Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:18

Propunere modificare lg.295

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde the_mav pe 13 Noi 2019, 17:09

Starik scrie:Si....cu tuburile trase ce facem? Componente esentiale, chipurile.

Cam aceasi lucru pe care-l faci si cu bautul unui pahar cand esti acasa si flintele la locul lor…
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde zforis pe 13 Noi 2019, 23:30

Starik scrie:Si....cu tuburile trase ce facem? Componente esentiale, chipurile.


Reincarcam, nu? Sau predam la politie :-))).
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde cata pe 14 Noi 2019, 08:34

zforis scrie:
Starik scrie:Si....cu tuburile trase ce facem? Componente esentiale, chipurile.


Reincarcam, nu? Sau predam la politie :-))).

Cred că putem reincarca, mai ales acum că sunt clar definite, problema este de unde luăm componentele? :))
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Azmodan pe 14 Noi 2019, 09:23

CCM scrie:
500 de cartuse cu glont sint multe rau. Si cu alice sint cam destule. Pentru vanatoare.
Exista insa situatii in care pot fi (mult) prea putine - mai ales cele cu alice: anume, cazul tragatorilor sportivi.
In Romania e mai simplu sa devii vanator ca sa poti trage talere; ca sa obtii o licenta federala e mai greu: mie mi-a explicat un domn de la federatie cam asa:
eu: "cum pot deveni membru al federatiei romane de tir sportiv, nefiind vanator?"
el: "trebuie sa aveti rezultate bune in competitii."
eu: "dar, ca sa pot intra in competitii, ar trebui sa fiu licentiat mai intai!"
el: "vedeti? ati sesizat bine, asta e problema!"
Absolut real, nu e o poveste. Un domn, persoana importanta, de la federatie.
Revenind: pentru vanatoare 300 cred ca erau suficiente, 500 e mai bine.
Pentru tir sportiv sint putine, pentru ca la o sesiune de talere se trag in general 100-150 cartuse.
Profesionistii trag minimum 150-250 de cartuse pe zi.
Ma refer la disciplinele cu arma lisa = sporting, skeet, trap.


nu e chiar asa. ca sa devi membru legitimat FRTS trebuie doar sa te inscrii intr-un club de tir.
cluburile au armele lor pe care le "imprumuta" la sportivi. adica sportivul vine la poligonul clubului, ia arma din magazie, se antreneaza cu ea. apoi merge la competitii - cu arma clubului. (cel putin asa e la cluburile din Arad si Oradea - pentru arme aer comprimat, pistol 25m si pistol liber).

si dupa ce ia categoria 1 intr-o competitie interna poate sa isi cumpere arma personala.
la fel, pentru antrenamentele din cadrul clubului, munitia e data de club, nu vine sportivul de acasa cu ea - cel putin pentru aer comprimat. pt 22LR, shotgun, etc...s-ar putea ca sportivul sa plateasca clubului pentru munitia folosita.

https://www.youtube.com/watch?v=tOy64kUunRk

PS: experienta mea e doar cu cluburi de pusca/pistol. banuiesc ca si la shotgun/talere e la fel, dar nu am vazut cu ochii mei.
PS2: pentru PPC, inca n-am vazut cluburi care sa dea arma sportivilor pe gratis. am auzit ca sa inchirieaza contra cost, plus sportivul trebuie sa achizitioneze munitia.
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Starik pe 14 Noi 2019, 13:04

cata scrie:
zforis scrie:
Starik scrie:Si....cu tuburile trase ce facem? Componente esentiale, chipurile.


Reincarcam, nu? Sau predam la politie :-))).

Cred că putem reincarca, mai ales acum că sunt clar definite, problema este de unde luăm componentele? :))


Uite aici voiam sa ajungem....

Sunam la politie cand gasim un tub tras?
Le colectam si le punem in dulap?
Le tinem intr-o galeata, langa dulap?
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde cata pe 14 Noi 2019, 13:35

Uite aici voiam sa ajungem....

Sunam la politie cand gasim un tub tras?
Le colectam si le punem in dulap?
Le tinem intr-o galeata, langa dulap?[/quote]
Ar trebui duse la ușa celui care a făcut legea, sa aibă mare grijă de ele...
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde CCM pe 14 Noi 2019, 14:28

Azmodan scrie:


nu e chiar asa. ca sa devi membru legitimat FRTS trebuie doar sa te inscrii intr-un club de tir.
cluburile au armele lor pe care le "imprumuta" la sportivi. adica sportivul vine la poligonul clubului, ia arma din magazie, se antreneaza cu ea. apoi merge la competitii - cu arma clubului. (cel putin asa e la cluburile din Arad si Oradea - pentru arme aer comprimat, pistol 25m si pistol liber).

si dupa ce ia categoria 1 intr-o competitie interna poate sa isi cumpere arma personala.
la fel, pentru antrenamentele din cadrul clubului, munitia e data de club, nu vine sportivul de acasa cu ea - cel putin pentru aer comprimat. pt 22LR, shotgun, etc...s-ar putea ca sportivul sa plateasca clubului pentru munitia folosita.

https://www.youtube.com/watch?v=tOy64kUunRk

PS: experienta mea e doar cu cluburi de pusca/pistol. banuiesc ca si la shotgun/talere e la fel, dar nu am vazut cu ochii mei.
PS2: pentru PPC, inca n-am vazut cluburi care sa dea arma sportivilor pe gratis. am auzit ca sa inchirieaza contra cost, plus sportivul trebuie sa achizitioneze munitia.


Multumesc de informatie.
Asa a fost experienta mea: dar poate nu am intrebat eu cum trebuia.
Intre timp s-a rezolvat: am plecat din tara, sint membru a doua federatii de tir aici (a fost f simplu) si am dreptul sa imi cumpar inclusiv arma scurta, pistol/revolver, in orice calibru doresc.
Care probabil va fi un Shadow 2, arma cu care trag acum - sau Pardini GT, daca cumva castig la loto...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Calin93 pe 07 Feb 2020, 10:50

LEGE(2) Titularul dreptului de a purta și folosi arme de vânătoare are obligația de a păstra armele înscrise în permisul de armă în condițiile prevăzute la art. 31 alin. (1) și (2), cu excepția situației în care titularul se află în afara domiciliului în vederea desfășurării activității de vânătoare, caz în care arma se păstrează în condiții de siguranță la gestionarul fondului cinegetic care a organizat activitatea de vânătoare, la un armurier autorizat sau în spațiul destinat cazării, în condițiile stabilite în normele metodologice de aplicare a prezentei legi."
SITEUL POLITIEI ROMANEAtunci când sunt desfășurate activităţi legale de vânătoare, posesorul armei de vânătoare va putea păstra arma, în condiţii de siguranţă, la gestionarul fondului cinegetic care a organizat activitatea de vânătoare, la un armurier autorizat sau în spaţiul destinat cazării, în condiţiile stabilite în normele metodologice de aplicare a prezentei legi


Legea te obliga, pe site-ul politiei zice ca ai posibilitatea, deci eu ce sa inteleg de aici?

De exemplu doresc sa plec la vanatoare in alt judet cu arma imprumutata din orasul de resedinta si acolo fiind cazat tot de un vanator. Eu nu am voie sa pastrez arma la el in casa in dulap in perioada in care sunt cazat la el pt vânătoare?
Sunt obligat ca după desfasurarea actiunii de vanatoare sa o predau la gestionar, armurier etc?
Fabarm L4S 12/76
Tikka T3X Lite 30-06
Calin93
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 29 Ian 2020, 15:43
Locaţie: Timisoara

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sly_Fox pe 30 Mar 2021, 14:20

Un filmuleț în care sunt prezentate câteva aberații din legea armelor. Cred că este destul de interesant!

https://www.youtube.com/watch?v=-2dzScd ... roadheader
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde popaliviu pe 30 Mar 2021, 19:30

"Ar trebui duse la ușa celui care a făcut legea, sa aibă mare grijă de ele..."

+10 :))
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde popaliviu pe 30 Mar 2021, 21:48

Sly_Fox scrie:Un filmuleț în care sunt prezentate câteva aberații din legea armelor. Cred că este destul de interesant!

https://www.youtube.com/watch?v=-2dzScd ... roadheader

Este interesant, eu îl urmăresc când am timp pe tipul ăsta. Ce nu înțeleg este de ce nu lasă comentariile activate la videoclipuri. Știu că 3 sferturi ar fi numai comentarii de idioți fără creier, dar sigur un sfert ar fi discuții( păreri, sfaturi ) interesante și folositoare.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde AXP pe 30 Mar 2021, 21:54

Mda, .., omul se contrazice singur, ..., face unele afirmatii, exemplificari, care doar dupa cateva secunde sunt contrazise de alte afirmatii.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Clujeanul pe 31 Mar 2021, 09:12

Un creștin care aberează la greu, tipul din filmare. Și ce frumos clipește!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sly_Fox pe 31 Mar 2021, 09:37

Lăsând la o parte omul care a făcut filmulețul, interesantă este întrebarea de ce un vânător nu are dreptul de a avea arme de foc scurte letale, în condițiile în care are arme de foc lungi letale. Care este explicația?
Cum cei care dețin arme lungi sunt vânătorii, sportivii și colecționarii, pe ăștia nu îi văd făcând nenorociri cu niciun fel de armă, lungă sau scurtă.
Și atunci de ce au interzis la arme scurte? Normal ar fi fost să aibă și vânătorii dreptul de a achiziționa și utiliza arme de foc scurte din categoria celor pentru tir sportiv sau chiar apărare și pază, nu contează. Vrei să ieși în poligon, cumperi un pistol și tragi la semn până te plictisești.

Aia cu clipitul nu ne interesează, poate este un tic nervos, chiar nu are relevanță!
La un moment dat arată un pistol și zice că ar fi pe apărare și pază. O fi polițist, militar ceva?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Clujeanul pe 31 Mar 2021, 09:48

Artistul pune problema într-un fel destul de aiurea: adică orice vânător poate să îl ucidă destul de simplu cu o carabină de pe un munte pe altul (1-2km). Și dacă tot poate să îl ucidă de la distanța aia mare, de ce să nu poată să folosească și arme scurte?
Nu mi se pare o abordare ok să lanseze idei de genul ăla. Modul cum adresează întrebările prin intermediul filmului seamănă cu cântecul de papagal.
Miroase a haur...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sly_Fox pe 31 Mar 2021, 10:21

Tocmai din acest motiv am spus să lăsăm la o parte omul și să ne rezumăm la concept!
Acum se simte lipsa unei mari organizații așa cum este NRA-ul în SUA. Uniți într-o asociație puternică, bine organizată și bine reprezentată, inclusiv cu avocați, experți în comunicare publică, am fi putut iniția discuții cu politicienii și cei de la serviciul arme pentru modificarea legii și permiterea achiziționării de către vânători a unor arme scurte din categoria celor letale. Cred că pe tir sportiv ar fi cel mai facil, fără obligația de a deveni sportiv categoria I, pentru că nu se pune problema de competiții, performanță, ci doar de plăcerea de a trage la țintă cu propria armă.
Pe apărare și pază cred că am întâmpina ceva refuz, iar argumentele ar fi ceva de genul: dacă vrei pază colaborează cu o firmă specializată, iar de apărare nu ai nevoie, te apăra statul prin instituțiile sale, poliție, jandarmerie, deși nu este mereu așa.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde piratu pe 31 Mar 2021, 13:54

Urmarind grupul de Facebook al carui administrator este tipul care a facut filmuletul, am vazut de multe ori comentarii cum ca vanatorii nu prea au prezenta atunci cand se discuta despre modificarea legii armelor, gen nu prea îi interesează. Nu stiu daca e adevarat, dar daca e adevărat poate ca asta trebuie sa se schimbe, sa fie si vanatorii reprezentati mai puternic, mai vocal...pana la urma sunt cei mai multi detinatori de arme din Romania.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sly_Fox pe 31 Mar 2021, 15:19

Că pe vânători nu prea îi interesează, este parțial adevărat. Adică marea majoritate a vânătorilor au avut până acum o atitudine neutră sau dezinteresată, deoarece erau interesați aproape numai de vânătoare și armele de vânătoare. Doar că treaba s-a mai schimbat între timp și tot mai mulți vânători încep să treacă și prin poligoane, mai ales cei tineri. Și dacă tragi în poligon cu propria armă de vânătoare, de ce nu ai trage și cu propria armă scurtă, mai ales că acest lucru se poate face și în poligoane interioare, acoperite.
Acum nu știu, dar sunt curios ce procent ocupă vânătorii în rândul posesorilor de arme letale?
Cât privește implicarea în eventuale modificări pe legea armelor, așa câte unul care să mai zică câte ceva pe forum, rețele sociale, întâlniri, nu are niciun efect. Trebuie făcută treaba la nivel de asociație națională, doar că nu avem o asemenea asociație! :roll:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde piratu pe 31 Mar 2021, 15:42

Trebuie înființată o asociație exact asa cum au colecționarii! Si mai mult decât atât, asociatia care reprezintă vânătorii cat si cea care reprezintă colectionarii + federatia română de tir sa colaboreze pentru interesele detinatorilor!
Asa ma gandesc ca s-ar face treabă. Acuma cine are cunoștințele necesare se poate apuca să înființeze aceasta asociatie. Eu unul as fi de acord sa devin membru cotizant in aceasta asociatie daca imi apara interesele in ceea ce priveste tot ce tine de arme!
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde laurul pe 31 Mar 2021, 18:24

Parca exista o ANDA....
Asociatia Națională a Deținătorilor de Arme.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde piratu pe 31 Mar 2021, 18:35

Asa cu numele exista, dar nu asta e solutia.
Am aflat ca exista un proiect in derulare despre ce am scris mai sus, nu am detalii, probabil ca in viitorul apropiat vom afla mai multe.
Sunt persoane care s-au saturat de tărășenia asta numita lege a armelor, de cum merg lucrurile cand e vorba de arme in general si au decis sa ia taurul de coarne.
Daca se reușește ceea ce am aflat astazi, eu zic ca va fi un pas in fata pentru orice detinator de arma indiferent de destinația acesteia, cat si pentru cei care vor dori sa obtina acest drept.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde AXP pe 31 Mar 2021, 19:14

piratu scrie:Asa cu numele exista, dar nu asta e solutia.
Am aflat ca exista un proiect in derulare despre ce am scris mai sus, nu am detalii, probabil ca in viitorul apropiat vom afla mai multe.
Sunt persoane care s-au saturat de tărășenia asta numita lege a armelor, de cum merg lucrurile cand e vorba de arme in general si au decis sa ia taurul de coarne.
Daca se reușește ceea ce am aflat astazi, eu zic ca va fi un pas in fata pentru orice detinator de arma indiferent de destinația acesteia, cat si pentru cei care vor dori sa obtina acest drept.


M-ai facut curios, si cred ca si pe alti colegi de forum, cu afirmatia de mai sus, spunene si noua, ce anume ai aflat, ..., sau ne-ai bagat doar batul prin gard, sa ne faci curiosi...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde piratu pe 31 Mar 2021, 19:17

E exact ce am spus mai sus si mai sus de atat.
Cand va demara acest proiect, totul va fi public, rabdare.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde popaliviu pe 31 Mar 2021, 20:01

Din păcate este o problemă reală foarte tristă, destul de des întâlnită și de gravă asocierea : armă de foc - ilegalități ( omor, crimă, împușcături, mafioți ). Aici trebuie lucrat mult! Făcute campanii de educare, prin facultăți, școli, emisiuni etc. Să se schimbe mentalitatea asta înapoiată... De exemplu când am făcut fișa medicală pentru anul de stagiatură în 2018 la Craiova, doamna psiholog m-a întrebat de ce vreau să mă fac vânător?!?! Să omor animale? Pe când aici în Austria înainte de examenul psihologic, tot o doamnă, mă întreba de care pistol vreau să îmi cumpăr. Și a început să mi le enumere, să îmi povestească de un poligon subteran deschis recent. :) Nu vreau să generalizez, că și prin Austria sunt destui care asociază armele cu ceva rău, dar este un exemplu pe l-am întâlnit eu în ultimii ani.
Tipul din clipul de mai sus, poate vorbește și bălării, s-o mai contrazice, dar citează și din lege. Datoria fiecărui individ este să sorteze, să extragă ce îi trebuie, ce este esențial pentru el, ca orice în viață.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde yoghi pe 31 Mar 2021, 23:07

Se discuta despre asociatii si drepturi de mult timp.Momentan sunt cateva asociatii "de arme". Fiecare a facut mai mult sau mai putin pt membri sau nemembri.

Cand zic fiecare asociatie ma refer de fapt la unu sau doi membri activi ,restul ceilanti fiind doar membrii beneficiari.

Dar "maruntisuri" ca participari la discutii oficiale sau neoficiale cu politia,cu ministerul,cu Vama ,cu politia de frontiera, cu muzeul militar sau de istorie.; sau pur si simplu cu alta asociatie, trebui sa le faca cineva ,care stie ce vorbeste,cineva cu ceva diplomatie in exprimare ,si asta pe timpul lui,de multe ori pe banii lui.
Nu stiu cati ati batut pe la usile sefilor de institutii si ati discutat constructiv .

Apoi sunt treburi mai casnice gen evidenta,inregistrare membri si eliberare legitimatii. O parte f placuta e si adunarea cotizatiei ,incepind cu anul doi ca membru, intre doua si zece telefoane pe fiecare . In anul trei deja nu mai prezinti interes si mai incasezi cotizatia de la maxim 25% din membri.
Adunare Generala ,discutii pe tema excluderii si complectatul unei adrese de excludere,_cu trimis recomandata activiate ce necesita pierdere de timp si nervi.iar dupa, se gaseste un sef de undeva ,sa intervina pt reprimire.
Intre timp cheltueli lunare pt un birou,contabilitate si secretar curg ...ca sa vina un nene cum se zice mai sus sa critice activitatea asociatiei (ca ""nu se vede.."") si sa stie el ce drepturi sau beneficii are pt a ne face ""onoarea "" :violence-hammer: sa devina membru.


Ps ne...am abatut tare de la subiectul topicului.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde DCT pe 01 Apr 2021, 23:35

Sly_Fox scrie:La un moment dat arată un pistol și zice că ar fi pe apărare și pază. O fi polițist, militar ceva?


Este consilier la una din cele 2861 de primarii din tara asta. =))
A obtinut permisul tip B arma de aparare si paza pentru categoria 13 (2) b): "persoanele prevazute de lege, care indeplinesc o functie ce implica exercitiul autoritatii publice, pe perioada in care au aceasta calitate, cu exceptia personalului de paza din cadrul societatilor specializate de paza;". Intre timp a facut si cursul de instructor in poligon ca ii retrageau permisul dupa ce nu o mai fi in functie. :))
Despre aberatiile pe care le scoate pe gura... Mai mult rau face. Ma rog, face si el un banut cu canalul lui.
Cat despre reprezentare, treaba e pe calea cea buna, taman ce fost infiintata o asociatie care are un cuvant mult mai greu si putere financiara considerabila fata de restul asociatiilor, cam fantomatice dupa mine.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde drflorea pe 02 Apr 2021, 07:44

Și dacă tragi în poligon cu propria armă de vânătoare, de ce nu ai trage și cu propria armă scurtă, mai ales că acest lucru se poate face și în poligoane interioare, acoperite.


Pai chiar poti face asta. Te faci colectionar, iti iei un pistol si cand ai chef de tras in poligon, faci cerere la politie si te duci. Arma va fi doar pe detinere, de aceea trebuie cerere, dar pt cateva iesiri pe an nu e mare deranj. La aceste cereri se raspunde rapid.
Asociatiile de colectionari au fost destul de implicate in modificarile legii, si au reusit sa impuna chiar si o lista armelor de foc scurte ce pot fi colectionate. https://webapp.mai.gov.ro/frontend/documente_transparenta/162_1540394317_ANEXA%201-%20Lista%20arme%20scurte%20numerotate-%20form%C4%83%20%20finala.pdf
Pentru ca s-a tinut cont de principiul de functionare, lista este chiar impresionanta si din ea lipsesc practic "polimerii" lansati dupa modelul Glock.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Azmodan pe 02 Apr 2021, 08:35

DCT scrie: taman ce fost infiintata o asociatie care are un cuvant mult mai greu si putere financiara
considerabila fata de restul asociatiilor, cam fantomatice dupa mine.


ceva mai mult detalii? despre ce asociatie e vorba?
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sly_Fox pe 02 Apr 2021, 09:20

DCT scrie:Este consilier la una din cele 2861 de primarii din tara asta. =))
A obtinut permisul tip B arma de aparare si paza pentru categoria 13 (2) b): "persoanele prevazute de lege, care indeplinesc o functie ce implica exercitiul autoritatii publice, pe perioada in care au aceasta calitate, cu exceptia personalului de paza din cadrul societatilor specializate de paza;". Intre timp a facut si cursul de instructor in poligon ca ii retrageau permisul dupa ce nu o mai fi in functie. :))

În acest caz trebuie să și activeze efectiv în poligon ca instructor, cursul nu este de ajuns. Este prea mare tevatura să se agațe de firimiturile din lege doar pentru a avea o bucată de fier denumit pistol. Dar dacă vrea neapărat...
drflorea scrie:Pai chiar poti face asta. Te faci colectionar, iti iei un pistol si cand ai chef de tras in poligon, faci cerere la politie si te duci. Arma va fi doar pe detinere, de aceea trebuie cerere, dar pt cateva iesiri pe an nu e mare deranj. La aceste cereri se raspunde rapid.

Am omis această variantă pentru că nu este prea practică! Cereri la poliție, fără muniție în permis, nu este același lucru cu a avea dreptul de a achiziționa arme de tir din categoria celor scurte pe tipul B. Pentru ce să devină vânătorul colecționar, să se înscrie în asociație de profil, să vizeze anual documentele, când o simplă modificare într-un paragraf îl scutește de toată tevatura.
Ce prevede legea:
3) Vânătorii pot procura arme de vânătoare, precum și arme de tir, numai din categoria armelor lungi.

Cum ar trebui să prevadă:
3) Vânătorii pot procura arme de vânătoare, precum și arme de tir, din categoria armelor lungi și armelor scurte.

Și cu asta se rezolvă treaba, fără ca un vânător să se gândească la variantele colecționar sau sportiv categoria I. Păi ce colecționar dacă un vânător nu este pasionat de a colecționa arme și ce sportiv dacă vrea să practice tirul la nivel de amatori, nu la nivel de competiție? Noi tot timpul trebuie să complicăm lucrurile în loc să le ușurăm. :?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Clujeanul pe 02 Apr 2021, 09:57

Cel mai simplu ar fi să dispară din lege partea scrisă de colegul Sly_Fox cu text îngroșat.
Nu ștergi ceva și scrii altceva. Doar ștergi dacă nu ai ceva absolut necesar de comunicat.

După părerea mea:
Cum ar trebui să prevadă:
3) Vânătorii pot procura arme de vânătoare, precum și arme de tir punct
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori

Publicitate