Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:08

Propunere modificare lg.295

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde zola81 pe 17 Mar 2016, 21:21

Multumesc domnule violiv.
zola81
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Ian 2010, 18:38

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Ghinda pe 18 Mar 2016, 08:35

Treaba de la Dambovita mi-a fost povestita de un coleg, care a fost acolo. Ce mi-a vandut el, am postat aici. Poate se mai afla amanunte.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde zola81 pe 18 Mar 2016, 10:43

violiv scrie:
zola81 scrie:O singura intrebare am ... de ce permisul meu are seria B si nu RO ? .


de cand s-au introdus cele doua tipuri de permise, A si B, toate pentru port si folosire au seriile "B", de detinere "A", atestatele de colectionar "C".


P.S. tinem si noi pumnii!


Stiu ca sunteti foarte bine documentat. eu am permisul eliberat in luna iulie 2010. Este ultimul moment din istoria legii 295/2004 in care a fost completa (lege+norme). Din simpla examinare a anexei 5 a H.G 130/2005 observ urmatoarele:
-seria permiselor oficiale este RO al meu are B (desi categoria este pe coperta, si numarul detinatorilor nu este mai mare de 150000 astfel incat sa fie necesar schimbarea seriei pentru depasirea numarului)
-stema Romaniei pe coperta ; restul paginilor goale -al meu are heraldica IGPR pe fiecare pagina, nici macar stema Romaniei;
-in permisul oficial pe prima pagina scrie permisul - in al meu scrie permis de arma eliberat la.....;
-data eliberarii este in pom , clasica miscare ... data inscriere arma=data eliberare arma, cand nu erau permise intrate pe unitate (cu probe);
- nu am semnat permisul din pricina datei;

Intrebari:
-De ce in Romania circula 3 tipuri de permise , cand doar unul este legal/oficial publicat in Monitorul oficial;
-Cum se poate prelungi ceva ce este ilegal/neoficial, si care nu poate fi prelungit?
-Cum sunt deciziile de anulare drept detinere/port/folosinta cu continut schimbat; cand textul este batut in cuie si este necesar nefericitului peste 2 ani, sau atunci se va da o noua umilinta ... "adu-mi decizia buna, asta nu are valoare.....";

P.S.
I-mi amintesc ca in trecut au fost blocate permisele; a fost un vot dat in convocarea camerelor în şedinţă comună (au disparut stenogramele, s-au sters articolele din ziar, si speta in cauza este de negasit).
Conform Constitutiei Romaniei, Parlamentul este singurul legiuitor, cum a fost posibila deblocarea, fara publicarea normelor? Ce se intampla d.p.d.v. politic daca normele sunt publicata dupa termenul de 6 luni, nu cumva se incalca Art.135 din 295/2004 toate versiunile. Intervine cumva raspunderea ministeriala? Ce guvern era atunci? Si cine ne tot asigura ca sunt intr-un stadiu destul de avansat?

Poate ma insel....
zola81
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Ian 2010, 18:38

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde violiv pe 18 Mar 2016, 11:06

Primul meu permis a fost cu RSR. Mi l-au schimbat imediat cum a aparut legea in 2004, cu prima ocazie cand m-am dus dupa o autorizatie arma. Intre timp am depasit numarul de rubrici al permisului asa ca am doua de tip B, unul nou-nout si care seamana bine de tot cu primul, doar mici-mici detalii sunt diferite (tipul de caracter si dimensiunea, numar de pagini).
Tata are tot permisul de acum de acum 35 de ani, desi au trecut nu mai stiu cate vize peste el ... nu i l-au schimbat, doar au taiat "pulberea" si RSR.
Am un coleg care are o varianta post "89 dar pre 2004 si inca unul "vechi" care are un model de prin anii "60.
Cred ca sunt vreo 4 modele in circulatie ....

Da' nu-i singurul loc. Si permise de conducere si certificate de inmatriculare s-au suprapus nu mai stiu cate modele, certificate de nastere si casatorie tot asa si inca mai sunt oameni cu buletin nu carte de identitate.

Nu suntem singurii in UE. In Italia circulau masini cu vreo 4 modele de placute de inmatriculare. E o politica la ei de multi ani, la noi un pic mai recenta, ca odata schimbata prin lege infatisarea unui document sa nu mai chemi toata populatia detinatoare sa le schimbe in termen de x luni ci sa le lasi sa "expire" de la sine, odata cu detinatorii.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde zola81 pe 18 Mar 2016, 11:34

in cazul legii 295/2004 Art.5 alineatul 4:
Forma şi conţinutul documentelor emise în temeiul prezentei legi se stabilesc prin normele metodologice de aplicare a prezentei legi.
normele sunt hotarari ale guvernului deci
Articolul 108 Constitutia Romaniei spune clar ca
4) Hotărârile şi ordonanţele adoptate de Guvern se semnează de primul-ministru, se contrasemnează de miniştrii care au obligaţia punerii lor în executare şi se publică în Monitorul Oficial al României. Nepublicarea atrage inexistenţa hotărârii sau a ordonanţei. Hotărârile care au caracter militar se comunică numai instituţiilor interesate.

Art. 61 din Constitutia romaniei spune clar:
(1) Parlamentul este organul reprezentativ suprem al poporului român şi unica autoritate legiuitoare a ţării.

Permisul este cel care acorda dreptul.....
zola81
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Ian 2010, 18:38

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde alinboboc pe 18 Mar 2016, 12:15

@zola81, pana la urma care-i nelamurirea ta, ce vrei tu de fapt? Ti s-a explicat A detinere, B port si folosire, C colectionar. A, ca nu esti tu multumit ca nu ai stema, permisul are reria B si nu RO, sau mai stiu eu ce doleante mai ai, asta-i alta treaba. Pe tine te intereseaza sa fii in legalitate sau de ce nu ai loc de semnatura?
Nu permisul de arma de orice tip A B C, acorda drep de port/folosire etc ci actul normativ in baza caruia ai obtinut acel drept.Tu , esti posesorul unui drep indiferent daca ai permisul fizic sau nu asupra ta.Tie ti se suspenda, anuleaza etc acel drept.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde zola81 pe 18 Mar 2016, 13:17

alinboboc scrie:@zola81, pana la urma care-i nelamurirea ta, ce vrei tu de fapt? Ti s-a explicat A detinere, B port si folosire, C colectionar. A, ca nu esti tu multumit ca nu ai stema, permisul are reria B si nu RO, sau mai stiu eu ce doleante mai ai, asta-i alta treaba. Pe tine te intereseaza sa fii in legalitate sau de ce nu ai loc de semnatura?
Nu permisul de arma de orice tip A B C, acorda drep de port/folosire etc ci actul normativ in baza caruia ai obtinut acel drept.Tu , esti posesorul unui drep indiferent daca ai permisul fizic sau nu asupra ta.Tie ti se suspenda, anuleaza etc acel drept.


Sunteti in eroare domnule alinboboc.

Art.25 alin 4 Permisul de armă conferă titularului drepturile prevăzute de lege ....

Conpararea permisului de arma cu alte documente nu isi are rostul. Permisul de arma este tipizat (o cere legea si insasi siguranta nationala). Punerea in circulatie a unui permis cu continut schimbat, se poate face legal dupa publicarea normelor. Cu ce temei legal s-a facut acest lucru?

in cazul meu , ma fac vinovat ca din cauza unor conditii particulare, ca nu m-am prezentat la o data eronata(antedatata), pentru a prelungi un permis care din punct de vedere legal, existenta lui nu poate fi justificata. Atat de eronata data incat am refuzat sa-l semnez, si am cerut corectia datei.
Intrucat topicul este "propunere modificare lg. 295" ceea ce am expus este un bun exemplu pentru ce este bine sa fie modificata legea. Din punctul meu de vedere sa nu mai existe normele, doar legea. Sunt peste 30 articole afectate de lipsa normelor. Sa se respecte termenii de inregistrare arma si eliberare permis sau sa faca un permis cu o singura rubrica. Dumneavoastra vi se pare normala practiva trecerii datei de eliberare ca fiind data in care te-ai prezentat cu arma pentru inregistrare? In special in cazurile in care nu existau permise pe unitate? Cum se masoara performantele unui birou? Nu cumva dupa 2-3 ani vedem o parada si se decoreaza persoane pentru meritele si modul deosebit de realizare a sarcinilor?
zola81
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Ian 2010, 18:38

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde alinboboc pe 18 Mar 2016, 13:39

@zola81, legea confera drepturi si tot legea le restrange. Punct, restu-i cancan! Tu, posesor de permis de arma indiferent de categorie, esti obligat de lege si nu de cartonul pe care-l detii in buzunar, ca in ultimele 6 luni pana la expirarea dreptului pe care ti-l confera legea, in cazul de fata 5 ani, sa te prezinti la militie pentru prelungirea acelui drept.Ti se prelungeste acel drept. Faptul ca esti nemultumit ca paginile permisului sunt roz si nu mov, sunt in numar de 10, tu vroiai fara numar, nu-ti ingradeste dreptul tau castigat.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde zola81 pe 18 Mar 2016, 14:02

alinboboc scrie:@zola81, legea confera drepturi si tot legea le restrange. Punct, restu-i cancan! Tu, posesor de permis de arma indiferent de categorie, esti obligat de lege si nu de cartonul pe care-l detii in buzunar, ca in ultimele 6 luni pana la expirarea dreptului pe care ti-l confera legea, in cazul de fata 5 ani, sa te prezinti la militie pentru prelungirea acelui drept.Ti se prelungeste acel drept. Faptul ca esti nemultumit ca paginile permisului sunt roz si nu mov, sunt in numar de 10, tu vroiai fara numar, nu-ti ingradeste dreptul tau castigat.


Sustineti va rog cu texte de lege.... articolele expuse de mine sunt din lege, nu cancan.

Autorizatiile de procurare cu continut schimbat (cifra 3 in loc de 10 conform Art 22) cum sunt ? Sau mai precis cu ce tip de documente s-au cumparat arme?

Daca azi se publica normele si respectivele documente devin oficiale? normele retroactiveaza???
zola81
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Ian 2010, 18:38

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde alinboboc pe 18 Mar 2016, 15:45

@zola81, rogu-te, fii explicit ce doleante ai? Am inteles, ai pierdut dreptul de port/ folosinta sau ce ai tu acolo. Acum, cauti metode prin care vrei sa ataci forma permiselor de arma, permisul nu are stema, nu poti semna, are 77 pagini, si a nu mai stiu eu ce la normele metodologice. Dreptul tau a fost suspendat, anulat, nu din cauza ca permisul nu are stema,ca nu s-au gasit normele metodologice ci din cauza ca nu ti-ai exercitat dreptul de a-ti prelungi in termen. Ai spus ceva de antedatat, in ultimele 6 luni nu ai vazut ca-i antedatat???? Problema, cred ca-i in alta parte. Gandeste-te ca sunt 70.000 vanatori, la marea majoritate, s-a putut prelungi, asa fara stema, cu seria B in loc de RO, la tine nu. La asta sa reflectezi!
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde zola81 pe 18 Mar 2016, 16:10

alinboboc scrie:@zola81, rogu-te, fii explicit ce doleante ai? Am inteles, ai pierdut dreptul de port/ folosinta sau ce ai tu acolo. Acum, cauti metode prin care vrei sa ataci forma permiselor de arma, permisul nu are stema, nu poti semna, are 77 pagini, si a nu mai stiu eu ce la normele metodologice. Dreptul tau a fost suspendat, anulat, nu din cauza ca permisul nu are stema,ca nu s-au gasit normele metodologice ci din cauza ca nu ti-ai exercitat dreptul de a-ti prelungi in termen. Ai spus ceva de antedatat, in ultimele 6 luni nu ai vazut ca-i antedatat???? Problema, cred ca-i in alta parte. Gandeste-te ca sunt 70.000 vanatori, la marea majoritate, s-a putut prelungi, asa fara stema, cu seria B in loc de RO, la tine nu. La asta sa reflectezi!


Eu am atras atentia asupra unui aspect strict legal. Am atras atentia asupra unei practici neortodoxe (cunoscute de multi) referitor la datele calendaristice (eu o consider si acum o simpla eroare materiala ... cine nu munceste nu greseste). Dumneavoasta v-ati semnat permisul de port arma? Eu nu. Data eronata => nu am semnat permisul (care in fata legii este un act). Daca se va corecta data, cu cea reala il voi semna si eu.
La inscrierea celei de-a doua arme am specificat din nou ca am data eronata. Nu s-a facut nimic in sensul corectiei erorii. Din cauza unor probleme in familie(pe care nu le voi expune) am uitat sa ma prezint. mi s-a spus ca nu se mai numeste viza ci prelungire, desi Art. 6 NCPC spune clar ca actele(permisul) se supune legi sub care au fost semnate (legea veche); si de aici incepe distractia dosar penal judecati nu detaliez.
printr-o singura fraza: ma fac vinovat ca am intarzaiat sa ma prezint in termen de 5 ani de la o data gresita/antedatata inscrisa intr-un permis neoficial, pe care nu l-am semnat. Mi s-a dat in schimb o decizie care si aceia este neoficiala si culmea contine aceiasi data antedatata. Vi se pare cancan? Care este procedura legala de corectie in acest caz?
zola81
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Ian 2010, 18:38

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Clujeanul pe 18 Mar 2016, 19:57

Dupa 5 ani seamana un pic a cancan...
Eu cred ca cine uita sa-si vizeze/prelungeasca la timp permisul de arma este responsabil de iresponsabil.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde alinboboc pe 18 Mar 2016, 22:16

@zola81, tu accentuezi ca vantul bate din dreapta, faci in pantaloni, dar vantul nu sti cum bate apoi invederezezi ca esti ud, da nu din cauza ta. Pentru a avea o portita, statea-i in partea stanga. Lasa eroarea materiala,ai 6 luni la dispozitie. Daca nu si nu, tu, din diferite motive si crezi , proba ca la tine si la un numar de n posesori de permise arma le sunt incalcate drepturile mergi pe indreptare de eroare materiala, atunci formulezi nspe mii de cereri.
Pana atunci, capul sus, lasa culoarea, stema si ce vrei tu la nenorocitului de permis seria B, si hai la vanatoare!
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde zola81 pe 19 Mar 2016, 07:53

Eu mi-am expus parerea si am raspuns la o intrebare anterioara a unui coleg forumist. Banuiesc ca sunteti vanator(desi afirmatia ca dreptul se prelungeste imi pare cunoscuta, ultima data am auzit-o intr-un birou... ).
Faptul ca la un momendat in viata toti ne udam, pot spune ca invatam o lectie. Putem eventual sa informam pe altii "din ce directie bate vantul" sau sa-i invatam cum sa se stearga :D . Din intamplare am C.I. pe linga mine, si culmea este stema Romaniei pe el, nu simbolul IGPR! Comparatia permisului de port arma cu buletinul nu se poate face, tocmai din prisma legii 295/2004. Ca tot s-a facut comparatia cu C.I., pe un aeroport din Germania doi colegi cu doua C.I. versiuni diferite, si la control sunt opriti, mai sa piarda avionul din cauza asta.... Au mai luat si alte persoane atitudine in privinta asta, de exemplu http://www.jurnaluldearges.ro/index.php ... tii-civile . Cu privire la legi va aduc la cunostinta ca in fata judecatorilor, ceea ce este in Monitorul Oficial este oficial, restul dupa cum bine spuneati " e cancan".
De exemplu acest lucru inca nu este publicat in M.O. http://juri.ro/ccr-a-declarat-neconstit ... nstitutiei .
Un alt aspect, din lege nu reiese care sunt organele abilitate sa prelungeasca (semnalat chiar si de deputati cititi istoria legii 319/2015), nu reiese nici care este procedura de prelungire, lista documentelor necesare se gaseste doar pe site-ul politiaromana.ro. In conceptia dumneavoastra M.O = www.politiaromana.ro ??? Controlul la rastel se face de alti lucratori ai politiei, faceti va rog o analogie cu ce a spus CCR recent! Problema cu seriile A B C, probati cu text de lege, altfel e .... Va reamintesc ca pe coperta este "negru pe verde" scris cu litere de-o schioapa permis de arma tip B... tip A, seriile trebuiesc sa fie RO ca asa a decis Guvernul Romaniei, si este obligatoriu punerea in executare (v-am justificat anterior). Invatati Constitutia respectabile domn. Ca si in fizica, teoria este valabila pina la proba contrarie. Doar din prisma permiselor tip B, daca azi se publica normele vom vedea in hg130/2005 anexa 5; 5A;5B si Dumnezeu stie cate modele mai sunt puse in circulatie...
Puteti eventual sa cititi si aceasta stenograma: http://www.cdep.ro/pls/steno/steno.sten ... 000&idm=15 in special raspunsul domnul Mihai Capră....

La vanatoare astept si eu, din pacate nu pot participa legal. Pe autorizatii se trec doar vanatorii cu arma si gonacii, eu conform permisului sunt vanator fara arme . Am dreptul sa platesc cotizatia, si sa particip la vot in cadrul grupei!
zola81
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Ian 2010, 18:38

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Cristi pe 18 Apr 2016, 15:56

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde alinboboc pe 19 Apr 2016, 09:12

Omu e la pensie, altu-i cuiu lu pepelea, care, e bine mersi!
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde zola81 pe 14 Mai 2016, 07:22

Asta ca sa stim si noi de ce e unic, ... elemente de siguranta .... La fel si dispozitita de anulare... erau doritori sa posede un asemenea document, si le falsificau sau aveau intentia.
Se da definitia permisului ("document emis in temeiul legii") care este cuprins in Art 4 (Toate documentele emise trebuiesc sa fie in norme).
Acelas articol 4 dar alineatul doi :spune ca armele letale se detin doar in baza permisului;

Art. 135 lege
Aprobarea normelor metodologice de aplicare a prezentei legiNormele metodologice de aplicare a prezentei legi se aprobă prin hotărâre a Guvernului*), la propunerea Ministerului Afacerilor Interne, în termen de 6 luni de la data publicării prezentei legi în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Art. 138 din Norme:
Articolul 138
(1) Anexele nr. 1-33 fac parte integrantă din prezentele norme metodologice.
(2) Anexele pot fi modificate sau completate prin ordin al ministrului internelor şi reformei administrative*).

1)Daca exista un ordin al ministrului de ce nu apare pe site-ul Ministerului Justitie ca au fost modificate prin ordunul ministrului ygricel din data de aaa anul bbbb? Cetatenii nu trebuie sa stie? Ca doar sunt parte integranta...
2) Ordinea fireasca nu era: ordin->publicare in M.O. ->punere in circulatie documente cu continut schimbat?
3)Cum expira ceva ce nu exista conf. Art. 108 Constitutie??

P.S. http://legislatie.just.ro/Public/Detali ... fis/111165 http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/132994
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
zola81
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Ian 2010, 18:38

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde zola81 pe 14 Mai 2016, 07:32

intrebare de nestiutor: Daca publicau normele dupa termenul de 6 luni, ce se putea intampla?!!
zola81
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Ian 2010, 18:38

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde zola81 pe 14 Mai 2016, 11:28

factura prima arma.jpg
"in viata esti judecat dupa legile scrise , indiferent daca castigi sau pierzi un proces, inevitabil vei fi judecat de legea morala (comunitatea), iar noi majoritatea romanilor (care mai suntem, cu o doza minima de nationalism) credem ca vom fi judecati si la judecata de apoi". Eu nu stiam cine mi-a gresit data, am refuzat semnarea permisului la predarea lui si a armei,am semnalizat la cms sef cand am cumparat a doua arma (autorizatie obtinuta dupa 6 luni si inscrisa la ~ 2 luni) ca am data gresita da .. nu mai zic nimic. Intarzaii ~ 15 zile (din cauza unor probleme grave in familie, nu-mi statea mintea la arme si vanatoare , cand aveam rolu de tata, infirmier, naveta, stes la servici)... ma prezint si spun din nou astea. Bulversat cand aud ca ma aleg si cu dosar penal si confiscare de bunuri, dau o declaratie.. semnalizez din nou ca am data gresita dar CINEVA e nervos. Acel CINEVA era impotriva mea si eu cinstit nu intelegeam de ce. Aveam sa inteleg abea cand am obtinut o copie de pe permis prin ordonanta presedentiala (coincidenta, dupa ce s-a pronuntat deja o instanta). Fac comparatie intre raspunsul la o petitie adresata IGPT si permisul meu , comparand semnaturile IDENTICE.... iar coincidenta.... Acel CINEVA mi-a gresit data. Desi eu nici atunci/nici acum nu vreau sa fac rau. O consider "o banala eroare umana" ... doar ca acel Cineva acum e sef...... Cum o fi inscris prima arma, cum o fi inscris seria permisului in RNA e inca o enigma pentru mine (eu eram la munca in Craiova dovedit cu pontaj electronic, si corporatia nu-si permita sa minta). Fiind inginer m-am tot uitat pe la Nat Geo posibil s-o fi inventat masina timpului??? Neoficial am inteles ca IPJ-ul are un aparat de xero-copiat care nu scoate anumite semnaturi. Sa dea dracu, fiind inginer electronist de nu'l repar eu, v-o jur!!! Am adresat si eu umil o petitie la IGPR, instintand ca sunt acuzat cu date eronate (date ne adevarate) si sa verifice baza de date RNA in felul urmator: Ce data de eliberare s-a inregistrat in RNA si cand s-a operat in baza de date (actualmente lucrind in domeniu IT de peste 10 ani le cunosc bine, da bine de tot. Si se putea interoga baza de date, in maximum 15 minute da ce sa mai zicem si noi) ..... Acu' aflu si eu ca s-au mai blocat permisele o data... tribunalu' a sesizat curte de apel, curtea de apel a sesizat camerele, camerele au decis sa se mai dea un termen ca normele sunt "aproape gata".... si acu cred eu ca e CLASIFICAT ca nu mai casesti pe site-ul justitiei nici speta /nici parte, stirile de prin ziare s-au sters.... pina si cache-ul de pe internet a fost sters.... facut baiatu' un search cu Maltego...... ce sa mai zic ... coincidente ... valabil si atunci si acum ... https://www.youtube.com/watch?v=f8y7w8SHoc4
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
zola81
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Ian 2010, 18:38

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde zola81 pe 14 Mai 2016, 12:10

https://youtu.be/ffQ09U31vyE?t=350 cred eu asa, prin analogii, ca a fost un "Auras" incurajat de cineva : Hai bai Auras, carasi bagaje pe la mineriada, ia pune-le tu in circulatie documente d'astea cu "Lex et Honor", promitem ca le publicam in Monitorul Oficial. Auras credul incepu din 2010 (cand legea era absolut completa!!! sa le puna in circulatie). De undeva s-a auzit: -Auras ... e 2012 vezi ca se schimba articolul 22 pune in circulatie si autorizatiile astea, le puse ...
Cand se sezisara anumite persoane, Auras promise ca sunt in "stadiu avansat". Din nou cineva se sesiza ca puse in circulatie alte documente .... Auras a dat asigurari din nou : " Sunt in stadiu avansat" si votara... da acu' Auras are imunitatea scazuta, frig... mult frig. Blestemele Auras!!!!
zola81
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Ian 2010, 18:38

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Cristi pe 30 Mai 2016, 10:04

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sly_Fox pe 30 Mai 2016, 15:04

In principal nu sunt mari schimbari, dar sunt cateva aberatii de genul prezentarea, cu ocazia prelungirii valabilitatii permiselor de arma, a dovezii ca s-a participat la minim o actiune de vanatoare pe an. Mai este si aia cu interzicerea armelor ce dezvolta 10 000 J si pentru care, in vederea reducerii reculului, s-ar folosi frana de gura. Banuiesc ca vizat este celebrul 50 BMG.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Pysty001 pe 31 Mai 2016, 07:59

Buna dimineata

Am inteles din noua forma a legii cine a avut permisul anulat din motive de viza trebuie sa refaca cursul de arma.Am citit bine?m Ma poate lumina cineva?

Multumesc
Pysty001
 
Mesaje: 15
Membru din: 06 Iul 2015, 16:11

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde violiv pe 31 Mai 2016, 11:11

Cristi scrie:Normele in dezbatere publica
http://www.mai.gov.ro/documente/transpa ... %20295.pdf


Se pare ca discutiile s-au mutat aici:

viewtopic.php?f=112&t=16383
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde tehărău pe 28 Noi 2018, 20:03

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... ia-1039607

Cum e? Când va ziceam ca se poate, ziceați ca--i imposibil. :)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde radu99 pe 28 Noi 2018, 20:54

Prea frumos sa fie adevarat!!
radu99
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Noi 2017, 18:50
Locaţie: Arad

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde tehărău pe 28 Noi 2018, 20:58

Măcar se încearcă. Nu-i puțin!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde laurul pe 28 Noi 2018, 21:30

Spanac...
Sigur e vorba de pistoale cu gaz și bila de cauciuc.... Care e marea realizare?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde tehărău pe 28 Noi 2018, 22:01

laurul scrie:Spanac...
Sigur e vorba de pistoale cu gaz și bila de cauciuc.... Care e marea realizare?!


Sigur sau presupui?
Ai văzut propunerile? Macar una sa treacă...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde radu99 pe 28 Noi 2018, 22:09

tehărău scrie:
laurul scrie:Spanac...
Sigur e vorba de pistoale cu gaz și bila de cauciuc.... Care e marea realizare?!


Sigur sau presupui?
Ai văzut propunerile? Macar una sa treacă...


Doamne ajuta!!
radu99
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Noi 2017, 18:50
Locaţie: Arad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 48 vizitatori

Publicitate