde Ghinda pe 21 Mar 2023, 14:08

:lol: :lol: :lol: :lol:
Așa o fi, dar am făcut nește cursuri, am avut, am tras, am omorât. Am rămas mască cum poate perfora o săgeată un bazin de animal dintr-o parte în alta. Și prin coloană.
Așa că la săgeată nu stau!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Distanta fata de case

Mesajde Clujeanul pe 21 Mar 2023, 15:52

Ghinda scrie::lol: :lol: :lol: :lol:
Așa o fi, dar am făcut nește cursuri, am avut, am tras, am omorât. Am rămas mască cum poate perfora o săgeată un bazin de animal dintr-o parte în alta. Și prin coloană.
Așa că la săgeată nu stau!


Ce arc, ce putere? De curiozitate intreb nu de altceva. Compound, peste 50lbs?

Si scuze de off. :)
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Distanta fata de case

Mesajde Ghinda pe 22 Mar 2023, 08:22

60, Hoyt, nu mai știu de care.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Distanta fata de case

Mesajde yoghi pe 22 Mar 2023, 16:36

Eu cred ca cei 400m unde cade sageata ..de mai sus...sunt metri vanatoresti.(intre 50 si 60cm) :D


Si sunt curios cum ai mai gasit-o ?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Distanta fata de case

Mesajde Ghinda pe 23 Mar 2023, 08:29

Probabil este un maxim ajutat de factori externi. Dar 300 m îi face. Atenție se trage în sus, nu la orizontală.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Distanta fata de case

Mesajde ICC pe 21 Oct 2023, 11:52

După Legea vânătorii nu este interzisă vânătoarea in intravilan. Nici chiar in cel construit si imprejmuit (doar că e necesar contractul de prestări servicii si acordul proprietarului terenului).

După Legea armelor la fel, nu știu să existe interdicție in funcție de distață sau de intravilan.
ICC
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Oct 2023, 13:22

Re: Distanta fata de case

Mesajde Sly_Fox pe 21 Oct 2023, 13:17

Aceasta este o excepție și nu prea intră în atenția noastră. Ține de articolul 34 și real nu interesează pe vânătorul amator. Ceea ce ne interesează pe noi de fapt ar fi articolul 42 din legea vânătorii.
Art 42: 1) Constituie infracțiune de braconaj și se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu
amendă, următoarele fapte:
h) vânătoarea în perimetrul intravilan construit sau împrejmuit, altfel decât în condițiile art. 34;


Ne mai interesează și Art 39 lit aa:
Art 39. Fără a se aduce atingere prevederilor art. 37 alin. (2) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.
57/2007, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 49/2011, cu modificările și completările ulterioare, sunt interzise și următoarele:
aa) vânătoarea pe suprafețele din perimetrul construit sau împrejmuit din intravilan altfel decât în condițiile art.34, în parcuri naționale și în Rezervația Biosferei "Delta Dunării";


Iar prevederile de la OUG 57/2007 și Legea 49/2011 amintite ține mai mult de personalul tehnic de vânătoare și mai puțin de vânătorii amatori.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Distanta fata de case

Mesajde ICC pe 21 Oct 2023, 17:59

Conform Art. 5 (1) lit. e) din Legea 407/2006 actualizată:

Articolul 5
(1)Criteriile de constituire a unui fond cinegetic sunt următoarele:
a)mărimea suprafeţei fondului cinegetic;
b)stabilitatea faunei cinegetice sedentare de interes cinegetic în interiorul limitelor fondului cinegetic;
c)limitele uşor de descris şi de identificat pe teren ale fondului cinegetic;
d)constituirea şi delimitarea istorică a fondurilor cinegetice;
e)includerea tuturor localităţilor, cu excepţia municipiilor, în cuprinsul fondurilor cinegetice.

Deci orice localitate este inclusă într-un fond cinegetic , cu exceptia municipiilor.
Astfel un sat, cu toate ulițele lui face parte din fondul cinegetic.
Nu se poate face vânătoare în curtea omului dacă acesta nu iti dă voie și dacă gestionarul nu are contract cu primăria. Contract în baza căruia paznicul sau un vânător să vină sa împuște vulpea la cotetul de gaini din curte sau mistrețul din gradina imprejmuita din spatele casei.
Dar pe terenul arabil, pășuni (neimprejmuite) de la marginea satului nu există nici un articol in Lege care să interzică vânătoarea.

Iar Art. 34 vine doar și consfințește faptul că vânătoare practic e permisă ȘI în intravilanul construit și imprejmuit, gări, etc etc. față de intravilanul neconstruit (vezi categoria teren arabil in intravilan).
Doar că acolo nu e de ajuns doar permisul de vânătoare, armă, autorizația și asigurarea ci trebuie și contractul de prestări servici și acordul proprietarului. Și implicit doar vânătoarea în perimetrul construit și împrejmuit fără contract și acord (VÂNĂTOARE CARE DECI TEORETIC ESTE PERMISĂ ȘI ACOLO) este interzisă în lipsa acestor documente si reprezintă infracțiuni Art. 42 (1) lit. b și Art. 44 lit. f).
ICC
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Oct 2023, 13:22

Re: Distanta fata de case

Mesajde ICC pe 21 Oct 2023, 18:03

Fără supărare dar Art. 39 lit. aa) are acum următoarea formă :
aa) vânătoarea pe suprafeţele din perimetrul construit sau împrejmuit din intravilan altfel decât în condiţiile art. 34, în parcuri naţionale şi în Rezervaţia Biosferei «Delta Dunării»;
ICC
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Oct 2023, 13:22

Re: Distanta fata de case

Mesajde Sly_Fox pe 21 Oct 2023, 20:02

Eu am înțeles ce vrei să spui. Dar încercam să-ți explic faptul că aceste prevederi legale pentru noi vânătorii amatori sunt fix egale cu zero. Este ca atunci când ai teren cumpărat pe planeta Marte, ești proprietar conform unei hârtii, dar efectiv nu vei călca niciodată pe acel teren. Rămâi doar cu o consolare că ai teren pe o altă planetă. Așa și în acest caz, vulpea din cotețul cu găini nu o vei împușca tu nici măcar cu contract. Dacă se consideră că este periculoasă, că poate răspândi rabia, o va împușca personalul tehnic din vânătoare. Tu rămâi doar cu o consolare că acel coteț în interiorul căruia face vâlvă o vulpe poate (în anumite condiții) fi considerat „teren de vânătoare”.

Iar cu terenurile acelea arabile, pășunile (neîmprejmuite) de la marginea satului se poate face vânătoare liniștit dacă sunt încadrate în extravilan. Dacă sunt în intravilan, riști să se ridice proprietarul cu pretenții că nu ai avut acceptul lui, că nu ai avut contract și că ai făcut uz de armă în mod ilegal. Exemple de acest fel sunt destule din păcate.


.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Distanta fata de case

Mesajde ICC pe 21 Oct 2023, 21:19

Pai chiar pentru vânătorul amator voiam să arat că legislația permite acum (față spre exemplu de data când a fost deschis acest topic) vânătoarea pe terenurile din jurul satelor, orașelor, fără distanțe minime față de case, fără schița intravilanului în buzunar, etc.

Asta ca vânătorii amatori să știe cadrul legal în caz că apar autoritățile sesizate de tot felul de inamici ai vânătorii.
Să explice autorităților (de multe ori mai neștiutoare decât vânătorii noștrii) că d.p.d.v. legal fac un lucru permis de lege.
Și să nu permită autorităților să abuzeze și să șicaneze gratuit. Mai ales abuzurile în cazul câinilor hoinari, unde vânătorii sunt abuzați de fiecare dată de autorități la reclamațiile (în majoritatea cazurilor nefondate) ciobanilor, hoților de lemne și a altora asemenea. Cel puțin eu am constatat statistic că majoritatea acestor abuzuri au fost făcute în cazurile în care câinii hoinari erau în preajma localităților, foarte rar în cazul câinilor hoinari împușcați departe pe câmp sau în pădure. Deși era exact aceași faptă.

Faptul că legislația s-a mai relaxat în unele locuri (de fapt de la elucubrații au revenit la o relativă normalitate) nu poate decât să ne bucure.

Asta bineînțeles că nu va duce (sper) la vânătoarea doar la marginea satului sau la nerespectarea unor reguli minime de protecție (a nu se trage peste linia orizontului, a nu se trage decât în vânatul bine identificat, etc, etc). Și nici la nerespectarea unor reguli de bun simț nescrise (focuri de armă în preajma localității când vine lumea de la muncile câmpului ori Duminica când ies oamenii de la biserică).
ICC
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Oct 2023, 13:22

Re: Distanta fata de case

Mesajde Sly_Fox pe 22 Oct 2023, 10:06

Cu autoritățile ai dreptate. În terenul de vânătoare am dat și de polițiști OK, cu bun simț, care cunoșteau legea și am reușit să discut cu ei, dar am dat și de jandarmi total habarniști, din start rău intenționați, pentru care am pierdut o grămadă de timp să le explic legea. Zeci de telefoane date peste tot să vadă ei dacă sunt legal la vânătoare, dacă terenul pe care vânam este proprietate privată sau publică ( :twisted: ), dacă este intravilan sau extravilan, dacă ce le-am spus eu este adevărat etc. Cu poliția nu am prea avut experiențe negative, însă cu jandarmeria...jale.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Distanta fata de case

Mesajde Marius pe 06 Noi 2023, 22:49

Sly_Fox scrie:Iar cu terenurile acelea arabile, pășunile (neîmprejmuite) de la marginea satului se poate face vânătoare liniștit dacă sunt încadrate în extravilan. Dacă sunt în intravilan, riști să se ridice proprietarul cu pretenții că nu ai avut acceptul lui, că nu ai avut contract și că ai făcut uz de armă în mod ilegal. Exemple de acest fel sunt destule din păcate.

Un teren neingradit, neimprejmuit, e destinat vanatorii, atat conform legii cat si logicii. Vanatorii nu pot stii care sunt terenuri intravilane sau extravilane. Ele arata la fel.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Distanta fata de case

Mesajde zeb stump pe 07 Noi 2023, 08:23

Cat timp terenul nu e împrejmuit sau construit, poti vâna şi dacă e în intravilan, fără acordul proprietarului, singura condiţie fiind cea de la art. ART. 4 din Legea 407:
(1) Nimeni nu are dreptul de a vâna pe terenul proprietatea altuia fără a avea asupra sa autorizaţia de vânătoare.

(2) Deţinătorii cu orice titlu ai terenurilor incluse în fondurile de vânătoare au obligaţia de a permite desfăşurarea acţiunilor de vânătoare autorizate pe terenurile ce le deţin sau aparţin, în condiţiile alin. (1).

În schimb, dacpă e împrejmuit sau construit, şi e în intravilan, practicarea vânătorii constituie infracţiune, indiferent de acordul prprietarului, sau lipsa acestui acord, cu excepţia situaţiei prevăzute la art. 34.
În situaţia în care vânezi pe teren împrejmuit în intravilan, nu poti invoca necunoaşterea acestei situaţii, pentru că vânătorul/organizatorul trebuie să se asigure că vânătoarea e practicată în condiţiile legii. Altfel, ai putea vâna şi pe fondul vecin, al altui gestionar, cu scuza că nu ai ştiut şi nu ţi-ai dat seama că ai trecut pe alt fond, etc...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori

Publicitate