Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:12

Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde zforis pe 14 Mai 2018, 23:31

Am cautat pe Internet un articol, care ma ajutat cand am cumparat prima carabina, am tinut minte atunci de aceasta statistica interesanta despre Elan. Sunt de fapt 2 statistici:

1. Articol publicat in magazinul suedez VAPEN Tidningen in anul 2002, luna ianuarie. Ämotsbruk - fondul apartinand societatii Kopparfors AB (cred ca e firma). Intre 1977-78, au recoltat 1170 de elani.
- Distanta medie de tir a fost 66 metri
- Numar medie de cartuse folosite pentru recoltarea unui elan: 1,72 (lovitura de gratie nu a fost socotita)
- Distanta medie de deplasare dupa foc (lovitura in plamani): 33 de metri
- Distanta medie de deplasare dupa foc (lovitura in inima): 19 metri
48.05% din cazuri, elanul a fost doborat cu un singur foc
27% din cazuri, elanul a ramas in foc.
Calbire mari nu prea au fost folosite, doar 3 cele mai uzuale: 6.5 x 55, .308 Winchester, .30-06 Sprg, diferentele au fost nesemnificative, distanta medie de deplasare a vanatului dupa foc a fost putin mai mica in cazul 6.5 x 55.

2. Statistica realizata de Stora Skogs Ockelboförvaltning, intre 1984-1994, 8830 elani recoltati.
- distanta medie de tir: 61 metri
- numarul medie de cartuse folosite: 1,6 (inclusiv lovitura de gratie)

Am aranjat datele intr-un XLS:
Imagine

Din pacate statistica nu arata ce munitie a fost folosita (tip, gramaj). Concluzia autorului este: calibrele mai mari sunt oarecum mai eficiente decat cele medii, insa diferenta de eficienta este nesemnificativa la distante mici, avantajele calibrelor mari se evidentiaza la distante mai mari de tir... Prin urmare am ajuns la concluzia ca un 6.5 x 55 sau 7 x 57 este arhisuficient pentru orice vanat in Europa... Eu am luat .30-06 din cauza legislatiei in vigoare, cand am luat, .308-ul nu era legal la mistret, urs nu am intentionat sa vanez, oscilam intre 7 x 64, dar am decis sa iau .30-06 pentru un mic plus de energie si viteza...

Articolul mai vorbeste de legislatia din Suedia:
Categoria 1: Greutate proiectil 9 grame, E100 minim 2700J, se poate folosi la orice vanat din Suedia, sau
Greutate proiectil 10 grame, E100 minim 2000J.
Categoria 2: Greutate proiectil 3,2 grame, E100 minim 800J, se poate folosi la orice vanat din Suedia, dar urmatoarele specii sunt excluse: elan, cerb lopatar, cerb comun, zimbru, muflon, lup, urs, mistret
Categoria 3: Greutate proiectil 2,5 grame, E100 min 200J, se poate folosi la orice vanat din Suedia, dar urmatoarele specii sunt excluse: elan, cerb lopatar, cerb comun, zimbru, muflon, lup, urs, mistret, caprior, ras, castor.
Categoria 4: E0: 150J (fara limita minima greutate proiectil): se poate folosi doar pentru: iepure de vizuina, hermelina, nevastuica, dihor, veverita

Am enumerat doar speciile care sunt si la noi (in afara de elan).

Sursa (limba maghiara): http://www.vadaszat.net/fegyver/nagyvad.html

@violiv: eu sunt unul care "aplauda" aceasta modificare, anul trecut am vrut sa iau .308, dar pana la urma am pus frana de gura pe .30-06. As aplauda si mai tare daca greutatea minima a proiectilului ar fi fost de 9 grame (si nu 10) pentru cerb comun, caci trag cu RWS 9,7 grame KS... Si as aplauda tare de tot daca 6.5 x 55 ar fi legal la cerb... [Eu nu pot regla (sau sunt la limita) cu 10.7grame cu luneta si sina actuala, dar in viitor se rezolva si asta, voi pune o sina inclinata Picatinny 20 MOA si voi avea intreaga plaja la dispozitie pe plan vertical..]

Nu consider ca .308 Winchester este "marginal" pentru Vanatoare de mistret...
As vrea sa vad o statistica asemanatoare si despre mistret despre care vorbeste @violiv, nu am gasit, m-am saturat sa mai caut...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde zforis pe 15 Mai 2018, 00:16

Nu mai pot modifica postul. Rog un moderator sa corecteze 6.55 x 55, am vrut sa scriu 6.5 x 55. Multumesc.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde mariusk pe 15 Mai 2018, 09:03

+10 Colegul.
Asa cum am mai scris ,conteaza distanta de tragere,proiectilul si cel mai important ,plasamentul.Nici eu nu am gasit statistici cu 308w la mistret...6.5×55am avut si am vinat cu el citeva sezoane.Este extraordinar.L-am dat pt ca m-am saturat sa explic la toti cretinii ca nu este prea mic pt mistret.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde ache2 pe 17 Mai 2018, 12:39

Daca tot e degeaba, ma bag si eu cu o parere.
Nu stiu care a fost raportul dintre premeditare si nepasare/incompetenta in felul in care s-a ajuns la ordinul asta.
De ce e nevoie sa-mi reglementeze cineva diametrul minim la alica, in general? Care e plusul adus de reglementarilea astea, ca eu unul nu reusesc sa le vad?
De ce nu pot vina tapul cu lisa cu unic?
De ce trebuie cineva sa-mi spuna (si eu sa accept) cind si cum sa merg la buda, cind si cum sa ma leg la sireturi?
Vrea cineva 50 BMG? Lasa-l vere sa si-o cumpere pentru ca e singurul mod legal ,in afara de colectie, de a detine arma aia blestemata! O s-o foloseasca la vinatoare? Este numai si numai problema lui!
Are cineva autorizatie la tap si se simte capabil sa-l recolteze cu lisa? Lasa-l, ca dupa, la fel de mort o sa fie tapul! Sau la fel de viu, dupa caz. Capra neagra cu lisa? Perfect!
Si de ce, in general, oamenii sunt convinsi ca chestiile pe care ei nu le inteleg sau nu le gusta sunt rele si de neacceptat?
Ce vad eu este ca pe masura ce trece timpul, sa detii o arma "lunga" o sa devina un soi de nebunie. Sunt atitea reguli absurde incit nici nu mai stii daca nu cumva faci parte din vreo organizatie terorista fara sa stii.
Si asta nu vine neaparat de la ordinul asta insa si ordinul se inscrie in directia general acceptata: la ce va trebuie!?
ache2
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 26 Oct 2006, 08:03
Locaţie: Ploiești

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde violiv pe 17 Mai 2018, 17:58

Se pare ca e o "moda" din ce in ce in ce mai intalnita. Probabil face parte parte din seria "capra vecinului" si "curul altuia".....daca se intamopla cumva sa am o parere, sa-mi placa sau sa nu-mi placa ceva, atunci chestia aia trebuie sa devina litera de lege si s-o impun si altora.

Daca n-ar fi de plans chiar as fi ras cu lacrimi citind pareri de genul: vanatoarea trebe sa ramana traditie .... da' nu trebe sa ne intoarcem pana la feudalism! Adica traditia buna de urmat e aia de pe la 1900, cu arme moderne, cartus cu tub si glont, macar 200 m distanta. Daca e cumva mai slab inarmat de atat e naspa, e feudalism iar daca e cumva un pic mai dotat iar e naspa, e poligon. Hai iute sa interzicem!

Cu mare parere de rau, in stilul asta nu o sa plangem ca ai nostri copii n-o sa mai poata vana ci o sa traim noi pe pielea noastra ziua cand vanatoarea si armele de foc vor fi amintiri din tinerete.

Sincer, imi pare rau ca am ajuns sa traiesc zile in care vanatori se gandesc cum sa faca sa interzica altor vanatori un mod de a vana pe care ei nu-l practica .... ca nu sint in stare sau nu inteleg nu mai conteaza, Asa ingustime a mintii si a opiniei nu va duce niciodata la nimic bun.

Ultimul lucru pe care vrea sa-l spun si va rog din suflet (nu v-am rugat niciodata asa!) - stergeti-mi contul.
Mi-e rusine ca am ajuns sa port astfel de discutii. E opinia mea, nu va cer sa mi-o impartasiti, am dreptul la ea asa cum si voi aveti dreptul la ale voastre. Sa ne auzim fericiti pe intinsele plaiuri ale vanatorii!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde ventura pe 17 Mai 2018, 18:49

Nu cred ca vânătorii se gandesc sa interzică altor vânători... ceva... orice.
A fost un demers facut de niste vânători pentru a scoate din "ilegalitate" niste calibre. Si s-a reusit. Asta era una din durerile cele mai mari si des exprimate ale vanatorilor. Restul ordinului... aici e mai delicat... Întreba acum vreo 2 luni un coleg aici ce se mai aude cu calibrele... I am raspuns ca propunerea este făcută, depusă si in mare masura acceptată, dar.... un anume minister lucrează la "niste" modificări de care habar nu aveam la acel moment. Nu vânătorii au conceput ordinul. Ei au vrut doar să aducă în "legalitate " acele calibre.
Ar fi fost mult mai simplu sa se lase la aprecierea gestionarului calibrele folosite pe specii si nu la dispoziția administratorului, dar nici nu vor să audă...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde laurul pe 17 Mai 2018, 19:21

ventura scrie:Nu cred ca vânătorii se gandesc sa interzică altor vânători... ceva... orice.

Eu sunt sigur!!!
Si garantez ca nimic din ce s-a propus nu a continut sintaxe de genul:
- fara lisa la caprior
- calibru maxim
- diametru alica
- alaturarea capriorului cu vanatul mic cu blana
S-au rezolvat problemele celor cu 6.5x55, 308w,30-06, 9,3x62 ,270 si 300WSM, 30-30, 444, 45-70 , etc. O fi bine?! O fi rau? Din pacate Ministerul a taiat cal17 si 22wmr plus altele scurtute. Nu vanatorii!

@violiv- nu iti inteleg aversiunea asta fata de vanatori . De ce nu faci tu o propunere cum crezi tu ca e bine sau sa lase la latitudinea gestionarului si sa te duci cu ea in protap unde crezi tu ca e bine?!
Vanatorii au mers cu propuneri la reprezentantii lor, acestia au mers la minister si ministerul a emis un ordin dupa a consultat ghici pe cine!

Hai ca nu e greu !!!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde OVI762 pe 17 Mai 2018, 20:12

Iin primul rand,regret atitudinea maestrului violiv prin care cere stergerea contului si,cu toata stima pe care i-o port,rog adminii sa nu dea curs acestei cereri.In al doilea rand,ma declar in asentimentul lui @ventura cand zice ca toata tarasenia cu calibrele ar trebui lasata la latitudinea gestionarului.Asa e normal,asa e civilizat,omul ala plateste,lasa-l pe el sa decida cu ce si cum.Dar...de prea multe ori uitam ca traim in romanica,the land of NO choice,vorba partenerului strategic :roll: :roll: In al treilea rand,dracul poate fi mult mai negru,asta a fost doar maro si cu miros specific.Practic,dispar 17 si22wmr,cateva scurte,470 nitro si 50 bmg de la vanatoare.Nu e bine ,nu sunt de acord cu interzicerile insa nu eu decid,nici violiv,nici Laur sau Biriuck,iar astia doi din urma chiar si-au pierdut mult timp,pe banii si nervii lor,sa vina cu o propunere,nu ca noi ceilalti care facem doar zgomot si cand e de pus osul la treaba ne facem ca nu vedem.Asa au vrut niste minti luminate din minister si militie,asa s-a facut.Totusi,daca privim partea plina a paharului o sa vedem ca este mai mare,si asta numai prin prisma lui 308w la porc.Nu mai zic de celelalte,doar de 308.Cati posesori de 470 sau 50 bmg si cati de 308 sunt in romanica?5posesori de 470 nitro,5 de 50 bmg si cateva sute de 308.Aia primii oricum nu vaneaza la noi cu calibrele mentionate pe cand astia ultimii,cei multi,da.Cum impartim dreptatea?In al patrulea rand,importatorii si comerciantii,cei direct interesati,unde au fost pana acum?Vad luari de pozitie extreme insa atunci cand se putea modifica ceva toata lumea a bagat capul sub pene,ca strutul,ca poate trece primejdia si scapam.In incheiere,te rog camaradereste maestre @violiv sa le pui pe toate in balanta,la rece,fara patima,si sa le cantaresti.Nu acum,peste cat timp consideri necesar.Cu prietenie,Ovidiu.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde biriuck pe 17 Mai 2018, 22:48

Vechiul ordin nemultumea multa lume. Lista de prostii din el e lunga, a fost dezbatuta, nu o reiau.
Ca sa "se rezolve" era nevoie de o interventie si cred ca toti eram constienti ca or sa isi bage coada unii ce au fixatii legate de .50bmg si altii ce nu au habar de domeniu sau se cred de sange albastru si le pute capriorul impuscat cu lisa.
Si s-au vazut "binefacerile" interventiilor alora cu coada prin tot felul de interziceri. Unele au fost oprite/indulcite (exemplu limita superioara la 10.3mm la ghintuite. Multumesc d-lui Draganescu ca a intervenit pentru ridicarea limitei astfel incat sa intre in legalitate calibre gen .416, .45-70. Sa se scoata de tot sau mai sus de atat nu s-a putut.) Puse in balanta cu ce s-a rezolvat eu zic ca e un pas inainte.

In rest....
Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele… esenţiale


P.S. De retinut ideea aceea cu separarea dintre tragatori la tinta si vanatori
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 18 Mai 2018, 09:03

OVI762 scrie:In al patrulea rand,importatorii si comerciantii,cei direct interesati,unde au fost pana acum?

Nu știu pe unde au fost sau pe unde nu au fost însă un lucru știu sigur, clienții lor se vor împuțina în mod vizibil deoarece muuuulți vor renunța la vânătoare. Am fost de curând cu actele necesare prelungirii valabilității permisului de armă și nu mi-a venit să cred ce văd. Îmbulzeală pe la magazine pentru punerea la vânzare a armelor deoarece foarte mulți vânători nu vor să prelungească valabilitatea permiselor ci vor să renunțe la vânătoare. Cum pe vechi acest an trebuie să fie unul de prelungire a permiselor, cam prin octombrie-noiembrie, majoritatea dau năvală la magazine pentru depunerea armelor înainte de expirarea termenelor din permise.
Am fost uimit și sincer nu mă aștepatam să văd printe cei care renunță oameni cu care am vânat în trecut, mulți cu stare chiar bună dar sătui de batjocură, oameni pentru care s-a cam umplut paharul răbdării. Și asta nu este tot, bieții oameni au aflat că magazinul asociației unde sperau să depună armele, măcar în vederea casării dacă nu a vânzării, nu mai primește arme în consignație de vreo doi ani, asta deoarece nu le mai cumpără nimeni. În plus nici vorbă de casare prin apropiere, ei fiind îndrumați către Cugir pentru aceste operațiuni de distrugere a armelor, asta însemnând drumuri lungi, bani cheltuiți pentru a scăpa de fiare și oboseala aferentă.
Nu știu câți o să mai rămânem după această vânzoleală însă sigur nu prea mulți, și asta bănuiesc că nu este un caz singular ci se întâmplă cam peste tot prin țară.
În acest condiții cred că vânzarea de arme și cartuse o să înregistreze un declin, în timp ce vânzarea ridichiilor și salatei o să înregistreze un avânt fără precedent. Cică verdețurile subțiază sângele și calmează nervii, nervii ăia încordați pe când oamenii încă mai aveau armele în rastel. :evil:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde tehărău pe 18 Mai 2018, 09:43

Pentru cine vrea istorie, iată niște discuții despre interdicția armei lise la căprior. Aproape nimeni dintre cei ce au discutat pe acest forum nu au agreat această modificare. Aproape nimeni.
Ăsta e avantajul forumului: discuția rămâne și devine istorie.
Pe Facebook poți să umblii cu gigiu migiu, că nu se sai știe când ai vorbit adevărat, când ai fost sincer, când ai manipulat că ai avut un interes sau când bați câmpii la vânătoare. Probabil și de aceea migrează lumea în acea direcție...

viewtopic.php?f=112&t=15286&hilit=lisa+caprior&start=270#p222638
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde laurul pe 18 Mai 2018, 09:51

tehărău scrie:Pentru cine vrea istorie, iată niște discuții despre interdicția armei lise la căprior. Aproape nimeni dintre cei ce au discutat pe acest forum nu au agreat această modificare. Aproape nimeni.
Ăsta e avantajul forumului: discuția rămâne și devine istorie.
Pe Facebook poți să umblii cu gigiu migiu, că nu se sai știe când ai vorbit adevărat, când ai fost sincer, când ai manipulat că ai avut un interes sau când bați câmpii la vânătoare. Probabil și de aceea migrează lumea în acea direcție...

viewtopic.php?f=112&t=15286&hilit=lisa+caprior&start=270#p222638

Verba volant, scripta manent.
Acum e clar cui din CNV trebuie sa-i multumim pentru interzicerea lisei la caprior...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde the_mav pe 18 Mai 2018, 11:10

extras din respectivul topic, nu mai stau sa citez cu toate quote-urile tehnice. Eu (cu cativa langa mine, inclusiv Alin) am intuit doar (la acel moment) incotro se va indrepta CNV prin fortarile legislative; am avut discutii aprinse inclusiv cu unii membri ai forumului, fiecare si-a spus parerea, fiecare a facut ce a crezut/dorit.
Oricum nu mai conteaza, legea e proaspata si nu va fi nicicum imediat ajustata/schimbata. Influencerii sunt influencers, decidentii sunt decidenti, executantii sunt executanti. Asa merg lucrurile peste tot in lumea asta, in orice domeniu si la orice nivel.

""Re: Propunere regulament practicare vanatoare
de catalin.vrabie pe Joi Iun 18, 2015 4:48 pm

"the_mav scrie:
ps: daca nu este tarziu pana duminica ori nu se gaseste alta formulare, am sa incerc sa formulez cumva acel articol.
desi acum când nu am acces la laptop/desktop pt editare rapida ci doar pe telefon, mi s-ar parea ca cea mai simpla solutie e si cea mai eficienta: adica scoaterea cuvântului caprior de la stanga si mutarea lui la dreapta, langa mistret.""

Asta e simplu. O fac eu. Numai sa cadem de acord asupra formei. Am citit argumentele de pana acum, si s-ar parea ca sunt mai multe in favoarea mentinerii lisei decat impotriva. Voi reformula intrucat unele dintre argumente sunt pertinente.""


Dupa asta cu calibrele, eu cred ca trebuie atentie la reglementarile care privesc cainii de vanatoare... :idea: :!: :!: - presimt ca vor urma.
Atentie @all si la separarea tragatori - vanatori: ar fi PENTRU TOTI o greseala enorma daca se va face (ca de indus deja s-a indus ideea), cineva acolo (ghici cine/unde) asta doreste, tocmai pentru "o transparentizare, un control mai eficient si o armonizare cu legislatia europeana in domeniu" :!: :!:
Daca are dintre admini/moderatori careva rabdare si timp sa caute si cateva lucruri legate de cealalta categorie de persoane care practica un alt fel de vanatoare (pescarii, evident), aproape majoritatea cu drept de vot :!: , care nu au devenit aliatii vanatorilor nici macar formal - puneti si acele discutii, ca poate unii / altii mai leaga ceva sinapse si se fabrica alte idei mai bune.

Marius - te inteleg pe (aproape) toate partile, dar... atentie ca se va face bulgare de zapada si posibil si in dauna voastra - vulpoiul mai sus spunea ca se reduce numarul clientilor. Industria voastra nu e cu zarzavat la piata pe termen scurt/foarte scurt, trebuie sa o ganditi (APIDAV?!?) pe termen mediu si lung, chiar daca astia freaca codurile fiscale de cateva ori pe an. :!: Veti ajunge sa nu mai aduceti cu vagoanele, ci cu paletul - in prima instanta; apoi cu baxul, apoi cu cutia,dupa care se va interzice "la bucata". Idem si pt celalalte linii de business: autoaparare, pescuit, outdoor, etc - de ce sa mai cumperi bocanci daca vor pune gard sa nu mai urci pe munte?!? :!: Pasii marunti - rezultate sigure.
Pe vio il inteleg... :(

Sanatate.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde the_mav pe 18 Mai 2018, 11:22

laurul scrie:
tehărău scrie:Pentru cine vrea istorie, iată niște discuții despre interdicția armei lise la căprior. Aproape nimeni dintre cei ce au discutat pe acest forum nu au agreat această modificare. Aproape nimeni.
Ăsta e avantajul forumului: discuția rămâne și devine istorie.
Pe Facebook poți să umblii cu gigiu migiu, că nu se sai știe când ai vorbit adevărat, când ai fost sincer, când ai manipulat că ai avut un interes sau când bați câmpii la vânătoare. Probabil și de aceea migrează lumea în acea direcție...

viewtopic.php?f=112&t=15286&hilit=lisa+caprior&start=270#p222638

Verba volant, scripta manent.
Acum e clar cui din CNV trebuie sa-i multumim pentru interzicerea lisei la caprior...


CNV-ul e mai mare de 3-4 persoane... Avea vreo 15, daca imi amintesc eu bine. Da, unele mai influente decat altele.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde ache2 pe 18 Mai 2018, 14:55

Ce s-o mai dam dupa corcodus: trebuie sa intelegem ca CNV-ul a propus ceva si Ministerul a aprobat altceva?
Macar sa intelegem exact cum stau lucrurile, nu ca ne-ar mai folosi la ceva, pentru moment, cel putin.
Ceva nu se leaga aici!
Mie-mi vine greu sa cred ca din moftul unui singur individ, fie el si membru CNV si ingrijorat de soarta capriorului haituit cu lisa, s-a ajuns la normarea alicei la vulpe, sacal sau sitar de balta cu coama rosie.
Am ajuns in situatia sa ne bucuram ca e admis 308 la porc in timp ce latul se stringe in jurul nostru in numele "progresului" si al "eticii" de parca nu aveam sufiente legi si reguli. Halal bucurie.
Referitor la raspunsul forumistilor si/sau implicarea lor: nu stiu citi membri activi are forumul si in ce fel sunt ei reprezentativi pentru restul vinatorilor.
E de admirat faptul ca unii s-au implicat spre deosebire de altii care ori habar nu aveau ori nu aveau posibilitatea sa se implice. Dar nu era vorba sa imbunatatim conditiile in care se poate vina?
Oi fi eu mai ciudat si pricinos dar nu stiu de ce, ordinul asta nu mi se pare o mare imbunatatire.
ache2
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 26 Oct 2006, 08:03
Locaţie: Ploiești

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde laurul pe 18 Mai 2018, 15:25

ache2 scrie:Ce s-o mai dam dupa corcodus: trebuie sa intelegem ca CNV-ul a propus ceva si Ministerul a aprobat altceva? .

Ministerul a dat cu o mana si a luat cu alta.
La orice schimbare asa va fi si latul se va strange.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Ghinda pe 21 Mai 2018, 07:58

Da, vanatorii vor sa interzica la alti vanatori. Agvps nu gandeste pentru vanatori, ci pentru interesul lor strict.
Au dat io spoiala peste bot la fraieri, de sa se bucure prostimea si se ia din alta parte.
Sunt de acord cu Vio si sunt pentru a i se sterge contul.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7683
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde zforis pe 21 Mai 2018, 14:10

Ar trebui facut un sondaj aici pe forum cu cei afectati de noua reglementare a calibrelor. Doar de curiozitate, sa vedem paguba.

- cine folosea (in ultimii 3 ani) lisa la caprior
- cine folosea calbire mai mari decat cele permise acum
- cine folosea calibre mai mici decat cele permise acum
- cine folosea alice mai mici la iepuri decat 3.5mm
- ...

Pe urma ar trebui imbunatatita tabela aia cu calibre admise. Ar trebuie intrebat/aflat ce a stat pe baza impunerii dimensiunii minime a alicelor folosite la specii de vanat? (Noi aici pe forum avem un tabel de acest gen: viewtopic.php?p=169855#p169855 ) . Poate putem face recomandari, ca la urmatoarea modificare sa se ia in considerare.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde zforis pe 21 Mai 2018, 14:27

Propunerea mea ar fi (fara dimensiuni, fara greutate proiectil)
E100: 200J - șacal, viezure, vulpe, vidră*, marmotă, cocoș de munte
E100: 800J - caprior, castor*, pisică sălbatică*, râs*
E100: 2000J -mistret,cerb lopatar, muflon, capra neagra*, lup*
E100: 2700J- cerb, urs*
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Clujeanul pe 21 Mai 2018, 22:18

Nu am vanat sacal niciodata. Pisici salbatice sunt pe la noi destul de multe si cand era voie am tot puscat....
De curiozitate: de ce 200J la sacal si 800 la pisica?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde zforis pe 21 Mai 2018, 22:29

De curiozitate: de ce 200J la sacal si 800 la pisica?

Din greseala...

E100: 200J - șacal, viezure, vulpe, vidră*, marmotă, cocoș de munte,pisică sălbatică*
E100: 800J - caprior, castor*, râs*
E100: 2000J -mistret,cerb lopatar, muflon, capra neagra*, lup*
E100: 2700J- cerb, urs*
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde laurul pe 22 Mai 2018, 08:34

zforis scrie:Propunerea mea ar fi (fara dimensiuni, fara greutate proiectil)
E100: 200J - șacal, viezure, vulpe, vidră*, marmotă, cocoș de munte
E100: 800J - caprior, castor*, pisică sălbatică*, râs*
E100: 2000J -mistret,cerb lopatar, muflon, capra neagra*, lup*
E100: 2700J- cerb, urs*

Am propus si noi o lista bazata doar pe energii- n-a fost acceptata de minister.
O modificare a ordinului de acum doua saptamani cred ca este imposibila asa de curand.
In plus, ma tem ca un nou ordin ar aduce iar cine stie ce bazaconii.
Dar , fiecare e liber sa mearga cu jalba in protap la reprezentantii directi sau chiar direct la decident.
Va tin pumnii!

Varianta propusa si neacceptata a fost asta:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde pipabh pe 22 Mai 2018, 10:47

Pe bune!
Nu inteleg ce tura - vura ! Probabil ceva tipic pentru noi romanii.
Ba nu-i bine asa , ba ca nu-i bine asa. Noul ordin face lumina! Fara discutii.
Cea mai mare democratie din lume are cele mai mai restrictii. Stiti si voi. O tara fara reguli e ca o casa fara stapan! Nu se va putea sa multumeasca pe toata lumea NICIODATA!!!!!!
Avem un nou ordin cu imbunatatiri fata de ce a fost , asta e evident. Cum , evident ar fi sa nu ne multumim cu putin. Povestea continua merge inainte. Dar, nu sunt de acord cu supararea lui @violiv., traim intre oameni cu bunele si relele fiecaruia. Trebuie sa le acceptam si sa vedem ce putem corecta. Si el stie fff bine acest lucru!
Normalitatea e in ochii fiecaruia!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde AXP pe 22 Mai 2018, 10:57

pipabh scrie:Pe bune!
Nu inteleg ce tura - vura ! Probabil ceva tipic pentru noi romanii.
Ba nu-i bine asa , ba ca nu-i bine asa. Noul ordin face lumina! Fara discutii.
Cea mai mare democratie din lume are cele mai mai restrictii. Stiti si voi. O tara fara reguli e ca o casa fara stapan! Nu se va putea sa multumeasca pe toata lumea NICIODATA!!!!!!
Avem un nou ordin cu imbunatatiri fata de ce a fost , asta e evident. Cum , evident ar fi sa nu ne multumim cu putin. Povestea continua merge inainte. Dar, nu sunt de acord cu supararea lui @violiv., traim intre oameni cu bunele si relele fiecaruia. Trebuie sa le acceptam si sa vedem ce putem corecta. Si el stie fff bine acest lucru!
Normalitatea e in ochii fiecaruia!


Corecta constatarea. :-bd
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Ghinda pe 22 Mai 2018, 13:28

laurul scrie:
zforis scrie:Propunerea mea ar fi (fara dimensiuni, fara greutate proiectil)
E100: 200J - șacal, viezure, vulpe, vidră*, marmotă, cocoș de munte
E100: 800J - caprior, castor*, pisică sălbatică*, râs*
E100: 2000J -mistret,cerb lopatar, muflon, capra neagra*, lup*
E100: 2700J- cerb, urs*

Am propus si noi o lista bazata doar pe energii- n-a fost acceptata de minister.
O modificare a ordinului de acum doua saptamani cred ca este imposibila asa de curand.
In plus, ma tem ca un nou ordin ar aduce iar cine stie ce bazaconii.
Dar , fiecare e liber sa mearga cu jalba in protap la reprezentantii directi sau chiar direct la decident.
Va tin pumnii!

Varianta propusa si neacceptata a fost asta:


Asa si de ce doar cu teava ghintuita? Ca taica vana cu cu lisa porc. Si tap. Asta ce are?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7683
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde laurul pe 22 Mai 2018, 14:27

Ghinda scrie:Asa si de ce doar cu teava ghintuita? Ca taica vana cu cu lisa porc. Si tap. Asta ce are?

Dupa a mea parere, n-are nici pe dracu. Lisa a fost si este ok la caprior.
Draganescu chiar s-a opus acestei prevederi.
Dar ce te faci ca altii au sustinut asta si ministerului i-a placut.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde zforis pe 22 Mai 2018, 17:08

Ghinda scrie:
laurul scrie:
zforis scrie:Propunerea mea ar fi (fara dimensiuni, fara greutate proiectil)
E100: 200J - șacal, viezure, vulpe, vidră*, marmotă, cocoș de munte
E100: 800J - caprior, castor*, pisică sălbatică*, râs*
E100: 2000J -mistret,cerb lopatar, muflon, capra neagra*, lup*
E100: 2700J- cerb, urs*

Am propus si noi o lista bazata doar pe energii- n-a fost acceptata de minister.
O modificare a ordinului de acum doua saptamani cred ca este imposibila asa de curand.
In plus, ma tem ca un nou ordin ar aduce iar cine stie ce bazaconii.
Dar , fiecare e liber sa mearga cu jalba in protap la reprezentantii directi sau chiar direct la decident.
Va tin pumnii!

Varianta propusa si neacceptata a fost asta:


Asa si de ce doar cu teava ghintuita? Ca taica vana cu cu lisa porc. Si tap. Asta ce are?


Unde zice ca teava ghintuita?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde zforis pe 22 Mai 2018, 17:29

Cel mai teapan unic este Sauvestre 12/76, de 26grame, E100: 2450J :-)))) pentru tap e OK, dar cine vana pana acum cerbul cu lisa, a cam patit :-))). Dar cum zicea @pipabh, nu va fi un ordin care va multumi pe toata lumea.

Iar ca sa lasam pe mana gestionarului, nu sunt de acord deloc. Daca gestionarul zice ca ai voie sa vanezi spre exemplu un tap pe fondul X doar cu .243 sau 6.5 x 55 si voi aveti .50 BMG, sau hai sa nu fiu rau, un .300 WM ce faceti???
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde biriuck pe 22 Mai 2018, 18:09

zforis scrie:Iar ca sa lasam pe mana gestionarului, nu sunt de acord deloc. Daca gestionarul zice ca ai voie sa vanezi spre exemplu un tap pe fondul X doar cu .243 sau 6.5 x 55 si voi aveti .50 BMG, sau hai sa nu fiu rau, un .300 WM ce faceti???

Atata timp cat regulile se stiu dinainte, e simplu. Nu cumparam :)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde laurul pe 22 Mai 2018, 18:28

zforis scrie:Cel mai teapan unic este Sauvestre 12/76, de 26grame, E100: 2450J :-)))) pentru tap e OK, dar cine vana pana acum cerbul cu lisa, a cam patit :-))).

Cerbul nu s-a vanat pana acum cu lisa.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 58 vizitatori

Publicitate