Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:47

Asigurarea de vanatoare

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Asigurarea de vanatoare

Mesajde teo24 pe 27 Noi 2014, 19:17

Buna ziua !
De putin timp am reusit sa obtin permisul de port arma si nu am reusit sa fac nici o iesire pe teren.
As dorii sa stiu daca vanatoarea se poate desfasura fara asigurarea de vanatoare?
Am inteles ca de obicei aceasta se obtine odata cu carnetul de membru vanator,dar nu am primit-o.
Aceasta se poate obtine de la orice asociatie de vanatoare?
Aveti idee cat dureaza, adica se poate lua in aceasi zi?
Exista posibilitatea ca aceasta sa existe dar sa nu-mi fi fost inmanata?

Multumesc.
teo24
 
Mesaje: 12
Membru din: 30 Sep 2013, 20:16

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 27 Noi 2014, 20:18

Partidele de vanatoare nu se pot desfasura daca participantii nu au asigurare. Asigurarea se obtine de la asociatia la care esti membru,de obicei se da odata cu carnetul de membru. Intreaba la asociatie.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde armi pe 27 Noi 2014, 21:59

sau de la asirom
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde teo24 pe 27 Noi 2014, 22:14

Multumesc pentru lamuriri.

Deci se poate face rost de ea si individual de la asirom?
teo24
 
Mesaje: 12
Membru din: 30 Sep 2013, 20:16

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 27 Noi 2014, 22:25

Se poate. Insa fiind membru in cadrul unei asociatii ai asigurarea inclusa in cotizatie,nu trebuie sa iti faci tu alta.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde Anndrei pe 27 Noi 2014, 23:27

Va salut!
Nu am mai scris de mult pe forum. Urmaresc insa totul!:)
Faza cu asigurarea, nu v-a pare a abuz? Asa, in general...Sint membru la 2 asociatii, eu platesc aceiasi suma la ambele. De ce un vinator care nu a platit taxa pe anul in curs sa nu poata sa iasa la vinatoare? Ce fac colegii care au renuntat la anumite asociatii de cacao si acum vor sa vineze "cu ziua" la plata? Nu pare o magarie? De ce sa am neaparat cotizatia platita? nu mai vreau de ex sa fiu membru la asociaria "x"; nu mai pot vina ??? :evil:
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde Anndrei pe 27 Noi 2014, 23:31

...De fapt.. De ce am eu nevoie de asigurare suplimentara? Nu dau destui bani si taxe??? :evil:
Consider ca daca sint vinator nu am absolut nici un beneficiu avind acea asigurare. Tot dau spaga... Ca imi sucesc glezna, ca ma tai in padure, etc. La ce o platim? Nu sintem asigurati deja ??? Exista vre-un coleg vinator care e si avocat; sa ne edifice?
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde Anndrei pe 27 Noi 2014, 23:32

...Ca sa pun lemne pe foc... de ce doar la ASIROM???
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde dudas01 pe 27 Noi 2014, 23:57

:)) la cat de ,,indemanatici " sunt unii colegi eu mi-as lua vesta antiglont si scut pe langa asigurare la vanatoare
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde Anndrei pe 28 Noi 2014, 00:16

Ok. Dar de ce sa platesc ptr asta? Imi iau eu masuri de precautie, doar am fost in 4 razboaie moderne si nu am murit... De ce sa dau bani aiurea, asta e intrebarea mea!!
Ca ai asigurare, ce; e mai buna decit atentia pe cimp?Pe cimp te ... pe vesta, tu sa fi atent.Ai cumva vesta cu gluga? Daca e sa dai de un om care nu respecta regulile ai incurcat-o. Cam 40% nu respecta... Si ce faci daca TU esti cel neatent sau neistruit? :shock:
Nu mi-ar place sa ma vad impuscat de un indolent la vinatoare, asta dupa ce am scapat de talibani... Ar fi o ironie aiurea...
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 28 Noi 2014, 00:18

Anndrei scrie:...De fapt.. De ce am eu nevoie de asigurare suplimentara? Nu dau destui bani si taxe??? :evil:
Consider ca daca sint vinator nu am absolut nici un beneficiu avind acea asigurare. Tot dau spaga... Ca imi sucesc glezna, ca ma tai in padure, etc. La ce o platim? Nu sintem asigurati deja ??? Exista vre-un coleg vinator care e si avocat; sa ne edifice?

Nu ai inteles mai nimic din sistemul asigurarilor obligatorii pentru vanatori.Despre ce naiba spaga vorbesti?
Asigurarea nu este pentru cazurile in care iti sucesti tu glezna,ci in cazul unui accident de vanatoare. Daca din nefericire un vanator este ranit cu o arma de foc in timpul unei partide de vanatoare autorizate,acesta este despagubit cu o suma de bani stipulata in polita de asigurare.Nivelul despagubirilor este in functie de gravitatea ranilor produse,crescand de la cazul unei rani superficiale pana la invaliditate permanenta.
In plus asigurarea este si una de raspundere civila,astfel daca vanatorul provoaca un accident,persoana accidentata va primi despagubiri financiare de la firma asiguratoare.

Daca nu a platit taxa pe anul in curs,vanatorul sta acasa. In momentul in care a aderat la o asociatie vanatoreasca,trebuie sa respecte si statutul acelei asociatii. Ori statutele precizeaza clar ca vanatorul trebuie sa plateasca cotizatia anuala. Banii din cotizatii se duc pe cheltuielile curente ale asociatiei,adica tarife de gestionare,plata salariatilor,investitii in terenurile de vanatoare,etc.
Este si normal ca un vanator care nu achita cotizatia sa nu mai beneficieze de autorizatii de vanatoare.
Daca vrei sa vanezi cu ziua nu te opreste nimeni,ce magarie ti s-a nazarit? Nu mai platesti cotizatie si vanezi cu ziua,nu te obliga nimeni sa te ,,inrolezi,, in vreo asociatie.
Nu mai vrei sa fi membru la asociatia X ,te retragi si gata,vanezi cu ziua unde vrei,achitand tarifele aferente.
In loc sa te panichezi mai bine citeste si tu legislatia in domeniu.
Si vezi ca nu scapi de obligatia incheierii unei asigurari impotriva accidentelor de vanatoare nici daca esti ,,independent,,. Te duci la o firma de asigurari si platesti polita,altfel nu te primeste nimeni la vanatoare,nici macar cu ziua.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde Ursus2006 pe 28 Noi 2014, 08:50

Se pot face asigurari si la alte firme, nu numai la Asirom. Asigurarea e cea mai ieftina treaba din toata vanatoarea. Daca pentru membri unei asociatii costa intre 15-30lei/vanator, nu e cu mult mai scump sa-ti faci asigurare individuala, in cazul in care nu doresti sa fii membru intr-o asociatie si vrei sa vanezi "cu ziua". Oriunde mergi la vanatoare in tara, organizatorul te intreaba de asigurarea obligatorie.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde Ghinda pe 28 Noi 2014, 10:17

City Insurance, 25 lei/an, asiguri si mortu' si pe tine daca esti mai bombalau. Suma asigutara este mai mult decat derizorie(nici de o coroana mai buna nu ajunge) dar ai asigurare. Se poate si suma mai mare, dar creste suma aia de 25 lei de baza.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde ionutz_b pe 28 Noi 2014, 13:54

.
Ultima oară modificat de ionutz_b pe 28 Noi 2014, 14:04, modificat 1 dată în total.
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde ionutz_b pe 28 Noi 2014, 13:58

"Nu ai inteles mai nimic din sistemul asigurarilor obligatorii pentru vanatori.Despre ce naiba spaga vorbesti?
Asigurarea nu este pentru cazurile in care iti sucesti tu glezna,ci in cazul unui accident de vanatoare. Daca din nefericire un vanator este ranit cu o arma de foc in timpul unei partide de vanatoare autorizate,acesta este despagubit cu o suma de bani stipulata in polita de asigurare.Nivelul despagubirilor este in functie de gravitatea ranilor produse,crescand de la cazul unei rani superficiale pana la invaliditate permanenta.
In plus asigurarea este si una de raspundere civila,astfel daca vanatorul provoaca un accident,persoana accidentata va primi despagubiri financiare de la firma asiguratoare."

Sly_fox, aici gresesti!

In urma acestei discutii, in aceasta dimineata, am cerut societatii Asirom, emitenta certificatului de asigurare pe numele meu, sa-mi precizeze cat este prima de asigurare pentru aceasta polita, care sunt riscurile asigurate si care este cuantumul despagubirilor in caz de producere a riscului asigurat.
Am cerut aceste informatii avand in vedere ca Talonul (certificatul) de asigurare eliberat nu indeplineste conditiile art. 2201 cod civil privind continutul obligatoriu al politei de asigurare.
Inca nu am primit un raspuns si nici nu cred ca o sa primesc.
Raspunsul la intrebarile de mai sus nu pot fi gasite decat in cuprinsul politei de asigurare, pe care insa nu o primeste si nu o cunoaste nimeni. Nici pe situl Asirom nu sunt publicate conditiile de asigurare pentru vanatori.

Art. 2201
Poliţa de asigurare
(1) Poliţa de asigurare trebuie să indice cel puţin:
a) numele sau denumirea, domiciliul ori sediul părţilor contractante, precum şi numele beneficiarului asigurării, dacă acesta nu este parte la contract;
b) obiectul asigurării;
c) riscurile ce se asigură;
d) momentul începerii şi cel al încetării răspunderii asigurătorului;
e) primele de asigurare;
f) sumele asigurate.
(2) Alte elemente pe care trebuie să le cuprindă poliţa de asigurare se stabilesc prin norme adoptate de organul de stat în a cărui competenţă, potrivit legii, intră supravegherea activităţii din domeniul asigurărilor.

Detalii: http://legeaz.net/noul-cod-civil/art-22 ... -asigurare

In conditiile in care nici macar asiguratorul nu-ti indica informatiile esentiale ale politei, suntem in imposibilitate se a beneficia de aceasta asigurare.

Cum se numeste vanzarea unui lucru care nu exista? Inselaciune!
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 28 Noi 2014, 16:06

Ionut nu gresesc nimic. Am mai spus ca nu vorbesc asa ca mahalagioacele-n targ.
Eu nu stiu ce asigurare ai incheiat tu,insa noi cei inscrisi in asociatiile afiliate la AGVPS Romania,suntem asigurati legal,in baza unui contract legal ,plus actele aditionale aferente,intre ASIROM Vienna Insurance Gorup S.A si AGVPS Romania.
In contractul de asigurare sunt prevazute toate datele pe care tu din nefericire nu ai reusit sa le afli cand ai incercat sa inchei o polita de acest fel. Adica sunt cuprinse informatii despre: partile contractante,sediile,date de inregistrare,obiectul asigurarii,riscurile supuse asigurarii,durata de timp in care contractul de asigurare isi face efectele juridice,primele de asigurare,chiar si sumele asigurate.
Daca vrei iti spun si sumele asigurate corespunzatoare primelor de asigurare:
-5000 de lei pentru invaliditate permanenta
-2500 de lei pentru deces din accidente
-2000 de lei pentru cazurile de raspundere civila
-30 lei/zi fara a depasi 2000 de lei pentru cheltuieli de spitalizare,medicamente,tratamente,etc.
Desi sumele sunt mici,totusi exista legalitate in privinta practicarii vanatorii,adica vanatorul este asigurat asa cum cere legea.
Valabilitatea contractului este pana la 14.05.2016,putand fi insa prelungit pe inca 5 ani,cu acordul partilor,cu o luna inainte de expirarea lui.
Cei care in momentul de fata au primit asigurarea (aceasta se da sub semnatura si cu inregistrare de catre asociatiile vanatoresti) pot afla mai multe despre contractul de asigurare in baza caruia sunt asigurati impotriva accidentelor de vanatoare,pe site-ul AGVPS-ului. Acolo se gasesc inclusiv anexele contractului.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde ionutz_b pe 28 Noi 2014, 16:33

Contractul de asigurare se incheie intre Asigurat (persoana fizica, vanator) si Asigurator, in cazul nostru Asirom.
AGVPS/AJVPS nu au calitatea de agenti (intermediari) de asigurari. Mai nou, agentul de asigurari trebuie inregistrat la ASF. Se pot conveni doar niste conditii cadru ce permit/faciliteaza incheierea acestor contracte.
Polita de asigurare trebuie sa indeplineasca cerintele legale, altfel este nula.
Eu nu stiu daca sumele spuse de dumneavoastra sunt reale sau nu. Eu, in calitate de asigurat, am cerut aceste informatii de la asigurator, in mod oficial. Nu mi s-au spus si nici nu mi s-a indicat unde le pot gasi.

De fapt, ceea ce ati spus este incomplet. Polita de asigurare de care vorbim, din ce mi s-a spus verbal de o secretara de la Asirom asigura atat persoana vanatorului cat si raspunderea fata de terte persoane vatamate. Astfel incat aceasta opereaza si in caz de autoaccidentare cu ocazia vanatorii.

In concluzie, eu consider ca fiecarui vanator trebuie sa i se elibereze o polita de asigurare legala, care sa cuprinda toate informatiile. Nu trebuie, in caz de accident, sa umble asiguratul sa faca dovada valabilitatii politei.
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 28 Noi 2014, 17:04

Nu vrei sa pricepi odata ca toate datele sunt cuprinse in contractul de asigurare? Sumele,conditiile,riscurile,totul este inscris in contractul de asigurare. Ca nu ai tu incredere in ce spun, putin ma intereseaza,eu spun care este baza in care o buna parte din vanatorii romani sunt asigurati legal,conform legii si isi pot desfasura activitatea vanatoreasca.
Atat timp cat un intreg sistem este recunoscut in Romania,iar vanatorii dovedesc ca sunt asigurati si au acoperire legala,nu stiu ce vezi tu in neregula. Mii de vanatori au fost controlati de catre autoritatile in drept si au demonstrat ca sunt asigurati in baza contractului incheiat intre Asirom si AGVPS.
Contractul si anexele,precum si termenii si conditiile sunt publice si le poate consulta oricine. Atat timp cat mi se recunoaste calitatea de asigurat de catre autoritati,si pot practica actiunea de vanatoare legal,putin ma intereseaza altceva.
Ca nu ai tu toate informatiile sau ca nu ti s-a comunicat toate datele,asta este alta treaba,mai precis problema ta. Este un caz individual si nu face obiectul discutiei in asamblu .
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde vinatorul iscusit pe 29 Noi 2014, 19:04

In Romania asigurarile sunt o mare teapa.....!sunt doar sa le ai vis a vis de lege......
in tara asta nimeni nu raspunde......nimeni nu plateste, mortul e de vina.......si alte baliverne....
uitati va la contractele alea colective de la asociatii, si cereti cuantumul de despagubiri sa vedeti.....
stie cineva ca un caine de vanatoare alicit sau mort intra sub aceasta incidenta? Stie cineva ca bunurile materiale, pagube si ce tip de pagube,masina accidentata la vanatoare, ca s a tras in ea, are vreo importanta?
si sa nu mai vorbim de culturi agricole asigurate de Avps...Ajvps....sau alte denumiri.....
fratilor , eu am asigurare de la Allianz in alta tara, si ptr 25 € stii macar de ce beneficiezi pe an, si aici incepem de pe la 4.000.000. €......asta este tot o SOLIDARITATE.........putin de la multi si acoperi atunci cand......
respect!
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde Anndrei pe 29 Noi 2014, 21:11

"Nu ai inteles mai nimic din sistemul asigurarilor obligatorii pentru vanatori.Despre ce naiba spaga vorbesti?"
Vorbesc despre faptul ca putin imi pasa de suma derizorie disponibila pentru cei care au(Doamne fereste) accident cu mutilare sau orice fel de accident. Cind ai un accident o sa bagi mina in buzunar adinc... Adinc rau... Atunci sa spui ca esti asigurat. O sa vezi un ris pe ei mai rau decit la un stand-up comedy...
O sa iti recomande sa iti folosesti asigurarea la toaleta cind faci "treaba mare"...
Concluzia ...Asigurarea e inutila, doar ca cineva are un interes financiar. Ce e asa greu? nu imi pasa de 30-50 sau 100 lei dati anual ptr asta, doar ca e inutila, asta vreau sa semnalez.
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 29 Noi 2014, 22:02

vinatorul iscusit scrie:In Romania asigurarile sunt o mare teapa.....!sunt doar sa le ai vis a vis de lege......

Din ce spui reiese ca legea este teapa,din moment ce obliga vanatorul la o asigurare. A doua parte ai inteles-o perfect,sunt asa mai de forma,sa le ai pentru a respecta legea. Corect.
Dar asta este obiectivul vanatorului,sa indeplineasca toate conditiile impuse de catre lege pentru a practica vanatoarea.
In cazul in care chiar se vrea o asigurare care sa acopere complet eventualele cheltuieli in caz de accident,atunci se opteaza pentru o asigurare suplimentara,in care altii sunt termenii si conditiile financiare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde popaliviu pe 10 Aug 2021, 23:58

În România dacă ferească Domnu' se întâmplă ceva fatal în timpul vânătorii, cu banii de la asigurare nu îți ajunge nici de înmormântare :ympray:
2.500 lei......
La ăștia se poate până la 2.000.000€... Unde sunt incluși și 3 câini de vânătoare ^:)^
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde pipabh pe 11 Aug 2021, 17:12

popaliviu scrie:În România dacă ferească Domnu' se întâmplă ceva fatal în timpul vânătorii, cu banii de la asigurare nu îți ajunge nici de înmormântare :ympray:
2.500 lei......
La ăștia se poate până la 2.000.000€... Unde sunt incluși și 3 câini de vânătoare ^:)^

Cat e asigurarea in Austria?
Cea care ai primit-o tu in RO este un öbligatorie"! MAjoritatea asociatiilor de vanatoare fac un contract de asigurare unde sunt inclusi membrii cotizanti la o valoare minima, de aceea si valoarea despagubirilor este aceasta! SA fie siguri ca membrii asociatiei sunt asigurati obligatoriu!
Sa stii ca si prin RO se poate face asigurare care sa te despagubeasca 2.000.000 E si 3 caini doar sa cauti asiguratorul! Asa ca te invit sa cauti un asigurator care despagubeste milioane de euro!!
In urma cu ceva timp asigurarile de la AJVPS includeau doar participarile la vanatorile organizate de ei si de asociatiile afiliate si, fiind membru si la un alt fond care nu facea asigurari la toti membrii am fost nevoit sa-mi fac una facultativa! Si mi-am facut si era una care despagubea 1.000.000 ""coco"".
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde yoghi pe 11 Aug 2021, 20:24

Daca plates 2lei primesti 10 lei .Asa ca nu va mai vaitati.
Cand nu era Euro imi facusem asigurare ""casco"" pt vanatori alpinisti si scafandri ..Cele mai periculoase hoby ziceau ei. Cu 150 dolari lunar eram asigurat pt 200000 dolari la deces si 50000 la accidente.
Acum am asigurare extra pentru vanatori la. cyty insurance.200 lei pe an.


Intreb si eu acelasi lucru...cat platesti pt milionul ala?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde popaliviu pe 13 Aug 2021, 07:52

Niciun ban nu plătesc în plus. Este asigurarea obligatorie. Adică eu nu am făcut asigurare separat. Când am venit în România, am sunat la asociația de vânătoare Salzburg, să întreb cum este cu asigurarea în străinătate, că nu știam dacă am. Vroiam să îmi fac special pentru venirea la vânătoare de în România. M-a căutat în sistem și mi-a trimis polița de asigurare prin e-mail în timp ce vorbeam la telefon. Eu nu mă plâng, doar observ chestii și diferențe care mi se par importante și uimitoare. Alt exemplu este trecerea armei în permisul de armă. Este trecută cu Pixul, de mână... Dar nu a putut să mi-o treacă pe loc, a trebuit să aștept 1 săptămână și să fac alt drum.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde pipabh pe 13 Aug 2021, 09:49

popaliviu scrie:Niciun ban nu plătesc în plus. Este asigurarea obligatorie. Adică eu nu am făcut asigurare separat. Când am venit în România, am sunat la asociația de vânătoare Salzburg, să întreb cum este cu asigurarea în străinătate, că nu știam dacă am. Vroiam să îmi fac special pentru venirea la vânătoare de în România. M-a căutat în sistem și mi-a trimis polița de asigurare prin e-mail în timp ce vorbeam la telefon. Eu nu mă plâng, doar observ chestii și diferențe care mi se par importante și uimitoare. Alt exemplu este trecerea armei în permisul de armă. Este trecută cu Pixul, de mână... Dar nu a putut să mi-o treacă pe loc, a trebuit să aștept 1 săptămână și să fac alt drum.

Imi pare rau colega... dar raspunsul tot nu l-am primit de la tine! Noi, ti-am spus de ce si cum este asigurarea obligoatrie asa mica la noi si eram curios cum e la voi , din ce ai scris mai sus nu prea am priceput (just for info!). Cat despre diferente intre ce e la noi si "A" nu cred ca e cazul sa mai discutam! Aici faci si te adaptezi la ce e DEOCAMDATA aici! Ai citit sau poti citi mii de postari legate despre ce ne place si nu legat de legile 407 si 295!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde yoghi pe 13 Aug 2021, 09:52

Si cat e cotizatia ta pe an la asociatie
Daca zici ca asigurarea e inclusa in cotizatie.?!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde popaliviu pe 13 Aug 2021, 11:45

110 € costă ist permisul de vânător, dar nu cotizația.,în care este inclus abonamentul la o revistă de vânătoare.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde yoghi pe 13 Aug 2021, 21:02

popaliviu scrie:110 € costă ist permisul de vânător, dar nu cotizația.,în care este inclus abonamentul la o revistă de vânătoare.



Coleguu ...Zii mai clar ca nu inteleg.
Care sunt banii care ii platesti anual pt
A beneficia de asigurarea fermecata.
In ce taxe,cotizatii sunt inclusi.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Asigurarea de vanatoare

Mesajde popaliviu pe 14 Aug 2021, 06:58

110 € plătesc anual, taxa de vânător în Salzburg, unde este inclusă asigurarea obligatorie în caz de accident la vânătoare.
În ăștia 110€, am acces și la poligonul asociației zi de zi între 6:00-22:00, primesc în fiecare lună o revistă de interes cinegetic, sunt invitat la adunările vânătorilor unde se dezbat anumite subiecte.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 54 vizitatori

Publicitate