Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:58

A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde Alin3006 pe 15 Iun 2015, 12:45

Aduc in atentia APIDAV aceste topicuri :

viewtopic.php?f=112&t=5272&start=630

viewtopic.php?f=112&t=15286&start=270

viewtopic.php?f=55&t=15264&start=180

Si intreb: care este gradul de implicare al asociatiei in aceste proiecte? Dat fiind ca TOATE pot avea consecinte extrem de grave in tot ce priveste derularea acestei activitati pe viitor in Romania.

Suntem curiosi daca ati facut ceva in acest sens, si daca da, ce anume? :?: :!:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde the_mav pe 11 Ian 2021, 19:40

Nu sunt decat 5 ani si jumatate de la ultima postare pe acest topic, tot de Alin facuta, asa ca readuc in discutie subiectul APIDAV.
Pentru cei mai noi - cititi paginile anterioare pentru familiarizare; pentru cei obisnuiti cu topicul hai sa vedem daca avem subiecte noi de discutii.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde Sly_Fox pe 11 Ian 2021, 21:51

În primul rând, mai există A.P.I.D.A.V?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: A.P.I.D.A.V - o soluţie la multiplele probleme legislative

Mesajde blackcrotal pe 12 Ian 2021, 09:08

Sly_Fox scrie:În primul rând, mai există A.P.I.D.A.V?

Buna dimineata,
Daca mai exista APIDAV la ce foloseste vanatorilor . Intreb acest lucru pt ca tot aici am citit ca SCOPUL APIDAV este :
A.P.I.D.A.V. este de a sprijini producătorii, importatorii, armurierii, distribuitorii, colecţionarii, detinătorii şi consumatorii din domeniul producerii, importului şi comercializării echipamentelor destinate vânătorii şi autoapărării, realizarea şi menţinerea unui climat economic legislativ propice activităţilor asociaţilor, consultări cu organele administraţiei în domeniul iniţiativelor legislative.

Sigur ca ar fi perfect ca Producatorii, Importatorii, Distribuitorii, Colectionarii, Detinatorii si Consumatorii ( presupun ca in aceasta categorie se inscriu VANATORII ) sa faca front comun in promovarea si apararea unei LEGISLATII care sa le apere interesele .
Dar intrebarea este daca din 2015 de cand a fost facuta ASOCIATIE s-a intamplat macar o data acest lucru ?
Intrebarea mea este pusa cu cele mai SERIOASE intentii deoarece cred ca daca toate entitatile mai sus mentionate ar colabora si s-ar sprijinii in mod serios la nevoie chiar ca am deveni o forta de care s-ar tine seama ( cred eu ).
Pe de alta parte intre cei mai sus mentionati si vanatori practic excita relatia dintre PRODUCATOR, COMERCIANT si CONSUMATOR iar interesele cinegetice ale "consumatorului" putin probabil sa mai priveasca pe alt cineva.
Dar mie mi se pare ca nici macar PESCARII si VANATORII nu au reusit sa " dea mana cu mana " chiar daca apartin aceleasi organizatii si la modul general au aceleasi interese .
cu respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori

Publicitate