Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:30

ABUZ al BAESP

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde Sly_Fox pe 12 Mar 2021, 18:34

Ce mai este de înțeles? Blocatoare, limitatoare și alte prostii. Nu mai știu de ce să se lege, numai să nu mai existe arme în mâna populației.
Am prins vremurile în care nu se știa nici de blocatoare, nici de dulapuri închise cu o mie de lacăte. Nu impunea nimeni cu ce alică să tragi la prepeliță sau iepure, nu te trăgea nimeni de urechi că încarci singur cartușele, pușca o purtai de acasă la locul de vânătoare în spate, fără draci de blocator, iar când ajungeai acasă o agățai în cui, după ușă. Și nu au fost niciun fel de incidente! Mai venea milițeanul să te roage să-i faci rost de câte un iepure, că îi venea și lui control de la județ.
Acum sunt cele mai rele vremuri posibile pentru vânători și pentru deținătorii de arme, sunt pur și simplu asaltați din toate părțile. Mai rău este că ne-au îndobitocit și pe noi, am ajuns să considerăm normal că te arde polițistul că ai uitat să pui o bucată de plastic pe garda trăgaciului sau că ai uitat un cartuș pe noptieră, după ce în prealabil l-ai găsit întâmplător în buzunarul pantalonilor cu care ai fost la vânătoare și ți-a fost lene să mai deschizi dulapul metalic pentru a-l băga. Sunt adoptate tehnici de cea mai joasă speță, pentru a face deținătorul de armă să renunțe de lehamite și de scârbă. Azi puțin, mâine puțin, până când vei spune: gata, nu mai suport, dă-o dracu' de pușcă și de tot.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde popaliviu pe 12 Mar 2021, 23:44

Trist dar adevărat! Colegul @GARFIELD, erai cumva între fondurile de vânătoare? De ce îți trebuia lacăt la trăgaci în timpul vânătorii?
Și în legătură cu milițianul care nu știa diferența între calibrul 12 și 16, ar mai fi o variantă: eu cred că a făcut pe prostul! Dar din păcate a rămas așa!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde GARFIELD pe 13 Mar 2021, 00:07

Asta am intrebat si eu pe militianu care a dat sanctiunea...raspunsul lui a fost ca asa vrea el...muschiu lui...si ca fiecare raspunde pentru ce face.
eu am replicat ca o sa tin minte vorba asta.
acu a venit timpul sa ii aduc aminte :mrgreen:
GARFIELD
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 05 Noi 2011, 14:32

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde GARFIELD pe 13 Mar 2021, 00:09

popaliviu scrie:Trist dar adevărat! Colegul @GARFIELD, erai cumva între fondurile de vânătoare? De ce îți trebuia lacăt la trăgaci în timpul vânătorii?
Și în legătură cu milițianul care nu știa diferența între calibrul 12 și 16, ar mai fi o variantă: eu cred că a făcut pe prostul! Dar din păcate a rămas așa!

Eram in mijlocul fondului ...in varful dealului...eu eram organizator...lacat la tragaci trebuia ca asa vrea el. :twisted:
GARFIELD
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 05 Noi 2011, 14:32

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde the_mav pe 13 Mar 2021, 08:54

Adica Politia a intrerupt o actiune de vanatoare desfasurata legal? :?: :idea:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde GARFIELD pe 13 Mar 2021, 14:18

the_mav scrie:Adica Politia a intrerupt o actiune de vanatoare desfasurata legal? :?: :idea:

Da ...ei au inceput sa faca control la arme si munitie inainte de a se termina goana...eu ca organizator am intins vanatorii si eram ultimul...la 400 de metri distanta.De abia cand am ajuns eu acolo unde ei verificau au ajuns si gonacii la vanatori...precizez...era vanatoare la iepuri...
Cand am ajuns eu cu masina acolo...ei verificara deja vreo 4 vanatori ...
De ce intrebi?
Pana si in comunicatul oficial emis de IPJ scrie ce sa gasit la control in timpul unei partide de vanatoare.
GARFIELD
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 05 Noi 2011, 14:32

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde pipabh pe 13 Mar 2021, 14:40

GARFIELD scrie:
popaliviu scrie:Trist dar adevărat! Colegul @GARFIELD, erai cumva între fondurile de vânătoare? De ce îți trebuia lacăt la trăgaci în timpul vânătorii?
Și în legătură cu milițianul care nu știa diferența între calibrul 12 și 16, ar mai fi o variantă: eu cred că a făcut pe prostul! Dar din păcate a rămas așa!

Eram in mijlocul fondului ...in varful dealului...eu eram organizator...lacat la tragaci trebuia ca asa vrea el. :twisted:

Nu te supara .... dar eu nu cred VECI ca s-a intamplat ca in timpul unei partide de vanatoare autorizate a venit politia, s-a pus pe verificat si te-a sanctionat ca nu ai blocator la arma in timpul desfasusarii vanatorii....
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde GARFIELD pe 13 Mar 2021, 20:01

pipabh scrie:
GARFIELD scrie:
popaliviu scrie:Trist dar adevărat! Colegul @GARFIELD, erai cumva între fondurile de vânătoare? De ce îți trebuia lacăt la trăgaci în timpul vânătorii?
Și în legătură cu milițianul care nu știa diferența între calibrul 12 și 16, ar mai fi o variantă: eu cred că a făcut pe prostul! Dar din păcate a rămas așa!

Eram in mijlocul fondului ...in varful dealului...eu eram organizator...lacat la tragaci trebuia ca asa vrea el. :twisted:

Nu te supara .... dar eu nu cred VECI ca s-a intamplat ca in timpul unei partide de vanatoare autorizate a venit politia, s-a pus pe verificat si te-a sanctionat ca nu ai blocator la arma in timpul desfasusarii vanatorii....

Pe bune?...adica ce nu crezi?...Am toate documentele de la procese...cu declaratiile martorilor,,,etc...am un dosar de 3 degete grosime ...si cu toate hotararile judecatoresti.Poate nu ai citit la inceput...
Au venit ca haiducii....sareau rotile la duster cand goneau pe camp...5 militieni.4 din ei au inceput sa verifice armele acolo unde erau lasate masinile vanatorilor...si cei 4 sau 5 vanatori care erau mai aproape au fost luati la intrebari pana a se termina goana.Unu a venit catre mine ...care eram la 400 m si urla din toti bojocii si facea semne...dar gonasii erau la 500 de m de linia vanatorilor...pana am descarcat arma ...pana am ajuns cu masina acolo unde erau ceilalti...atunci au ajuns si gonacii la vanatori.autorizatia era la mine in buzunar ...si au verificat in continuare si documentele si armele.Au mazgalit ceva pe o foaie A4.Cand sa plece ala mai vechi in meserie...ca ceilalti 4 erau de 2 zile repartizati la biroul arme...a intrebat de blocatoare si am zis ca nu erau in momentul respectiv la noi,ele fiind in cealalta masina. Dupa care toata gasca de militieni au urcat un duster si au plecat ...zicand asa pe picior de plecare sa continuam vanatoarea si sa il sun cand terminau partida de vanatoare sa vina sa semnam procesul verbal. Asta a fost pe la 9,30 sambata pe9 dec.Pe la 13,00 am sunat pe respectivul militian sa vina sa semnam procesul verbal,dar a zis ca nu vine...ca are alta treaba...ca daca e nevoie de noi ne suna.Punct . Pe 12 dec am primit tel la ora 10 sa ma prezint la ora 14 la biroul BAEST fara sa zica de ce.Am fost si a zis sa sa semnez un proces verbal facut de ei pe genunchi...sa zic de un coleg ca avea 5 in magazie la arma...ceea ce eu nu am vazut ...deoarece acel coleg era unul din cei controlati pana sa ajung eu din capatul goanei la ceilalti vanatori.Cum sa mint...sa zic ceva ce nu am vazut.Atunci militianu sa enervat si de aici a inceput tot meciul care a urmat. X(
GARFIELD
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 05 Noi 2011, 14:32

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde pipabh pe 13 Mar 2021, 22:19

Asta e.... my opinion! Si mi-o mentin!
E bine pentru tine ca ai castigat.
Vanat in catare!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde Sly_Fox pe 13 Mar 2021, 23:19

GARFIELD scrie:Pe 12 dec am primit tel la ora 10 sa ma prezint la ora 14 la biroul BAEST fara sa zica de ce.Am fost si a zis sa sa semnez un proces verbal facut de ei pe genunchi...sa zic de un coleg ca avea 5 in magazie la arma...ceea ce eu nu am vazut ...deoarece acel coleg era unul din cei controlati pana sa ajung eu din capatul goanei la ceilalti vanatori.Cum sa mint...sa zic ceva ce nu am vazut.Atunci militianu sa enervat si de aici a inceput tot meciul care a urmat. X(

:shock: :shock: :shock:
WOW! Asta este greu de crezut!
Ceva este putred în Danemarca!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde mihai_tud pe 13 Mar 2021, 23:30

Multi necredinciosi printre noi.Adica daca pare trasa de par noi imediat tragem concluzia ca vanatorul minte si politistul a avut dreptate.De aia si fac abuzurile astea fiindca stiu ca unii vor considera neverosimil ce aud si le vor da dreptate lor.Din fericire pentru initiatorul topicului judecatorul a considerat altfel.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde popaliviu pe 13 Mar 2021, 23:35

Mama lor de milițieni idioți și incompetenți. Mă refer la ăia care sunt! Nu la toți! Dacă mai ai putere psihică și financiară, eu zic că ar trebui să mergi mai departe, să lași măcar pe unul din ei fără loc de muncă. Cel puțin pe ăla care s-a "ocupat" de tine. Așa ar fi corect! Doar și tu ai rămas fără!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde the_mav pe 14 Mar 2021, 10:34

Topicul a debutat cu prezentarea rezultatelor a trei procese castigate, pentru care cred ca multi au exprimat felicitari tie si avocatului care te-a reprezentat (inca o data bravo voua). Personal cred ca a fost si o mica (dar MICA) parte de noroc ca ati avut 3 complete de judecata care chiar au inteles cap-coada cazurile si nu au adaugat deloc in solutie partea non legis si preconceptiile referitoare la vanatori / vanatoare / arme de foc / etc.
Apoi cu o intrebare, din punctul meu de vedere cu raspunsul inclus, din moment de ti-ai pierdut 3 ani (parca) cu aceste procese si care te-au condus la nevinovatie. Eu nu stiu daca as mai fi intrebat ce merita X sau Y, in conditiile in care te-ai luat cu sistemul la tranta si ai castigat... e ca si cand ai lasa o parte mica neterminata. Insa DE GUSTIBUS, fiecare e major si face cum considera.
De asemenea fiecare isi face propriile pareri, cu chestiunile astea cred ca ar trebui sa ne obisnuim din ce in ce mai mult in zilele noastre.

De ce eu intrebasem daca v-a fost intrerupta vanatoarea care se desfasura legal? Pai din cate imi amintesc (rog anticipat sa fiu scuzat daca nu citez exact din lege, nu le am la indemana acum), pe undeva prin 407 pe la art 39 cu 1 (cred), unde sunt multe alineate, mai spre finalul lor pe la w sau x spunea clar IN LEGE ca este interzisa stanjenirea voita ori impiedicarea practicarii vanatorii.
Asta la nivel general, fara nivelul specific in care se spune clar (tot in 407 la Raspunderi/Sanctiuni art 44 parca) ca proprietarii terenurilor au infractiune de la 3 luni la 3 ani (cred) sau amenda daca impiedica cu violenta desfasurarea vanatorii - dar speta voastra nu pare a se incadra aici.
Coroborat cu faptul ca o posibila impiedicare ar fi facuta de o institutie a statului (politistul este reprezentantul unei institutii si asimilat etc etc - vezi legea), nu prea se mai joaca nimeni cu ele, tocmai pentru ca poti gasi un vanator / avocat care stie legea si se tine scai pana castiga astfel de procese. Iar de cele mai multe ori, in institutiile de forta, o cercetare interna nu aduce nimic bun pentru cel care este cercetat.

Nelamurirea mea (desi e cam mult spus) ar putea fi de ce un bun avocat nu a vazut aceste lucruri cu impiedicarea vanatorii si sa actioneze in consectina. Insa acum nu stiu daca mai este cazul unei asemenea discutii.

Revenind la ideea discutiei, ca sunt abuzuri sau nu fiecare le poate simti ori intelege cum crede, sentinta e data numai de justitie. Am auzit si vazut cazuri foarte discutabile insa acum multi ani, 12-15 ani cand insasi aplicarea legii si jurispridenta pe asa ceva nu era bine inteleasa la noi, de majoritatea institutiilor. PLus ca legislatia era modificata mai des decat ne-am obisnuit de ceva timp.
Am avut parte de multe controale la vanatoare ori legate de vanatoare si le consider foarte bune, insa fara intreruperea vanatorii propriu-zise. Tocmai de aceea eu spuneam mai sus ca cred ca cei care aplica legea o cunosc bine (sau ar trebui sa o cunoasca bine), altfel exista riscul mare sa se friga. Daca ai castigat procesele e clar ca ceva nu a fost in regula la cum s-a aplicat legea.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde popaliviu pe 14 Mar 2021, 11:22

Am vrut și eu să zic că întreruperea vânătorii este interzisă, dar nu eram complet sigur. La vânătoare colectivă, organizatorul vânătorii este cel împuternicit să aplice legea( Armelor și munițiilor, etica și siguranța), El centrează, el dă cu capu'. Poliția după sau înainte.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde GARFIELD pe 14 Mar 2021, 21:16

Dragilor...nu stiam ca e interzis sa faca control militia....dar cu cateva zile in urma de control au fost miscari mari de trupe la BAESP...adica au iesit la pensie...mutari...promovari asa incat a ramas mai vechi doar cel care a dat sanctiunea la mine .Ceilalti 4 care au venit la control erau la primul lor control in teren.Ala vechi...agentu sef...era zmeul zmeilor...Umflat ...la figurat ...ca el are 1,65 m...acu mergea de zici ca era Stallone...le arata chipurile la aia noi...adica bibanii din birou ...cum se face control..si aia dadeau ochii pe spate ca divele.
Totul a fost exact asa cum am spus cuvant cu cuvant...exista la dosar si declaratiile martorilor....si sa va mai zic una ....iar nu credeti =)) ...facuta de ajentu Zmeu
La fondul vecin...la Lebada...ei erau cam la 1,5 km distanta de noi in timpul controlului...asa ca Ajentu Zmeu a decis sa ii calce si pe ei.Buuuun....acu sa vedeti ce a facut elementu.
La un vanator ii da anulare pe 2 ani si confisca arma cu glont...un sauer 202 cu sticla zeiss iar la altul ii ia arma de 12 cu pompa ca a vazut ca intra in incarcator 7 cartuse...lu asta saracu ia ridicat arma atunci in teren. pe celalalt cu sauer la chemat la politie luni pe 11 dec cu arma. Zis si facut.Acu sa vedeti....
Cel cu sauer se duce la magazinul de unde cumparase arma ...noua pe comanda cu cateva saptamani inainte...si face scandal la patron sa ii de 30.000 de ron inapoi ca ii vanduse o arma ilegala,,,ca a confiscat arma militia. =)) Patronu de la magazin fiind armurier ii explica omului ca sauer e arma bolt action si e legal incarcator de 5 cartuse.Si ii mai explica si ca si ala cu arma cu pompa e nevinovat.Afland asta ...omul il ia pe colegul cu pompa...ia avocatu...si direct la Baesp cu scandal...iese panarama...solutia lu Ajentu Zmeu ....ia repede de la oameni procesele verbale de contraventie ,le pune la loc ...taie cu pixu....anulat si le da la oameni armele innapoi...ura si la gara :ymdevil: .
Asa ca ce va mai mirati...asta e pregatirea profesionala a ajentului in Romania...
GARFIELD
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 05 Noi 2011, 14:32

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde the_mav pe 14 Mar 2021, 21:32

Mda... nu cred ca ne intelegem, dar nu e un capat de lume daca vorbim limbi diferite. DE GUSTIBUS.
Controalele evident CA SUNT PERMISE, daca ma intrebi pe mine chiar sunt necesare si binevenite. Nu e interzis controlul!!! (mai citeste o data cele de mai sus)
Ce nu (prea) e permisa este intreruperea vanatorii desfasurate legal.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde popaliviu pe 14 Mar 2021, 22:17

Vezi ce învață agenții noi de la cei vechi? Să îi doară în p.. bască, să taie, să spânzure și abia apoi când ajung la muncă, să i-a cartea aia groasă la purecat...
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde popaliviu pe 14 Mar 2021, 22:46

Bineînțeles că vorbesc de cazul de față, nu generalizez!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde GARFIELD pe 14 Mar 2021, 22:52

the_mav scrie:Mda... nu cred ca ne intelegem, dar nu e un capat de lume daca vorbim limbi diferite. DE GUSTIBUS.
Controalele evident CA SUNT PERMISE, daca ma intrebi pe mine chiar sunt necesare si binevenite. Nu e interzis controlul!!! (mai citeste o data cele de mai sus)
Ce nu (prea) e permisa este intreruperea vanatorii desfasurate legal.

Am citit mai atent si ai dreptate.Nu am nimic cu faptul ca a facut control...In statul de drept ...asa e firesc ...sa controleze . Dar sa faca totul in spiritul si litera legii,impartial....nu cum a facut Ajentu Zmeu...arbitrar...fara baza legala...razbunator...deh...ca asa a vrut muschiu lui. :evil:
Am citit si am vazut ca nu e permisa intreruperea vanatorii...dar acum dupa 3 ani ...ce poti sa mai faci...asta e...a ramas ca in tren :-??
GARFIELD
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 05 Noi 2011, 14:32

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde Ghinda pe 15 Mar 2021, 09:00

Pe partea cu intreruperea vânătorii. Am avut vre-o 2 momente când a venit poliția, la reclamația unora. Am împușcat cocoșul când erau la 50 m. Salut! Salut! Ce faceti? La reclamație! OK, ce doriți? Să vedem autorizația. Dădeau cu scuze la greu, că ne cam știau și cam știau care este speța. Dar, cică, apel 112 trebuie dat curs imediat și că nu s-ar pupa cu intreruperea vânătorii.
Știți cândf au plecat din teren? Imediat după solicitarea oficială de a-l amenda pe ală cu reclamația (era cu ei și făcea ca spry-ul). Exact asta u făcut și au plecat fericiți, ăla cu spume la gură, noi tăvălindu-ne de râs.

Sau dacă aveți chef și timp (tot au futut vânătoarea) sunat la 112 că x indivizi care se declară polițiști întrerup vânătoarea etc.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde Radu Nastasă pe 03 Apr 2021, 05:33

Controlul a fost la Dochia?
... and you’ll know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee...
Radu Nastasă
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 21 Oct 2012, 21:28
Locaţie: Piatra-Neamț

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde teuton pe 23 Mai 2023, 09:23

Sa va povestesc si eu o intamplare pe care eu o incadrez la abuz al BAESP:
Prin 2010 am cumparat de la un magazin din Bucuresti cateva cutii de cartuse Bornaghi Deluxe, de 36g, cu alica de 5mm, alea cu tubul transparent, poate va amintiti de ele; le-am luat sa merg la vanatoare de gasca la Constanta la un prieten. Am fost la vanatoare, dar nu am tras nici un cartus. De atunci nu am mai fost la gasca si din cartusele alea am tras foarte putine. Le-am tot tinut in dulap. Prin 2020 s-a facut vanator fratele meu si i-am dat o cutie din aceste cartuse. In zona lui sunt destui sacali si chiar a impuscat sacal cu ele.

In urma cu un an si jumatate a avut control de la BAESP. Domnii politisti au venit mai de dimineata si au asteptat pana dupa-masa cand fratele s-a intors de la serviciu. Au controlat. Totul ok, mai putin acele cartuse Bornaghi, pe care le-au considerat "suspecte" si le-au ridicat pentru cercetari. Nu au luat si cutia - ambalajul original -

Dupa un an si jumatate de cercetare l-au chemat pe frate-meu: cartusele au fost expertizate si au ajuns la concluzia ca nu se gasesc pe piata si ca au fost confectionate artizanal :shock:

I-a spus din nou politistului care se ocupa de "caz" povestea cartuselor; i-a spus sa vorbeasca cu mine; i-a spus ca mai am o cutie de cartuse din alea in ambalajul original.. Nu a fost interesat domnul politist..
Cum frate-meu, la fel ca foarte multi, "se pierde" cand este vorba de politie, a scris o declaratie "dupa dictare" ~x(


Dupa cum vad eu toata povestea, nu ma astept la nimic corect din partea Politiei. Pare incredibil cum niste oameni pusi acolo sa apere legea si cetateanul cinstit, ei o incalca si fac abuzuri. In loc sa-i caute pe interlopii care poseda arme si munitii ilegal, isi bat joc de unul care este nevinovat. Rusine Politiei !


@GARFIELD, felicitari pentru ca ti-ai aparat nevinovatia! Multi nu o fac: nu au timp, nu au bani, nu au nervi, etc.
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde Marius pe 23 Mai 2023, 17:17

teuton scrie:Dupa cum vad eu toata povestea, nu ma astept la nimic corect din partea Politiei. Pare incredibil cum niste oameni pusi acolo sa apere legea si cetateanul cinstit, ei o incalca si fac abuzuri. In loc sa-i caute pe interlopii care poseda arme si munitii ilegal, isi bat joc de unul care este nevinovat. Rusine Politiei !

E mai simplu cu vanatorii. Dosare penale cu blocatoare de tragaci, magazii de 5 cartuse sau munitie reincarcata. Dosare grele... Raporteaza ca au muncit.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

Publicitate