Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:45

Propunere modificare lg.295

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Propunere modificare lg.295

Mesajde cpt.gabriel pe 27 Mai 2013, 22:26

Avatar utilizator
cpt.gabriel
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 07 Dec 2009, 17:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde ovi22222 pe 27 Mai 2013, 23:40

92 de incidente cu arme neletale intr-un an este considerat un numar foarte mare la o populatie de 20 milioane de locuitori..............imi vine sa rad in hohote.......astia si-au pierdut mintile.
ovi22222
Membru activ
 
Mesaje: 75
Membru din: 19 Mar 2012, 18:08

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sly_Fox pe 28 Mai 2013, 00:03

Chestiunea a mai fost semnalata la acest topic"
viewtopic.php?f=112&t=11539&start=60
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde adisan77ro pe 28 Mai 2013, 19:34

ovi22222 scrie:92 de incidente cu arme neletale intr-un an este considerat un numar foarte mare la o populatie de 20 milioane de locuitori..............imi vine sa rad in hohote.......astia si-au pierdut mintile.


In sensul celor spuse de tine,am primit asta cu ceva timp in urma de la un prieten si mi s-a parut f tare, asa ca...sa ne amuzam nitel citind mai jos:

PHYSICIANS vs. GUN OWNERS


Physicians:

The number of physicians in the U.S. is 700,000.
Accidental deaths caused by Physicians per year are 120,000.
Accidental deaths per physician is 0.171. (Statistics courtesy of U.S. Dept.of Health &Human Services).


Guns:

The number of gun owners in the U.S. is 80,000,000.
The number of accidental gun deaths per year (all age groups) is 1 ,500.
The number of accidental deaths per gun owner is 0.000188.


Statistically, doctors are approximately 9,000 times more dangerous than gun owners. Remember, "Guns don't kill people; doctors do." FACT: NOT EVERYONE HAS A GUN, BUT ALMOST EVERYONE HAS AT LEAST ONE DOCTOR. Please alert your friends to this alarming threat. We must ban doctors before this gets completely out of hand! Out of concern for the public at large, I have withheld the statistics on lawyers for fear the shock would cause people to panic and seek medical attention.

Sa ne scuze VIOLIV, dar el fiind cu "dubla cetatenie" nu cred ca a fost luat in calcul ca altfel cred ca le-ar fi dat cu virgula :lol:
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde msg pe 28 Mai 2013, 19:46

msg
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 03 Iun 2012, 07:26

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde bliviu pe 28 Mai 2013, 21:14

Sintem pedepsiti totii pentru citiva care au gresit .Trei ani este putin .Si banii pentru vizite medicale drumuri si taxe cine ii plateste? Sint de acord sa il trimita la control pe nea costica daca merge in chiloti prin oras cu pusca in mina.Si noi inca speram sa se shimbe ceva in bine.La pastele cailor.Cind o sa putem vorbi la egal cu lumea civilizata care nu are frica de arme?
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Cristi pe 28 Mai 2013, 22:14

Si daca sunt trimis la psiholog ori de cate ori i se scoala unuia de la arme, iar psihologul imi da aviz favorabil ca pot detine si purta arme, cine plateste consultatia ?
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sly_Fox pe 28 Mai 2013, 22:55


Trimis opinia cu privire la modificarea legii 295. Punctual.
Sper ca toti forumistii sa isi exprime parerile pe site-ul din link, cu privire la modificarile ce se aduca legii armelor si munitiilor.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Cristi pe 29 Mai 2013, 00:47

La pozitia B287/2013
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Clujeanul pe 29 Mai 2013, 17:28

Cristi scrie:Si daca sunt trimis la psiholog ori de cate ori i se scoala unuia de la arme, iar psihologul imi da aviz favorabil ca pot detine si purta arme, cine plateste consultatia ?

Sau invers...
Daca unu isi scoate aviz psihologic favorabil nou-nout si face o tampenie imediat? La ce-i ajuta unei victime avizul psiho?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde hunt25 pe 29 Mai 2013, 18:51

Trimis opinie.Sincer nu prea cred ca o sa intre in vigoare o asa aberatie :|
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Clujeanul pe 29 Mai 2013, 20:01

Am votat schimbarea. Din rau in mai rau.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde bliviu pe 29 Mai 2013, 20:17

Trimis opinie.Am dureri de cap cind ma gindesc ca la fiecare 3 ani trbuie sa fac dosar.Trimiteti opinie .In Europa sint legi mai permisive si la noi dumnezeu cu mila :(
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde yoghi pe 30 Mai 2013, 00:36

Cristi scrie:Si daca sunt trimis la psiholog ori de cate ori i se scoala unuia de la arme, iar psihologul imi da aviz favorabil ca pot detine si purta arme, cine plateste consultatia ?


Nu te poate trimite mai repede de un an. controlul Psihologic e valabil un an. la interval mai mic il dai doar daca vrei tu ,pe propia raspundere. (dar de 2-3 tot nu scapi :D )
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde vikkktor pe 30 Mai 2013, 18:03

sa tineti minte desteptii astia care au propus asa ceva si data viitoare sa-i votam cum se cuvine...cu oua clocite in cap...in frunte cu ,,generalul,, de carton, intendenta, care masura magiunul, GABRIEL OPREA....in ultimul timp asistam la o crestere ingrijoratoare a crimelor facute cu unelete casnice, femeie hacuita si aruncata in Arges, doua cadavre incinerate in zona Gorjului precum si multe altele de care presa nu relateza, precum si jafuri facute cu mana armata...in general nu este sarbatoare care sa nu genereze pe fondul consumului de alcool, incaierari soldate cu omoruri, cu preponderenta in mediul rural...sa vina initiatorii legii astia de la arme IGPR si sa patruleze pe ulite si strazi sa ne asigure securitatea, ca vad ca de initiative restrictive, cu masuri anticetatenesti, sunt buni ...nici macar de identificarea promta a armelor detinute ilegal sau a faptuitorilor cu mana armata, lucru ce este trecut in fisa postului, nu sunt capabili, dar, nu-i intrece nimeni la ridicarea drepturilor si la elaborarea legilor restrictive...nu toti sunt asa, dar, este acolo un nucleu tare si perseverent, care nu este nici pe departe strain de tot felul de matrapazlacuri, pe sub masa, care este foarte vivace si viteaz in prostiile astea pe care le debiteaza contrasocietatii...sa se gandeasca ca prostiile astea lovesc si in comerciantii de la care isi iau spagile sa-si construiasca vile si sa achizitioneze masini de teren...deci, sa mai astepte in viitor mese prietenesti, concedii si zile onomastice sarbatorite cu fast, moca, platite de fraieri, daca sustin si elaboreaza idiotenii din astea ....
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde vikkktor pe 30 Mai 2013, 18:15

Cristi scrie:Si daca sunt trimis la psiholog ori de cate ori i se scoala unuia de la arme, iar psihologul imi da aviz favorabil ca pot detine si purta arme, cine plateste consultatia ?

asta e un cretinism inaplicabil...normal ca psihologii in goana lor dupa bani au propus si au fost de acord cu asta...daca imi amintesc bine, profesia de psiholog pe vremuri disparuse..lui Ceausescu nu-i prea placeau psiho astia....alta inventie evreiasca si asta ... in trecut dupa cazul Vladan, daca va amintiti niste destepti au propus in parlament sa ne trimita la fiecare 6 luni la psiholog....dar, se pare ca poporul uita si voteaza iar ,,bine,,...acuma, chestia cu trimisul de politie la psiho, de cate ori vrea organul e o prostie inaplicabila...ei nu au caderea si ,,expertiza,, de a aprecia starea cetateanului, decat daca asimilam in viitor studiile de la Campina si de la Academia Cuza cu cele de medicina.... :lol: :lol: ..pe langa asta, sintagama ,,indicii temeinice,, lasa loc interpetarilor in favoarea pacientului ... normal ca daca militia iti comunica scris sa te duci la psiho, tu poti sa nu o faci pt ca nu are temei si daca insista, poti sa-i actionezi in judecata dupa ce iei avizul psiho pt calomnie, abuz..etc...celelalte sunt mai grave, nu asta cu psihologul...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde violiv pe 30 Mai 2013, 20:01

Acum vreo 10-12 ani, pe cand colindam prin Italia, un angajat marunt al unei primarii comunale a fost concediat. Omu s-a suparat rau, si-a luat pistolul "de tir" de acasa, s-a intors la primarie si-a puscat secretara, primarul, inca vreo 2-3 din caldire si din parculetul din fata primariei.
Ca urmare, in scurta vreme a aparut la ei o modificare a legii ce zicea ca treme mortis sa mergi in fiecare an la control psihologic, altfel pierzi armele. Asa a ramas pana azi cu toate protestele detinatorilor de arme ... si in Italia o vizita la psiholog era intre 250-300 E. Nu suntem noi primii imbecili.


@vikkktor
Felicitari pentr ghilimele de la "expertiza".
De unde naiba au preluat folosirea acestui cuvant cu sensul de experienta in domeniu habar n-am da' de vreo doi ani si mai bine ne omoara toti desteptii, pana la nivel de primi ministrii (imi pun toata "expertiza" la bataie ca sa bla-bla ... zicea in direct la TV un proaspat prim ministru) cu folosirea lui total incorecta.

EXPERTIZÁ, expertizez, vb. I. Tranz. A supune expertizei.
EXPERTÍZĂ, expertize, s. f. 1. Cercetare cu caracter tehnic făcută de un expert, la cererea unui organ de jurisdicție sau de urmărire penală ori a părților, asupra unei situații, probleme etc. a cărei lămurire interesează soluționarea cauzei. ♦ (Concr.) Raport întocmit de un expert asupra cercetărilor făcute. 2. (Med.; în sintagma) Expertiză medicală = a) stabilire, în urma unui examen medical, a capacității de muncă a unui bolnav sau a unui om sănătos în condițiile solicitărilor fizice și psihice din diferite profesiuni; b) consultație sau autopsie efectuată de medicul legist în cazuri de rănire, accident, viol, otrăvire, omor etc. 4. E. artistică = analiză realizată prin coroborarea mai multor modalități (anamneza operei, fotografiere de diverse tipuri, analize chimice ale materialelor componente etc.) pentru stabilirea autenticității sau paternității unei opere de artă.– Din fr. expertise.

Nici vorba de sensul dat mai "modern" in vorbirea unora de experienta in domeniu.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde rosys pe 30 Mai 2013, 21:24

despre asta ce ziceti ?

ART. 15
Cantitatea de arme pentru care se poate acorda autorizaţia de procurare
(1) Persoanele prevăzute la art. 13 alin. (2)-(5), care îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 14 alin. (1), pot fi autorizate să procure arme din România, cu aplicarea corespunzătoare a prevederilor art. 23 în ceea ce priveşte scopul pentru care solicită autorizarea, după cum urmează:
a) cel mult două arme de apărare şi pază;
b) un număr nelimitat de arme, dintre cele prevăzute la art. 13 alin. (3)-(5);
(2) Persoanele prevăzute la art. 13 alin. (2)-(5) pot procura şi transporta prin mijloace proprii, din afara teritoriului României, cel mult câte două arme, pentru fiecare călătorie a solicitantului.
(3) Transportul unui număr mai mare de arme sau în alte condiţii decât cele prevăzute la alin. (2) este permis numai prin intermediul unui armurier sau intermediar autorizat.
rosys
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Feb 2013, 11:57

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde vikkktor pe 30 Mai 2013, 22:13

da asta e veche...pt a proteja armurierul, nu te lasa sa aduci mai mult de 2 la o calatorie din strainatate...cum este costisitor sa te duci special pt arma afara si nici nu sunt prea multi privati sa cumpere peste 2, nu a creat discutii...oricum sunt multe capete patrate si pe afara care cu toate actele in regula, nu iti dau arma in mana, cel putin romanilor, ca pt altii nu sunt probleme...deja daca te duci si ceri 2 autorizatii odata starnesti rumoare la AEST-uri...sau devi dusmanul poporului, ca subsemnatul... :lol:
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde vikkktor pe 30 Mai 2013, 22:33

violiv scrie:Acum vreo 10-12 ani, pe cand colindam prin Italia, un angajat marunt al unei primarii comunale a fost concediat. Omu s-a suparat rau, si-a luat pistolul "de tir" de acasa, s-a intors la primarie si-a puscat secretara, primarul, inca vreo 2-3 din caldire si din parculetul din fata primariei.
Ca urmare, in scurta vreme a aparut la ei o modificare a legii ce zicea ca treme mortis sa mergi in fiecare an la control psihologic, altfel pierzi armele. Asa a ramas pana azi cu toate protestele detinatorilor de arme ... si in Italia o vizita la psiholog era intre 250-300 E. Nu suntem noi primii imbecili.


@vikkktor
Felicitari pentr ghilimele de la "expertiza".
De unde naiba au preluat folosirea acestui cuvant cu sensul de experienta in domeniu habar n-am da' de vreo doi ani si mai bine ne omoara toti desteptii, pana la nivel de primi ministrii (imi pun toata "expertiza" la bataie ca sa bla-bla ... zicea in direct la TV un proaspat prim ministru) cu folosirea lui total incorecta.

EXPERTIZÁ, expertizez, vb. I. Tranz. A supune expertizei.
EXPERTÍZĂ, expertize, s. f. 1. Cercetare cu caracter tehnic făcută de un expert, la cererea unui organ de jurisdicție sau de urmărire penală ori a părților, asupra unei situații, probleme etc. a cărei lămurire interesează soluționarea cauzei. ♦ (Concr.) Raport întocmit de un expert asupra cercetărilor făcute. 2. (Med.; în sintagma) Expertiză medicală = a) stabilire, în urma unui examen medical, a capacității de muncă a unui bolnav sau a unui om sănătos în condițiile solicitărilor fizice și psihice din diferite profesiuni; b) consultație sau autopsie efectuată de medicul legist în cazuri de rănire, accident, viol, otrăvire, omor etc. 4. E. artistică = analiză realizată prin coroborarea mai multor modalități (anamneza operei, fotografiere de diverse tipuri, analize chimice ale materialelor componente etc.) pentru stabilirea autenticității sau paternității unei opere de artă.– Din fr. expertise.

Nici vorba de sensul dat mai "modern" in vorbirea unora de experienta in domeniu.


motivatia de schimbare a legii face referire la uzul in exces a armelor NELETALE...ce dracu treaba avem noi cu letale cu faptul ca aia cu bile trag ,,in exces,,???...exista si acum in lege interdictia de a purta armele neletale in ,,spatii aglomerate,, deci asa cum am mai spus printr-o interpretare se poate socoti orice spatiu public...nu-i impiedica nimeni sa faca dosare invocand acest paragraf pt portul de neletale pe strada...nu vor sa faca asta...eu vad purtatul armei neletale mai periculos prin faptul ca poate nu numai escalada un conflict, dar, se poate trezi posesorul de neletala ca isi ia un glont real in cap drept consecinta...socotesc asa cum am mai spus-o o copilarie atat inregistrarea lor cu mare pompa pe permise de arma precum si portul lor, ele in sine, nereusind decat sa impresioneze agresorul...sau nu...dupa ce s-au hotarat sa bage neletalele pe permise, mai nou, acuma sunt coplesiti de numarul mare de acte si permise/dosare pe care trebuie sa le faca...nasol...in trecut le venise mintea la cap si astea erau la liber...dar, nu a tinut mult...sunt convins asa cum cunosc elementele respective, aceste schimbari sunt generate de reaua vointa care-i caracterizeaza...asa sunt ei, rai si in consecinta vor sa faca rau...pacat ca recent conducerea parea ,,ok,, fiind reprezentata de o persoana onesta si cu intentii bune...dar, asa cum este in tara noastra, incompetentii sa unesc si distrug individul care gandeste mai mult ca ei, privindu-l ca pe o amenintare...luptele intestine si intriga, caruia i-au cazut victime diverse persoane corecte, din sectorul asta, sunt exact ca in orice domeniu din scumpa noasta patrie...traiasca incompetenta...ca sa nu mai spun ca sintagma care se foloseste este ,,daca nu avea Vladan arma, mai facea asta??,, eu zic ca da, o facea cu cutitul daca vroia sa o faca, sau cu o arma de serviciu, vanatoare imprumutata...au fost destule cazuri de omoruri/sinucideri cu arme de vanatoare, ma mir ca nu le interzic si pe astea...daca prezumtivul criminal care a transat-o pe fata aruncata in rau, nu avea cutit, mai o taia???..da, cu toporul...dar daca nu avea nici topor???...daca fata aia avea o arma, era posibil sa scape din situatia actuala de ,,transata,,???...eu inclin sa cred ca da...de ce nu avea o arma??...ca legea nu o lasa, neacordandu-i sansa de a se apara...consecinta??...plutea in rau...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde vikkktor pe 31 Mai 2013, 00:16

vikkktor scrie:
violiv scrie:Acum vreo 10-12 ani, pe cand colindam prin Italia, un angajat marunt al unei primarii comunale a fost concediat. Omu s-a suparat rau, si-a luat pistolul "de tir" de acasa, s-a intors la primarie si-a puscat secretara, primarul, inca vreo 2-3 din caldire si din parculetul din fata primariei.
Ca urmare, in scurta vreme a aparut la ei o modificare a legii ce zicea ca treme mortis sa mergi in fiecare an la control psihologic, altfel pierzi armele. Asa a ramas pana azi cu toate protestele detinatorilor de arme ... si in Italia o vizita la psiholog era intre 250-300 E. Nu suntem noi primii imbecili.


@vikkktor
Felicitari pentr ghilimele de la "expertiza".
De unde naiba au preluat folosirea acestui cuvant cu sensul de experienta in domeniu habar n-am da' de vreo doi ani si mai bine ne omoara toti desteptii, pana la nivel de primi ministrii (imi pun toata "expertiza" la bataie ca sa bla-bla ... zicea in direct la TV un proaspat prim ministru) cu folosirea lui total incorecta.

EXPERTIZÁ, expertizez, vb. I. Tranz. A supune expertizei.
EXPERTÍZĂ, expertize, s. f. 1. Cercetare cu caracter tehnic făcută de un expert, la cererea unui organ de jurisdicție sau de urmărire penală ori a părților, asupra unei situații, probleme etc. a cărei lămurire interesează soluționarea cauzei. ♦ (Concr.) Raport întocmit de un expert asupra cercetărilor făcute. 2. (Med.; în sintagma) Expertiză medicală = a) stabilire, în urma unui examen medical, a capacității de muncă a unui bolnav sau a unui om sănătos în condițiile solicitărilor fizice și psihice din diferite profesiuni; b) consultație sau autopsie efectuată de medicul legist în cazuri de rănire, accident, viol, otrăvire, omor etc. 4. E. artistică = analiză realizată prin coroborarea mai multor modalități (anamneza operei, fotografiere de diverse tipuri, analize chimice ale materialelor componente etc.) pentru stabilirea autenticității sau paternității unei opere de artă.– Din fr. expertise.

Nici vorba de sensul dat mai "modern" in vorbirea unora de experienta in domeniu.


motivatia de schimbare a legii face referire la uzul in exces a armelor NELETALE...ce dracu treaba avem noi cu letale cu faptul ca aia cu bile trag ,,in exces,,???...exista si acum in lege interdictia de a purta armele neletale in ,,spatii aglomerate,, deci asa cum am mai spus printr-o interpretare se poate socoti orice spatiu public...nu-i impiedica nimeni sa faca dosare invocand acest paragraf pt portul de neletale pe strada...nu vor sa faca asta...eu vad purtatul armei neletale mai periculos prin faptul ca poate nu numai escalada un conflict, dar, se poate trezi posesorul de neletala ca isi ia un glont real in cap drept consecinta...socotesc asa cum am mai spus-o o copilarie atat inregistrarea lor cu mare pompa pe permise de arma precum si portul lor, ele in sine, nereusind decat sa impresioneze agresorul...sau nu...dupa ce s-au hotarat sa bage neletalele pe permise, mai nou, acuma sunt coplesiti de numarul mare de acte si permise/dosare pe care trebuie sa le faca...nasol...in trecut le venise mintea la cap si astea erau la liber...dar, nu a tinut mult...sunt convins asa cum cunosc elementele respective, aceste schimbari sunt generate de reaua vointa care-i caracterizeaza...asa sunt ei, rai si in consecinta vor sa faca rau...pacat ca recent conducerea parea ,,ok,, fiind reprezentata de o persoana onesta si cu intentii bune...dar, asa cum este in tara noastra, incompetentii sa unesc si distrug individul care gandeste mai mult ca ei, privindu-l ca pe o amenintare...luptele intestine si intriga, caruia i-au cazut victime diverse persoane corecte, din sectorul asta, sunt exact ca in orice domeniu din scumpa noasta patrie...traiasca incompetenta...ca sa nu mai spun ca sintagma care se foloseste este ,,daca nu avea Vladan arma, mai facea asta??,, eu zic ca da, o facea cu cutitul daca vroia sa o faca, sau cu o arma de serviciu, vanatoare imprumutata...au fost destule cazuri de omoruri/sinucideri cu arme de vanatoare, ma mir ca nu le interzic si pe astea...daca prezumtivul criminal care a transat-o pe fata aruncata in rau, nu avea cutit, mai o taia???..da, cu toporul...dar daca nu avea nici topor???...daca fata aia avea o arma, era posibil sa scape din situatia actuala de ,,transata,,???...eu inclin sa cred ca da...de ce nu avea o arma??...ca legea nu o lasa, neacordandu-i sansa de a se apara...consecinta??...plutea in rau...


si nu e normal, pentru orice caz, gen Vladan, izolat, sa imi schimbi legea care se adreseaza unor milioane de locuitori...cred ca legea armelor, alaturi de cea a legitimei aparari sunt legi de importanta deosebita intr-un stat democrat si nu este normal sa fie schimbate anual, ca 295 si sa o aplici dupa ureche si cu vadita rea vointa, discriminatoriu, pentru ca asa primesti indicatii de ,,sus,, si asta e, daca zice sefu, stie el, ca de aia e sef...dar, cand e belea, sefu nu mai recunoaste si da bir cu fugitii...a trebuit sa treaca o gramada de ani pana la cazul Iovan, pt elaborarea unei legi a legitimei aparari cat de cat corecte, lege ce este fundamentala intr-un stat de drept...nu mai comentez ca multi politisti habar nu au de existenta ei, art 44 cp si o invoca tot pe aia veche cu ,,riposta sa fie proportionala cu atacul,, sau multi magistrati o aplica cu timiditate...dar, deja schimbarea inca o data a lui 295 este deja o bataie de joc crasa la adresa cetateanului si nu cred ca trebuie sa permitem pana la urma unor bugetari, platiti din banii nostrii sa isi bata joc de noi, tratandu-ne ca pe niste prezumtivi infractori, sau ca pe niste oligofreni ce bagam tevile armelor in gura, confundandu-le cu lingurile...cand W.Kennedy, dupa moartea fratelui, a incercat sa limiteze vanzarea de arme prin corespondenta, a iesit America in strada, pe motivul ca se ingradesc drepturi si asta si-a retras propunerea...noi chiar nu suntem capabili nici macar cateva din libertatile castigate sa le mentinem???...nu ma intereseaza ce face italianul sau englezul, nici elvetianul sau americanul...compararea legislatilor intre ele, este foarte periculoasa si cu capcane, pt ca nici unii prin UE nu au permisivitati prea mari..nici macar un US...eu vreau o lege romaneasca, pt poporul meu, cu respectarea libertatii cetateanului si nu tratarea lui ca pe un copil fara discernamant, asa cum se pare ca suntem tratati...
cat despre politistii care sunt capul acestor initiative, eu nu generalizez...in general nu prea au treaba marea majoritate a politistilor cu legea asta si multi nici nu au habar de ea...in schimb, exact cine trebuie sa o incurajeze si sa recomande posesia de arma, sunt cei care se opun si propun asemenea noi restrictii...in speta sunt cf cartii care inca se preda, identificati cei cu crime domestice...in schimb, jafurile armate, sau crimele ,,la comanda,, in special cele cu arme de foc, mai greu...AN-uri pe banda...nu ma tem de un oarecare care se poate imbata si se gandeste el sa ma croiasca cu toporul...dar, in schimb este greu sa te feresti sau sa prevezi un individ trimis la comanda ... mai ales unul voiajor, care nu are nici o treaba cu victima...si cazuri de genul asta sunt suficiente, incepand de la raposatul politist Sasa Disici, impuscat in noaptea de 3-4 martie 2001...asa zisul autor, dupa parerea mea, controversat ca participatie...la fel ca in cazul de la BV cu Gorbunov, tap ispasitor...si cazuri cu an-uri sunt extrem de multe, daca nu face parte din cercul victimei...la omorurile facute ,,la comanda,, prin impuscare, se cam lasa cu corijente...deci, in consecinta, luam armele de la cei care le detin legal, pt ca din alta parte, nu suntem capabili sa le identificam si suntem capabili, de cand intra noile restrictii in vigoare, sa aparam toata societate si fiecare cetatean in parte, pe cuvant de pionier...
cazul Vladan...ce atat tevatura??? mai sunt si unii care o iau pe aratura...ce facem, nu mai aram???...pe om la luat capul ca nevasta-sa il insela si subtilizase ceva bani, a impuscat-o pe ea si pe colega cu al carui frate se pare ca il insela...era mai grav daca tragea pe strada fara motiv in necunoscuti cum se mai intampla prin lume...daca Vladan era intr-o tara guvernata de legea sharia, nici macar nu era pus sub acuzare...cunosc caz in Kosovo cu un soldat american care si-a surprins nevasta kosovara cu unul in pat, i-a impuscat pe amandoi si invocand sharia, nici macar nu a fost retinut...pun pariu ca soldatul ala e in continuare in slujba armatei...bun, fapta lui Vladan este profund antisociala dar nu inexplicabila si nu are caracter de unicitate...dar, asta nu inseamna ca trebuie sa te superi ca magarul pe sat si sa ,,pedepsesti,, zeci de mii de cetateni, doar asa, ca asta e parerea ta si crezi ca este cea mai buna...dezarmarea individului onest, lasarea lui la discretia infractorului, care oricum se inarmeaza fara acordul AEST-ului, este prin insasi deznodamantul posibil, o crima cu premeditare, facuta de cei care sunt platiti sa ne apere, dar care persista in incapatanarea lor, de a propune legi restrictive...adica, drumet in calea lupilor, cu asigurarea ca daca vine lupul in padure, apar ei si te apara...post mortem...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde vikkktor pe 31 Mai 2013, 01:20

aici aveti pe dragii nostrii politicieni care propun ingradirea libertatilor noastre, mai mult decat pana acum, prin proiectul propus ... unii au biografii foarte interesante, colaboratori ai securitatii, chestori..etc...personal m-am gandit sa le fac plangeri penale la fiecare in parte...cred ca s-ar bucura foarte tare daca fiecare in parte am face asta...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sly_Fox pe 31 Mai 2013, 15:05

Asa, asa, sa vada toata lumea, chiar daca postarea s-a facut la doua topicuri.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde bliviu pe 02 Iun 2013, 10:42

Sint toti de la un partid .Ai facut bine sa le pui fetele.Fapte cu violenta au fost de cind ii lumea cu cutite topoare lopeti pietre etc.citeva si cu arme de foc si nu cred ca legea asta o sa scimbe nimic.E ca si cind ai cere sa se faca permisul auto la fiecare 3 ani pentru ca sint multe accidente.Parerea mea este ca ar trebui pedepsiti cei care grsesc si lasati in pace ceilalti .Sa speram ca aceasta propunere nu o sa treaca. :x
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Nexus pe 02 Iun 2013, 21:56

Propunerea de modificare a legii ar fi binevenita prin scoaterea restrictiilor absurde din legea actuala si nu prin inasprirea celor existente.Desi nu exista nici o justificare in aceste modificari se urmareste si nu stiu de ce restrictionarea accesului la arme a oamenilor cinstiti,a celor care doresc sa detina legal o arma in conditiile in care nici acum nu s-au gasit toate armele furate de la Ciorogirla.Mai mult noile propuneri afecteaza si pe cei care au dreptul la inscrierea armelor pe aparare si paza.Exista masuri concertate impotriva colectionarilor desi nu exista nici o abatere din partea acestora.S-a limitat pina si dreptul de a folosi aceste arme in poligon prin nenumarate acte necesare la deplasarea pana la poligon,prin imposibilitatea de a mai cumpara munitie din magazin (!!!)se stie ca in poligon munitia are un pret mult mai mare.Si cine face aceste propuneri ,niste oficiali care nu cred ca stiu ce inseamna,nu mai vorbesc ca unii dintre ei nu cred ca au tinut o arma in mana.Ce ma uimeste este pozitia unor oficiali de la IGPR tributari unor mentalitati invechite.Credeam ca noile cadre de conducere ale IGPR au o deschidere europeana .Am inteles ca exista o actiune sustinuta din partea unor astfel de reprezentanti de a limita si inaspri conditiile de detinere a unei arme letale.Raman insa armele albe la fel de letale,cu ele ce ne facem?! Exista si un lucru bun ,solidaritatea care a aparut intre noi si faptul ca toti am avut un punct de vedere argumentat si documentat referitor la acest ABUZ.Personal o sa protestez prin toate mijloacele care-mi stau la indemana.Cu stima,un colectionar si vanator.
Nexus
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Sep 2011, 22:13

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde vikkktor pe 02 Iun 2013, 23:55

bliviu scrie:Sint toti de la un partid .Ai facut bine sa le pui fetele.Fapte cu violenta au fost de cind ii lumea cu cutite topoare lopeti pietre etc.citeva si cu arme de foc si nu cred ca legea asta o sa scimbe nimic.E ca si cind ai cere sa se faca permisul auto la fiecare 3 ani pentru ca sint multe accidente.Parerea mea este ca ar trebui pedepsiti cei care grsesc si lasati in pace ceilalti .Sa speram ca aceasta propunere nu o sa treaca. :x

sunt pe dracu de la un partid era bine daca era asa...din pacate sunt de la UNPR, UDMR, PSD, PNL, minoritati...deci cam de la toate...nici dracu nu i-a vazut pana acum si luari de cuvant sau initiative au aproape 0 desi unii stau cocotati in parlament sau prin consilii judetene de zeci de ani...probabil le trebuie si lor sa aiba initiative ca sa nu-i traga presa la raspundere si semneaza fara sa aiba habar... catastrofe, ale caror actiuni ne lovesc pe noi ... parerea ta, a mea sau a altora nu conteaza...conteaza parerea catorva de la IGPR, ca de la aia a plecat bagata in capul astora de carton ... nici comunistii nu au facut asa...aia au somat sa se predea armele in 48-50, dupa care cand aprobau ceva de vanatoare, nu se trezea posesorul fara motiv ca trebuie sa depuna/vanda arma...astia in schimb nu-i intereseaza ca poate unii au cumparat anumite arme de colectie, de aparare paza sau ca au peste doua de acelasi calibru pt vanatoare ... ce conteaza???...fraierii voteaza...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde rosys pe 04 Iun 2013, 05:57

rosys scrie:despre asta ce ziceti ?

ART. 15
Cantitatea de arme pentru care se poate acorda autorizaţia de procurare
(1) Persoanele prevăzute la art. 13 alin. (2)-(5), care îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 14 alin. (1), pot fi autorizate să procure arme din România, cu aplicarea corespunzătoare a prevederilor art. 23 în ceea ce priveşte scopul pentru care solicită autorizarea, după cum urmează:
a) cel mult două arme de apărare şi pază;
b) un număr nelimitat de arme, dintre cele prevăzute la art. 13 alin. (3)-(5);
(2) Persoanele prevăzute la art. 13 alin. (2)-(5) pot procura şi transporta prin mijloace proprii, din afara teritoriului României, cel mult câte două arme, pentru fiecare călătorie a solicitantului.
(3) Transportul unui număr mai mare de arme sau în alte condiţii decât cele prevăzute la alin. (2) este permis numai prin intermediul unui armurier sau intermediar autorizat.


Eu vad aici ca nu se mai pot transporta fara armurier decat maxim 2 arme, indiferent de conditii, chiar daca sunt armele tale si te duci la polgon sau la vinatoare ...
rosys
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Feb 2013, 11:57

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde violiv pe 04 Iun 2013, 07:27

Daca nu stii sa citesti :oops: :oops:

Scrie clar la articolul 3 ca persoanele aflate in situatia de la articolul 2 nu pot transporta mai mult de doua arme ori cele de la articolul 2 sunt persoane care aduc arme de peste granita. Mai scotoceste in lege si-o sa vezi ca exista undeva o precizare ca n-ai voie sa transporti decat maxim 10 arme pe plaiurile noastre.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde cpt.gabriel pe 04 Iun 2013, 15:08

Am si eu o curiozitate , asociatiile da vanatori , AGVSP au exprimat vreo opinie fata de aceasta propunere?
Avatar utilizator
cpt.gabriel
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 07 Dec 2009, 17:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde rosys pe 04 Iun 2013, 15:51

Maestre, despre transport - permisiunea pentru 10 arme - eu am gasit-o doar in normele de aplicare :

Art. 16
-
(1) Titularul dreptului de deţinere sau de port şi folosire a armelor letale poate depune spre păstrare, cu titlu temporar sau permanent, armele, precum şi muniţia deţinută, la un armurier autorizat în acest sens.
(2) Titularul dreptului de deţinere poate transfera armele precum şi muniţia deţinută, înscrise în permis, numai cu ocazia depunerii acestora la un armurier sau cu ocazia schimbării locului unde acestea sunt păstrate, în condiţiile prevăzute la art. 17 din prezentele norme metodologice.
(3) În situaţiile prevăzute la alin. (1) şi (2), titularul poate transporta prin mijloace proprii un număr de cel mult 10 arme în acelaşi timp. Transportul unui număr mai mare de arme este permis numai prin intermediul unui armurier autorizat să desfăşoare operaţiuni de transport cu arme şi muniţii.

Daca este in lege, eu n-am gasit.
rosys
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Feb 2013, 11:57

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori

Publicitate