Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 03:06

Propunere modificare lg.295

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sly_Fox pe 02 Apr 2021, 10:33

Mai bună această variantă!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde DCT pe 03 Apr 2021, 01:08

Sly_Fox scrie:În acest caz trebuie să și activeze efectiv în poligon ca instructor, cursul nu este de ajuns.

Da. Normal. Are un contract de colaborare cu poligonul de la Albina.
Sly_Fox scrie:Este prea mare tevatura să se agațe de firimiturile din lege doar pentru a avea o bucată de fier denumit pistol. Dar dacă vrea neapărat...

Daca ai sti cati din astia sunt... Mai, mai ca a ajuns locul de demnitar sa se predea urmatorului ocupant cu tot cu "fer". :))
Azmodan scrie:ceva mai mult detalii? despre ce asociatie e vorba?

Nu am acceptul lor sa le fac publicitate si nici nu stiu daca vor. Ii intreb si daca da, revin cu detalii.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde yoghi pe 23 Mai 2021, 23:45

Heloo
Zi coleguu ai intrebat?
Cum se numeste asociatia.

"""....o noua asociatie care are un cuvant greu...nu ca alea fantomatice"""


O fi o Loja noua care da la glezne ""fratilor"";altfel nu inteleg cum poate avea un cuvant de zis fara sa stie lumea de ea.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde alinboboc pe 10 Iul 2023, 17:38

alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde unknown pe 10 Iul 2023, 23:30



Interesante modificări...sincer sa fiu nu cred ca va putea trece in forma asta....ar vrea ei, vanatorii :D :D ...nu vreau sa dezvolt ca cine stie cine mai citeste pe aici.
Sunt foarte curios in ce forma va trece.
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde waidmannsheil pe 11 Iul 2023, 12:53

unknown scrie:


Interesante modificări...sincer sa fiu nu cred ca va putea trece in forma asta....ar vrea ei, vanatorii :D :D ...nu vreau sa dezvolt ca cine stie cine mai citeste pe aici.
Sunt foarte curios in ce forma va trece.


Salut,

Cred ca ne-am invatat cu "raul". As spune ca sunt doar niste chestii de bun simt, nimic "wow"...

Cu respect,
Paul D.S.
Waidmannsheil! ...etica si pasiune
Avatar utilizator
waidmannsheil
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 29 Aug 2009, 10:27
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde emy pe 11 Iul 2023, 14:10

un număr nelimitat de arme de paza si apărare - acesta este motivul modificarii.
Nu ajungeau doua. Astfel o sa poata deveni colectionari...

Numarul de arme de autoaparare (gaz si bila de cauciuc denumite cu potential letal ) ramane limitat la doua bucati.

La articolul 14, alineatul (1), litera d) se modifică şi va avea următorul
cuprins:
d) nu sunt inculpate în cauze penale pentru fapte săvârşite cu violenţă sau cele privind
regimul armelor şi muniţiilor.

Pentru procurarea de arme neletale ramane conditia :
Nu sunt inculpate in cauze penale pentru fapte savarsite cu intentie.

Au modificat unde au reusit sa citeasca. :D
emy
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 15 Noi 2006, 20:17

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde DanCo pe 03 Ian 2024, 21:24

https://www.petitieonline.com/eliminare ... fi_vanator

Iată că a apărut și o petiție pentru modificarea legii armelor invocând neconstituționalitatea legii. Știm că nu se va întâmpla nimic concret dar este bine ca exista astfel de inițiative. Ce ma mira este numărul mic de semnături adunat în cele câteva zile de când a fost inițiată. Dar de fapt de ce ne-am aștepta la altceva?
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde cata pe 03 Ian 2024, 22:34

Poate dacă era anunțată și aici erau mai mulți semnatari, așa nu prea văd ce te miră...Nu știu cu iau unii decizii de genul acesta și uită cea mai mare colectivitate online în domeniul vânătorii. Probabil și rezultatul va fi pe măsură.
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Ghinda pe 04 Ian 2024, 07:34

Ai semnat? Sau ne lamentăm?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Dr.47 pe 04 Ian 2024, 09:54

Am semnat
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde cata pe 04 Ian 2024, 14:09

Ghinda scrie:Ai semnat? Sau ne lamentăm?

Tu ce crezi?
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde DanCo pe 04 Ian 2024, 14:23

Nu cred ca va avea un rezultat concret aceasta acțiune și nici nu cred ca se așteaptă cineva însă după ce am fost azi sa plătesc cotizația pentru 2024 si am văzut cât ii chiar ca trebuie făcut ceva. AJVPS-urile sunt o mare hoție la care ne obliga legea sa cotizam.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Ghinda pe 04 Ian 2024, 15:43

cata scrie:
Ghinda scrie:Ai semnat? Sau ne lamentăm?

Tu ce crezi?


Din postare, nu.
Din activitatea ta, da!

:lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Ghinda pe 04 Ian 2024, 15:47

DanCo scrie:Nu cred ca va avea un rezultat concret aceasta acțiune și nici nu cred ca se așteaptă cineva însă după ce am fost azi sa plătesc cotizația pentru 2024 si am văzut cât ii chiar ca trebuie făcut ceva. AJVPS-urile sunt o mare hoție la care ne obliga legea sa cotizam.


Aoleu!!!!!! Abia acum te-ai prins? Urlu de ani de zile că este încălcare a dreptului la libera asociere!!!!!!!!
Din păcate marea majoritate stă la mâna asociațiilor constituite înainte de lovitura de stat din România și îngrașă curul la ong-ul numit agvps din românia, unde spiritul lui Șelaru nu a murit, ba a înviat!!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde aghiuta pe 04 Ian 2024, 15:55

Ghinda scrie:Urlu de ani de zile că este încălcare a dreptului la libera asociere!!!!!!!!
Din păcate marea majoritate stă la mâna asociațiilor constituite înainte de lovitura de stat din România și îngrașă curul la ong-ul numit agvps din românia, unde spiritul lui Șelaru nu a murit, ba a înviat!!!!


Mai sunt si alti urlatori la luna. Ba unii nu doar ca semneaza petitii (vax albina) dar mai si au corespondenta privata cu Presedintia, Avocatul Poporului si Curtea Constitutionala. Acelasi vax albina, dar in scris :ymdevil:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde DanCo pe 04 Ian 2024, 16:01

M-am uitat pe petițiile depuse în ultimele săptămâni, pe subiectele abordate și pe numărul de semnături obținute. Chiar ne meritam soarta noi ca vanatori. Prevăd un sfârșit rapid și urat activității noastre. Nu cei care încearcă sa ne desființeze o sa o facă prin acțiunile lor ci noi pentru ca suntem inerti și nepăsători. Vorbesc cu mulți prieteni vanatori care au zeci de ani de carat pusca în spate și toți zic ca este foarte rău și ca taxele pe care trebuie sa le plătim sunt total nejustificate și nesimțite și majoritatea se gândesc sa se lase. Nici măcar unul nu zice ca vrea sa mai lupte și sa schimbe actualul sistem. Pentru 5 vanatori daca se asociaza este mai ieftin sa își facă o asociație pentru a putea sa își păstreze armele decât sa plătească la asociatiile existente și asta în primul an ca apoi este aproape gratis. Nici unul nu avem dreptul sa ne plângem când se va termina cu vânătoarea pentru ca vina este a noastra.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde aghiuta pe 04 Ian 2024, 16:14

DanCo scrie:......Pentru 5 vanatori daca se asociaza este mai ieftin sa își facă o asociație pentru a putea sa își păstreze armele decât sa plătească la asociatiile existente și asta în primul an ca apoi este aproape gratis.

Nu cred ca mai tine cum tinea. Ai uitat de "definita vanatorului" asa cum a fost ea formulata in ultima modificare a legii vanatorii ?
ae) vânător - persoană fizică, membră a unei organizații vânătorești gestionare de faună cinegetică, posesoare a unui permis de vânătoare........
DanCo scrie: Nici unul nu avem dreptul sa ne plângem când se va termina cu vânătoarea pentru ca vina este a noastra.

Corect. Ce se face pe aici sunt lamentari.
Si daca se fac lucruri in scris, catre institutii abilitate, daca nu ai "avocat bun", te alegi cu raspunsuri de te crucesti.
Aruca un ochi pe aici daca vrei sa-ti improspatezi memoria.
viewtopic.php?f=112&t=5272&p=232679&hilit=+avocatul+poporului#p232679
Mai era ceva legat de asta si la topicul legat de legea vanatorii.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde DanCo pe 04 Ian 2024, 16:43

Exact! Și în legea vânătorii vorbim despre aceiasi speță de neconstituționalitate ca și în legea armelor, care incalca dreptul la libera asociere și obliga la asociere. Ma întreb cât ar costa un avocat bun care sa aducă în fata Curții Constitutionale aceasta problema? Dusa direct acolo si nu prin alte instituții intermediare care nu au nici un interes sa o facă.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot], pipabh şi 49 vizitatori

cron
Publicitate