Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:10

Viza permis de arma !!!

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde alinboboc pe 07 Dec 2019, 12:16

(5) Deţinerea, portul sau folosirea armelor şi muniţiilor înscrise în permisul de armă, ulterior expirării termenului devalabilitate al acestuia, este interzisă

Stai linistit, tu din punct de vedere juridic, nu te afli in nici un caz de incompatibilitate in a detine, port si folosire a armelor. Orice speta se interpreteaza juridic si nu mot a mot cum faci tu acum.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde yoghi pe 07 Dec 2019, 13:07

@zforis

Daca actele de prelungire a permisului sunt depuse inainte de data expirarii(daca permisul expira pe 15 ultima zi e 14 si NU 15) Nu ai probleme cu detinerea ,depozitarea,pastrarea armelor.Nu poti iesi cu ele la vanatoare si nici la armurier ,atat.


Acum sa tin cu ursul. :D
Conform legii ai la dispozitie pt depunerea actelor 6 luni inainte de expirare.trebuia depuse actele din timp 2_3 luni sa nu depasesti termenul final.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Sly_Fox pe 07 Dec 2019, 13:42

zforis scrie:Ce voi face dupa 22.12.2019? Fiind expirat, in 10 (sau 30, ma uit exact) zile va trebui sa predau unui armurier. Asa scrie legea. Am dreptul de a purta armele o singura data, cand transport la armurier. Pentru arma de TIR din permisul A, ar trebui si aviz de transport arma, nu ? :-).

Nu duci nicio armă la armurier. Ce spui tu este scenariul pentru alt film și nu se aplică în cazul tău. După cum am mai spus, tu ai depus cererea de prelungire a valabilității permisului în termenul legal, data depunerii și înregistrării cererii fiind cea care contează. Așa că stai liniștit și lasă armele în dulap, aștepți să te cheme pentru înapoierea permisului cu ștampila pusă și cu asta basta.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde zforis pe 31 Dec 2019, 17:05

Ieri, in data de 30.12.2019, am primit inapoi (inca o data) permisul de arma (3 permise).
In data de 05.12.2019 am depus cererea si cu ocazia asta permisul meu a fost retinut pe baza unui proces-verbal de predare-primire. Am facut plangere la avocatul poporului (am pregatit si plangerea la parchet), la ziare, la televiziuni, pe facebook, etc. In data de 09.12.2019 (dupa 4 zile) a fost un prieten, tot pentru viza, de data asta, a primit o hartie cand sa mearga pentru stampilat, permisul lui nu a mai fost retinut. Repede s-au miscat baietii, au schimbat repede procedura... Au vazut pe facebook prima data, au si confirmat acest lucru: Eeeee Dvs sunteti care ati postat pe facebook? Da, d-le, eu sunt. Bun si facebook-ul asta la ceva.

Dupa data de 5.12.2019, am fost la sectorist in fiecare luni si vineri, ca asa mi-a zis, atunci vine adresa de la biroul de arme, cu posta militara. Nu a venit niciodata, asa ca in data de 19.12.2019 m-am dus iar la biroul de arme, ca sa spun ca adresa nu a fost trimisa inca, sectoristul nu a primit, si vreau sa stiu unde este adresa... Se stia de mine, eu sunt ala cu facebook-ul... Am zis, ca asta e partea buna, partea nu prea buna este ca am facut plangeri si in alte parti, si urmeaza si la parchet... Ca sunt limitat la drepturi, nu mai pot sa ma duc la vanatoare... Dl politist ma intrebat: de ce nu ati venit sa cereti permisul, daca ati vrut sa mergeti la vanatoare?? Zic eu, de ce ati mai retinut, si de ce nu ati zis ca se poate si asa, atunci cand ati retinu? Tace dl. politist... Telefoane stanga-dreapta... Dar zic eu: daca tot mi-ati oferit permisul, atunci sa imi dati inapoi acum, ca mai am pana in 21. Bine, zice, si dupa 10 minute aduce permisul (nevizat). Am plecat de la ei, m-am dus la sectorist... Ma astepta. Zice, chiar acum am vrut sa va sun, ca trebuie sa facem controlul! Zau? Chiar acum? Na, hai. S-a facut controlul la ora 17 dupa masa. Zice sectoristul, cu cine am vorbit la biroul de arme? Cine este raspunzator pentru permisul meu? Zic Dl. din proces-verbal... Bun, zice el, ca voi pune raportul fix in folderul lui, si dupa aia, trimitem si originalul... Vineri, in data de 20.12.2019, sun pe sectorist, daca a reusit sa transmita lucrarea, zice da, sun si biroul de arme, zice dl. politist, ca trebuie si originalul, bun, sun la sectorist si intreb daca imi da mie sa duc personal... Zice sectoristul, pai da, poti, nu e secret, scrie pe document "NESECRET". Ma deplasez la sectorist, iau documentul in original, si nu ajung inapoi la biroul de arme pana la ora 16 (m-am blocat in trafic)... Ma duc luni, in 23.12.2019, predau inca o data permisul si raportul sectoristului...si intreb, daca am sanse azi. Nu, zice dl. politist... maine se mai lucreaza, vineri e liber, deci luni poate... Ma duc in 30 dimineata, zice dl. politist, ca sa vin dupa masa, ca sta actul la stampilat, semnat pe biroul sefului... Bine...
Vin dupa masa, la 14:30, lume multa in incapere, asteapta lumea dupa permise... Vorbeste lumea in soapta, fiecare cu vecinul, ca sa nu cumva sa auda nimeni, nici politia, nici vecinii necunoscuti, ca poate-poate e cineva. M-am simtit ca in regimul comunist... Unii se plang, nu au putut cumpara munitie din noiembrie (fara permis nu te serveste la magazin), zice lumea ca e voie la vanatoare si cu hartia, altii zic, nu e voie... Legea e doar folclor... Nu conteaza... Un domn chiar zice, ca e voie, ca tot ei ne controleaza, si ei te stiu... Pai zic da, azi e asa, maine e ca in Caras, sau eu as fi dorit sa ma duc in alt judet, unde nu ma stie dl. politist... Hups vine politia, fiecare sta cu pumnii stransi, daca aude numele... la un moment dat aud si eu, Dl. Foris... am permis pana in 21.12.2024, si niste prieteni noi... Ca povestea nu s-a terminat inca. Sau da? Nu stiu.
Culmea si concluzia este ca eu am obtinut viza rapid. Asa zice lumea. 25 zile d-le, si sarbatori si zile libere...

Cert este ca nu asa a fost pana acuma, angajatii de acolo tot timpul au procesat toate cererile mele cu promptitudine super rapid, am colaborat cu ei super bine... Poate intamplarile din Caras? Nu stiu...
E cineva din Timis, care a predat dosarul dupa data de 09.12.2019 (inclusiv) si a fost retinut permisul? Poate are curajul sa posteze si sa confirme, ca nu se mai retine.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde zforis pe 31 Dec 2019, 17:16

Mai ceva, au uitat sa modifice cantitate maxima de munitie conform legislatiei in vigoare. Adica au ramas 300 de cartuse pentru fiecare calibru... Ma voi duce( impreuna cu o cerere de procurare arma letala) ca sa modifice... Angajatii de acolo au avut vointa (ca tot timpul) ca sa ma ajute, insa se refereau de proceduri... Ca asa e acum D-le... Mi-au dat inapoi si permisul pentru 2 zile si jumate... :-).

Ce se petrece nu e OK. De ce nu este totul clar si transparent?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Sly_Fox pe 01 Ian 2020, 20:22

zforis scrie:
Ce se petrece nu e OK. De ce nu este totul clar si transparent?

Pentru că după 1989 au rămas tot ăia, cu și mai multă putere, cu și mai multă ură. Mai durează ceva până dispar viperele bătrâne sau cele ceva mai tinere dar școlite de vechiul sistem. Dacă la fațadă au mai apărut ceva spoieli, interiorul este putred până la particule elementare. Și când se va face în sfârșit curățenie, va veni inevitabil următorul uragan care va da totul peste cap. De secole se tot așteaptă venirea odată a NORMALITĂȚII și NORMALITATEA ne tot ocolește pentru că nu prea are drumuri pe unde să intre și la noi. Numai drumuri cu hârtoape, instituții cu hârtoape, încât s-a lovit NORMALITATEA la cap de atâtea ori că este plină de cucuie. Este așa amețită că a și uitat de noi, preferă să stea dincolo de hotare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde zforis pe 25 Mai 2020, 04:57

Am primit si un raspuns de la Avocatul Poporului Roman. In scris, in cutia postala. Deteriorata un pic, dar na, asta e. Alalta ieri am gasit. Au confirmat ce s-a intamplat, fix asa cum am zis eu, si au mai zis ca in data de 23.12.2019 totul era in regula, totusi eu in data de 30.12.2019 am primit inapoi permisele... Asa ca avem si un avocat, foarte bun. Spectacol. Ma ajutat enorm.

Imagine
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde zforis pe 25 Mai 2020, 05:04

Inca mai am arme, am puscat si un tap anul asta, deci tac din gura si sa fiu fericit ca am gaura pe fund unde pot sa ma cc ca sa nu explodez.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde cata pe 03 Iul 2023, 10:10

Postez și eu un update din 2023 pentru colegii vânători din Timiș la care le expiră viza, încercați să depuneți actele cu aproximativ 45 de zile înainte de expirare, dacă vreți să aveți continuitate la permis, altfel veți aștepta mult și bine...
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde tehărău pe 05 Iul 2023, 15:35

Un link util:
https://hub.mai.gov.ro/serviciu/view?id=160

Si inca unul:
https://lege5.ro/Gratuit/gm4tsmbuhe/val ... tsmjrga2dk

L-am prelungit. Ori nu am citit inainte ori am uitat, ma invatasem cu perioada de valabilitate de 10 ani. Nu mai e asa, acum am primit 5 ani. Sa fim noi sanatosi si aia 5... :-bd
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Sly_Fox pe 05 Iul 2023, 15:50

Bune link-urile! Cu valabilitatea de 10 ani nu știu ce să spun! Când ai avut 10 ani valabilitate? Că eu nu am avut niciodată valabilitate 10 ani la permisul de port-armă și am ceva ani strânși în bocancii de vânătoare. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde zforis pe 05 Iul 2023, 16:17

Linkurile sunt bune, insa continutul lor este contra legii.

Linkul zice asa:
1. Cererea însoțită de documentele aferente se depun la sediu de către solicitanți
2. Cererea este înregistrată
3. În cazul respingerii cererii, solicitantul este informat prin adresă de motivele care au stat la baza respingerii
4. În cazul aprobării, se procedează la prelungirea valabilităţii permisului de armă și solicitantul este contactat telefonic în vederea ridicării permisului de armă.

Se pare ca punctul 4 este cu probleme: "...solicitantul este contactat telefonic în vederea ridicării permisului de armă." Adica cum? Permisul se retine? Daca se retine, atunci este abuz, pentru ca in
"Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 295/2004, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 11/2018 – art. 40 alin. (1) și art. 83, alin. (1)" la art. 40 alin (5) zice asa: "Documentele originale prevăzute la alin. (1) lit. b) şi c), împreună cu armele înscrise în acestea se
restituie pe loc, după confruntarea copiilor cu acestea, respectiv verificarea caracteristicilor şi seriilor
înscrise pe armă şi documente".

La mine s-a retinut acu 4 ani... dar dupa cate stiu nu se mai retine.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde DanCo pe 05 Iul 2023, 16:23

La Cluj și la trecerea unei arme în permis cât și la prelungirea vizei mergi cu arma/armele la politie și le lași acolo si le primești înapoi odată cu permisul.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde tehărău pe 05 Iul 2023, 16:58

Sly_Fox scrie:Bune link-urile! Cu valabilitatea de 10 ani nu știu ce să spun! Când ai avut 10 ani valabilitate? Că eu nu am avut niciodată valabilitate 10 ani la permisul de port-armă și am ceva ani strânși în bocancii de vânătoare. :D

Il am in mana pe cel actual. Nu stiu daca cel vechi mi-a ramas si il am pe undeva sau mi-a fost retinut. :-\ (Parca sa zic ca era la 5 ani termenul).
Dar pe asta l-am primit in 2013 si a fost valabil pana in 2023 :ymsmug:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde tehărău pe 05 Iul 2023, 17:01

zforis scrie:Linkurile sunt bune, insa continutul lor este contra legii.

Linkul zice asa:
1. Cererea însoțită de documentele aferente se depun la sediu de către solicitanți
2. Cererea este înregistrată
3. În cazul respingerii cererii, solicitantul este informat prin adresă de motivele care au stat la baza respingerii
4. În cazul aprobării, se procedează la prelungirea valabilităţii permisului de armă și solicitantul este contactat telefonic în vederea ridicării permisului de armă.

Se pare ca punctul 4 este cu probleme: "...solicitantul este contactat telefonic în vederea ridicării permisului de armă." Adica cum? Permisul se retine? Daca se retine, atunci este abuz, pentru ca in
"Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 295/2004, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 11/2018 – art. 40 alin. (1) și art. 83, alin. (1)" la art. 40 alin (5) zice asa: "Documentele originale prevăzute la alin. (1) lit. b) şi c), împreună cu armele înscrise în acestea se
restituie pe loc, după confruntarea copiilor cu acestea, respectiv verificarea caracteristicilor şi seriilor
înscrise pe armă şi documente".

La mine s-a retinut acu 4 ani... dar dupa cate stiu nu se mai retine.


Pe mine m-au intrebat cum vreau, sa-l las sau sa ii iau si sa vin cu el sa-mi treaca prelungirea. L-am lasat ca nu aveam nevoie de el. M-am dus la luna si era gata.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Sly_Fox pe 05 Iul 2023, 17:23

tehărău scrie:Il am in mana pe cel actual. Nu stiu daca cel vechi mi-a ramas si il am pe undeva sau mi-a fost retinut. :-\ (Parca sa zic ca era la 5 ani termenul).
Dar pe asta l-am primit in 2013 si a fost valabil pana in 2023 :ymsmug:

:lol: :lol: :lol:
Cine are noroc, are!

Apropo, am văzut că mai nou nu mai trec pe permis data la care a fost prelungit, ci data până la care este valabil. La voi este la fel sau doar la mine au trecut așa?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde tehărău pe 05 Iul 2023, 17:30

Confirm, valabil până la...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Septimiu pe 06 Iul 2023, 07:46

DanCo scrie:La Cluj și la trecerea unei arme în permis cât și la prelungirea vizei mergi cu arma/armele la politie și le lași acolo si le primești înapoi odată cu permisul.


Eu am prelungit valabilitatea anul trecut la Cluj si armele au fost verificate dar nu au fost retinute in momentul in care am depus cererea. Permisul mi l-au dat inapoi pentru ca era inca in perioada de valabilitate si vroiam sa mai ies la vanatoare. Dupa ce a venit politistul acasa si a facut verificarea (aprox 3 saptamani dupa depunerea cererii - era perioada de concedii) am dus permisul sa poata pune viza noua si dupa aprox. o saptamana l-am ridicat.
In cazul achizitiei unei arme noi, intr-adevar aceasta se retine impreuna cu permisul pana se face inscrierea (aprox. o saptamana).
La Cluj situatia e putin mai diferita pentru ca Serviciul Arme este intr-o locatie aproape de periferia orasului iar "Seful Unitatii" care trebuie sa isi puna semnatura este in locatia din centru si din acest motiv se pierd cam 2 zile cu transportul documentelor inspre si dinspre IPJ.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde hunterb pe 06 Iul 2023, 07:58

Salut,
La mine scrie "'vizat la data de.."..asa a ramas din 2003 pana in 2023 8)
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Ghinda pe 06 Iul 2023, 12:50

Septimiu scrie:
DanCo scrie:La Cluj și la trecerea unei arme în permis cât și la prelungirea vizei mergi cu arma/armele la politie și le lași acolo si le primești înapoi odată cu permisul.


Eu am prelungit valabilitatea anul trecut la Cluj si armele au fost verificate dar nu au fost retinute in momentul in care am depus cererea. Permisul mi l-au dat inapoi pentru ca era inca in perioada de valabilitate si vroiam sa mai ies la vanatoare. Dupa ce a venit politistul acasa si a facut verificarea (aprox 3 saptamani dupa depunerea cererii - era perioada de concedii) am dus permisul sa poata pune viza noua si dupa aprox. o saptamana l-am ridicat.
In cazul achizitiei unei arme noi, intr-adevar aceasta se retine impreuna cu permisul pana se face inscrierea (aprox. o saptamana).
La Cluj situatia e putin mai diferita pentru ca Serviciul Arme este intr-o locatie aproape de periferia orasului iar "Seful Unitatii" care trebuie sa isi puna semnatura este in locatia din centru si din acest motiv se pierd cam 2 zile cu transportul documentelor inspre si dinspre IPJ.


O maximă aberație. Dacă cel de la ghișeu are credențiale să verifice arme, documente, să constate că totul este în regulă, inclusiv raportul de verificare (inutil după mine) de la domiciliu, de ce mama dracului nu i se dă delegare să pună ștampila și semnătura pe permis când vii cu el la ei și mai trebuie să îl lași o săptămână să pună o iscălitură șăful?????????
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde aghiuta pe 06 Iul 2023, 12:58

Ghinda scrie:....de ce mama dracului nu i se dă delegare să pună ștampila și semnătura pe permis când vii cu el la ei și mai trebuie să îl lași o săptămână să pună o iscălitură șăful?????????

Mai draga, tu vrei sa lasi safu' fara obectu' muncii ?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde pipabh pe 07 Iul 2023, 07:48

aghiuta scrie:
Ghinda scrie:....de ce mama dracului nu i se dă delegare să pună ștampila și semnătura pe permis când vii cu el la ei și mai trebuie să îl lași o săptămână să pună o iscălitură șăful?????????

Mai draga, tu vrei sa lasi safu' fara obectu' muncii ?

Vrei sa se responsabilizeze?
Sefu e de vina ca a semnat!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Ghinda pe 07 Iul 2023, 08:23

Da. La mine, dacă vine cineva cu treabă și nu sunt pe zonă, se analizează maculatura și se eliberează ce se cere, că nu sunt ciungi și fără creier, iar creștinul trebuie servit că prestăm servicii și vreau să plece lăudând. Bașca că dacă apucă să sune mai întâi și stabilim că are mail etc., pe mail lucrăm, nu îl plimb de nebun, doar dacă trebuie și o deplasare în teren.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde zeb stump pe 07 Iul 2023, 13:16

O maximă aberație. Dacă cel de la ghișeu are credențiale să verifice arme, documente, să constate că totul este în regulă, inclusiv raportul de verificare (inutil după mine) de la domiciliu, de ce mama dracului nu i se dă delegare să pună ștampila și semnătura pe permis când vii cu el la ei și mai trebuie să îl lași o săptămână să pună o iscălitură șăful?????????[/quote]

Ceva imi spune ca mai fac verificări în "evidenta operativa" şi în "evidenta informativa" în intervalul asta, sa vada daca titularul a fost cuminte ...S-a mai trezit cate unul ca i se respinge cererea de prelungire, motivele de multe ori nu i se comunică, fiindca unele sunt informatii clasificate, da- i în contencios, le comunică abia la cererea instanţei :twisted:
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori

Publicitate