Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 16:03

Viza permis de arma !!!

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Sly_Fox pe 07 Feb 2019, 22:07

Da, este musai să ai și calitatea de membru în cadrul unei asociații de vânătoare legal constituite. Nu asta este problema, mai greu cu patalamaua de care spui, trebuie înscriere într-o asociație și repartizare la o grupă de vânătoare, perioadă de stagiatură de un an și umblat pe coclauri, curs de arme, examen, dosar la poliție pentru autorizare și abia la sfârșit permis de port-armă de tip B. Cred că procedurile durează vreo doi ani.
Cât privește varianta de colecționar și aici trebuie să fii membru în cadrul unei asociații de colecționari, chiar și pentru o singură armă. Procedura de autorizare este aceeași, doar că trebuie să faci dovada că ești membru în cadrul unei asociații de colecționari și nu în cadrul unei asociații de vânători. Doar că în acest caz nu ai voie să deții muniție, practic arma pe care o ai va ține loc de bibelou, un bibelou pentru care trebuie să îndeplinești o grămadă de formalități, iar o dată la cinci ani să începi procedura de prelungire a valabilității permisului de port armă de tip A.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Ghinda pe 08 Feb 2019, 08:02

Dupa ce iei patalamaua, nu mai esti obligat sa fii membru.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Sly_Fox pe 08 Feb 2019, 09:22

Cum așa?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde ventura pe 08 Feb 2019, 09:46

Până la următoarea viza...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Sly_Fox pe 08 Feb 2019, 10:11

Legea nr. 149/2015 privind modificarea şi completarea Legii vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006
ae) vânător - persoană fizică licenţiată, membră a unei organizaţii vânătoreşti gestionare de faună cinegetică, care ocroteşte, îngrijeşte şi extrage fauna cinegetică în condiţiile legii;
Ne place sau nu așa scrie în lege. În momentul renunțării la calitatea de membru în cadrul vreunei asociații vânătorești, vânătorul este bun de țăcat. Știm foarte bine că asociațiile anunță Poliția imediat ce vreun vânător se retrage și nu durează mult până acel vânător este chemat să facă dovada că este înregimentat pe undeva, altfel...nu cred că mai apucă următoarea viză.
În trecut vânătorul era musai să fie membru în cadrul unei asociații, apoi s-a modificat legea și nu mai era necesar acest lucru, s-a revenit la situația inițială și din nou înregimentare. Soluția pentru "rebeli" a fost înscrierea în asociații care nu gestionau fonduri de vânătoare, doar acceptau membrii în schimbul unei cotizații modice, pe scurt devenise un fel de afacere de nișă. Nu a durat mult și a venit contraatacul, pleoșc, ca să îndeplinească condițiile vânătorul nu trebuia să fie doar membru într-o asociație, ci și într-o asociație gestionară de fonduri cinegetice.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde the_mav pe 08 Feb 2019, 11:38

asa e vulpoiule.
unul din motivele SECUNDARE pt care acum se tranzactioneaza de la 5 cifre in sus fondurile cu redevente de 3 cifre sau 4 cifre MICI este si cel mentionat de tine: fostele asociatii care nu aveau fonduri dar aveau multi cotizanti modici isi cauta disperate fonduri cu redevente mici.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde violiv pe 08 Feb 2019, 11:56

pado scrie:Multumesc pt raspuns! In cazul asta imi voi lua cu mine niste petarde, clopotei, ceva de genul asta.
Alta intrebare : daca parcurg toate etapele alea pt a avea patalama de vanator, doar ca sa-mi pot cumpara o arma mare si galagioasa, e musai sa ma inscriu intr-un club de vanatori, sau e suficienta patalamaua? Exista si autorizatie de colectionar? Chiar daca "colectionez" o singura arma? Multumesc!



Sa tragi cu arma de vanatoare in curtea ta nu-i voie decat daca o imprejmuiesti bine, faci demersurile si obtii hartiile cum ca este "tarc" sau ferma de animale de vanatoare. Atunci poti trage aproape cum vrei tu pentru ca in tarcuri nu trebuie respectata legea vanatorii. Am zis "aproape" pentru ca si in tarcuri trebuie respectata legea armelor, care nu-ti da voie sa tragi decat dupa vanat. Daca faci un tarc pentru gugustiuci, sa zicem, poti trage si in sus.
O alta varianta este sa-ti faci curtea poligon de tir autorizat, atunci ai avea voie sa tragi si in sus, dupa talere.

Poti folosi o arma doar ca vanator sau tragator de tir. Primul doar la vanatoare sau poligon, al doilea doar in poligon.
Poti detine o arma dar n-ai voie sa detii si munitie si n-ai voie s-o folosesti decat in poligon si cu aprobare prealabila de la politie daca esti colectionar.

O arma care face zgomot este si aia de auto-aparare, pentru care exista si cartuse care fac doar zgomot. E un pic mai usor de obtinut, ieftina dar trebuie sa astepti un pic, sa se produca o modificare in lege care sa nu te mai oblige sa dai declaratie la politie de cate ori tragi cu ea.

Ca sa faca zgomot mult nu-ti trebe o arma de vanatoare. Dupa cum bine ziceai, niste petarde, un "tun" cu carbid...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Ghinda pe 08 Feb 2019, 13:17

Vulpe, aia este o definitie. Nu o obligatie. Ca nu pot sa o puna la obligatie. Incalca dreptul la libera asociere.
Ia cauta ce docomente trebe sa ai ca sa vanezi. De aia nu mai este necesar sa vii cu copii dupa autorizatie. Ca era un abuz, acceptat tacit de aia care cica va reprezinta, ca sa se incaseze cotizatii fortat, ca sa traiasca pe carca prostilor bine. Ca daca nu ar exista asta, agvps nu ar mai conta nici cat un fir de par in cale.
Si daca e asa odat ala 5 ani te inscrii la o asociatie si gata. Dupa te retragi.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Sly_Fox pe 08 Feb 2019, 14:08

Ce am învățat în cele câteva decade de când bântui pe această planetă sub forma unui corp material, materie născută prin nucleosinteză în nucleele stelelor de generație anterioară, împrăștiată prin explozia în supernove, reorganizată într-un nou sistem stelar, acumulată într-o planetă și în final capabilă să se automultiplice și să se adapteze condițiilor de mediu devenind conștinentă de propria existență, a fost că nu există un centru absolut și că nu există extreme de genul alb sau negru, așa cum nu există un centru al Universului, albul fiind descompus în culori distincte și negrul nefiind negru absolut nici în cele mai întunecate cotloane ale cosmosului datorită radiației de fond în spectrul microundelor prezentă în toate direcțiile, fiind necesar doar un receptor fotosensibil în domeniul microundelor pentru a se face lumină în întuneric. Absolut valabil și în cadrul societății umane.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde ventura pe 08 Feb 2019, 15:41

Mai spune odata Sly, ca nu am inteles :lol:
Glumeam.

Mai pe intelesul nostru...:
Jeana nu e moartă
Jeana să transformă
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Sly_Fox pe 08 Feb 2019, 19:46

Pai nu știam cum să îi spun lui Ghindă că adevărul este în fiecare dintre noi, deși niciunul nu deține adevărul suprem. Așa că m-am gândit că ar merge pe direct de la Big până la Bang. Dacă ai altă modalitate de a explica bagă să vedem ce iese. :))
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Azmodan pe 08 Feb 2019, 20:12

pado scrie:Multumesc pt raspuns! In cazul asta imi voi lua cu mine niste petarde, clopotei, ceva de genul asta.
Alta intrebare : daca parcurg toate etapele alea pt a avea patalama de vanator, doar ca sa-mi pot cumpara o arma mare si galagioasa, e musai sa ma inscriu intr-un club de vanatori, sau e suficienta patalamaua? Exista si autorizatie de colectionar? Chiar daca "colectionez" o singura arma? Multumesc!


un scurt film cu explicatii despre cine ce arma are voie sa foloseasca: https://youtu.be/DlnjS6Mn2FU
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde tehărău pe 09 Feb 2019, 09:16

Sly_Fox scrie:Ce am învățat în cele câteva decade de când bântui pe această planetă sub forma unui corp material, materie născută prin nucleosinteză în nucleele stelelor de generație anterioară, împrăștiată prin explozia în supernove, reorganizată într-un nou sistem stelar, acumulată într-o planetă și în final capabilă să se automultiplice și să se adapteze condițiilor de mediu devenind conștinentă de propria existență, a fost că nu există un centru absolut și că nu există extreme de genul alb sau negru, așa cum nu există un centru al Universului, albul fiind descompus în culori distincte și negrul nefiind negru absolut nici în cele mai întunecate cotloane ale cosmosului datorită radiației de fond în spectrul microundelor prezentă în toate direcțiile, fiind necesar doar un receptor fotosensibil în domeniul microundelor pentru a se face lumină în întuneric. Absolut valabil și în cadrul societății umane.

x1 Mi-a plăcut tare asta!
Între noi fie vorba, ca să scoți așa adevăruri profunde, nu cred ca e deajuns numai contemplația pleiadelor (cu P mare). Mai și fumezi?
Ești bine?
:)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Ghinda pe 09 Feb 2019, 09:59

Stiu Vulpe asta. Tocmai de asta carcaim fiecare! Si imi place!
Eu asa procedez. Si este perfect! Nu se juleste nimeni.

PS La viza, anul trecut cam cereau copii de autorizatii. Un coleg zice: Du-le ma pe toate la care ai fost, sa vedem ce fac cu biblioraftul! =)) =)) =)) . Asta asa lejer, ca mai avem un coleg, ala trebuia sa se duca cu o roaba! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Sly_Fox pe 09 Feb 2019, 13:38

Ghinda scrie:PS La viza, anul trecut cam cereau copii de autorizatii. Un coleg zice: Du-le ma pe toate la care ai fost, sa vedem ce fac cu biblioraftul! =)) =)) =)) . Asta asa lejer, ca mai avem un coleg, ala trebuia sa se duca cu o roaba! :lol:

Bănuiesc că atunci când va vedea maldărul de foi din roabă, organul își va duce tacticos deștu' la gruă, îi va trage o limbă pentru umidificare, va apuca apoi în cel mai fin mod cu putință prima autorizație din morman și în final va grăi suav: "Mulțumesc sire, acum vă puteți lua impresionantul volum de povești vânătorești și vă puteți căra la somptuosul dumneavoastră domiciliu". :))

tehărău scrie:Între noi fie vorba, ca să scoți așa adevăruri profunde, nu cred ca e deajuns numai contemplația pleiadelor (cu P mare). Mai și fumezi?
Ești bine?
:)

Nici vorbă! Doar că uneori mai cad pe gânduri precum amicul meu de la Hamangia. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Ghinda pe 12 Feb 2019, 08:04

=)) =)) =))
E o varianta la care nu am gandit.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Vrajitoru pe 12 Feb 2019, 09:26

Sly_Fox scrie:Legea nr. 149/2015 privind modificarea şi completarea Legii vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006
ae) vânător - persoană fizică licenţiată, membră a unei organizaţii vânătoreşti gestionare de faună cinegetică, care ocroteşte, îngrijeşte şi extrage fauna cinegetică în condiţiile legii;

Ghinda scrie:Vulpe, aia este o definitie. Nu o obligatie. Ca nu pot sa o puna la obligatie. Incalca dreptul la libera asociere.
Ia cauta ce docomente trebe sa ai ca sa vanezi. De aia nu mai este necesar sa vii cu copii dupa autorizatie. Ca era un abuz, acceptat tacit de aia care cica va reprezinta, ca sa se incaseze cotizatii fortat, ca sa traiasca pe carca prostilor bine. Ca daca nu ar exista asta, agvps nu ar mai conta nici cat un fir de par in cale.
Si daca e asa odat ala 5 ani te inscrii la o asociatie si gata. Dupa te retragi.

Ma bag si eu in seama.
Are dreptate Foxu', iar solutia ta Ghinda e corecta.
Pentru prelungirea vizei ai nevoie de dovada ca esti vanator. Aici se cere a se vedea definitia.
Asa cum zicea si Foxu': nu mai esti intr-o asociatie => ca nu mai esti vanator.
Si aici vine intrebarea mea: la ce mai foloseste permisul permanent de vanator? Nu ar trebui ca acel act sa dovedeasca ca esti vanator.
Asa cum se mai facea pe vremuri comparatie cu soferia, putem face si acum: daca ai carnet nu esti sofer daca nu ai si carnet de ACR sau ADAC sau alta asociatie de soferi?
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde laurul pe 12 Feb 2019, 09:33

Extrapoland..l.
Dacă îți expira buletinul, tise retrage cetatenia doi ani și după aia dai examen ca orice imigrant sirian!!!
Așa, să te înveți minte!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Vrajitoru pe 12 Feb 2019, 11:24

laurul scrie:Extrapoland..l.
Dacă îți expira buletinul, tise retrage cetatenia doi ani și după aia dai examen ca orice imigrant sirian!!!
Așa, să te înveți minte!

Gresit! Daca ai buletin dar nu esti si intr-o asociatie de proprietari administratoare de scara de bloc ti se retrage cetatenia.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde laurul pe 12 Feb 2019, 13:41

Vrajitoru scrie:
laurul scrie:Extrapoland..l.
Dacă îți expira buletinul, tise retrage cetatenia doi ani și după aia dai examen ca orice imigrant sirian!!!
Așa, să te înveți minte!

Gresit! Daca ai buletin dar nu esti si intr-o asociatie de proprietari administratoare de scara de bloc ti se retrage cetatenia.

Corect, Vraji, mea culpa!
Eu extrapolam la viza....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde aghiuta pe 12 Feb 2019, 18:44

Daca tot ne tinem de extrapolari hai sa ma bag si eu in seama.
Daca posezi "scula",trebuie sa cotizezi la bordel,pentru ca daca nu cotizezi, ti-o taie. :ymdevil:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde laurul pe 12 Feb 2019, 18:50

aghiuta scrie:Daca tot ne tinem de extrapolari hai sa ma bag si eu in seama.
Daca posezi "scula",trebuie sa cotizezi la bordel,pentru ca daca nu cotizezi, ti-o taie. :ymdevil:

=)) bună!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Sly_Fox pe 12 Feb 2019, 20:07

Nici cu ea tăiată nu scapi, cât există deget, limbă, legea țării nu se schimbă. Nu există scăpare deoarece gaura neagră, pardon singularitatea, denumită România înghite tot.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Dacus_Malus pe 07 Mar 2019, 20:04

Se auzea ca in noul proiect de lege, zice ca viza va fi valabila 10 ani...
Oare traim s-o vedem si pe asta?
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Sly_Fox pe 07 Mar 2019, 20:18

Toată viața lui orbul și-a pus această întrebare! Oare voi trăi să o văd și pe asta?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde violiv pe 08 Mar 2019, 14:12

Nu viza ci valabilitate. Da, este foarte posibil sa fie 10 ani valabilitatea in noua varianta.

- obligata fiind politia sa anunte in scris numarul celor prinsi la cotitura a scazut drastic. Daca nu mai reduci numarul de posesori nu-ti mai vine sa-ti bati cuie in talpa singur.
- toate verificarile se fac la fel pentru fiecare alta arma pe care o vrei. Numarul de posesori e in scadere iar numarul de arme e in crestere. Sint tot mai rari vanatorii cu o singura arma pe viata. Daca tot il verifici asa la 2-3-4 ani nu mai are rost verificarea la 5

- vizita medicala insa ar putea fi necesara chiar mai des de o data la cinci ani....nu neaparat toata dar exista o propunere, agreata si prin UE, ca testarea psihologica sa devina obligatorie anual.

Acum, judecati voi cum ar fi mai bine....ca acum sau "viza" la 10 ani cu psihologic anual....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde drflorea pe 11 Mar 2019, 09:24

Pentru prelungirea vizei ai nevoie de dovada ca esti vanator. Aici se cere a se vedea definitia.
Asa cum zicea si Foxu': nu mai esti intr-o asociatie => ca nu mai esti vanator.
Si aici vine intrebarea mea: la ce mai foloseste permisul permanent de vanator? Nu ar trebui ca acel act sa dovedeasca ca esti vanator.


Asa cum inteleg eu din varianta actuala a legii si normelor:
-Permisul de vanatoare iti da dreptul doar de a "detine" armele in permis A, asa cum au fost trecute .22lr (Geco-urile) pt cine le mai are.
-Carnetul de membru intr-o asociatie (mai nou si gestioanara) iti da dreptul de port si foflosire (permis tip B).

Cu alte cuvinte, daca te hotarasti sa faci o pauza in ceea ce priveste vanatoarea, si te retragi din asociatie/tii, poti cere sa ti se elibereze permis tip A si pastrezi armele acasa, in baza calitatii de vanator, deovedita de permisul de vanatoare permanent. Cand iti revine pofta, te inscrii intr-o asociatie si ceri sa-ti elibereze permis B. Eliberarea unui permis costa parca 100 lei.

Aceasta practica poate fi utila daca apar constrangeri financiare, sau esti plecat pe afara perioade lungi de timp, sau mai stiu eu ce alte motive.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde laurul pe 11 Mar 2019, 09:40

Parca era scris pe aici, dar nu mai gasesc.
Cu cat timp inainte de expirare se pot depune actele pentru viza?
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde OVI762 pe 11 Mar 2019, 11:26

Cu o luna inainte,dar depinde mult si de baietii de la BAESP-ul local.Off topic:acum o luna si ceva un prieten a plecat sa vaneze pe alte meleaguri,acolo unde o sa ne intalnim cu totii,candva,departe de raul din lumea asta.A lasat in urma o sotie si 2 copii maruntei,ce nu stiau ce se face cu o arma in situatia asta nenorocita.Am luat problema la capul meu,am luat arma si am mers la arme si munitii la Dolj,sa descurcam problema.Baieti de nota 10 cu plus la Dolj,au facut actele trebuincioase depunerii armei in magazin in timp record si am rezolvat cu depunerea armei in magazin.Pentru cei de la BAESP Dolj,jos palaria,politisti adevarati,nu militieni.Cinste lor!
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde AXP pe 11 Mar 2019, 14:20

laurul scrie:Parca era scris pe aici, dar nu mai gasesc.
Cu cat timp inainte de expirare se pot depune actele pentru viza?

Nu exista un termen limita.
Poti sa iti depui actele oricand inainte de expirarea permisului, ..., se prelungeste valabilitatea cu inca 5 ani de la data in care ti-ai depus actele.
Eu mi le-am depus cu circa 9 luni inainte de expirarea valabilitatii permisului, mi s-a prelungit cu cei 5 ani, conform legilatiei in vigoare, incepand cu data la care am depus actele.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: waidmannsheil şi 26 vizitatori

Publicitate