Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:17

A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde tomi pe 30 Mai 2014, 13:18

Plus ca pe autorizatia de gugustiuci de obicei scrie 15 gugustiuci, 5 rate si 10 pitpalaci.
Pentru ce sa merg cu 300 cartuse?
Si cum justific cate 300 de cartuse trase cateva zile consecutiv?
Domnii de la arme fac controale in teren, este obligatia lor de serviciu.
Mai ales daca se trage ca le Verdun, zile in sir, vor fi alertati si de binevoitori.
Tot dansii au obligatia de serviciu sa controleze registrele de vanzare ale munitiei periodic si chiar o fac.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde Marius pe 30 Mai 2014, 15:47

Va legati prea mult de treaba asta cu numarul de cartuse.
Esenta este ca unul sau mai multi vanatori isi pot transporta singuri armele si cartusele pe care le detin legal, oricate ar fi ele, pe cand o firma autorizata nu are acest drept, orice masuri de securitate ar lua, ci trebuie sa plateasca jandarmi, chiar daca transporta o cutie de cartuse sau o arma cu aer comprimat.
APIDAV nu isi propune sa faca in asa fel incat si vanatorii sa isi transporte armele si munitia in cine stie ce fel, ci incearca sa inlature din lege aceasta anomalie pentru a reduce costurile agentilor economici implicati in aceasta activitate.
Ultima oară modificat de Marius pe 30 Mai 2014, 16:01, modificat 1 dată în total.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde the_mav pe 30 Mai 2014, 15:53

Marius scrie:Va legati prea mult de treaba asta cu numarul de cartuse.
Esenta este ca unul sau mai multi vanatori isi pot transporta singuri armele si cartusele pe care le detin legal, oricate ar fi ele, pe cand o firma autorizata nu are acest drept, orice masuri de securitate ar lua, ci trebuie sa plateasca jandarmi, chiar daca transporta o cutie de cartuse sau o arma cu aer comprimat.

Perfect de accord Marius cu ceea ce ai spus tu. Doar din perspectiva firmei.
Stii de ce se "leaga prea mult de treba cu limita cartuselor" din ce in ce mai multa lume din forum?
Pentru ca, tot mai pe scurt, degeaba aduc marfa firmele la costuri mai mic eliminand sa zicem costul aditional cu jandarmii, daca end userul tau (clientul, gogu' tragatorul sau vanatorul) TOT CU TZARAITA LE POATE CUMPARA!
Iar comparatia de mai sus a fost nefericita (vanatorii pot, noi firmele nu putem), chiar daca a fost cu titlu de exemplu.
:idea: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde Marius pe 30 Mai 2014, 16:07

@the_mav,
Ai dreptate, evident!
Limitarea numarului de cartuse la 300 pe calibru este desigur o ingradire nefericita si ar fi grozav sa se schimbe in bine.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde armi pe 30 Mai 2014, 18:30

Dl @tomi, pentru carabina 100 de cartuse scrie in permis!
Si de ce sa iasa scandal cu "baietii"?!? atata timp cat cunosti legislatia, iti cunosti drepturile nu iese scandal cu nimeni! Chiar la asociatie am intrebat personal directorul, daca de exemplu vreau sa impusc sturz de vasc cu carabina este interzis sau nu!
Raspuns: Poti sa tragi in el cu orice arma de vanatoare ai inscrisa in permis!
Referitor la 15 gugustiuci... eu sunt un tragator extrem de prost! ca sa impusc un gugustiuc trebuie sa trag peste 30 de focuri.......
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde armi pe 30 Mai 2014, 18:33

Marius scrie:Va legati prea mult de treaba asta cu numarul de cartuse.
Esenta este ca unul sau mai multi vanatori isi pot transporta singuri armele si cartusele pe care le detin legal, oricate ar fi ele, pe cand o firma autorizata nu are acest drept, orice masuri de securitate ar lua, ci trebuie sa plateasca jandarmi, chiar daca transporta o cutie de cartuse sau o arma cu aer comprimat.
APIDAV nu isi propune sa faca in asa fel incat si vanatorii sa isi transporte armele si munitia in cine stie ce fel, ci incearca sa inlature din lege aceasta anomalie pentru a reduce costurile agentilor economici implicati in aceasta activitate.

Exact @ marius! Si oare asta se va vedea in pretul de raft pentru munitia din magazine?!? tare m-as mira!
Eu de fapt vreau sa spun ca demersul APIDAV este in interesul lor comercial si nicidecum in interesul vanatorilor!
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde radu.b pe 30 Mai 2014, 19:11

tomi scrie:Da, dl. Radu.
Se intampla lucruri nu tocmai bune, care nu prea pot sa te faca foarte optimist.
Daca ai luat 200 cartuse azi si 200 maine si repeti de cateva ori trebulita asta, se vede rapid la registru, in scurt timp vine controlul pe tine si cam intrii la penal daca nu esti inregistrat zilnic la poligon cu 200 de cartuse trase.
Eu, ca parte potential regulata, va sfatuiesc sa prezentati in negocieri situatii reale tocmai ca acestea sa nu poata fi contrazise de echipa adversa, care in mod sigur exceleaza in cunoasterea legii.
Neputand fii contrazise, se poate cadea probabil pana la urma la o intelegere - la mijloc, nici asa, nici asa.
Va doresc sincer mult succes.


Buna ziua.
Aveti dreptate. Daca mergeti in fiecare zi si cumparati cate 200 cartuse fara sa le trageti in poligon sau la vanatoare sigur veti avea probleme. Totusi ce v-am scris in postarea anterioara am pomenit despre folosirea lor. Si fara sa supar pe nimeni, asa cum am spus mai devreme, legea este scrisa pentru situatiile utopice care teoretic pot fi perfect posibile, inclusiv partea cu cele 200 de cartuse. Asa ca suntem obligati sa pomenim de aceste cazuri, in care se intalneste absurdul extrem dar perfect legal si posibil, cum am spus.
Cu respect.
radu.b
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 27 Mar 2014, 09:34

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde radu.b pe 30 Mai 2014, 19:17

radubichis scrie:
radu.b scrie: As raspunde da :wink: , dar va las placerea de a descoperi deabea dupa ce va inscrieti in asociatie. :lol:
La fel si pentru d-ul @florin.t si d-ul @tomi.

Cu respect.

V-am solicitat pe celalalt forum un formular de inscriere prin PM din 27-05-2014 .N-am primit nici un raspuns


Buna ziua.
Imi cer mii de scuze, sunt foarte prins in mai multe lucruri si nu reusesc sa citesc totul. Pentru ca nu ma ocup direct de inscrieri va rog sa ne sunati direct la firma, cu atat mai mult cu cat ne cunostem de multa vreme.
Cu respect.
radu.b
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 27 Mar 2014, 09:34

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde radu.b pe 30 Mai 2014, 20:00

armi scrie:
tomi scrie:Da, dl. Radu.
Se intampla lucruri nu tocmai bune, care nu prea pot sa te faca foarte optimist.
Daca ai luat 200 cartuse azi si 200 maine si repeti de cateva ori trebulita asta, se vede rapid la registru, in scurt timp vine controlul pe tine si cam intrii la penal daca nu esti inregistrat zilnic la poligon cu 200 de cartuse trase.
Eu, ca parte potential regulata, va sfatuiesc sa prezentati in negocieri situatii reale tocmai ca acestea sa nu poata fi contrazise de echipa adversa, care in mod sigur exceleaza in cunoasterea legii.
Neputand fii contrazise, se poate cadea probabil pana la urma la o intelegere - la mijloc, nici asa, nici asa.
Va doresc sincer mult succes.


Dl @ Tomi, nici o lege nu iti impune cate cartuse poti trage la o zi de vanatoare legala. In lege este limitata detinerea nunui numar mai mare de 300 de bucati cartuse de acelasi calibru.
De ex. scot o autorizatie de pasaj pentru rate sau gaste si fiecare vanator inscris pe autorizatie trage zilnic 300 de cartuse, a doua zi merg toti la magazin, cumpara fiecare cate 300 catruse pe care le trag in ziua respectiva si asa mai departe, cate zile tine autorizatia. Nu va veni nimeni sa controleze pe nimeni si nimic.
Apropo' pot sa imi iau si carabina cu mine sa trag dupa rate cu ea, ca tot nu e specificat in nici o lege ca la rate trebuie sa trag doar cu arme cu teava lisa!!!
Ca initiatori ai unei asemenea petitii ar trebui sa fiti mai informati!
Ma repet, actiunea dvs. nu are nimic de a face cu drepturile sau îndatoririlor posesorilor de arme de vanatoare sau de tir din Romania.
Referitor la drepturile armurierilor si al magazinelor de comercializare arme si munitii, este dreptul lor sa incerce sa isi usureze munca dar nu vad rolul si beneficiului posesorilor de arme de vanatoare sau tir prin inscrierea in A.P.I.D.A.V., in schimb A.N.D.A ii reprezinta!


Buna seara.
Imi pare rau dar nu pot sa va dau dreptate. La data inaintarii celor doua petitii nu era inscris nici un posesor de arma, persoana fizica. Veti spune ca sunt demersuri egoiste. Dar sunt lucruri care va vizeaza indirect si noua ne ingreuneaza activitatea. Asta am considerat de stricta urgenta ca trebuie indreptat.
N-am prea inteles treba cu carabina la rate. Dar va spun doar atat. Fiecare vanator are dreptul sa detina un numar de arme pe care poate sa le scoata in teren in acelasi timp. Adica daca doriti sa iesiti la rate (exemplul dumneavoastra) si detineti un bock de12 si semiautomata de 12, bock de 16 si semiautomata de 16, la fel la cal.20 si cal.28 si multe alte modele si doriti sa le folositi pe toate la aceeasi partida, teoretic si legal dumneavoastra puteti face acest lucru. Si va trebuie munitia aferenta, cat este trecuta in permis. Nu mergeti singur, mai luati doi trei colegi care teoretic sunt in aceeasi situatie cu dumneavoastra. Ei bine, noi la asta situatie ne referim. Daca dorim sa trimitem o arma cu teava lisa si un bax de cartuse (adica 250buc.) la unul din magazine, obligatoriu trebuie sa am transport insotit. Cred ca sesizati discrepanta.
Si asta inseamna cheltuieli suplimentare care cresc costurile care ajung totcatre dumneavoastra.
Cu respect.
radu.b
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 27 Mar 2014, 09:34

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde tomi pe 30 Mai 2014, 20:19

Slab permis.
Intr-al meu scrie ca am voie 300 in cal. 12, 300 in cal 30.06 si 300 in cal 7x64.
Ultimul calibru este luat de vreo 4 ani, legea este cam schimbacioasa, se tot schimba cu ordonante sau amendamente (sau cum naiba le mai spune), de aia eu cam patinez la numere, oricum acum cateva luni mi-am luat un bax de cartuse pt cal 12, deci stiam ca pot 300.
Si jur, in permisul meu scrie ca pot sa detin 500 g pulbere, normal ca trebuia sters.
Dar ne contrazicem de dragul contrazicerii.
As vrea sa pot sa ma duc la magazin si sa-mi iau un portbagaj de cartuse pt toate calibrele, inclusiv ca-n America din alea in cutie de tabla, vreo cateva mii parca si sa le trag fara nici o apasare in cat mai multe locuri decente, adica securizate si amenajate de bun simt, nu buncare atomice.
Cu prietenie. VV
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde radu.b pe 30 Mai 2014, 20:29

tomi scrie:Slab permis.
Intr-al meu scrie ca am voie 300 in cal. 12, 300 in cal 30.06 si 300 in cal 7x64.
Ultimul calibru este luat de vreo 4 ani, legea este cam schimbacioasa, se tot schimba cu ordonante sau amendamente (sau cum naiba le mai spune), de aia eu cam patinez la numere, oricum acum cateva luni mi-am luat un bax de cartuse pt cal 12, deci stiam ca pot 300.
Si jur, in permisul meu scrie ca pot sa detin 500 g pulbere, normal ca trebuia sters.
Dar ne contrazicem de dragul contrazicerii.
As vrea sa pot sa ma duc la magazin si sa-mi iau un portbagaj de cartuse pt toate calibrele, inclusiv ca-n America din alea in cutie de tabla, vreo cateva mii parca si sa le trag fara nici o apasare in cat mai multe locuri decente, adica securizate si amenajate de bun simt, nu buncare atomice.
Cu prietenie. VV


Pai cine va opreste :D Am glumit.
radu.b
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 27 Mar 2014, 09:34

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde Sly_Fox pe 30 Mai 2014, 20:30

tomi scrie:Slab permis.
Intr-al meu scrie ca am voie 300 in cal. 12, 300 in cal 30.06 si 300 in cal 7x64.
Si jur, in permisul meu scrie ca pot sa detin 500 g pulbere, normal ca trebuia sters.

Slab permis,in al meu scrie 750 de grame de pulbere. :lol: Asa se intampla daca pe ultimile pagini din permis ai extrase din Decretul Nr 367/1971 si H.C.M Nr 1369/1971.
La cartuse cu alice scrie 300,la glont doar 100,aici m-ai luat. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde tomi pe 30 Mai 2014, 20:57

:D
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde OVI762 pe 30 Mai 2014, 21:14

Dragilor,vorba lui Şecspir,mult zgomot pentru nimic.Sau poate sunteti voi mai patiti;se poate,sunt prea tanar in tagma si inca ma pot insela.Pe mine nu m-a intrebat nici dracu' vreodata cate cartuse am in casa ca vorba aia,nu le tin pe toate la un loc si nici nu le trag pe toate odata :wink: Si mie mi-ar placea sa nu mai existe limitari la cate cartuse avem ca si asa ma cam supara bulangii aia de rusi...oricum,pana atunci,cutii de tabla se gasesc,zic eu :idea: Si,uneori,e bine sa nu se gaseasca de catre niste neni :mrgreen: :wink: :idea: :evil: Care are urechi de auzit,vede.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde OVI762 pe 30 Mai 2014, 21:17

I-auzi Vulpea,are pulbere sa dea cu tunul naval si noua nu ne zice nimic :lol: :lol: De-asta tot ziceai tu de rate si de alte zburatoare,le luai cu AG-ul :lol: :lol: Ar fi misto sa te duci la militieni si sa le zici ca vrei sa cumperi 3 sferturi de kil de praf,sa-i vezi ce fete fac,mai ales cand ti-or vedea permisul :mrgreen: :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde yoghi pe 31 Mai 2014, 02:36

armi scrie:.......
Eu de fapt vreau sa spun ca demersul APIDAV este in interesul lor comercial si nicidecum in interesul vanatorilor!


ce zici de urmatoarea situatie :
Tu vrei sa cumperi o carabina CZ sau REmington ce este pe stoc la Hunter shop- Oradea. Magazinul local nu are, in judetele limitrofe iar nu exista in stoc. Magazinul local face comanda la Oradea;raspunsul lor-faceti o comanda mai mare pt ca transportul nu renteaza.Magazinul local nu are nevoie de alta marfa in acel moment si amana comanda iar clientul adica TU ...te urci in tren via Oradea sau ...cumperi un Benelli sau ..ramai cu banii in buzunar.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde the_mav pe 31 Mai 2014, 08:26

yoghi scrie:
armi scrie:.......
Eu de fapt vreau sa spun ca demersul APIDAV este in interesul lor comercial si nicidecum in interesul vanatorilor!


ce zici de urmatoarea situatie :
Tu vrei sa cumperi o carabina CZ sau REmington ce este pe stoc la Hunter shop- Oradea. Magazinul local nu are, in judetele limitrofe iar nu exista in stoc. Magazinul local face comanda la Oradea;raspunsul lor-faceti o comanda mai mare pt ca transportul nu renteaza.Magazinul local nu are nevoie de alta marfa in acel moment si amana comanda iar clientul adica TU ...te urci in tren via Oradea sau ...cumperi un Benelli sau ..ramai cu banii in buzunar.

sau ii dai altui magazin local care stie ce inseamna notiunea de grupaj logistic si aduce acea arma in conditii satisfacatoare ca bani si tip (adica RENTABILE). se numeste concurenta, e buna pt mediul de afaceri.
:!: :idea: :!:

iar daca nu ai aceasta posibilitate, atunci fie iti faci propriu magazin si nu mai stai dupa nimeni altcineva (daca te tine), fie schimbi tara de resedinta unde gasesti conditii mai comodo din acest punct de vedere.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde tomi pe 31 Mai 2014, 10:09

Da, in alta tara nu am mai discuta despre nimic din ce se discuta aici.
Insa in Romania majoritatea nu sunt calare, ma intereseaza destul de mult si pretul armelor si pretul munitiei.
Preturile astea sunt umflate de accize si taxe ascunse (ca de ex.taxa de jandarm).
Deci daca cineva se lupta sa scapam de accize si taxe ascunse, pentru mine este foarte bine si are sustinerea mea.
Ca va functiona concurenta oricum,indiferent de accize, asta-i legea.
Insa calul poate sa moara, mie mi-a murit de cateva ori.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde timexim pe 31 Mai 2014, 12:33

the_mav scrie:...sau ii dai altui magazin local care stie ce inseamna notiunea de grupaj logistic si aduce acea arma in conditii satisfacatoare ca bani si tip (adica RENTABILE). se numeste concurenta, e buna pt mediul de afaceri.
:!: :idea: :!:

iar daca nu ai aceasta posibilitate, atunci fie iti faci propriu magazin si nu mai stai dupa nimeni altcineva (daca te tine), fie schimbi tara de resedinta unde gasesti conditii mai comodo din acest punct de vedere.


da, insa acel "alt magazin " va avea de platit (in conditii legale) aceeasi jandarmi . in rentabilitate se include si acest cost aberant.

chiar daca iti faci propriul magazin, nu scapi de aceasta aberatie legislativa.

ganditi-va ca daca trebuie sa duc de la magazin la poligon 1 cartus (teoretic nu-mi ajunge sa reglez o luneta...)- sunt obligat sa fac adresa catre jandarmerie, cu minim 3 zile lucratoare inainte !!!.- se face plan de paza cu traseul ales, minim 2 jandarmi intr-o masina insotitoare pusa la dispozitie tot de mine, cu alt sofer(ptr ca jandarmii nu au voie sa conduca !:trebuie sa fie in dispozitiv operativ ! ) , se preia echipajul de jandarmi de regula de la institutie, incepe "operatiunea" de la magazin, pe traseu comunica in permanenta cu baza toate "curbele si carutele depasite... :D :D ," se descarca acel cartus la poligon, si invers operatiunea pana la debarcarea echipajului de jandarmi la unitatea de jandarmerie. A doua zi vine factura cu minim 3 cifre,+ zecimalele.
pe langa prezentarea sumara de mai sus, trebuie sa stiti ca masina trebuie omologata sa transporte arme si munitii, sa fie dotata cu dispozitive de urmarire prin satelit a locatiei, panica, etc , etc. - toate costurile revenind solicitantului.

insa daca discutam de distributia armelor si munitiilor( asa cum fac Arrow, Material Group,Agh, Cheddite, etc), trebuie sa luati in calcul si urmatorul aspect; ca sa fie rentabil , traseul trebuie sa fie cat mai lung si cu cat mai multi destinatari in tara, adica nu se poate face intr-o zi, ci in doua sau trei. stiti ce presupune paza cu jandarmi ptr aceste situatii ?- echipajul nu are voie sa paraseasca dispozitivul peste noapte ! - pe de alta parte, soferul nu are voie sa conduca , conform legislatiei EU , mai mult de 4,5 +4,5 ore pe zi ( in asta se include si timpul cu descarcarea marfii) . :shock: :shock: adica soferul dupa timpii regulamentari de condus, bea o berica fara alcool din diurna, analizeaza fetitele de pe centura, il injura pe arbitru ca n-a dat fault -dar de fapt nu s-a vazut bine din cauza fumului din bodega- , etc, etc. , iar jandarmii stau la minus ? grade in " dispozitiv" sa nu vina rusii sa fure Gamo-ul de 4,5 mm cu aer comprimat care trebuie dus de la Oradea la Botosani . Rentabil , nu ?

in tot acest timp, imaginati-va ca in urma microbusului lui Arrow, vine masina insotitoare cu minim doi jandarmi + un alt sofer , si in urma ei , o masina in perfecta stare de legalitate,- inauntru 5 vanatori cu 50 de arme , cu 15000 de cartuse in portbagaj, urmarind acest echipaj de jandarmi, care pazesc un cartus 22 L.R. :shock: :shock: :shock:

Sigur ca totul este dramatizat , dar daca luam ad-literam legea, asa trebuie sa fie.

intrebare: - se rasfrang aceste costuri finaciare si temporale asupra utilizatorului final ?



P.S -sta in picioare aia cu schimbatul tarii de resedinta, insa paza cu jandarmii la noi tot ramane...
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde timexim pe 31 Mai 2014, 12:42

Cu siguranta ne dam seama ca scopul celor de la ANDA sau APIDAV nu este sa-l facem pe vanatorul de rand sa aiba insotitor jandarmeria, ci raspunderea asupra sigurantei transportului de arme si munitii sa o aiba EXCLUSIV cel ce face aceasta operatiune.
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde the_mav pe 01 Iun 2014, 08:48

de acord cu exemplificarea - comentul 1 (comparatia, cred eu, a fost doar nefericita)
de acord cu responsabilizarea - comentul 2.

atentie insa la post-finalitate demersuri :!: obtineti ce doriti, scadeti preturile (sau mariti marja pastrand acelasi pret vanzare), si clientul final are aceleasi restrictii la cumparare :!: :idea: :!:
mergeti integral cu solicitari/negocieri/strategii pt tot "supply chain-ul" vostru, daca vreti rezultate consolidate. abia apoi veti putea sa aveti strategii sanatoase de cresteri si dezvoltare, fie prin volume, fie prin adaosuri, fie cum vreti fiecare dintre voi...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde gunsmith pe 02 Iun 2014, 08:19

Va propun un scenariu nebun care pe unii dintre colegi vanatori o sa-i sperie, sa spunem ca unul dintre sefii din MaI in urma unei certe cu sotia se hotaraste sa-si verse nervi pe cineva si ce sa vezi, da peste textul de lege care reglementeaza paza transporturilor speciale, se uita la exceptia referitoare la insotirea cu jandarmi si vede ca "cu excepţia celor organizate şi executate cu efective ale Ministerului Apărării Naţionale", i se lumineaza fata cheama un subaltern si il intreaba, Ba ia spune-mi deplasarea de la domiciliu si pana la locul de vanatoare nu se cheama transport, la exceptii nefiind trecute persoanele fizice care transporta arme spre locul de vanatoare, poligon sau in alta parte. Asa ca ar fi bine sa lasam deoparte orice polemica si sa ne unim fortele sa incercam sa schimbam aceste aberatii legislative.

rt. 25. − (1) Paza transporturilor bunurilor şi valorilor importante, constând în sume de bani, titluri de credite, cecuri sau alte înscrisuri de valoare, metale şi pietre preţioase, valori ştiinţifice, tehnice, de cultură şi artă, se asigură cu mijloace de transport anume destinate şi se realizează, după caz, cu jandarmi, gardieni publici, personal propriu sau al unei societăţi specializate de pază şi protecţie, înarmaţi cu arme de foc, în condiţiile legii.

(2) Paza transporturilor produselor cu caracter special, care constau în: arme, muniţii, tehnică de luptă, materii explozive, stupefiante, substanţe toxice, materiale nucleare sau alte materii radioactive ori alte materii sau substanţe periculoase, se efectuează cu mijloace de transport anume destinate şi se asigură cu efective de jandarmi, cu excepţia celor organizate şi executate cu efective ale Ministerului Apărării Naţionale.
Avatar utilizator
gunsmith
Membru activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 11 Apr 2011, 16:00
Locaţie: Bucuresti

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde yoghi pe 05 Iun 2014, 01:05

timexim scrie:
the_mav scrie:...sau ii dai altui magazin local care stie ce inseamna notiunea de grupaj logistic si aduce acea arma in conditii satisfacatoare ca bani si timp (adica RENTABILE). ....


da, insa acel "alt magazin " va avea de platit (in conditii legale) aceeasi jandarmi . in rentabilitate se include si acest cost aberant.

......

ganditi-va ca daca trebuie sa duc de la magazin la poligon 1 cartus (teoretic nu-mi ajunge sa reglez o luneta...)- sunt obligat sa fac adresa catre jandarmerie, cu minim 3 zile lucratoare inainte !!!.- se face plan de paza cu traseul ales, minim 2 jandarmi intr-o masina insotitoare pusa la dispozitie tot de mine, cu alt sofer(ptr ca jandarmii nu au voie sa conduca !:trebuie sa fie in dispozitiv operativ ! ) , se preia echipajul de jandarmi de regula de la institutie, incepe "operatiunea" de la magazin, pe traseu comunica in permanenta cu baza toate "curbele si carutele depasite... :D :D ," se descarca acel cartus la poligon, si invers operatiunea pana la debarcarea echipajului de jandarmi la unitatea de jandarmerie. A doua zi vine factura cu minim 3 cifre,+ zecimalele.
pe langa prezentarea sumara de mai sus, trebuie sa stiti ca masina trebuie omologata sa transporte arme si munitii, sa fie dotata cu dispozitive de urmarire prin satelit a locatiei, panica, etc , etc. - toate costurile revenind solicitantului.

.............
in tot acest timp, imaginati-va ca in urma microbusului lui Arrow, vine masina insotitoare cu minim doi jandarmi + un alt sofer ,.................

intrebare: - se rasfrang aceste costuri finaciare si temporale asupra utilizatorului final ?

.


timpul de 3 zile este valabil numai pt cererea ta ,pt ca uneori ai sansa ca pina aproba comandantul si pina primesti raspunsul sa treaca 2 saptamani.
daca pui la cheltueli benzina pt doua masini;doi soferi ; taxa de transport si mancarea jandarmilor ......ai nevoie de un super""Grupaj Logistic"" .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde olimpiusorin pe 05 Iun 2014, 06:24

Domnilor aici aveti dreptate,treaba cu insotitul transportului de catre jandarmi este o mare prostie si clar creste costul final al armei sau munitiei,mai mult te face sa astepti dupa ele de-ti creste barba.Eu sant in aceasta situatie,astept oarece munitie care trebuie ridicata din vama de catre importator,chestie banala ptr oricine,doar ca importatorul trebuie sa astepte sa primeasca doi jandarmi ca altfel nu se poate,lucru care se poate lungi indeajuns incat sa fie deranjant si enervant,totodata ma costa ceva semnificativ in plus la pretul final al banalei munitii.
Probabil ca daca nu eram afectat direct nici nu bagam in seama aceste lucruri,oricum este clar ca aveti dreptate si normal ar fi sa va sprijinim in masura in care putem,eu personal o voi face.
olimpiusorin
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 07 Sep 2009, 23:35

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde blackcrotal pe 19 Iun 2014, 06:47

Salut
Cred ca normal ar fi sa nu mai existe discutii si carcote de genul
" Voi sunteti comerciantii iar noi suntem cumparatorii. Ne doare fix in 3 litere de durerile voastre pentru ca stim ca pe voi va doare in acelasi loc"


Dar noi sunte romani si ne tragem din Traian asa ca acest fel de discutii este in firea noastra.
Daca vanatorii ii sustin pe comercianti de arme si echipament de vanatoare intr-o problema care nu este in mod direct a lor, dar nici nu le baga mana in buzunar, care este problema ?
Daca comerciantii ii sutin pe vanatori intr-o anumita directie care nu-i incalzeste dar nici nu-i raceste care este durerea ?

Cred ca daca o sa invatam sa nu mai punem bariere artificiale intre noi toata lumea v-a avea de castigat.
Respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde Cristi pe 25 Iun 2014, 07:00

In urma discutiilor de ieri de la Senat, unde au participat reprezentantii APIDAV , Poligonului Joita si ANDA, s-a adoptat un amendament care specifica faptul ca armurierii pot trasporta pana la 25 de arme si 30000 de cartuse asigurate cu paza proprie, fara a mai fi nevoiti sa apeleze la insotirea Jandarmeriei .
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde tonif pe 25 Iun 2014, 07:54

asta este chiar o modificare super !!! vom beneficia cu totii de ea !

dar, cristi, s-a discutat ceva de persoanele fizice ? de procedurile de acordare ale autorizatiilor, sau a altor documente, prelungire vize etc , care in unele zone geografice dureaza in mod abuziv luni si multe luni de zile, desi in lege scrie clar de 30/45 zile solutionare?

sau ca, tot asa, in anumite zone geografice se aplica procedura de prima arma la a tzaspea, cu stresat vecinii, cu declaratii pe proprie raspundere ca nu apartii clanurilor mafiote :shock: , declaratii de la sotie ca esti baiat cuminte etc ? iarasi legea specifica in clar necesarul pentru prima arma, ca si pentru a doua si urmatoarele ....

la aceste discutii, a semnalat cineva aspectele astea ?

ca pana la urma, ca sa vanda cei din apidav mai multe pusti, trebuie si sa se acorde nu neaparat mai facil ci in conditii de normalitate autorizatiile, celor eligibili, nu ?

multumesc
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde Cristi pe 25 Iun 2014, 09:06

Amendamentul la modificarea legii 333 isi urmeaza parcursul legislativ. Pana nu il vedem in Monitor, nu suntem siguri de nimic. Intalnira a fost pentru legea 333, si nu pentru legea 295.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde tonif pe 25 Iun 2014, 09:56

ok, am inteles, multumesc.
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde tomi pe 25 Iun 2014, 21:45

Felicitari si multumesc!
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

cron
Publicitate