Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:04

Propunere regulament practicare vanatoare

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde VPR-GMC pe 22 Mar 2018, 09:10

Din pacate nici prepelita nu se mai poate vana dimineata pana rasare soarele si nici seara dupa ce apune!

Sunt curios cu cine s-au consultat cand au "elaborat" acest ordin si ce are de spus AGVPS!?

Si-au bagat picioarele in vanatoarea de pasaj!

Nu cred ca mai exista o tara unde se intampla asa.....dar nu ma mir, vanatoare in Romania se indreapta in aceasi directie in care se indreapta tara!
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Remo pe 22 Mar 2018, 09:44

Și eu m-am întrebat de ce tace AGVPS-ul, încă de când s-a decis reducerea sezonului de vânătoare la rață. Cred că tace pentru că niciunul dintre liderii AGVPS nu s-a simt vizat peersonal de restrângerile astea. Din punctul lor de vedere, cu cat mai puțin vânează peonii, cu atât mai mult vânat rămâne pentru ei.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Ghinda pe 22 Mar 2018, 10:15

Va intrebati degeaba. Structura pomenita de voi este doar pentru ei personal, sa o jumule la maxim, sa faca brandul mare. Voi, sa platiti pentru asta. Atat!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde jon2004 pe 22 Mar 2018, 11:17

Cati dintre vanatorii nemultumiti de modificarile legislative , au mers la asociatiile din care fac parte sa intrebe de ce s-au produs aceste schimbari sau ce au facut pentru a nu se ajunge in aceasta situatie ?
Eu cred ca ar fi timpul , daca nu este deja tarziu , sa mai intrebam si pe directorii de asociatie ce fac atunci cand se intrunesc sa dezbata modificarile legislatiei din domeniu .
Ne-am convins ,dupa atata timp ,ca discuiile pe forum nu produc schimbari majore . Ori majoritatea vanatorilor sunt multumiti cu activitatea depusa de reprezentanti , ori aceasta majoritate accepta situatia prin neimplicare .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde teuton pe 22 Mar 2018, 16:15

Intrebi pe dl director si te-ai scos! Eventual, daca esti obraznic si il deranjezi prea tare, iti iei adio de la autorizatii (nu mai e cota de recolta, sau deja s-au dat 2 autorizatii la ce vrei tu peste tot, sau a venit o circulara de la politie, sau, sau, sau..) Si te inveti minte.
Imi mentin parerea: niciodata la noi nu se va putea face ceva bun "de jos in sus". Valabil nu numai in vanatoare. Singura sansa pe care o vad este, ca printr-o intamplare extraordinara, sa ajunga "sus" cineva care sa ne reprezinte interesele.
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde ventura pe 22 Mar 2018, 16:37

teuton scrie:Intrebi pe dl director si te-ai scos! Eventual, daca esti obraznic si il deranjezi prea tare, iti iei adio de la autorizatii (nu mai e cota de recolta, sau deja s-au dat 2 autorizatii la ce vrei tu peste tot, sau a venit o circulara de la politie, sau, sau, sau..) Si te inveti minte.


La ce asociatie ești mai omule? :lol:
Asa ceva nu am mai auzit...
Nu zic ca nu se poate si asta, dar în asa condiții as fugi mancand pământul...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Marius pe 22 Mar 2018, 17:48

VPR-GMC scrie:Nu cred ca mai exista o tara unde se intampla asa.....dar nu ma mir, vanatoare in Romania se indreapta in aceasi directie in care se indreapta tara!

Nu stiu cum e in Europa, dar in USA, in privinta pasarilor de balta, e la fel, se vaneaza doar dupa rasarit si pana la apus.
Nici pe mine nu ma bucura restrictiile (oricare ar fi ele), dar asta are o logica. Multi dintre noi, nu stim sa deosebim speciile de rate nici pe lumina. Pe noapte, nici atat. Probabil ca se incearca limitarea impuscarii din greseala a speciilor ocrotite.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde VPR-GMC pe 22 Mar 2018, 18:02

Noaptea e foarte greu sa deosebesti speciile care seamana, dar e vorba de perioada de cand incepe sa se lumineze pana rasare soarele efectiv......

Dar la panda la mistret noaptea, cati pot deosebi scroafa de vier? Aici e voie.....in conditiile in care este ilegal sa folosesti surse de iluminat atunci cand tragi!

Incet, incet, prin diferite ordine o sa ne restrictioneze si mai mult si la vanatoare si la arme!
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde ventura pe 22 Mar 2018, 18:13

De ce trebuie deosebita scroafa de vier?
De la 01.06 se pot împușca si scroafe.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde VPR-GMC pe 22 Mar 2018, 18:54

Si pana atunci? Parca se dorea sa se protejeze scroafele?
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde aghiuta pe 22 Mar 2018, 19:06

Marius scrie:Nu stiu cum e in Europa, dar in USA, in privinta pasarilor de balta, e la fel, se vaneaza doar dupa rasarit si pana la apus.
Nici pe mine nu ma bucura restrictiile (oricare ar fi ele), dar asta are o logica. Multi dintre noi, nu stim sa deosebim speciile de rate nici pe lumina. Pe noapte, nici atat. Probabil ca se incearca limitarea impuscarii din greseala a speciilor ocrotite.

O sa fie interesant daca punerea atrapelor,asezarea in blind,etc.,toate facute cu arma in teren si munitia in asteptare, se va considera vanatoare.
Atunci sa vezi distractie.
Sa astepti rasaritul si abia apoi sa incepi sa te preumbli prin teren aranjand atrape va asigura 100% sanse de a atrage rata sau gasca. :ymdevil:
P.S.
Aseara,dupa ce ne-am intors de la slujba,vecinul pleca la vanat gaste. E drept ca nu era inca bezna dar pana ajungea el in teren,pana-si monta blindul,pana....se insera sigur.
Cam asa e in Suedia si inca e in Europa. :))
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde laurul pe 22 Mar 2018, 19:24

Cred ca va agitati degeaba si creeati o falsa problema.
Rasaritul soarelui inseamna cand incepe sa se lumineze. Nu cand astrul devine vizibil. La fel si apusul
Ca daca esti dupa un munte soarele se vede pe la pranz.
Ce naiba, pe o parte a muntelui vanezi de la 6 dimineata si pe cealalta de la 11?!
Cine dracu stabileste ora si minutul rasaritului? ca daca vanez la Arad pe bezna, la Sulina e deja rasarit soarele !!!!
...las-o dracului de treaba...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde VPR-GMC pe 22 Mar 2018, 19:38

@aghiuta

Sigur te incadreaza la braconaj!

@lauru

Crezi?

Daca scrie de rasarit si apus in ordin, fix la aia se refera, nu cand incepe sa se faca lumina, ca ala e crepuscul!

Si cum decide "organul" ca s-a luminat afara?

Chiar aia e intrebarea: cine stabileste in functie de zona tarii cand a rasarit sau apus soarele?
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde ventura pe 22 Mar 2018, 19:55

VPR-GMC scrie:Si pana atunci? Parca se dorea sa se protejeze scroafele?

Fiecare gestionar hotărăște ce face in fondul lui.
Sunt multi care sunt afectați de pagubele produse de mistreti si prefera sa împuște scroafe.
Evident, Nu tragi daca are purcei mici.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde jon2004 pe 22 Mar 2018, 20:01

VPR-GMC scrie:
Daca scrie de rasarit si apus in ordin, fix la aia se refera, nu cand incepe sa se faca lumina, ca ala e crepuscul!

Si cum decide "organul" ca s-a luminat afara?



Si daca e ceata :)
Ora la care rasare si apune soarele este ceva exact si nu depinde de cata lumina este afara :) De exemplu , in zona unde locuiesc eu , maine 23 martie , soarele rasare la 6.07
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde VPR-GMC pe 22 Mar 2018, 20:04

@ventura
Sunt de acord cu tine!

Ma refeream doar la faptul ce e usor sa faci o confuzie pe intuneric!

Oricum nu faptul ca poti confunda o specie de rata protejata fata de una la care vanatoarea este permisa a stat la baza gandirii profunde a celor care au introdus asta in ordin!

Chiar sunt curios care sunt acele persoane, cu cine s-au consultat, pe ce studii sau bazat.....

Dar in cazul prepelitei, pe ea cu ce poti sa o confunzi? :mrgreen:
Ultima oară modificat de VPR-GMC pe 22 Mar 2018, 20:06, modificat de 2 ori în total.
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde jon2004 pe 22 Mar 2018, 20:04

VPR-GMC scrie:Si pana atunci? Parca se dorea sa se protejeze scroafele?


Noi , sezonul acesta , nu am mai "protejat" scroafele . Avem prea multi mistreti si daca nu mai impuscam din scroafe , ne dau foc proprietarii de culturi :)
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde laurul pe 22 Mar 2018, 20:29

VPR-GMC scrie:@lauru

Crezi?

Daca scrie de rasarit si apus in ordin, fix la aia se refera, nu cand incepe sa se faca lumina, ca ala e crepuscul!

Si cum decide "organul" ca s-a luminat afara?

Chiar aia e intrebarea: cine stabileste in functie de zona tarii cand a rasarit sau apus soarele?

Hai ca i dam in semantica....
Daca vanam amandoi si tu esti in varful dealului iar eu pe vale==> ca eu sunt braconier si tu nu?
Ca la tine a rasarit, la mine nu!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde VPR-GMC pe 22 Mar 2018, 20:34

Poti sa sti cum gandeste cel care controleaza!
Daca te considera ca braconezi, ce poti sa faci?
Si eu sunt curios de urmarile acestui ordin!

In link-ul de mai jos puteti vedea in functie de zona si perioada, cand rasare sau apune soarele si durata crepusculului, care oricum e pierduta!

Sa putem fi in legalitate! :mrgreen:

http://astrometria.ro/sun/

@jon2004
Nu le mai da idei cu ceata.....cine stie ce ordin mai apare! ;)
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde ventura pe 22 Mar 2018, 20:48

Sincer, nu cred sa fie vreo problema la partea cu apusul ori răsăritul soarelui.
Evident daca suntem rezonabili.
Una este sa te găsească "La caprior" la ora 21 și alta este sa te găsească la 23...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde VPR-GMC pe 22 Mar 2018, 21:13

Pentru Garcea va fi la fel, crede-ma.....nu le are cu semantica si atat asteapta.....sa te prinda cu ceva ;)
Daca nu ma crezi.......putem discuta!

Azi am incercat sa vad daca se poate face ceva cu privire la acest ordin, exista solutii.....dar cam firave si timpul trece!

O lege, un ordin trebuie sa fie clare, nu sa lase loc la interpretari!

Vanez din 1993, de la 19 ani, am "trecut" prin diferite schimbari de lege si la arme si la vanatoare, mai mult sau mai putin justificate si din pacate vad in ce directie "ne indreptam"!

Orice restrictie fara baze solide si justificate va aduce in timp, alte restrictii, mai ales cand cei care trebuie sa legifereze isi fac de cap, sau ajung pe posturi....asa cum ajung.....
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde bogus pe 22 Mar 2018, 21:37

Cel mai bine ar fi fost daca ar fi utilizat sintagma "pe timp de zi" si "pe timp de noapte", ca expirmare apare deja in legea vanatorii la capitolul cu dispozitivele de iluminat deci puteau foarte bine sa o foloseasca si aici si lucrurile stateau mult mai clar.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde violiv pe 22 Mar 2018, 23:33

Eu am trait-o pe pielea mea cu Garcea si Apusul. Ne asteptau la masina. Pe mine si pe amicul de vanatoare, ne asteptau sa iesim din balta. Zi normala, fara Luna, cu ceva nori, 20 minute dupa apusul oficial astronomic nu se mai vedea nimic. Dupa inca vreo jumate de ora, pe bezna completa, ne-am intalnit.
"Buna seara! Stiti ca este interzisa vanatoarea de la apusul la rasaritul Soarelui?"
"Buna seara! Si scot exemplarul tiparit din lege tinut in tipla - cu precizarea esentiala "la iepure si fazan!" Si a urmat o ora de tot felul de verificari, de la acte la dimensiunea alicelor din cartuse desfacand cartuse din centura. Politia rurala a fost foarte suparata ca i-am prins ca nu stiu legea.

Deci, nu vanam in momentul cand ne-au controlat, eram la ceva distanta de balta si la minute bune de la ultimul foc, cu legea de partea noastra si tot ne-au frecat ridichea.

De acum, la rate numa in miezul zilei ma mai duc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde the_mav pe 23 Mar 2018, 08:57

care ziceati ca se vaneaza tot timpul anului? sa stiu ce sa cer pe hartii, cu aripi sau fara, cu c**ie sau fara, etc.
PLIMBARI LUNGI DOMNILOR, PLIMBARI LUNGI! nu scurte precum cea a lui vio, ci mai lungi... 3-4-10 ore
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde VPR-GMC pe 23 Mar 2018, 11:26

@violiv

V-au controlat ce alice aveti in cartuse, dupa ce a iesit ordinul de anul acesta cu calibrele si alicele permise la vanatoare?
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Remo pe 23 Mar 2018, 14:06

Ordinul cu diametrul alicelor nu a intrat in vigoare, era in stadiu de propunere aprobat in CNV (unde a fost susținut de toata lumea, cu exceptia FCIR). Nu a mai fost aprobat in guvern, probabil pentru ca a fost schimbat intai ministrul, apoi intregul guvern asa ca nu se stie nici ce nici cand...
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde VPR-GMC pe 23 Mar 2018, 17:56

Daca ordinul de anul asta nu a intrat, sti cumva care e inca in vigoare?

Mersi
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Marius pe 23 Mar 2018, 18:44

Ordinul ministrului este lege? Daca legea nu prevede ceea ce scrie acolo, ce se intampla? Are ordinul prevazute sanctiuni? Un punct de vedere profesionist ar fi binevenit.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde bogus pe 23 Mar 2018, 19:11

Ierarhia normelor din România este următoarea:

Constituția română și legile constituționale se află pe prima poziție în ierarhia normelor juridice. Toate celelalte acte normative trebuie să fie în conformitate cu acestea;

legile organice se află pe locul doi în ierarhia juridică. Parlamentul adoptă legile organice cu majoritate calificată;

legile ordinare reprezintă al treilea tip de norme juridice. Parlamentul adoptă legile ordinare cu majoritate simplă. O lege ordinară nu poate amenda sau modifica legile organice sau Constituția;

ordonanțele Guvernului reprezintă al patrulea tip de norme.

hotărârile Guvernului reprezintă al cincilea tip de norme din ierarhia juridică;

acte normative emise de administrația publică centrală și de autoritățile administrative autonome reprezintă al șaselea tip de norme din ierarhia juridică;

acte normative emise de organele administrației publice locale (Consiliul Județean, Consiliul Local, Consiliul General al Municipiului București) ocupă ultima poziție în ierarhia normelor.

la noi ar fi vorba de tipul 6 de norma
iar asta se defineste cam asa
acte normative emise de administrația publică centrală (ordine și instrucțiuni) se emit numai pe baza și în executarea legilor, a hotărârilor și a ordonanțelor Guvernului.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde laurul pe 23 Mar 2018, 20:10

Marius scrie:Ordinul ministrului este lege? Daca legea nu prevede ceea ce scrie acolo, ce se intampla? Are ordinul prevazute sanctiuni? Un punct de vedere profesionist ar fi binevenit.

Ordinul completeaza o lege dar nu o poate excede.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 73 vizitatori

Publicitate