Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 11:41

Norme de aplicare L 295

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde yoghi pe 14 Ian 2021, 13:39

Poti merge la vanatoare daca ai permis de arma devanatoare.Arma poate fi acasa...dar daca nu ai permis de arma paricipi la vanatoare..pe lista cu bataiasii.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Clujeanul pe 14 Ian 2021, 16:26

drflorea scrie:
Ideea este daca in baza autorizatiei de cumparare completata de catre armurier/facturii, fiind in termenul celor 3 zile lucratoare, se poate sau nu iesi.
Multumesc.


Daca arma e noua nu. Daca este cumparata de la alt vanator, pe langa autorzatia completata de armurier poti face si o hartie de mana, unde se mentioneaza imprumutul armei pt o perioada de x zile.


Dupa ce ai vandut un lucru, cum poti sa-l si dai imprumut?
Daca se intampla ca lucrul ala sa fie arma letala, cu atat mai mult cred ca vanzatorul, ca fost proprietar, nu mai poate sa o dea cu imprumut. In mod normal nu te joci cu asa ceva. Daca nu se intampla nimic asta e, dar daca se intampla ceva naspa, garantez ca nu-ti doresti sa fii descoperit cu mismasuri de genul asta.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde the_mav pe 14 Ian 2021, 20:32

:roll: :shock: :?
Ca sa le vedem pe toate, desi anul abia a inceput, mai lipseste intrebarea 1 "Pentru a iesi cu arma de vanatoare pe camp, exista ceva reguli care trebuie respectate?" :roll: :?
Dupa astfel de intrebari, urmate de tumultul romanesc cu a gasi scurtaturi si interpretari legislative pe principiul Moromete & politica de clasa, cand deznodamantul e previzibil, apare intrebarea 2 la cealalta sectiune a forumului "Mi-au ridicat armele, au facut si dosar penal, (poate se da cu executare), dar e legal cum s-a procedat?"
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde yoghi pe 14 Ian 2021, 21:05

Raspunsul la ambele intrebari mi l-a dat
Un nene de la munte.

Am fost de o suta de ori in padure ,acum m-au gasit astia si mi-au facut dosar. am avut ghinion.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde violiv pe 15 Ian 2021, 02:46

drflorea scrie:
Ideea este daca in baza autorizatiei de cumparare completata de catre armurier/facturii, fiind in termenul celor 3 zile lucratoare, se poate sau nu iesi.
Multumesc.


Daca arma e noua nu. Daca este cumparata de la alt vanator, pe langa autorzatia completata de armurier poti face si o hartie de mana, unde se mentioneaza imprumutul armei pt o perioada de x zile.



E o mare vrajeala, o bulibaseala in lege, numa' buna sa te iei dupa ea si sa ramai fara arme si permis.
In doua locuri legea e cat se poate de clara:
- arma nu poate circula decat insotita de permis, niciun fel de "hartie de mana" nu face 2 bani
- permisul nu este transmisibil!

Singura varianta legala de a merge la vanatoare cu o arma proaspat cumparata, s-h, de la un vanator cu acte in regula este sa mergi cu el de mana in teren si acolo sa-ti dea arma sa tragi. Tu, cumparator fiind, te duci in 3 zile la politie ca s-o inscrii dar el, vanzator fiind, mai poate sta inca o saptamana cu permisul in buzunar. Pana ce politia n-a consemnat radierea poate iesi cu arma la vanatoare. Asa ca ambii sinteti in legalitate si poti trage cu noua arma. :ymparty: :ymparty:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Krieghoff pe 15 Ian 2021, 08:37

the_mav scrie::roll: :shock: :?
Ca sa le vedem pe toate, desi anul abia a inceput, mai lipseste intrebarea 1 "Pentru a iesi cu arma de vanatoare pe camp, exista ceva reguli care trebuie respectate?" :roll: :?
Dupa astfel de intrebari, urmate de tumultul romanesc cu a gasi scurtaturi si interpretari legislative pe principiul Moromete & politica de clasa, cand deznodamantul e previzibil, apare intrebarea 2 la cealalta sectiune a forumului "Mi-au ridicat armele, au facut si dosar penal, (poate se da cu executare), dar e legal cum s-a procedat?"


Aceste interpretari legislative le cauti NU pentru ca vrei sa ocolesti legea, ci pentru ca cei care ar trebui sa o respecte nu o fac. In conditiile in care se retine un permis cate 2 saptamani pentru o radiere (caz concret pe motiv ca nu au avut lucratori suficienti) sau o inregistrare de arma, da, caut interpretari legislative, tocmai pentru a nu ajunge la topicul ala "mi-au ridicat armele". Atata tot.
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde the_mav pe 15 Ian 2021, 09:54

Krieghoff scrie:
the_mav scrie::roll: :shock: :?
Ca sa le vedem pe toate, desi anul abia a inceput, mai lipseste intrebarea 1 "Pentru a iesi cu arma de vanatoare pe camp, exista ceva reguli care trebuie respectate?" :roll: :?
Dupa astfel de intrebari, urmate de tumultul romanesc cu a gasi scurtaturi si interpretari legislative pe principiul Moromete & politica de clasa, cand deznodamantul e previzibil, apare intrebarea 2 la cealalta sectiune a forumului "Mi-au ridicat armele, au facut si dosar penal, (poate se da cu executare), dar e legal cum s-a procedat?"


Aceste interpretari legislative le cauti NU pentru ca vrei sa ocolesti legea, ci pentru ca cei care ar trebui sa o respecte nu o fac. In conditiile in care se retine un permis cate 2 saptamani pentru o radiere (caz concret pe motiv ca nu au avut lucratori suficienti) sau o inregistrare de arma, da, caut interpretari legislative, tocmai pentru a nu ajunge la topicul ala "mi-au ridicat armele". Atata tot.

Cazuri sunt multe, inclusiv stat multe luni pentru o simpla autorizatie, ori ratacit documentatie depusa, samd. Dar daca stii ca undeva ceva nu merge (nu se respecta legea, precum spui), cred ca degeaba cauti interpretari la ceva ce nu se respecta (in speta, L295), mai bine ai sesiza cum trebuie pe cine si cum nu respecta legea. Concret: daca cineva nu isi face treaba cum spune legea sa si-o faca, vezi ca ai cum sa sesizezi acest lucru. Are legatura in primul rand cu cel care nu-si face treaba.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Krieghoff pe 15 Ian 2021, 10:35

Unde specifica legea termenul de returnare a permisului la radiere/inregistrare arma?
Unde fac sesizarea? Audienta la comandantul IPJ, comandantul IGPR, MAI, DIPI?
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde laurul pe 15 Ian 2021, 10:53

Krieghoff scrie:Aceste interpretari legislative le cauti NU pentru ca vrei sa ocolesti legea, ci pentru ca cei care ar trebui sa o respecte nu o fac.

Noi trebuie sa respectam legea. Si o facem cu varf si indesat.
Ca cei pusi nu o aplica cum zic normele de aplicare, din varii motive, e alta discutie.
In atatia ani, am invatat ca paza buna, trece primejdia rea.
Ai rabdare pana o vezi in permis pentru ca e mai usor decat sa trebuiasca sa demonstrezi tu ca ești nevinovat.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde blackcrotal pe 15 Ian 2021, 13:34

laurul scrie:
Krieghoff scrie:Aceste interpretari legislative le cauti NU pentru ca vrei sa ocolesti legea, ci pentru ca cei care ar trebui sa o respecte nu o fac.

Noi trebuie sa respectam legea. Si o facem cu varf si indesat.
Ca cei pusi nu o aplica cum zic normele de aplicare, din varii motive, e alta discutie.
In atatia ani, am invatat ca paza buna, trece primejdia rea.
Ai rabdare pana o vezi in permis pentru ca e mai usor decat sa trebuiasca sa demonstrezi tu ca ești nevinovat.

Va rog sa ma iertati ca ma bag in aceasta discutie, dar :
- daca NOI respectam legea
- iar daca " cei pusi nu o aplica cum zic normele de aplicare, din varii motive "
este foarte RAU si nu ar trebui sa acceptam .
Dar "dictonul" nostru preferat este :
" Capul plecat, sabia nu taie " ;
Aceasta zicatura a fost inventat de cei care la un anumit moment al istoriei au vrut sa stea cu cizma pe capul " celor de jos " si ca sa nu aiba probleme a bagat cu biciul si cu bata in capul SUPUSILOR aceasta zicatoare.
Acele timpuri au trecut si chiar daca la un moment dat un functionar cu epoleti sau fara epoleti ( nu conteaza) incearca sa ne incalece, avem dreptul sa nu fim de acord.
Dar atentie, este musai sa CUNOASTEM LEGEA si sa O RESPECTAM ca sa nu avem probleme.
O zi buna,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde yoghi pe 15 Ian 2021, 14:50

Articolul 13
(1) Persoana care a procurat, în condiţiile legii, o armă letală sau o ţeavă pentru o asemenea armă are obligaţia
ca, în termen de 3 zile lucrătoare de la data achiziţiei, în cazul armelor procurate din România, respectiv în
termen de 15 zile lucrătoare de la data achiziţiei, în cazul armelor procurate personal din afara teritoriului
României, să se prezinte la organul de poliţie care a emis autorizaţia, în vederea eliberării permisului de armă
.
(4) În situaţia prevăzută la alin. (1), organul de poliţie competent verifică, în termen de 10 zile, următoarele:......
.
(5) În termenul prevăzut la alin. (4), arma rămâne în posesia titularului, acesta având obligaţia ca, până la
înscrierea armei în permisul de armă, să o păstreze la domiciliu sau reşedinţă în condiţii de securitate, conform
prevederilor prezentelor norme metodologice ori să o depună spre păstrare la un armurier autorizat

........

Articolul 14
(1) Persoanele autorizate să deţină şi, după caz, să poarte şi să folosească arme letale au obligaţia ca, în
termen de 10 zile de la înstrăinarea armei,
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde yoghi pe 15 Ian 2021, 15:14

blackcrotal scrie:...
Dar atentie, este musai sa CUNOASTEM LEGEA si sa O RESPECTAM ca sa nu avem probleme.
O zi buna,


Eu zic ca aproape nimeni nu o respecta
Care lege ,a circulatiei ?...a armelor..?

Cand spala nevasta hainele de vanatoare si gaseste 3 cartuse in, buzunar, ca dulapul sta cu cheia in usa, cartuse Cazute in porbagaj, nevasta /copilul ia pusca din masina sa o duca in casa, pusca incarcata fara opritor ....

Sau astea nu se pun.?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Krieghoff pe 15 Ian 2021, 17:15

yoghi scrie:(4) În situaţia prevăzută la alin. (1), organul de poliţie competent verifică, în termen de 10 zile, următoarele:......


Asta nu stiam. Acum m-am lamurit. Multumesc tuturor.
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Skyler pe 24 Feb 2021, 10:59

yoghi scrie:Articolul 13
(1) Persoana care a procurat, în condiţiile legii, o armă letală sau o ţeavă pentru o asemenea armă are obligaţia
ca, în termen de 3 zile lucrătoare de la data achiziţiei, în cazul armelor procurate din România


Ce se intampla in cazul in care cei de la biroul de arme nu sunt disponibili in alea 3 zile? Intreb pentru ca am fost astazi sa ridic autorizatia de cumparare si cand am ajuns la birou mi-au spus sa vin in alta zi, pentru ca toti colegii sunt angrenati in alte activitati azi. Ieri nu aveau program de lucru cu publicul, maine nu au program de lucru cu publicul. Daca eu iau arma luni si ei miercuri ma trimit la plimbare, eu ce fac? Sau pentru inregistrare arme se poate face o exceptie si ma primesc in afara programului de lucru cu publicul?
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde CCM pe 24 Feb 2021, 11:46

Salutare tuturor,
Doar ca sa va spun cum e acum in Franta:
Desi regimul armelor e mai degraba restrictiv comparativ cu alte tari (Elvetia, Austria - dar nu cu Romania, bineinteles!!), in 2018 au introdus o chestie care la inceput a fost foarte contestata, dar care pana la urma are avantaje multe: pe scurt, tranzactiile sh intre persoane fizice nu se mai pot face decat prin armurier autorizat. Odata cu asta, toate obligatiile de declarare/inregistrare, au trecut de la persoana fizica la armurieri.
Asadar, pe mine cumparator de arma noua sau sh, nu ma mai doare capul deloc sa declar in termen de x, y, nu mai fac nimic. Armurierul verifica daca indeplinesc conditiile pt a cumpara o arma si mai departe, daca da, e treaba si obligatia lui. Apoi, dupa un numar de luni, cam multe (la mine au fost ultima oara vreo 8) primesc si hartia de la prefectura.
Insa, in timpul asta, pe baza hartiilor de la armurier, formular, factura, etc., pot folosi arma in conformitate cu destinatia ei, tir sau vanatoare - sau amandoua.
Cred ca ar fi o buna idee si pt la noi in Romania si usor de pus in practica - mai ales ca numarul de arme vandute la noi e relativ mic.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde pipabh pe 24 Feb 2021, 19:53

CCM scrie:Salutare tuturor,
Doar ca sa va spun cum e acum in Franta:
Desi regimul armelor e mai degraba restrictiv comparativ cu alte tari (Elvetia, Austria - dar nu cu Romania, bineinteles!!), in 2018 au introdus o chestie care la inceput a fost foarte contestata, dar care pana la urma are avantaje multe: pe scurt, tranzactiile sh intre persoane fizice nu se mai pot face decat prin armurier autorizat. Odata cu asta, toate obligatiile de declarare/inregistrare, au trecut de la persoana fizica la armurieri.
Asadar, pe mine cumparator de arma noua sau sh, nu ma mai doare capul deloc sa declar in termen de x, y, nu mai fac nimic. Armurierul verifica daca indeplinesc conditiile pt a cumpara o arma si mai departe, daca da, e treaba si obligatia lui. Apoi, dupa un numar de luni, cam multe (la mine au fost ultima oara vreo 8) primesc si hartia de la prefectura.
Insa, in timpul asta, pe baza hartiilor de la armurier, formular, factura, etc., pot folosi arma in conformitate cu destinatia ei, tir sau vanatoare - sau amandoua.
Cred ca ar fi o buna idee si pt la noi in Romania si usor de pus in practica - mai ales ca numarul de arme vandute la noi e relativ mic.

Vezi ca e o discutie undeva pe aici pe forum legata de disponibilitatea si de sustinerea acestei idei de catre magazine, armurieri ce o fi!!! IMPOSIBIL la noi!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Sly_Fox pe 24 Feb 2021, 20:53

Nu cred că armurierii sau magazinele se vor ancora la o asemenea treabă, poate doar dacă tarifele percepute pentru asemenea operațiuni vor fi pe măsură. Dar atunci, după ce că și așa sunt puține tranzacții, este posibil să nu mai vândă-cumpere nimeni nimic. :?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde CCM pe 24 Feb 2021, 22:15

Simplificarea procedurii ar putea sa aibe avantaje inclusiv pt magazine/armurieri.
Acuma, sigur ca daca cei de la Arme raman la fel de rigizi cu termenele stupide, e de inteles ca nimeni nu ar avea de ce sa isi puna paie aprinse in cap...
Ar trebui ca procesul sa devina mult mai elastic, in conditiile in care ar exista garantia oferita de armurier- care isi pune la bataie reputatia si autorizatia. Ar trebui sa constituie o garantie serioasa pt serviciul arme.
Tarifele sint -cred- in raport cu pretul armelor - iar armele costa cam la fel si la noi, si aici.
Nu ar trebui sa fie un impediment major.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Ghinda pe 26 Feb 2021, 20:54

Nu este imposibil. Este chiar foarte simplu. Dar de ce sa isi bata capul armurierii? Lasa p_limea sa alerge. Am convingerea ca se opun, si ei si militia.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde popaliviu pe 26 Feb 2021, 21:23

Și în Austria tot prin armurier se face vânzarea/cumpărarea de arme. Nu ai ce cauta la poliție. Mai simplu nu se poate. La poliție te duci doar pentru categoria A(material de război), de exemplu colecționarii autorizați pot deține așa ceva. După tranzacție, între persoane private, ai obligația ca în 6 săptămâni să înregistrezi arma pe numele tău. Când o cumperi din magazin, ți-o înregistrează armurierul. Sau îi dai datele celui care o vinde și ți-o înregistrează el. Costă 15 € . Poate diferă cu câțiva € de la armurier la armurier dar nu cred că este mai mult de 25 € niciunde.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde popaliviu pe 26 Feb 2021, 22:23

Nu cred că ar fi dificil pentru armurieri, dacă ar fi un sistem online bine pus la punct. Dar cum în România sistemul de medical a avut așa multe probleme cu cardurile, mă miră să facă cineva bine o platformă online serioasă. Poate cineva din privat, dacă este posibil...
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Dragan pe 26 Feb 2021, 22:46

In Spania totul se face in magazinul de arme. Pe la politie treci o data la cinci ani atunci cand trebuie facuta renovarea permisului. Eu am cumparat arma de la o armerie,in acelasi timp am cumparat si dulapul pentru pastrarea armei(obligatia este doar pentru carabine,armele lise le poti tine dupa usa :lol: ).Am prezentat permisul de port arma ,am ales si cumparat arma si dulapul si de restul s-au ocupat ei.Aici fiecare arma are cardul ei,nu sunt trecute toate intr-un singur permis. Cardul (buletinul) armei cu toate datele inscrise l-am primit prin posta in cateva zile,dar am putut merge la vanatoare cu hartia provizorie de la magazin. In cazul ca vreau sa cumpar o arma de la un vanator sau de la o alta armerie aflate la distanta mare,se solicita prezentar(foto,sms...) permisul de port arma valabil pentru categoria solicitata ,datele solicitantului si aici ai optiunea de a alege unde vrei sa primesti arma,ori la politie(guardia civil-armas)ori la un magazin de arme. Vanatorii spanioli spun mereu ca regimul armelor de aici este unul foarte restrictiv @-) .
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Ghinda pe 27 Feb 2021, 09:51

=)) =)) =)) =))
Si daca s-ar permite sa le tii atarnate la streasina, vor zice ca este restrictiv.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori

Publicitate